Strona 1 z 41 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 408

Wątek: O perspektywie, ogniskowej i takie tam (wydzielone z wątku o Fuji X10/X50)

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    O perspektywie, ogniskowej i takie tam (wydzielone z wątku o Fuji X10/X50)

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    A można porównywać działanie światłomierza, czy zabraniasz?
    Światłomierze akurat zadziałały identycznie. Ale to Ty wpisałeś korektę ekspozycji w jeden .... a w drugi już nie. Czym to wytłumaczyć? Bo bardziej pasowało do z góry ustalonej tezy?

    Cytat Zamieszczone przez TOKIN
    GO zależeć będzie jak zawsze od odległości względem sceny - nie muszę tak jak Ty włazić fotografowanemu do gardła. Jak odległość będzie kilka metrów, to GO wcale nie będzie mała, będzie w sam raz.
    Kręcąc tylko zoomem zmieniasz perspektywę kadru ... ale kto by patrzył na takie drobnostki, nie?
    Ostatnio edytowane przez tymczasowy_ ; 5.12.11 o 12:01

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    27
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Fuji X10/X50

    Cytat Zamieszczone przez tymczasowy_ Zobacz posta
    Kręcąc tylko zoomem zmieniasz perspektywę kadru ... ale kto by patrzył na takie drobnostki, nie?
    Bzdura... kręcąc zoomem nie zmieniasz perspektywy z jakiej robione jest zdjęcie. Perspektywę zmieniasz podchodząc/odchodząc od fotografowanego obiektu lub też kucając/wchodząc na wyżej położony punkt. Kręcąc zoomem perspektywa pozostaje taka sama.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Fuji X10/X50

    tymczasowy_, naprawdę nie musisz bawić się Paintem, żeby udowodnić, że popełniłem błąd. Sam to przyznałem.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Fuji X10/X50

    Cytat Zamieszczone przez Inkognito Zobacz posta
    Bzdura... kręcąc zoomem nie zmieniasz perspektywy z jakiej robione jest zdjęcie. Perspektywę zmieniasz podchodząc/odchodząc od fotografowanego obiektu lub też kucając/wchodząc na wyżej położony punkt. Kręcąc zoomem perspektywa pozostaje taka sama.
    Podchodząc i odchodząc od obiektu zmieniam kadr, nie perspektywę. Prespektywa zależy wyłącznie od ogniskowej, a tak właściwie od kąta widzenia obiektywu.

    Zrób sobie mały test. Ustaw na zoomie najmniejszą ogniskową i zrób fotkę, potem ustaw największą ogniskową i zrób taki sam kadr. I teraz porównaj perspektywy.

    Ja robiąc zdjęcia obiektywem stałoogniskowym, zawsze na każdej fotce będę miał perspektywę charakterystyczną dla ogniskowej mojego obiektywu. Ty zmieniając ogniskową na zoomie masz inną perspektywę przy każdej fotce.
    Ostatnio edytowane przez tymczasowy_ ; 5.12.11 o 12:46

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Fuji X10/X50

    tymczasowy_, nie ma czegoś takiego, jak perspektywa danej ogniskowej. Perspektywa zmienia się tylko przy zmianie odległości, a nie zmianie ogniskowych. Dlatego zmieniając ogniskową zoomem i robiąc zdjęcia z tego samego miejsca nie zmieniasz nic oprócz kąta widzenia. Za to w obiektywie stałoogniskowym, podchodząc bliżej lub dalej, zmieniasz perspektywę za każdym razem.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    27
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Fuji X10/X50

    Cytat Zamieszczone przez tymczasowy_ Zobacz posta
    Podchodząc i odchodząc od obiektu zmieniam kadr, nie perspektywę. Prespektywa zależy wyłącznie od ogniskowej, a tak właściwie od kąta widzenia obiektywu.

    Zrób sobie mały test. Ustaw na zoomie najmniejszą ogniskową i zrób fotkę, potem ustaw największą ogniskową i zrób taki sam kadr. I teraz porównaj perspektywy.

    Ja robiąc zdjęcia obiektywem stałoogniskowym, zawsze na każdej fotce będę miał perspektywę charakterystyczną dla ogniskowej mojego obiektywu. Ty zmieniając ogniskową na zoomie masz inną perspektywę przy każdej fotce.
    Nie masz bladego pojęcia o perspektywie. Poczytaj - w internecie jest masa wytłumaczeń tego błędu. Nie ma czegoś takiego jak perspektywa jakiegokolwiek obiektywu. Jest kąt widzenia - ale to są dwie różne sprawy. Perspektywa to relacje pomiędzy obiektami. Stojąc w danym miejscu i robiąc zdjęcie fisheye lub teleobiektywem perspektywa będzie za każdym razem taka sama.

    Polecam, obejrzyj sobie film gdzie L.Szurkowski mówi o perspektywie i ich rodzajach:
    http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/perspektywa
    Ostatnio edytowane przez Inkognito ; 5.12.11 o 12:54

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Fuji X10/X50

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    tymczasowy_, nie ma czegoś takiego, jak perspektywa danej ogniskowej. Perspektywa zmienia się tylko przy zmianie odległości, a nie zmianie ogniskowych. Dlatego zmieniając ogniskową zoomem i robiąc zdjęcia z tego samego miejsca nie zmieniasz nic oprócz kąta widzenia. Za to w obiektywie stałoogniskowym, podchodząc bliżej lub dalej, zmieniasz perspektywę za każdym razem.
    epicure, radzę pogłębić swoją wiedzę .... o pierwszy link po wpisaniu "perspektywa w fotografii" w googłe
    http://www.fotoporadnik.pl/perspektywa.html

    ---------- Post dodany o 12:02 ---------- Poprzedni post był o 11:55 ----------

    Cytat Zamieszczone przez Inkognito Zobacz posta
    Nie masz bladego pojęcia o perspektywie. Poczytaj - w internecie jest masa wytłumaczeń tego błędu. Nie ma czegoś takiego jak perspektywa jakiegokolwiek obiektywu. Jest kąt widzenia - ale to są dwie różne sprawy. Perspektywa to relacje pomiędzy obiektami. Stojąc w danym miejscu i robiąc zdjęcie fisheye lub teleobiektywem perspektywa będzie za każdym razem taka sama.

    Polecam, obejrzyj sobie film gdzie L.Szurkowski mówi o perspektywie i ich rodzajach:
    http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/perspektywa
    No widzisz, masz pecha, bo Pan L. Szurkowski akurat w tym filmie nie poruszył aspektu perspektywy wynikającej z użycia obiektywów o różnych kątach widzenia . Wniosek, szukaj dalej w necie.

    PS
    Małe zadanie na wyobraźnię. L. Szurkowski wypowiada się na tle mostu, wyobraź sobie jak wyglądałby ten kadr raz gdyby był robiony teleobiektywem, a dwa obiektywem szerokątnym? Jaka była by na tych kadrach perspektywa?
    Ostatnio edytowane przez tymczasowy_ ; 5.12.11 o 13:06

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Fuji X10/X50

    Cytat Zamieszczone przez tymczasowy_ Zobacz posta
    epicure, radzę pogłębić swoją wiedzę .... o pierwszy link po wpisaniu "perspektywa w fotografii" w googłe
    http://www.fotoporadnik.pl/perspektywa.html
    Proszę Cię... Takie głupoty na tej stronie wypisują, że aż zęby bolą.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Fuji X10/X50

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Proszę Cię... Takie głupoty na tej stronie wypisują, że aż zęby bolą.
    Masz aparat z fajnym zoomem 28-112 to następnym razem sobie zrób testy perspektywy w funkcji ogniskowej (kąta widzenia).

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Fuji X10/X50

    Czytaj książki, tymczasowy_. Czytaj dużo, aż się nauczysz, skoro przez praktykę Ci nie idzie.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

Podobne wątki

  1. Ostrość w perspektywie
    By sdsi in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 20.07.11, 17:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.