Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 53

Wątek: Migawki z Hurghady

  1. #21
    | OlyJedi Awatar mynameisnobody
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    980
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria

    Odp: Migawki z Hurghady

    >) i co? -Mirek54 czy naprawdę "koń jaki jest -każdy widzi?"
    Fajnie maniek że to napisałeś -lepiej późno niż wcale.
    Wielu oglądających zapomina często o okolicznościach powstania zadjęcia a jest to często ich druga po czysto "estetycznej" wartość.
    Po obejrzeniu tych fotek zadałem sobie pytanie -czy autor miał czapkę niewidkę, bo w dzisiejszych czasach nawet w centrum "cywilizowanej Europy" można dostać kosą pod żebro albo co najmniej wylądować na posterunku policji w celu złożenia niezbędnych wyjaśnień za fotografowanie ludzi "nie z ukrycia" (sam mam kilka anegdot w tym temacie).
    Teraz wiem jak wyglądało to w praktyce i chyba kolegom od oceniania "zasad" fotografii trochę przestawił się w tym przypadku "system wartości" ?
    Zdjęcia zyskują wiele (takie zdjęcia) wzbogacone o opis -a ich artystyczna poprawność ? -to nie jest plener fotografa ślubnego z blendą trzymaną przez dwóch asystentów...
    A teraz się zamykam pozostawiając pole właścicielowi tego interesującego wątku.
    Ostatnio edytowane przez mynameisnobody ; 18.11.11 o 22:00

  2. #22
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Migawki z Hurghady

    Niektóre zdjęcia mają trochę błędów kompozycyjnych albo gdzieś ucieka ostrość. Jest jednak kilka całkiem ciekawych. A jedno naprawdę świetne - ten portret z postu #8.

    Generalnie dobre wejście na forum
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #23
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    36
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Migawki z Hurghady

    Część poprawiłem i zamieszczam ponownie. Co do aspektów technicznych to w znacznej części zgadzam się i jednocześnie liczę na dalsze fachowe sugestie. Natomiast co do treści zdjęć to jest to mój świadomy wybór, którego zamierzam się trzymać. To czy zdjęcie do kogoś przemawia czy też nie, pozostawiam odbiorcy i szanuję jego zdanie.
    Pozdrawiam Mariusz.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_6157371.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	618,6 KB
ID:	57310   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_6157333.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	576,8 KB
ID:	57311   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_6157208a.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	477,0 KB
ID:	57312  

  4. #24
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria

    Odp: Migawki z Hurghady

    Ostrość się znienacka pojawiła Odbiór MSZ od razu lepszy.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  5. #25
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.587
    Siła reputacji
    195
    Moja galeria

    Odp: Migawki z Hurghady

    Całkiem znośne fotki. Widać, że autor ma zacięcie do reportażu, stara się podkadrować, aby było coś dla oka, jednym słowem przykłada się do focenia. A odpowiedź na pytanie - czy błądzi, jest naturalna - trzeba próbować,wychodzi raz lepiej raz gorzej.
    Jeśli chodzi o mnie, to fotki dadzą się oglądać nie tylko dlatego, że scenki są egzotyczne, ale że jest w nich jakś przekaz.

    Pzdr, TJ

  6. #26
    | OlyJedi Awatar TOKIN
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Cieszyn
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria

    Odp: Migawki z Hurghady

    Próbując złagodzić napięcia powierzchniowe w tym wątku, napiszę tak.... wszyscy macie po trosze rację
    Z jednej strony są zdjęcia, które po prostu wymagają słowa komentarza, lub bardziej wprowadzenia - cała fotografia prasowa tak funkcjonuje i nie zanosi się na zmiany
    Po drugie w tego typu fotografii mniej ważne są kwestie technicznej doskonałości i często są poświęcane dla przekazu i treści na zdjęciu.
    Z drugiej strony naturalne jest pytanie jak dalece można przymknąć oko na ucięte nogi, ręce, i chaos w kadrze? No trochę tej konkretnej treści moim zdaniem powinno być...
    Choć oczywiście tolerancja w tym zakresie też będzie sprawą subiektywną i osobniczą.
    Zdjęcia jako migawki są w większości całkiem do przyjęcia, jako reportaż już mniej.
    Kilka osób pisze w tym wątku o treści jaka jest na tych fotkach, a co z tematem? Tematem, który jest oczywisty dla widza, nie dla autora. Dla wielu ludzi prawdopodobnie te dwa pojęcia są równoznaczne, ale w istocie nie do końca tak jest...
    Sama jako foter mam z tym niemały problem, więc nie traktujcie tego jak pouczanie, raczej jak głos kogoś kto też ciągle błądzi....

    Wątek będę śledzić, bo zapowiada się ciekawie

    PS w dzisiejszych czasach nieskazitelna ostrość nader często staje się fetyszem....
    Ostatnio edytowane przez TOKIN ; 19.11.11 o 20:44



  7. #27
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    735
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria

    Odp: Migawki z Hurghady

    Mi też brakuje opisu. Przy wrzucaniu taki zdjęć odbiorcy łakną poznania okoliczności w jakich powstawały.

  8. #28
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    36
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Migawki z Hurghady

    No faktycznie wątek zrobił się ciekawy. Zgadzam się z Tokinem , że wszyscy mamy trochę racji. Myślę, że należy zacząć od samego początku. Odpowiedz na niektóre pytania znajduje się w tytule wątku "Migawki z Hurghady" oraz w moim pierwszym poście "...kilka zdjęć z włóczęgi po Hurghadzie." Tak więc nie jest to reportaż, a jedynie kilka zdjęć zrobionych w trakcie włóczęgi po ulicach tego miasta.
    Co do opisu to miałem zamiar go dodać, jednak widząć efekt uzyskany po zamieszczeniu zdjęć na forum skupiłem się na wyeliminowaniu błędów popełnionych podczas obróbki ( nie zauważyłem opcji podglądu posta).
    Nie wiem na jakiej podstawie Mirku wyciagnąłeś wnioski na temat ratowania zdjęć historiami i tak kurczowo trzymasz się tego w swoich kolejnych postach. Mynameisnobody miał chyba coś zupełnie innego na myśli. Tak jak napisałem wczesniej nie zamierzałem i nie zamierzam dorabiać ideologii do zamieszczanych zdjęć.
    A tak przy okazji Mirku z przyjemnością ogladnąłbym Twoje zdjęcia sprzed wielu lat z Egiptu. Z pewnością był on wówczas mniej "skażony" zachodnią cywilizacją. Nie zamierzam porównywać zdjęć lecz zmiany jakie zaszły w tym kraju. Może wklej je w tym wątku.
    Zdjęcia ( podobnie jak ksiązki czy filmy) mają to do siebie, że jednym się podobają, a innym nie. Jednych nudzą, a innych potrafią zachęcić np. do wyjazdu, zainteresowania się jakimś tematem czy zjawiskiem. Pozwalają zapoznać się z czymś, czego nie widzieliśmy lub zobaczyć to w inny sposób. Codziennie widzimy czyjeś twarze-więc po co robić portrety, czesto widzimy zwierzęta, kwiaty, wschody i zachody słońca - więc po co je fotografować? Chyba nie w tym rzecz.
    Każdy z tematów jest równoważny, choć każdego interesuje co innego. Na każdy z tematów można spojrzeć w zupełnie inny sposób, sfotografować inaczej.
    Jedni widzą na zdjęciu kobietę ze skrzynką na głowie, inni " rolę kobiety i mężczyzny w życiu codziennym". Mi osobiście bliżej do tych drugich.
    Co do aspektów technicznych moich zdjęć. Zgadzam się - można im wiele zarzucić. Cały czas uczę się i staram się wyciągać wnioski. Co do np. rozmycia tła-na niektórych ze zdjęć faktycznie tego brakuje. Jednak nie posiadam niestety jasnych obiektywów, a zastosowanie dłuższej ogniskowej nie zawsze było możliwe. Czy w związku z tym nie powinienem zwolnić migawki - jedni stwierdzą że tak, inni że nie. Ja zwolniłem i nie żałuję tego. Oczywiście mozna było rozmyć tło w programie graficznym ( osobiście nie przemawia to do mnie) lub tlumaczyć się chęcią pokazania dalszego planu. Co do kadrów - wykadrowałem na tyle na ile było to możliwe, jednak niewiele bym zmienił, gdybym w trakcie robienia zdjęć patrzył przez wizjer.
    No dobra, a teraz trochę o zdjęciach. Nie wiem, ale pewnie można takie ( lub lepsze z koniem włącznie) zrobić w jednej z dzielnic Berlina - nigdy nie byłem więc się nie wypowiem. Zrobiłem je w Hurghadzie gdyż tam zaplanowaliśmy wakacje. Po ubiegłorocznym pobycie w Sharm El Sheikh czuliśmy duży niedosyt. Nie brakowało nam niczego jeżeli chodzi o hotel, jedzenie, plaże itp. Brakowało nam "klimatu" jakiego zaznaliśmy w Kairze. Mieście które można pokochać lub znienawidzieć. My je pokochaliśmy. Sharm to faktycznie "sztuczny twór" składający się z hoteli, prywatnych plaż, McDonaldów, KFC. Namiastką prawdziwego Egiptu są chyba dwie uliczki w Old Markecie. Dla nas było to za mało. Z drugiej strony Sharm jest dobrym miejscem do ewentualnych wyjazdów do Izraela, Jordanii czy wejścia na górę Mojżesza. Poczytaliśmy, pogooglowaliśmy i postanowiliśmy spędzić kolejne wakacje w Hurghadzie, a dokładniej w Sakkali jak najbliżej dzielnicy El Dahar czyli starego miasta. Nie rozczarowaliśmy się. Po wyjściu z hotelu ( generalnie wieczorem lub w nocy) i przejściu przez główna ulicę ( co zajmowało sporo czasu i wymagało refleksu) faktycznie znajdowaliśmy sie w innym świecie. W wąskich uliczkach z niezliczonymi coffeshopami, zakładami fryzjerskimi, warsztatami, podwórkami - bez turystów, bez nachalności sprzedawców pijaliśmy fantastyczne soki ze swieżych owoców w pijalniach soków ( "zemsta faraona" gratis). Bardzo blisko znajdował się suk, czyli tradycyjny bazar. Otwarty chyba całą dobę, a przynajmniej do późnych godzin. Mnóstwo świerzych owoców i warzyw, niekoniecznie świeżych ryb i trochę sklepów z "pół żywym" drobiem. Nie ukrywam, że różniących się od naszych sklepów. Inny asortyment, inny zapach i trochę inny smak. Dla mnie było to interesujace i dlatego tam pojechałem. Nie miało znaczenia, że panie w tym sklepie patrzą w różne strony ( a kury w klatce w trzecią). Dla mnie sytuacja ta była interesująca, więc nacisnąłem migawkę. Ktoś inny zrobiłby to w inny sposób, ktoś inny nie zrobiłby tego wcale. Tak to jest.
    Co do przymykania oczu na ucięte nogi, ręce i chaos w kadrze to myślę, że ile osób tyle zdań. I część z nich zapewne będzie miała rację. Dla mnie znaczenie ma to, z czego ta "niedoskonałość" wynika. Czy z okoliczności nie do końca zależnych od fotografującego, czy z jego niedbalstwa. Zgadzam się "... trochę tej konkretnej treści ..." powinno być.
    Ps. koń nie oddawał moczu, nie puszczał bąka-zwyczajnie opędzał sie od much, co pewnie treści zdjęcia nie zmieni.
    Pozdrawiam Mariusz.

  9. #29
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Migawki z Hurghady

    Na PW Ci odpisalem,nie bede zanudzac.

  10. #30
    | OlyJedi Awatar jarmana
    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    936
    Siła reputacji
    42
    Moja galeria

    Odp: Migawki z Hurghady

    Dużo napisałeś i wyjaśniłeś, chociaż muszę przyznać, że to i tak nie zmienia mojego zdania na temat zdjęć.
    Bez Twoich obszernych wyjaśnień patrzyłam na te fotografie dokładnie tak samo jak po ich przeczytaniu. Być może dlatego, że sama zwykle robię takie migawki, gdyż to one mówią więcej o kraju i ludziach niż planowane kadry konkretnych sytuacji. Każde "przyłożenie" się do fotografii rodzi określone zachowanie ludzi i zwykle budzi zainteresowanie otoczenia, a tym samym rzeczywistość sfotografowana po takich przygotowaniach nie jest tą samą rzeczywistością, wiec migawki dla mnie mają większe znaczenie od zawsze. Poza tym aż tak rażących błędów nie zauważam na tych zdjęciach. Kolejna wrzutka udowadnia, że poprzedni brak ostrości był raczej spowodowany złą kompresją albo czymkolwiek innym.
    Co do końskiego oddawania moczu to pewnie nie wszyscy widzieli konia i nie wiedzą, po co koń ma ogon i macha ogonem, więc to trzeba ludziom wybaczyć. Może nigdy nie byli na wsi, a może takie rzeczy ich zwyczajnie nie interesują no chyba, że to nie efekt niewiedzy a specyficznej złośliwości, a to już byłoby nieładnie z ich strony, lecz myślę, że wśród użytkowników tego zacnego forum aż takich złośliwców nie ma.
    Obawiam się jednak, czy dobrze zrobiłeś pisząc taki długi elaborat i czy tym samym nie narażasz się na ujemne punkty reputacji od anonimowych sędziów tegoż forum, z uwagą, że "to nie biuro turystyczne", (które ma chyba naciągnąć klientelę tymi wyjaśnieniami) ani portal literacki "tylko forum olympusa", więc tym samym powinieneś tu prawdopodobnie zamieszczać zdjęcia i to określonej jakości, zadowalające użytkowników forum olympusa a jeszcze lepiej, jeśli zamieścisz je nie w wątku ocena zdjęć, tylko w wątku ocena początkujących bo na pewno niedawno zacząłeś sie bawić aparatem skoro dopiero się tutaj pojawiłeś, wiec ten wątek nie jest dla Ciebie wskazany przez znawców.

    Najważniejsza sprawa, to za każdym razem zanim naciśniesz migawkę zapytaj na forum czy możesz jej użyć, czy może jednak powinieneś oszczędzać migawkę należącą do Olympusa, bo wychodzi na to, że migawki firmy Olympus potrzebują zezwolenia wiernych użytkowników Olympusa, prawdopodobnie dlatego, że dali Ci ją w prezencie, a nawet jeśli sam za nią zapłaciłeś to i tak czuj się tak jakbyś ja dostał do testowania za przyzwoleniem
    A tak na poważniej to czekam na kolejne zdjęcia nawet jeśli nie doskonałe w 99 albo i nawet 100 pikselkach to przynajmniej konkretne i nie nudne
    Pozdrawiam, magda
    "Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją. " Steve Jobs

Podobne wątki

  1. przebieg migawki w E-3
    By frrrost in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 8.12.09, 21:10
  2. Migawki ch4rliego
    By ch4rlie in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 209
    Ostatni post / autor: 31.05.09, 00:08
  3. Żywotność migawki w E-500
    By Laser_1985 in forum E-System
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 6.05.07, 00:38
  4. predkosc migawki
    By skaand in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 9.07.04, 18:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.