Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

    Witam
    Moja Żonka posiada E-520 + Yongnuo 560 + kilka stałek. Do tej pory Żona głównie fotografowała przyrodę. Nadszedł jednak czas na własne amatorskie studio w domu. ( obiecałem na walentynki ) Do tej pory skompletowaliśmy prócz elementów powyżej zestaw teł paperowych ( 2,5 x 11 m) + 2 statywy. Największy problem mam z doborem oświetlenia. W pierwszym momencie myslałem o oświetleniu stałym, jednak po przeczytaniu kilku postów zdecydowałem się na zakup studyjnych lamp błyskowych.
    1) Czym się kierować przy wyborze lampy? Moc? Regulacja natężenia? Wejścia? Myślałem o zakupie dwóch lamp 300 Ws + softbox'y +YN 560 na doświtlenie tła. Czy to dobry pomysł.
    2) W jaki sposób połączyć zestaw lamp z e-520? Jakie macie sprawdzone rozwiązania? Przeczytałem że e-520 nie ma wejscia do przewodu synchronizacji zew. lamp błyskowych. Także zostaje tylko synchronizacja radiowa?
    Jestem laikiem w tych sprawach, także proszę o wyrozumiałość i miarę jasne wyjaśnienia.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar bogdi
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    dolny śląsk - Kiełczów
    Posty
    620
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria

    Odp: Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

    wszystko zależy od wielkości, wysokości i koloru ścian pomieszczenia, chęci używania modyfikatorów (rodzajów), zasobności portfela, a wyzwalać można - przewodem, radyjkiem, inną lampą

  3. #3
    darkelf
    Gość

    Odp: Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

    fripers, lampki qq-150 albo dp-250, polecam
    plus jakieś softy, bjuty dish albo oktę
    do tego wyzwalacz, ja używam YN RF 602
    yongnuo ma tę wadę że nie ma pilotów i mocowania bowens
    w razie czego pytaj odpowiem

    PS. 300ws za dużo, nie słuchaj dobrych wujków radzących "im więcej mocy tym lepiej" bo potem będziesz używać F/8 zamiast F/2
    Ostatnio edytowane przez darkelf ; 18.02.12 o 19:28

  4. #4

    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

    Dziękuje za odpowiedzi.
    DarkElf - dzięki napewno w razie koniecznosci zgłoszę po porady na priv.
    Myślałem o 300 Ws bo na kilku forach twierdzono że to jest takie minimum do doświetlenia całej sylwetki. Czy syncgronizację kablem pomiedzy gorącą stopką a lampą można rozgałęzić na kilka lamp?

  5. #5
    | OlyJedi Awatar bogdi
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    dolny śląsk - Kiełczów
    Posty
    620
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria

    Odp: Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

    http://funsports.pl/lampa-studyjna-kh-150m.html
    t
    u masz fajne domowe lampki, używam od kilku lat i wierz, że w większości sytuacji są w 100% wystarczające

    i ich użycie (zza okna to też lampa)
    https://picasaweb.google.com/111837667327221520494/Sentymentalnie#5664883045098296242

    tu też użyte 2 szt w kolejnej fotce te ciążowe





  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria

    Odp: Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

    Witam serdecznie.

    200Ws do domu to aż nadto. Przy 300Ws lampie odkręconej do połowy i przy białych ścianach wszystko jest równo zalane światłem.
    Na dobrą sprawę wystarczy 150Ws.
    Fajnie, kiedy lampy mają mocowane Bowens-a. Łatwa wymiana i dobór modyfikatorów.
    Za to lampy: "aparatowe" nadają się w plener jako tania alternatywa studyjnych, z ograniczeniem od strony zasilania...
    No i musisz dokupić przejściówki do mocowania modyfikatorów. Ogólnie więcej zabawy.
    Ja poleciłbym jednak VE-300 Powerlux-a lub PT-300 Quantum-a, ze względu na jakość wykonania i budowę palnika. Te najsłabsze, tanie lampy mają cofnięte palniki i słabo wykorzystują modyfikatory. Podobnie jak lampy: "aparatowe".
    Trzy lampy i duża blenda do domu zupełnie Ci wystarczą.
    Do wyzwalania polecam wyzwalacz na 2,4GHz dedykowany do Olympus-a, chociaż RF-602 też daje radę.
    Z modyfikatorów kup oktę (do domu około 1m.) i beauty-dish (40-50cm.) z plastrem.
    Statyw typu żuraw też może być potrzebny i wygodniejszy niż zwykłe.
    Pozdrawiam.

  7. #7
    darkelf
    Gość

    Odp: Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

    Co do powerlux/quantuum to nie wypowiadam się na temat wykorzystania modyfikatorów, bo nie rozumiem tego argumentu, natomiast wielokrotnie czytałem że tańsze lampki się psują. Przez ponad 2 lata zniszczyłem co prawda dwie lampki qq-150 ale zrobiłem to w ten sposób, że jeden statyw z lampą wylądował na ziemi, a innym razem drugi statyw zbyt gwałtownie się potrrząsnął. Poza tym te lampki nigdy nie nawaliły mimo intensywnego używania. Jedyną wadą qq jest piszczenie przy naładowaniu, którego nie da się wyłączyć (sygnał dźwiękowy), dlatego wolę dp. Nie znam kh.

    Najfajniejszym modyfikatorem jest octa 150cm, ale nie każdemu pasuje ten rozmiar (są mniejsze).

  8. #8

    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

    Ok. Dziękuje za pomoc. Zaufam Waszemu doświadczeniu i zamówie lampy 200 lub 250 Ws.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar majeczek78
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Oława
    Posty
    944
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria

    Odp: Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

    Nie no pozazdrościć. Szkoda że moja żona nie chciała mi takiego mini studia sprezentować na walentynki. Pozdrawiam .
    "Jeżeli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego" - Ruth Bernhard

  10. #10
    Awatar ulof
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    39
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: Amatorskie studio - E520 + oświetlenie.

    Wszystko zależy od tego co żona chce fotografować i w pewnym sensie od $$ ...
    do zestawu, który wymieniłeś na początku zaproponowałbym uchwyty do parasolek i parasolki - transparentna i odbijająca. Do tego blenda.
    Jak nie spasuje i zona będzie chciała wrócić do przyrody straty będą małe jak sie spodoba to wydatki i tak będą duże...

    Plusy - wykorzystujesz to co masz - YN 560 ma wbudowana fotocele na 1 i 2 błysk - jesteś w stanie (znaczy małżonka) zacząć zabawę już dziś bo sprzęt masz - wyzwalanie lampką wbudowaną. Nawet można bez parasolek - YN 560 ma ruchomą głowicę - zawsze jest to jakaś modyfikacja światła - tylko lampę na statyw trzeba przymocować
    Minusy - brak światła modelującego - ale kto w ferworze walki zwraca uwagę na takie bzdety
    Dodatkowy plus - praca z jedną lampą i jednym modyfikatorem pozwoli nauczyć się pracować z jednym światłem (słońce tez mamy jedno!).
    Spodoba się - dokupisz(dokupicie) kolejne źródło światła - ale wybór będzie bardziej świadomy - będziecie wiedzieć czego brakuje, co by się przydało.
    Czy to będzie lampa studyjna czy kolejna "naaparatowa" zdjęta ze stopki i umieszczona na statywie. To samo dotyczy modyfikatorów - softboxy, stripy oct, z gridami lub bez.
    Jak bogdi napisał " (zza okna to też lampa) " i już do dyspozycji 2 źródła światła... a jeszcze żadne zakupy nie poczynione. Z blendą będą 3!
    Ale moimi radami nie musisz się sugerować - ja się nie znam i używam w "studio" F/8 a nie F/2 chociażby z tej prostej przyczyny ze nie mam takich jasnych obiektywów

    Pozdrawiam
    ulof

Podobne wątki

  1. amatorskie, portret.
    By feelthevibe7 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 74
    Ostatni post / autor: 21.09.11, 09:32
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 4.11.10, 22:42
  3. amatorskie porównanie e-620 i E-3
    By polmos in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23.03.10, 07:58
  4. Amatorskie zdjęcia
    By MAX 126 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12.11.05, 00:20

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.