Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48

Wątek: IS a obiekty w ruchu

  1. #1
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    IS a obiekty w ruchu

    Pytanie do tych, którzy sporo panoramują.
    Czy fotografując jadący samochód czy lądujący/startujący samolot, używacie stabilizacji czy nie. Jeśli tak to jakiej, IS1, IS2 czy IS3.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria

    Odp: IS a obiekty w ruchu

    Jeżeli trzymasz aparat "normalnie" - w kadrze poziomym, można użyć IS2 - stabilizator koryguje położenie matryc tylko góra-dół, jak obrócisz aparat do kadru pionowego i podążasz za jadącym samochodem, to wtedy IS3. Ja nie panoramuję, odpowiadam mocą teoretycznej wszechwiedzy

  3. #3
    bisoft_x
    Gość

    Odp: IS a obiekty w ruchu

    Nie używam stabilizacji w ogóle przy panoramowaniu, ale jeśli chcesz eksperymentować to tylko z IS2 (przy "normalnym" położeniu aparatu). Przy IS1 aparat prawie zawsze ustabilizuje tło i obiekt wyjdzie poruszony. Generalnie przy obiektach w ruchu najlepszą stabilizacją jest krótki czas, stabilizacja matrycy czy obiektywu może przynieść zupełnie niespodziewane (odwrotne) efekty.

  4. #4
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    Odp: IS a obiekty w ruchu

    Cytat Zamieszczone przez Jack Zobacz posta
    Ja nie panoramuję, odpowiadam mocą teoretycznej wszechwiedzy
    Pytam dlatego, że zdarza mi się fotografować samoloty i muszę robić to na czasach krótszych niż 1/500. Widziałem na naszym forum, podobne zdjęcia z dużo dłuższymi czasami, przy których śmigła są ładnie rozmyte a nie "zamrożone".
    Może odezwali by się praktycy
    Cytat Zamieszczone przez bisoft_x Zobacz posta
    Przy IS1 aparat prawie zawsze ustabilizuje tło i obiekt wyjdzie poruszony.
    No właśnie tak to wygląda przy IS1
    Cytat Zamieszczone przez bisoft_x Zobacz posta
    Nie używam stabilizacji w ogóle przy panoramowaniu, ale jeśli chcesz eksperymentować to tylko z IS2 (przy "normalnym" położeniu aparatu).
    Zdarzyło mi się raz przestawić na IS2 i byłem zaskoczony efektem na 1/500. Nie starczyło mi odwagi, aby próbować zwiększyć czas. Nie było też potrzeby, bo ani śmigieł nie było ani żadnego tła (drzewa, budynki itp) poza niebem.
    Dlatego nie wiem, czy to przypadek, czy właśnie wpływ IS2.
    Ostatnio edytowane przez helmuth ; 13.04.12 o 10:28
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  5. #5
    bisoft_x
    Gość

    Odp: IS a obiekty w ruchu

    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Widziałem na naszym forum, podobne zdjęcia z dużo dłuższymi czasami, przy których śmigła są ładnie rozmyte a nie "zamrożone".
    Z samolotami mam małe doświadczenie ale przy 500 śmigła powinny śmigać aż miło. Przy motocyklach np. 350 jest według mnie w sam raz żeby koła nie były zamrożone - tu próbka http://www.rower.fan.pl/Pawel/moto.jpg oczywiście tak jak pisałem bez stabilizacji. Niestety przy dłuższych ogniskowych może być już problem z poprawnym prowadzeniem aparatu przez ten czas, chyba najlepszym rozwiązaniem byłby solidny statyw z głowicą wideo.

    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Zdarzyło mi się raz przestawić na IS2 i byłem zaskoczony efektem na 1/500. Nie starczyło mi odwagi, aby próbować zwiększyć czas. Nie było też potrzeby, bo ani śmigieł nie było ani żadnego tła (drzewa, budynki itp) poza niebem.
    Dlatego nie wiem, czy to przypadek, czy właśnie wpływ IS2.
    IS1 stabilizuje w obydwu osiach więc jest jakby "zamiennikiem" statywu. Nie nadaje się do zdjęć w ruchu. IS2 stabilizuje tylko w osi pionowej a w poziomie musisz wtedy stabilizować ręcznie, czyli ten tryb jest dokładnie do panoramowania. IS3 stabilizuje tylko oś poziomą.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Hrr
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    Las Palmas
    Posty
    812
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: IS a obiekty w ruchu

    bisoft_x Ja Cię trochę nie rozumiem, znaczy tego co próbujesz wyjaśnić.

    Przez panoramowanie rozumiem "podążanie" za obiektem tak aby wyszedł na zdjęciu względnie ostry na rozjechanym tle. Do tego zostal stworzony IS 2 bo niweluje poruszenia aparatu góra-dół które często niweczą efekt. Dzięki temu łatwiej o ostry obiekt.

    Odkąd mam e-3 a więc i stabilizację tylko raz stosowałem tę technikę i IS 2 spisał mi się elegancko. Niestety mam "przy sobie" tylko jedno zdjęcie z tej okazji. Zrobiłem też kilka z jeszcze dłuższym czasem i też wychodziły dobrze.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rs082779.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	154,5 KB
ID:	62837  
    Pozdrawiam

    Zapraszam na Instagrama

  7. #7
    bisoft_x
    Gość

    Odp: IS a obiekty w ruchu

    Cytat Zamieszczone przez Hrr Zobacz posta
    Ja Cię trochę nie rozumiem, znaczy tego co próbujesz wyjaśnić.
    Przez panoramowanie rozumiem "podążanie" za obiektem tak aby wyszedł na zdjęciu względnie ostry na rozjechanym tle. Do tego zostal stworzony IS 2 bo niweluje poruszenia aparatu góra-dół które często niweczą efekt. Dzięki temu łatwiej o ostry obiekt.
    Oczywiście - masz całkowitą rację.
    A próbuje tylko do tego dorzucić uwagę że w niektórych przypadkach, np. kiedy obiekt porusza się blisko Ciebie z dużą szybkością, nie jesteś w stanie poprowadzić aparatu tak aby obiekt był cały czas w kadrze w tym samym miejscu. IS2 może i zadziała prawidłowo ale obiekt będzie rozmazany w poziomie. Wtedy jedyną metodą stabilizacji obiektu jest skrócenie czasu naświetlania.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Hrr
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    Las Palmas
    Posty
    812
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: IS a obiekty w ruchu

    Stabilizacja jaka by nie była nigdy nie działa na obiekt tylko na ruch aparatu. Prędkość, odległość czy kolor tego co fotografujemy nie ma znaczenia w tym przypadku.
    Pozdrawiam

    Zapraszam na Instagrama

  9. #9
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria

    Odp: IS a obiekty w ruchu

    Raz próbowałem tej techniki, z IS2 właśnie przy 1/60, efekty marniutkie ale coś tam wyszło.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  10. #10
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    Odp: IS a obiekty w ruchu

    Cytat Zamieszczone przez romek1967 Zobacz posta
    Raz próbowałem tej techniki, z IS2 właśnie przy 1/60, efekty marniutkie ale coś tam wyszło.
    Świetnie wyszło- kolarz w centrum jest ostry. Nie mogło wyjść lepiej, bo za dużo tych "obiektów" i do każdego musiałbyś inaczej dopasować prędkość śledzenia.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

Podobne wątki

  1. Rower w ruchu
    By speedybike in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14.03.11, 14:42
  2. Zdjecia w ruchu
    By Marin in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 20.10.10, 00:11
  3. Psy w ruchu - S-af czy c-af?
    By dirdib in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 10.04.10, 22:37
  4. Kwiaty i inne obiekty - czarne tło.
    By elroy in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 30.05.05, 15:52
  5. zdjęcia w ruchu
    By Szym in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 18.02.04, 17:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.