Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Obudowy podwodne dla PEN-a

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Obudowy podwodne dla PEN-a

    Największą zaletą m4/3 dla mnie są wymiary i waga. Przy transporcie lotniczym są to parametry nie do przecenienia.
    Od pewnego czasu badam czy da się złożyć coś sensownego do trochę bardziej zaawansowanej fotografii podwodnej
    z użyciem PEN-a. Może się komuś ta wiedza przyda a może też coś doda od siebie.

    Są dwa wątki Dobasa dotyczące E-PL1:
    PEN pod wodę / E-PL1 + PT-EP01
    ufl-1 ufl-2 ? która lampa do pt-ep01 ??

    Choć cena zestawów jest atrakcyjna to w tej chwili nie odpowiada mi filozofia fotografii podwodnej Olympusa.
    • wsparcie tylko dla 14-42mm
    • makro czy szeroki kąt załatwia się przez nakręcane zewnętrzne mokre soczewki czy konwertery WA.
    • brak przewodowego sterowania lampami


    Mnie interesuje WA i to możliwie jak najlepszej jakości i na tym się skupię.
    Można ostatecznie do starszych obudów dla E-PL1/E-PL2 zastosować kopuły Zen (źródło):
    • Zen WA-100-EP dome port, PEN, 9-18 4″ optical glass dome port, for PT-EP01/3 with Zuiko 9-18mm
      50mm optical radius
      cena GBP 409.99
    • Zen WA-100-EP714 dome port, PEN, 7-14 4″ optical glass dome port, for PT-EP01/3 with 7-14mm zoom
      50mm optical radius
      cena GBP 409.99
    • Zen DP-100-EP dome port, PEN, Pan 8 4″ optical glass dome port, for PT-EP01/3 with Panasonic 8mm fisheye
      50mm optical radius
      cena GBP 649.99

    tyle że są to monolity, bez możliwości zmiany pierścienia pośredniego i do trzech obiektywów należało by wozić ze sobą trzy kopuły.
    Do PT-EP05L/PT-EP06L dla E-PL3/E-PM1 można dostać tylko specjalnie dostosowany dome ZEN 9-18 za USD 1198,00

    Chyba jedyną obudowa dostępną obecnie do E-P3 która mniej więcej spełnia moje wymagania jest 10Bar HS-DC-Op-EP3 (w USA).
    Zdjęcia obudowy 10bar do E-P3:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	58026Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	58027Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	109,3 KB
ID:	58028Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	156
Rozmiar:	78,7 KB
ID:	58029Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	156
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	58030Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	58031Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	52,6 KB
ID:	58032Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	48,4 KB
ID:	58033
    • obudowa jest aluminiowa i jak na materiał jest relatywnie tania.
    • możliwość podłączenia świateł po kablu i światłowodzie. Domyślam się, że jest możliwość schowania jednym ruchem lampy aparatu
      i tym sposobem wyłączenia dwóch zewnętrznych lamp
    • z angielskiej wersji językowej to nie wynika ale domyślam się z hiszpańskiej, że przy pomocy różnych pierścieni pośrednich można
      używać jedną kopułę do Lumix 8mm, Lumix 7-14 i oczywiście MZD 9-18

    W przypadku sterowania lampami światłowodem można dostać odpowiedni światłowód pojedynczy lub rozgałęziony ale
    w sterowaniu przewodowym TTL już tak łatwo nie jest.
    W zasadzie można próbować dostać obudowy do lamp FL-36 obudowa Olympus PFL-E01 lub do FL50 obudowa Fantasea FFL-50.
    Do reszty zostają dwa rozwiązania ze wsparciem pełnego TTL:

    Przyznam się, że nie wiem jak spisują lampy Ikelite/Sea&Sea/Inon po podłączeniu bezpośrednio do stopki PEN-a.
    Powinny chyba być wyzwalane w trybie manualnym i wtedy powinno się dać ustawiać siłę błysku na lampie
    ale choć chyba nikt z profesjonalistów nie używa TTL to wygodne to nie jest. Ikelite ma regulację siły błysku
    w trybie M na obudowie.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Janeczek
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    2.615
    Siła reputacji
    102
    Moja galeria

    Odp: Obudowy podwodne dla PEN-a

    PTEP01 wspiera rowniez mZD 9-18, dodatkowo istnieje port made in USA, ktory daje baaaardzo szeroko i bez znieksztalcen, z tego co kojarze Dobas sciagal juz dla siebie....

    Nowsze obudowy maja konwerter, ktory z kita robi szerzej niz z 9-18 w EPL1, testowalismy na sucho z Jackem na targach Baltictech w Gdynii....

    Jesli uzywasz jakos TTLa pod woda podziel sie, bo ja za cholere nie potrafie i twierdze, ze sie nie da tego sensownie zrobic....

    Mam lampe sea&sea ys110 starszy model i jestem zadowolony, 3 palniki, sterowana swiatlem, wbudowany szperacz dziala w manualu plynna regulacja mocy na potencjometrze....

    pozdrawiam serdecznie
    Janek
    Member of ABCDEFG Polska. 15% miesiecznie bez ryzyka! Zapraszam.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Obudowy podwodne dla PEN-a

    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    PTEP01 wspiera rowniez mZD 9-18,
    tak ale z tego co wiem to obudowy PT-EP05L/PT-EP06L już nie.
    Różnica pomiędzy użyciem portu kopułowego dome a standardowego jest taka:
    Port płaski
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zen-dome-with-flat.jpg
Wyświetleń:	196
Rozmiar:	27,7 KB
ID:	58035
    kopułowy/ dome
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zen-dome-with-dome.jpg
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	33,1 KB
ID:	58034


    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    dodatkowo istnieje port made in USA, ktory daje baaaardzo szeroko i bez znieksztalcen, z tego co kojarze Dobas sciagal juz dla siebie....
    tak, to jest dome Zen, opisałem te porty w poprzednim poście


    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    Nowsze obudowy maja konwerter, ktory z kita robi szerzej niz z 9-18 w EPL1, testowalismy na sucho z Jackem na targach Baltictech w Gdynii....
    Problem jest tylko taki, że obraz musi przejść przez konwerter->wodę->płaski port. Ciekaw jestem jaka jest utrata jakości, szczególnie jeśli chodzi o CA.
    Oczywiście jest też zaleta bo zestaw bardziej uniwersalny.

    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    Jesli uzywasz jakos TTLa pod woda podziel sie, bo ja za cholere nie potrafie i twierdze, ze sie nie da tego sensownie zrobic....
    Używałem ale dałem sobie z tym spokój. TTL się czasami sprawdza, podobno przy makro ale najczęściej pod wodą kłamie.
    Spróbuj oświetlić twarz na tle wody.
    Mnie raczej zależy na wywalaniu lamp z kabla. Mam w miarę szybie lampy 1s i nie che mi się czekać aż naładuje się lampa w aparacie
    nie mówiąc o tym, że się rozładowuje bateria w aparacie - to dotyczy E-P3.
    Natomiast nie wiem i jestem ciekaw jak szybko ładuje się i na ile błysków starcza zewnętrzna lampa dodawana do E-PL3.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Janeczek
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    2.615
    Siła reputacji
    102
    Moja galeria

    Odp: Obudowy podwodne dla PEN-a

    U mnie w Epl1 wale z 400 fotek na pelnych blyskach, probowalem dawac na minus, wszak swiatlo, to swiatlo po przewodzie ale dziwnym trafem nawet korekta na -1EV potrafi statystycznie duzo wiecej nie wyzwolic...

    EPL1 laduje sie szybko miedzy blyskami, wierz mi, ze szybciej niz ja nie bedziesz robil 2-3s mysle max....

    CO do CA, to wydaje mi sie, ze jest ok, troche sampli widzialem zreszta nijak nie da sie robic jpg pod woda, za bardzo zmienne warunki i inne niuanse, o ktorych dobrze wiesz...

    Jako ciekawostke powiem, widziales kiedys kontrolke taka ladna czerwona migajaca w trakcie pracy aparatu i od czego ona jest?)))

    pozdrawiam serdecznie
    Janek
    Member of ABCDEFG Polska. 15% miesiecznie bez ryzyka! Zapraszam.

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Obudowy podwodne dla PEN-a

    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    U mnie w Epl1 wale z 400 fotek na pelnych blyskach, probowalem dawac na minus, wszak swiatlo, to swiatlo po przewodzie ale dziwnym trafem nawet korekta na -1EV potrafi statystycznie duzo wiecej nie wyzwolic...
    może to przesada ale sprawdziłem i jestem wstanie przy czterech nurkowaniach w ciągu dnia na Safari zrobić ponad 400 zdjęć.
    Nie lubię za często wymieniać baterii w aparacie bo wiąże się z zabawą z obudową i ryzykiem, że źle założy się o-ring.
    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    EPL1 laduje sie szybko miedzy blyskami, wierz mi, ze szybciej niz ja nie bedziesz robil 2-3s mysle max....
    płynący rekin potrafi zrobić dużo nieprzewidywalnych ruchów podczas 1sec.
    Mam zdjęcia rekina zrobione w ciągu tej samej sekundy tyle że z E-3

    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    Jako ciekawostke powiem, widziales kiedys kontrolke taka ladna czerwona migajaca w trakcie pracy aparatu i od czego ona jest?)))
    jedyne co mi przychodzi na myśl to zapis zdjęć z bufora.
    Domyślam się, że w E-P3 łatwo jest go przepełnić i wtedy i tak trzeba czekać.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Janeczek
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    2.615
    Siła reputacji
    102
    Moja galeria

    Odp: Obudowy podwodne dla PEN-a

    Cytat Zamieszczone przez droplet Zobacz posta


    jedyne co mi przychodzi na myśl to zapis zdjęć z bufora.
    Domyślam się, że w E-P3 łatwo jest go przepełnić i wtedy i tak trzeba czekać.
    Niestety nie
    Jest cos takiego jak kontrolka przegrzania aparatu, jak ja zobaczylem 1 raz to zbaranialem

    pozdrawiam serdecznie
    Janek
    Member of ABCDEFG Polska. 15% miesiecznie bez ryzyka! Zapraszam.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Obudowy podwodne dla PEN-a

    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    Niestety nie
    Jest cos takiego jak kontrolka przegrzania aparatu, jak ja zobaczylem 1 raz to zbaranialem
    czy to się zdarzyło od samego LV czy też użycie lampy się do tego przyczyniło?

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Janeczek
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    2.615
    Siła reputacji
    102
    Moja galeria

    Odp: Obudowy podwodne dla PEN-a

    Jak juz wspomnialem, trzeba duuuzo pstrykac, taki specyficzny rodzaj foto podwodnej...

    Zaczyna sie od lagow na wyswietlaczu i to takich konkretnych sekundowych, 2sekundowych, potem zaczyna migac i tak sobie miga i miga nie probowalem extremalnie, trzeba by sie dowiedziec czy ma zabezpieczenie termiczne i sie sam wylaczy, na chlopski rozum - powinien ale jak juz wspominalem nie probowalem szkoda mi sprzetu...

    W kazdym razie jak wyciagam czasem z kapsuly, to nie mozna w lapie utrzymac taki goracy cholernik w normalnych warunkach raczej nie bedzie CI dane zaobserwowac takiego cuda

    pozdrawiam serdecznie
    Janek
    Member of ABCDEFG Polska. 15% miesiecznie bez ryzyka! Zapraszam.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Obudowy podwodne dla PEN-a

    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    Jak juz wspomnialem, trzeba duuuzo pstrykac, taki specyficzny rodzaj foto podwodnej...

    Zaczyna sie od lagow na wyswietlaczu i to takich konkretnych sekundowych, 2sekundowych, potem zaczyna migac i tak sobie miga i miga nie probowalem extremalnie, trzeba by sie dowiedziec czy ma zabezpieczenie termiczne i sie sam wylaczy, na chlopski rozum - powinien ale jak juz wspominalem nie probowalem szkoda mi sprzetu...

    W kazdym razie jak wyciagam czasem z kapsuly, to nie mozna w lapie utrzymac taki goracy cholernik w normalnych warunkach raczej nie bedzie CI dane zaobserwowac takiego cuda

    pozdrawiam serdecznie
    Janek
    Nie odpowiedziałeś wprost ale uważam, że to lampa się do tego przyczynia, nie jest łatwe pozbyć się ciepła z zamkniętej obudowy.
    Możliwe, że w obudowie aluminiowej łatwiej jest schłodzić aparat.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Janeczek
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    2.615
    Siła reputacji
    102
    Moja galeria

    Odp: Obudowy podwodne dla PEN-a

    Jasne, to glownie kwestia lampy wbudowanej, niestety jak sie pali co 5-10s, to zaswiecenie sie kontrolki jest nieuniknione, potem juz z gorki, min. dlatego tez mam min 2 korpusy ze soba w razie W.

    Zeby mozna bylo jeszcze sobie gdzies wziac do testowania troche szpeju Olka to bym wiedzial w co inwestowac, czy w 2 lampy (interesuje mnie praca na max zoomie w ufl2), czy moze w porty (ciekawy jest ten nowy port szerokokatny do epl3, jednak wiaze sie to z wymiana puszek), czy moze szkla dokupic albo port z USa?

    Trudny wybor i nie widze ratunku...

    pozdrawiam serdecznie
    Janek
    Member of ABCDEFG Polska. 15% miesiecznie bez ryzyka! Zapraszam.

Podobne wątki

  1. Wiercenie obudowy E-500
    By Gregorius in forum E-System
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 23.05.07, 13:06
  2. Obudowy podwodne
    By johan in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11.05.07, 23:14
  3. PYTANIE O OBUDOWY
    By richie in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28.08.04, 13:35
  4. Obudowy
    By Metroid in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12.07.04, 13:37
  5. Obudowy podwodne
    By Stary in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 8.07.04, 11:07

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.