Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: OM-2n-pomiar światła

  1. #1
    | OlyJedi Awatar woytzek
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    36
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    OM-2n-pomiar światła

    Pewnie wyda sie wam to banalnym pytaniem ale pogubiłem się w tej materi.
    Jak wygląda sprawa ustawienie ekspozycji w OM 2n.
    1.W trybie manualnyn koryguje czas lub przysłonę tak aby wskazówka znalazła się na środku.
    Czy w momencie ustawiania przymykam przesłonę przyciskiem na obiektywie czy nie?
    2.Tryb auto.Po nastawieniu przeysłony kowyguję czas czy aparat sam dobiera czas.
    Czy w trakcie ustawiania przymykam przysłonę przyciskiem na obiektywie.

    Mam nadzieję, że mimo banalnej sprawy dla wielu z Was ktoś mnie oświeci
    Pozdrawiam
    E-M10 MarkIII,M.ZUIKO DIGITAL 45mm f1.8;17mm f1.8;ED 14-42mm/f3.5-5.6EZ;ED 40-150mm f/4.0-5.6R;Panasonic Vario-Elmarit f:2.8-4.0/12-60mm
    Nikon D750 wraz z klamotami.

  2. #2
    yendash
    Gość

    Odp: OM-2n-pomiar światła

    Nie, przysłonę na obiektywie domykasz tylko wtedy, jak chcesz podejrzeć głębię ostrości. Automatyka aparatu dobiera odpowiedni czas do ustawień na pierścieniu przysłony, ale nie musisz jej domykać w momencie pomiaru. Działa to w manualu jak i w trybie auto. No chyba, że chcesz ściągnąć obiektyw z korpusu, to też naciskasz te wystające przyciski

  3. #3
    | OlyJedi Awatar woytzek
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    36
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: OM-2n-pomiar światła

    Jeżeli chodzi o auto to jestem w stanie to zrozumieć.Ale w trybie manual? jak sprawdzam poprawność ekspozycji?
    Przecież po zmianie czasu na pierścieniu ekspozycja ulega zmianie?

    ---------- Post dodany o 11:59 ---------- Poprzedni post był o 11:25 ----------

    To może inaczej.
    Czy po przymknięciu przysłony powinienem widzieć efekt w wizjerze czy nie.
    Tak było kiedy używałem starych obiektywów do e-systemu ale tam było to specjalnie blokowane przes pierścień aby pracować na AV.
    Jak pracowac z om-2n na manualu, ja przymykam przesłonę na obiektywie przyciskiem aby ustawić ekspozycję tak aby wskazówka znalazła się na środku pomiędzy + a - ( kręcę pierścień czasów albo ev).Czy to jest poprawna metoda?
    Ostatnio edytowane przez woytzek ; 28.12.11 o 12:28
    E-M10 MarkIII,M.ZUIKO DIGITAL 45mm f1.8;17mm f1.8;ED 14-42mm/f3.5-5.6EZ;ED 40-150mm f/4.0-5.6R;Panasonic Vario-Elmarit f:2.8-4.0/12-60mm
    Nikon D750 wraz z klamotami.

  4. #4
    yendash
    Gość

    Odp: OM-2n-pomiar światła

    Nie. Nic nie przymykaj na obiektywie. Ustaw wymaganą wartość przysłony a potem kręć pierścieniem czasów, aż wskazówka ustawi się w położeniu poprawnej ekspozycji. Nie mam w tej chwili żadnego korpusu om, ale przecież nie przymykało się tam przysłony do wartości roboczej w momencie pomiaru. Jeśli zabraknie czasów zmień wartość przysłony.
    W wizjerze, po przymknięciu, widzisz oczywiście ciemniejszy obraz i zmianę wartości GO ale nie mierz w ten sposób światła.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar rumpel
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Pierściec
    Posty
    611
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: OM-2n-pomiar światła

    Cytat Zamieszczone przez yendash Zobacz posta
    Nie. Nic nie przymykaj na obiektywie. Ustaw wymaganą wartość przysłony a potem kręć pierścieniem czasów, aż wskazówka ustawi się w położeniu poprawnej ekspozycji. Nie mam w tej chwili żadnego korpusu om, ale przecież nie przymykało się tam przysłony do wartości roboczej w momencie pomiaru. Jeśli zabraknie czasów zmień wartość przysłony.
    W wizjerze, po przymknięciu, widzisz oczywiście ciemniejszy obraz i zmianę wartości GO ale nie mierz w ten sposób światła.
    Dokładnie tak. A w trybie Auto, czyli preselekcja przysłony, ustawiasz wartość przysłony, a aparat dopiera do niej odpowiedni czas ( oczywiście w ramach pracy migawki ).

    Temat wyczerpuje instrukcja do OM-2, którą podlinkowałem niżej:

    http://vieilalbum.com/documents_fich...lympus OM2.pdf


    rumpel

  6. #6
    | OlyJedi Awatar woytzek
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    36
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: OM-2n-pomiar światła

    Tyle ,że u mnie przysłona nie zostake po przymnkięciu,dopiero jak naciskam przycisk na obiektywie to widze efeky przymknięcia.Bez tego dziura jest pełna przy każdej przysłonie.Czy to tak ma wyglądac?
    E-M10 MarkIII,M.ZUIKO DIGITAL 45mm f1.8;17mm f1.8;ED 14-42mm/f3.5-5.6EZ;ED 40-150mm f/4.0-5.6R;Panasonic Vario-Elmarit f:2.8-4.0/12-60mm
    Nikon D750 wraz z klamotami.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar glos_ludu
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    115
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: OM-2n-pomiar światła

    Cytat Zamieszczone przez woytzek Zobacz posta
    Tyle ,że u mnie przysłona nie zostake po przymnkięciu,dopiero jak naciskam przycisk na obiektywie to widze efeky przymknięcia.Bez tego dziura jest pełna przy każdej przysłonie.Czy to tak ma wyglądac?
    Dokładnie tak to ma wyglądać. Jeśli nie włożyłeś jeszcze żadnego filmu proponuję mały eksperyment:
    -Ustaw długi czas np 1s lub bulb i przymknij obiektyw do f11 lub f16
    - naciągnij migawkę
    - wciśnij spust patrząc się na otwór obiektywu
    w czasie naświetlania obiektyw powinien przymknąć się do wybranej przysłony. Jeśli nie, to coś w nim nie gra.
    Wersja rozrzutna ekperymentu:
    zrób film lub kilkanaście klatek według wskazań światłomierza bez dotykania przycisku
    zrób drugi film (lub kolejne kilkanaście klatek) według własnych przekonań co do słuszności przymykania obiektywu.

    Przycisk na obiektywie służy tylko do przymykania w celu oceny głębi ostrości.
    Ma to swoje uzasadnienie w teorii pomiarów: dla dużych wartości błąd względny jest mniejszy. Dlatego aparat mierzy światło dla maksymalnego otworu, Tobie w kiepskich warunkach oświetleniowych też lepiej się kadruje, uwzględniając wybrany numer przysłony i ilość zastanego światła wskazuje czy ekspozycja jest ok, ew w trybie auto dobiera czas.
    W czasie robienia zdjęcia przymyka przesłonę do wybranej wcześniej wartości.
    Dla uproszczenia czułość filmu pominąłem.

    Pozdrawiam
    Stary E-500 | OM-2 prawie nówka
    kity | M24/2.8; Z35/2.8; Z50 1.8
    znaczenie słowa "bynajmniej"

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria

    Odp: OM-2n-pomiar światła

    Aparat przy pomiarze uwzglednia nastawioną przysłonę, i dla takiej wartości ( nastawionej ) wykonuje pomiar przy pełnym otworze.
    W momencie wykonywania zdjęcia przesłona przymyka się do nastawionej wartości.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar woytzek
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    36
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: OM-2n-pomiar światła

    Dziękuję Wszystkim za pomoc.
    Mam nadzieję że z olkiem i obiektywem wszystko ok.
    Film juz jest załozony,pozapisuję ustawienia i sprawdzę po wywołaniu.To moje początki z OMem.
    Ustawienie z przymykaniem na obiektywie przy mamualu daje takie same parametry (Czas,przesłona) jak w trybie auto a mam wpływ na czas.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez woytzek ; 28.12.11 o 22:32
    E-M10 MarkIII,M.ZUIKO DIGITAL 45mm f1.8;17mm f1.8;ED 14-42mm/f3.5-5.6EZ;ED 40-150mm f/4.0-5.6R;Panasonic Vario-Elmarit f:2.8-4.0/12-60mm
    Nikon D750 wraz z klamotami.

Podobne wątki

  1. pomiar światła e-620 oli
    By jacek285 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 29.03.11, 08:30
  2. Pomiar światła i przepalenia
    By darkelf in forum E-System
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 1.07.09, 23:21
  3. pomiar światła centralnie ważony - jak stosować?
    By scuner in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 1.09.07, 17:41
  4. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 2.05.07, 12:51
  5. Pytanie o pomiar światła
    By rychu_lhotse in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 4.07.05, 15:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.