Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Samyang na 4/3, tylko ktory...

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Wersal
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Samyang na 4/3, tylko ktory...

    Witam wszystkich forumowiczów

    Mały dylemat jest jak następuje.
    Mam okazje kupić dość tanio (tak mi się zdaje) jeden z dwóch obiektywów Samyang:
    85mm f.1.4
    8mm f.3.5 Fisheye

    Myślę,ze mogę mieć jeden za 650PLN albo obydwa za 1200PLN (ale tego raczej nie będę robił-trzeba wybrać jeden z dwóch!!!).
    Zastosowanie maja one rożne ale oba nadają się do fotografowania imprez ( 85 z daleka - koncerty, z 8mm trochę zabawy z bliska + zniekształcenia ) .
    Z tego co wyczytałem na licznych forach(opinie subiektywne) podobno istnieje rozrzut jakościowy pomiędzy rożnymi egzemplarzami tych modeli.

    Podczas weekendu będę oglądał/macał i testował(ewentualnie kupował) oba.

    Czy jest coś szczególnego na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tych modeli?

    I tu powiem, ze mam mały dylemat...oglądałem trochę próbek Fisheye i 85 mm na flickr i podobnych stronach i ciągle nie mogę podjąć decyzji.

    Z jednej strony na imprezach bardzo by się przydał liszaj, z drugiej strony na koncertach (których nie robię aż tak często) przydałby się 85mm ( zakładając używalność pełnej dziury... plus super bokeh do portretów z dala - bo trochę wąski kat widzenia na 4/3).

    Reasumując...posiadam tez ZD 11-22 jako szeroki kat ale oczywiście nie zagina on prostych tak jak 8mm fiszaj Samyanga...
    Co do manuali do mam dość ostrego Fujinon'a 55mm f.1.8 i trochę nie tak ostrego ale jasnego Vivtar'a 135 mm VMC f.2.3. Pomijając ZD 50-200, który jest ostry ale nie tak jasny na ogniskowej 85mm jak samyang.
    Co do ostrzenia manualnego to posiadam E-3, który ma całkiem fajny i jak dla mnie duży wizjer optyczny.
    I stad mój dylemat. Opinie na temat 8mm są mieszane - jedni chwala drudzy nie a na temat 85mm na pełnej dziurze tez nie za bardzo znalazłem info.
    Wszystkie opinie od posiadaczy i byłych posiadaczy tych obiektywów będą mile widziane.
    Dziękuje i pozdrawiam.
    Michał

  2. #2
    | OlyJedi Awatar wulf
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    647
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria

    Odp: Samyang na 4/3, tylko ktory...

    Miałem podobny dylemat jakieś 2 lata temu i wybrałem 8mm. Doszedłem do wniosku, że 85mm będzie na 4/3 za wąski i przynajmniej dla mnie mało potrzebny.
    samyang 8mm nie daje 180 stopni na 4/3 tylko coś ze 160 ale dzięki tamu nie mam ciągle w kadrze swoich butów. Jako szkło imprezowe sprawdza się wyśmienicie i nie ma żadnych problemów z ostrzeniem bo po ustawieniu f/5,6-8 i odległości na 0,7-1m można zapomnieć o czymś takim jak pierścień ostrości.
    Nie ma też tendencji do wstrętnego rozciągania ludzi w pobliżu narożnika kadru.
    Przy kupnie warto sprawdzić czy przy zdjęciu pod słońce nie pojawia się zbyt dużo blików i czy przysłona chodzi z odpowiednim oporem. No i oczywiście stan przedniej soczewki - łatwo ją zarysować.
    Zobacz jeszcze zdjęcia w tutejszym wątku o tych obiektywach i może Cię oświeci co do wyboru.

  3. #3
    darkelf
    Gość

    Odp: Samyang na 4/3, tylko ktory...

    Kompletnie nie rozumiem sensu tego pytania.
    "chcę coś kupić, mam do wyboru ciągnik rolniczy i motolotnię - co radzicie?"
    Przecież to obiektywy do zupełnie róznych zastosowań. Ja patrzę na to czego mi brakuje w obecnym zestawie i kupuję to, co pozwoli mi zrobić lepsze zdjęcia (w ten sposób ostatnim zakupem byl Nikkor 35/1.8 - na ZD50 i N50 brakowało mi szerokości).

  4. #4
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria

    Odp: Samyang na 4/3, tylko ktory...

    darkelf, wyloozuj, uwierz mi że można tak po prostu mieć ochotę (i najpierw środki oczywiście) żeby sobie COŚ kupić. Bez analizowania, obliczania, i innych zupełnie niepotrzebnych czynności Po kupnie będzie czas żeby się zastanawiać do czego to użyć . I nie, nie drwię, mówię z własnego doświadczenia.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  5. #5

    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Wersal
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Samyang na 4/3, tylko ktory...

    Dziękuje Ci wulf za opinie na temat 8mm. Na pewno zwrócę uwagę na bliki i poprawność pracy przysłony !

    @darkelf - masz zupełną racje - te dwa obiektywy są kompletnie rożne i do kompletnie rożnych zastosowań. Zgadzam się w stu %.
    Chciałem poznać tylko opinie użytkowników E-systemu na temat użytkowania tych szkieł. Forum przewertowałem i tak jak pisałem powyżej opinie forumowiczów są dość mieszane. Widziałem trochę zdjęć załączonych do postów - więcej z rybiego oka niż 85 mm (specyficznie na aparacie z formatem sensora 4/3 ) na przysłonie 1.4. Znalazłem trochę zachęcających zdjęć na flickerze. Pierwotnie miałem kupić tyko fiszaja ale zachęciłem się bo żaden z posiadanych przeze mnie szkieł nie da mi tak wąskiej głębi ostrości jak ten Sammy 85mm. Poza tym cena wydaj mi się atrakcyjna i raczej zawsze będę mógł odsprzedać z niewielka strata jeśli okaże się, ze nie uzywam czegoś za często...co do 85 to jeszcze wchodzi z rachubę możliwość kupienia późniejszego jakiegoś nikkora 85mm (na Ebayu można często kupić ale to już będzie raczej F1.8 za podobna cenę)...
    A zdjęcia robię rożne - załączam link do albumu prywatnego na picasa...ciagle sie ucze od jakiegoś juz czasu...dlatego rozwijam od czasu do czasu gamę szkieł - bo one dają tak rożne spojrzenie na świat .
    Przykłady Waszych niepublikowanych zdjęć(albo linki) na F1.4 samyanga 85mm będą więcej niż mile widziane

    PS:@darkelf: Swoja droga N 35/1.8 musi być świetny do portretów (masz jakieś zdjęcia przykładowe??)!

  6. #6
    darkelf
    Gość

    Odp: Samyang na 4/3, tylko ktory...

    Nie chciałbym aby to zabrzmiało jak atak, widzę że jesteś nowy na forum stąd może takie wrażenie
    Ostatnie sesje z modelkami robię dwoma aparatami na raz, dzięki temu mogę podobne ujęcia robić ZD 50 i N 50 albo ZD 50 i N 35, zacznę publikować moje nikonowe rzeczy pod koniec marca.

    Wracając do TEMATU.
    Mam często podobne myśli "co by tu kupić", ale wraz z doświadczeniem umiem sobie powiedzieć "OK, wydam pieniądze, postawię na półce i co dalej?".
    Zastanów się co zrobisz po kupieniu. Zamierzasz chodzić na spacery i robić wielkie szerokie kadry? Myśl o 8mm. Zamierzasz umawiać sie z modelkami i robić bjuti portrety? Myśl o 85mm.

    Istnieje dużo lepszych spososób na wydanie pieniędzy niż kupno niepotrzebnego obiektywu. Rzeczą, której wiele osób nie docenia są książki. I albumy. Za 500zł można kupić 5 dobrych książek albo pół obiektywu. Obiektyw na półce zazwyczaj niewiele rozwija, książki na półce wprost przeciwnie.
    Ostatnio edytowane przez darkelf ; 9.03.12 o 16:43

Podobne wątki

  1. Samyang 24 mm f/1.4 ED AS IF UMC
    By Iwo in forum E-System
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 15.03.12, 22:14
  2. Który wybrać - tylko nie bijcie;)
    By micky in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 76
    Ostatni post / autor: 2.06.10, 14:41
  3. Samyang mirror 500/6.3
    By Ceat in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 10.11.09, 14:40

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.