Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 71

Wątek: O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

    Ponieważ narzekania na zbyt dużą ilość pikseli w nowych aparatach (jako przyczynę coraz gorszej jakości zdjęć) przybierają na sile, proponuję małe porównanko.

    Tu jest fragment ujęcia (1:1) z matrycy 12Mpx, przy ustawieniach i obróbce dającej maksimum z tego, co dać może taka matryca z dobrym obiektywem.
    http://as.elte-s.com/temp/resize/12mpx.jpg

    Tu jest panorama powstała z dwóch ujęć robiona sprzętem jak wyżej, po czym została przeskalowana do wielkości jak wyżej. Inaczej - taki rezultat dałaby matryca 24Mpx o podobnych parametrach po dwukrotnym (powierzchniowo) zmniejszeniu. Oczywiście przy założeniach, że obiektyw mamy na tyle dobry, że nie stanie się ogniwem ograniczającym rozdzielczość.
    http://as.elte-s.com/temp/resize/24mpx_12mpx.jpg

    Jeśli ktoś nie za bardzo widzi różnicę, tu powiększenie dwukrotne fragmentów.
    http://as.elte-s.com/temp/resize/200procent.jpg

    Oczywiście, gdy zdjęcia robi się w jotpegach albo nie potrzebuje się dużych rozmiarów, cała dywagacja nie ma znaczenia. Niestety pogoda w tej chwili nie pozwala pokazać wzrostu dynamiki użytecznej, ale jak będzie okazja, pokażę.
    Wspomnieć wypada, że cokolwiek można zobaczyć w pełnej rozdzielczości (1:1)

    PS. Zmieniłem linki na bezpośrednie do mojej strony, forum olka rekompresuje pliki i w tym wypadku psuje cały wywód (dzięki andtor2, że zwróciłeś mi na to uwagę).
    Raz jeszcze napiszę, to trzeba oglądać 1:1
    PS2. Jak ktoś ma ochotę napisać, że tak nie ogląda, to w ogóle niech sobie tym problemem głowy nie zawraca, bo różnicy dla niego nie będzie żadnej.
    PS3. Naprawdę wiem, że zamiast fasad kamienic może być twarz modelki albo widoczek na wodospad Niagara, ale dla testu nie będzie mieć to żadnego znaczenia.
    Ostatnio edytowane przez Janko Muzykant ; 7.02.12 o 00:07

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

    Oczywista oczywistość
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar easy_rider
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.193
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria

    Odp: O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

    Tylko zwróć uwagę że przeskalowałeś również szumy...
    Gdyby użyć dwa razy gęściejszej matrycy to szum generowała by jednak większy.
    Ale co do ostrości i szczegółów na zdjęciach to pełna zgoda

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

    Cytat Zamieszczone przez easy_rider Zobacz posta
    Tylko zwróć uwagę że przeskalowałeś również szumy...
    No ale właśnie na tym polega istota zysku - mamy 24Mpx, a udajemy, że mamy 12Mpx
    Dzięki temu robi się gładko jak nie da się przy oryginalnie niższej rozdzielczości.
    Cytat Zamieszczone przez easy_rider Zobacz posta
    Gdyby użyć dwa razy gęściejszej matrycy to szum generowała by jednak większy.
    Porównaj np. D5100 i D70
    Tak jak piszesz bywa teoretycznie, ale w praktyce bywa czasem wręcz odwrotnie. Poza tym szum rośnie wolniej wskutek zwiększania ilości pikseli, niż spada przy takich redukcjach rozdzielczości.

  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

    Jestem trochę sceptycznie nastawiony do takiego porównania. Przy tej samej matrycy (powierzchnia, technologia wykonania), szczególnie o małych rozmiarach nie byłbym pewny czy lepsze jakościowo będzie z tej 24Mpix niż z 12Mpix. Gęstość upakowania pixeli ma wpływ (oddziaływują między sobą) i raczej nie jest korzystny. Często słyszy się opinie, że niepotrzebnie zwiększono Mpix i starszy model aparatu "robił lepsze zdjecia"...

    Cytat Zamieszczone przez Janko Muzykant Zobacz posta
    Tu jest fragment ujęcia (1:1) z matrycy 12Mpx, przy ustawieniach i obróbce dającej maksimum z tego, co dać może taka matryca z dobrym obiektywem.
    Ta obróbka to nie za bardzo daje maksimum... Pierwszy wycinek zdjecia (12Mpix 1:1) po powiększeniu 3x wygląda tak:
    http://www.occur.pl/images/7339d9fa/...382b03bc6e.jpg
    Bardzo mocno dostało po jakości przez nadmierną kompresję, widać kwadratowe bloki pikseli. Nawet bez powiększania można zauważyć, że coś nie tak z jakością.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.060
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria

    Odp: O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

    Witam !

    Jednak wolalbym zobaczyc testy takiej samej gabarytowo matrycy z aparatu co ma 24 Mpix i aparatu z 12 Mpix dla roznych
    wartosciach ISO i porownac jak sie zachowuje jeden i drugi w prezenowaniu bardzo drobnych detali.

    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Jestem trochę sceptycznie nastawiony do takiego porównania. Przy tej samej matrycy (powierzchnia, technologia wykonania), szczególnie o małych rozmiarach nie byłbym pewny czy lepsze jakościowo będzie z tej 24Mpix niż z 12Mpix.
    Jej, wy naprawdę nie zrozumieliście, o co w tym teście chodzi
    Zapominamy, że mamy 24Mpx, traktujemy ją jakby miała 12Mpx, ze wszystkimi jej wadami i problemami. I jestem całkowicie pewien, że jeśli test zrobiony byłby z prawdziwą matrycą 24Mpx (sprawną), a nie złożeniem dwóch zdjęć, wyniki byłyby bardzo zbliżone.
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Gęstość upakowania pixeli ma wpływ (oddziaływują między sobą) i raczej nie jest korzystny.
    Ma wpływ, ale dużo mniejszy, niż się sądzi. Zalety z tego zwykle wyprzedzają wady.
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Często słyszy się opinie, że niepotrzebnie zwiększono Mpix i starszy model aparatu "robił lepsze zdjecia"...
    Najczęściej są to bzdury wzięte z obserwacji jpg bądź nieumiejętnej obróbki rawów. Po to jest ten test właśnie.
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Bardzo mocno dostało po jakości przez nadmierną kompresję, widać kwadratowe bloki pikseli. Nawet bez powiększania można zauważyć, że coś nie tak z jakością.
    Nie przez kompresję tylko mocne wyostrzenie - kompresja w tym zdjęciu jest bardzo niska Mogę wrzucić png, będzie to samo.
    Tak właśnie zachowują się matryce, z których próbuje się wyciągać siódme poty w zakresie szczegółowości. Resajz daje o wiele lepsze możliwości.
    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Jednak wolalbym zobaczyc testy takiej samej gabarytowo matrycy z aparatu co ma 24 Mpix i aparatu z 12 Mpix dla roznych
    wartosciach ISO i porownac jak sie zachowuje jeden i drugi w prezenowaniu bardzo drobnych detali.
    Ja też bym wolał, ale nie posiadam. O wyniki jestem jednak spokojny.
    No i nie zapominajmy, że to test na szczegółowość i dynamikę, a nie na iso.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

    Z większością argumentów nie będę polemizował, być może masz rację
    Nie zgodzę się tylko co do kompresji. Nie jest niska i nie jest to wynik wyostrzania. Przy tych rozmiarach zdjęcie powinno mieć powyżej lub ok 2MB. Nie byłoby wtedy tych "kwadraciaków".

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Z większością argumentów nie będę polemizował, być może masz rację
    Nie zgodzę się tylko co do kompresji. Nie jest niska i nie jest to wynik wyostrzania. Przy tych rozmiarach zdjęcie powinno mieć powyżej lub ok 2MB. Nie byłoby wtedy tych "kwadraciaków".
    Sorry, teraz dopiero zauważyłem, że strona olka rekompresuje bez pytania.
    Tu są te, które wrzucałem:
    http://as.elte-s.com/temp/resize/12mpx.jpg
    http://as.elte-s.com/temp/resize/24mpx_12mpx.jpg
    http://as.elte-s.com/temp/resize/200procent.jpg
    Mogę wrzucić png, ale nie będzie praktycznie żadnej różnicy.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.587
    Siła reputacji
    195
    Moja galeria

    Odp: O zbyt dużej ilości pikseli i narzekaniu

    "Ponieważ narzekania na zbyt dużą ilość pikseli w nowych aparatach (jako przyczynę coraz gorszej jakości zdjęć) przybierają na sile, proponuję małe porównanko.

    Tu jest fragment ujęcia (1:1) z matrycy 12Mpx, przy ustawieniach i obróbce dającej maksimum z tego, co dać może taka matryca z dobrym obiektywem.


    Tu jest panorama powstała z dwóch ujęć robiona sprzętem jak wyżej, po czym została przeskalowana do wielkości jak wyżej. Inaczej - taki rezultat dałaby matryca 24Mpx o podobnych parametrach po dwukrotnym (powierzchniowo) zmniejszeniu. Oczywiście przy założeniach, że obiektyw mamy na tyle dobry, że nie stanie się ogniwem ograniczającym rozdzielczość."

    Autorze, może tylko ja, a może nie tylko ja, ale nie jarzę za chinskiego boga o co chodzi w tym teście.

    Pzdr, TJ

Podobne wątki

  1. O ilości zdjęć i takie tam...
    By Janko Muzykant in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 8.02.12, 16:57
  2. Fotografowanie z dużej odległości. Dalekie obserwacje.
    By jaclas in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19.03.10, 17:26
  3. foto z dużej odległości
    By elmalg in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 3.04.09, 19:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.