Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Szybkie pytanie o szkła M42

  1. #1
    | OlyJedi Awatar winnetou
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Jasło/Rzeszów/ex-3city
    Posty
    283
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Question Szybkie pytanie o szkła M42

    Szukałem i nie znalazłem (może źle szukałem, jak tak to proszę o łagodny wymiar kary).
    Jako, że w szklarni brakuje mi jakiegoś szerokiego kąta (a przynajmniej średniego) najlepiej w postaci zooma a chwilowo fundusze ograniczone no i podobają mi się szkiełka (fascynacja heliosem. jupiterem i paroma innymi) na M42 na aledrogo wypatrzyłem sobie 3 słoiki. Wszystkie w akceptowalnych cenach,a do tego 2 mają dość ciekawy zakres ogniskowych (akurat do studio czy jakiś plenerek). ZD 40-150 który posiadam jest ciut za długi na krótkim końcu a ZD 14-42 nie zawsze mogę zgarnąć.

    Podobno nie powinno się zapinać starych zoomów do cyfry, ale bawiłem się jakimś radzieckim wynalazkiem 70-210 i nie narzekam na jakość zdjęć

    Teraz pytanie najważniejsze czy ktoś bawił się lub ma jakieś doświadczenia z tymi szkłami:

    http://allegro.pl/tamron-28mm-f-2-5-...021519552.html

    http://allegro.pl/soligor-mc-28-105mm-1-3-5-4-5-i2019906547.html

    http://allegro.pl/sigma-manualna-28-80-1-3-5-4-5-mc-japan-i2025595489.html

    Szczególnie dwa ostatnie mnie zaciekawiły... W sumie byłbym w stanie zaszaleć i kupić nawet i 2 szkiełka z listy. O szkłach Tamrona sporo dobrych rzeczy czytałem, jakimś tam się bawiłem i nawet mi przypadło do gustu. Soligord podobno też nieźle się sprawuje, ale nie miałem okazji macać. Będę "dźwięczny" za każdą opinię.
    LRU: #472938 | XMPP winnetou@jabster.pl
    Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting
    E-30 + kilka gratów, brak talentu i światłowstręt

  2. #2
    Centus
    Gość

    Odp: Szybkie pytanie o szkła M42

    przechodzilem ten etap , nazywam go "duzo tanio w tesco" , skompletowalem cala rodzine pentaconow : 29 , 50 , 135, 200 , 300 i tak naprawde niewiele one wnosily do tego co robie , moze jeszcze majac E-520 dual kit nie bylo zle , ale po zmianie na E-3 i 12-60 oraz 50-200 , stare manuale stracily sens , jedynie 300 troszke sie zasluzyla , ale z uwagi na cene i mozliwosci , nie mialem wtedy dlugiego szkla do Olka , a do tej 300 mialem telekonwerter Zeissa 2x wiec byl szal , porownujac cenowo ZD70-300 ok 1k pln , ec-20 ok 1k pln , a Pentacon 300 kosztowal 300 pln z groszem a Zeiss 2x telekonwerter jakies 70 pln

    obecnie jedyny manual jaki posiadam to Takumar smc 50/1.4 i mozna powiedziec ze on tez bierze rozwod z Olkiem , zastapi go ZD 50/2 Makro , tutaj juz nie jest zle , obiektyw sie troszke zasluzyl , zrobilem sporo zdjec na 1.4 , wiekszosc jednak na 2.0 i wiecej , tak realnie ZD50 da mi wiecej (AF) , na Takumara skusilem sie legendarnym rozmyciem tla i checia zabawy z mala GO

    jednak z perspektywy czasu Takumar bedzie u mnie ale uzywany z analogiem , tam bedzie to prawdziwa 50 z wszystkimi plusami , a ostrzenie na golej matowce da sie opanowac , mam kilka zdjec na 1.4 robionych przez wizjer a nie LV i ostrosc jest git , ale za duzo z tym zachodu , zupelnie innaczej sie ostrzy z Pentaxem Me Super , gdzie jest do dyspozycji klin i mikroraster

    reasumujac , szkla m42 maja sens , ale tylko te najlepsze (chociazby Takumar , potrafi zaskoczyc) , albo tam gdzie jest duza roznica cenowa pomiedzy nowoczesnym szklem a jego analogowym zastepca/substytutem

    z szerokim katem jest slabo bo krop 2x nie ulatwia sprawy

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar adambieg
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Miasto nad Brdą
    Posty
    2.812
    Siła reputacji
    108
    Moja galeria

    Odp: Szybkie pytanie o szkła M42

    Swego czasu również szukałem czegoś dającego co koło 50mm w przeliczeniu na pełną klatkę na penie i polecam flickr. Możesz wpisać szkiełko w wyszukiwarce i zobaczyć zdjęcia nim zrobione. Ten tamron jest wyjątkowo miękki na pełnej dziurze. Kupiłem Panagora 28/2,8 i jest bardzo dobry. Zoomów na M42 nie polecam. A na pewno nie takich, po co? Czego brakuje ZD 14-42 ? Przecież ten obiektyw kosztuje 2,5 stówki a to całkiem dobre szkło.

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Szybkie pytanie o szkła M42

    To teraz pogogluj o wspolczynniku(dla ulatwienia podam dla olympusa-x2)policz ogniskowe i sprawdz czy Ci sie nie pokryja z kitami,ktore posiadasz.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar winnetou
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Jasło/Rzeszów/ex-3city
    Posty
    283
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: Szybkie pytanie o szkła M42

    Niestety wiem, że ciężko z szerokim... No cóż, co dam radę odkładam na zakup ZD 14-54 (lub Leica 14-50) i ZD 50-200 - może nie znikną z rynku wtórnego zanim doskładam te ~4tyś. Dlatego w tym momencie rozglądam się za manualami na m42 (może kiedyś uda się ożywić Zenitha albo zakupi się jakiegoś na allegro - ale to jak się nauczę robić zdjęcia). Jakbym miał te 1-2tyś to wziąłbym od ręki 14-54. Niestety na czas nieokreślony jestem mocno graniczony a nowy rok rozpoczął się opróżnieniem konta o blisko 2k więc kicha. A że szykuje się jeszcze kilka okazji do pstryknięcia w studio czy innych "ograniczonych" miejscach to coś szerszego by pasowało.

    Macałem też jakiegoś Pentacona 28/2.8 - ogniskowa była git tylko midlił jak skurczybyk i ostry był dopiero od F8 - czyli lipa ;]

    Co do szkieł M42 to Heliosa używam jak tylko mam taką możłiwość - po prostu uwielbiam ten słoik

    Na razie jestem zdecydowany ja budżetowe rozwiązanie - w końcu jeden słoik z tych podlinkowanych to pare paczek fajek mniej jakoś przetrwam

    --Edit--
    Z kitów posiadam tylko 40-150. 14-42 mam możliwość zgarnięcia z pokoju obok, ale nie zawsze (krótkiego sprzedałem razem z E-400) dlatego nachodzi na coś żeby zawsze było pod ręką.
    LRU: #472938 | XMPP winnetou@jabster.pl
    Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting
    E-30 + kilka gratów, brak talentu i światłowstręt

  6. #6
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: Szybkie pytanie o szkła M42

    Kup sobie lepiej 14-42. Dobra rada doświadczonego.

  7. #7
    Centus
    Gość

    Odp: Szybkie pytanie o szkła M42

    jezeli nie chcesz/ nie mozesz teraz wydac wiecej kasy , moze warto rozwazyc taka opcje , kup Takumara 55mm 1.8 , powinienes go dostac ponizej 200 pln , Eddie kiedys robil nim portrety i ciekawie to wygladalo , jak pozniej bedziesz chcial, podepniesz to pod jakis analogowy korpus i pobawisz sie FF

    widze ze masz silne parcie na sloikowe zakupy , na sile nie bede odciagal , ale moim zdaniem to droga do nikad , majac cale wiadro szkielek z analoga z pozoru wydajesz malo jednostkowo , ale kusi cie niska cena i kupujesz coraz to kolejne , w ilosci uzbiera sie suma za ktora mozna by miec cos ze szkiel Zuiko , dylematem pozostanie tez co ze soba zabrac , majac mniej szkiel ale lepszych nie masz tych dylematow i masz szkla z ktorymi sie nie "piep.." tylko robisz zdjecia

  8. #8
    | OlyJedi Awatar winnetou
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Jasło/Rzeszów/ex-3city
    Posty
    283
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: Szybkie pytanie o szkła M42

    50 już mam i nie chcę innej Parcie jak parcie czegoś mi brakuje. Ale może faktycznie na razie skuszę się na kita 14-42...
    LRU: #472938 | XMPP winnetou@jabster.pl
    Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting
    E-30 + kilka gratów, brak talentu i światłowstręt

  9. #9
    Centus
    Gość

    Odp: Szybkie pytanie o szkła M42

    Cytat Zamieszczone przez winnetou Zobacz posta
    Ale może faktycznie na razie skuszę się na kita 14-42...
    wracasz na dobra droge

  10. #10
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Szybkie pytanie o szkła M42

    Mnie też męczył, też mu odradziłem...
    A tak chciałem zaznaczyć, że ZD 35-100 to taki fajny zakres do studio
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. "SoftBox" Szybkie pytanie szybka pdpowiedź.
    By Andrzejsjz in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 1.10.11, 16:25
  2. szybkie zdjęcie
    By Milu in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 11.05.07, 14:39
  3. Szybkie pytanie o polarka
    By Gryphoon in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15.09.04, 14:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.