Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: naprawiać sp 500 czy kupić sp 550?

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Mińsk Maz.
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    naprawiać sp 500 czy kupić sp 550?

    Witam wszystkich znawców i fanów Olympusów.
    Mam dylemat jak w temacie. Mój sp 500 spadł z szafki i odmówił współpracy. Mogę go naprawić w serwisie. Z drugiej strony awaria starego aparatu może być dobrą okazją do kupienia nowszego modelu. Tyle tylko że z 500 byłam zadowolona a opinie o 550 są całkowicie skrajne i obawiam się czy nie "zamienię siekierki na kijek". Jeśli chodzi o kwestię finansową to i jedno i drugie rozwiązanie wiąże się ze znacznym wydatkiem dlatego nie chcę postąpić pochopnie.
    Co byście mi poradzili?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Po pierwsze napisz, co sie z aparatem stalo (obiektyw sie zgial, nie wlacza sie, czy cos innego). Poza tym powiedz, co w obecnym aparacie Ci sie podoba, za co go cenisz, a co chcialbys by bylo lepsze. No i jakie fotki glownie robisz, jaka funkcja aparatu Ci sie najbardziej przydaje lub jaka chcialbys miec. Chociaz orientacyjnie. Tak mozna bedzie sprawdzic, czy nowy SP-550 Ci sie przyda.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  3. #3

    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Mińsk Maz.
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Jestem zupełnym amatorem więc nie potrafię profesjonalnie opisać co się popsuło. Od momentu upadku aparat "widzi" świat na różowo a zrobione zdjęcie wyświetla się rozmazane zupełnie nieczytelne.
    Aparatu używam często ale nie profesjonalnie: zdjęcia dziecka, rodziny, z wakacji, lubię też podpatrywać ludzi i przyrodę.

    Co mi się podobało to ergonomia i łatwość obsługi oraz to że jako niewprawny fotograf bez kombinowania z ustawieniami byłam w stanie zrobić naprawdę dobre zdjęcia.

    Nie miałam nigdy doczynienia z aparatem ze stabilizacją obrazu więc nie wiem czy to tego czy umiejętności mi brakowało przy zdjęciach robionych z zoomem lub w gorszym świetle

  4. #4
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Duza roznice zrobi Ci roznica w zoomie. W SP-550 masz az 18x zoom i to z szerokim katem (28mm) i az 504mm na dlugim koncu! To ogromnie duzo i na pewno przydaje sie przy uzywaniu apratu "do wszystkiego". Problem tkwi w tym, ze jak pokazuja testy obiektyw ten najwyzszej jakosci nie jest. Pytanie tylko, czy bedzie Ci to przeszkadzalo. Stabilizacja obrazu jest przy takich ogniskowych jak 500mm niezbedna, bo inaczej nie uda Ci sie zrobic ostrego zdjecia (kazde nawet najmniejsze drgnienie reki spowoduje rozmazanie. Stabilizacja te drgania kompensuje). Tu masz test tego aparatu na fotopolis http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5664 Nie sugeruj sie zbytnio wystawiona ocena w skali 1-6, bo u nich zawsze jest 5 Raczej patrz na fotki przykladowe, opisy. Po drugie, jesli zastanawiasz sie nad kupnem tego aparatu, to sprawdz gdzie jest w twojej okolicy jakis sklep, gdzie go maja i pojdz tam w wolnym czasie w calu pobawienia sie nim. Sprawdzisz ergonomie, intuicyjnosc itp. Bo jesli SP-550 okaze sie bardzo niewygodny i w ogole nie bedzie Ci lezal, no to sprawa rozwiazana, trzeba naprawiac SP-500, albo kupowac nowy
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  5. #5
    Awatar Peniek242
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    KRK
    Posty
    539
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Zapytaj kogos (sprzedawce, znajomego) moze cos doradzi (choc watpie) jesli rzeczywiscie zdjecia kiepsko wychodza to musialas cos uszkodzic. Sprawdz dokladnie co nie dziala. Pasowaloby dopytac wstepnie ile bedzie kosztowac naprawa i przeliczyc czy warto. Zawsze mozna zaryzykowac w serwisie, ze cos nie teges w aparacie (jesli na gwarancji) i moze lykna usterke.
    W cenie SP-550 dostaniesz lustrzanke i rozwiniesz sie bardziej w tej dziedzinie.
    Powodzenia.

  6. #6
    The z00m
    Gość
    Najpierw wysyłka do serwisu, później ocena uszkodzenia przez serwis, wycena kosztów naprawy przez serwis, a później decyzja o naprawie lub kupnie nowego.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar ziemia01
    Dołączył
    Oct 2005
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    2.200
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    zryczałtowany koszt naprawy w serwisie to 524,60 zł chyba, że się uda w ramach gwarancji
    może zamiast Sp-550 to E-400 ?

  8. #8

    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Mińsk Maz.
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Naprawa jest możliwa tylko w serwisie (już sprawdzałam, żaden "magik" się nie podejmuje naprawy tego) i będzie kosztowała 524 PLN bez względu na to co się popsuło - Olympus ma zryczałtowany cennik napraw pozagwarancyjnych.
    Nowy aparat można dostać za około 1700 PLN, kupując na raty jednorazowy miesięczny wydatek jest mniejszy niż koszt naprawy.
    Test czytałam i oglądałam zdjęcia. Szkoda, że nie ma podobnego testu sp 500 wtedy prawdopodobnie więcej bym z tego zrozumiała i umiała sama porównać oba aparaty.

  9. #9
    The z00m
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez spinka
    Naprawa jest możliwa tylko w serwisie (już sprawdzałam, żaden "magik" się nie podejmuje naprawy tego) i będzie kosztowała 524 PLN bez względu na to co się popsuło - Olympus ma zryczałtowany cennik napraw pozagwarancyjnych.
    Nowy aparat można dostać za około 1700 PLN, kupując na raty jednorazowy miesięczny wydatek jest mniejszy niż koszt naprawy.
    Test czytałam i oglądałam zdjęcia. Szkoda, że nie ma podobnego testu sp 500 wtedy prawdopodobnie więcej bym z tego zrozumiała i umiała sama porównać oba aparaty.
    Hmmm... chyba zdecydowałbym się na naprawę lub ewentualnie faktycznie pomyślał nad zakupem na raty E-400 w dual kicie.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar ziemia01
    Dołączył
    Oct 2005
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    2.200
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    to drugie

Podobne wątki

  1. Co kupić? 14-54, 70-300?
    By jarek69 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 19.08.10, 23:49
  2. C8080 - kupić - nie kupić...?
    By Kamil in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29.05.05, 13:57

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.