Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

  1. #1
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria

    Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

    Hejka,

    Tak sie zastanawiam...
    Ostatnio jak wołam foty z RAW za pomocą OV to wybieram zapis w TIFF 16-bit na kanał.
    Ma to sens? Czy później w obróbce w takim PS, daje mi to docelowo lepszą jakość (zakładając, że obrazek poddaje wielu transformacjom)?
    Sprawdzał ktoś może?


    T.

    PS. A taki E-30 to w RAW w ogole z jaką rozdzielczością bitowa na kanał takie foty zapisuje?
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria

    Odp: Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

    Opcja 1 -Weź sobie wywołaj dwa pliki i porównaj...
    Opcja 2 - Zapisuj w 16, chyba,z e Ci szkoda grzać procka i dysku rozpychać (zakładając, zę jakkolwiek im to przeszkadza )

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria

    Odp: Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    Opcja 1 -Weź sobie wywołaj dwa pliki i porównaj...
    Oj.. myślałem, że już ktoś to testował i mógłby się wiedzą podzielić.
    Wyobrażam sobie jedynie, że zapisanie w 16bit daje choćby to, że podczas obróbki (krzywe, poziomy, warstwy, mieszanie itp. itd.) daje to większą dokładność i obraz wynikowy może być lepszej jakości.

    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    Opcja 2 - Zapisuj w 16, chyba,z e Ci szkoda grzać procka i dysku rozpychać (zakładając, zę jakkolwiek im to przeszkadza )
    Zapisuję w 16bit. Nie przetwarzam dziesiątek fot dziennie więc mnie rybka

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    71
    Moja galeria

    Odp: Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

    A co robisz z raw'ami po zapisaniu tiffa? Bo jak rawy i tak trzymasz na dysku, to po co tiff? Jeżeli rawy i tak trzymasz na dysku, to nie ma sensu zawalać go i tiffami. Rawy przecież i tak wywołujesz softem, który _raczej_ powinien zapisywać parametry ustawień dla każdego pliku - więc w każdej chwili robisz eksport, czy to do tiffa, czy do jpga (w zależności gdzie ma trafić taki plik).

    Tiff ma sens, jeżeli lab do którego dajesz zdjęcia do wywołania otworzy go bez problemu. Albo planujesz na tym pliku jakieś ekscentryczne zabiegi w programie graficznym.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar janek222
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    108
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

    A ja tam zapisuję w tiff (16bit) jako pośredni obrazek, bo tak go wrzucam do odszumiarki. Całą resztę robię najpierw w innym programie na ORF. Też mnie zastanawiała ta różnica, ale wysnułem wniosek podobny do twojego Thomasso...
    FL50 zapinane czasem do A7MK2...

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria

    Odp: Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

    @salvadhor
    RAWy trzymam na dysku tak czy siak, albo laduja na plytkach w archiwum.
    TIFFa wyjsciowego robie sobie do dalszej obrobki, bo pozniej to i tak wszystko "siedzi spakowane" w PSD danego projektu.

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  7. #7
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria

    Odp: Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

    Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
    Hejka,
    PS. A taki E-30 to w RAW w ogole z jaką rozdzielczością bitowa na kanał takie foty zapisuje?
    12-bit
    Ale to trochę jak porównywanie jabłek do gruszek.
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria

    Odp: Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

    Cytat Zamieszczone przez skow Zobacz posta
    12-bit
    Ale to trochę jak porównywanie jabłek do gruszek.
    Rozwiń proszę.

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    71
    Moja galeria

    Odp: Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

    Czyli dużo zależy od charakteru obróbki - jeżeli machasz później kolorami, kontrastem, jakimiś gradientami itp po tym zdjęciu - to lepiej mieć go i robić obróbkę w 16bitach. Jeśli zaś tylko stemplujesz, czy kadrujesz, albo coś tam takiego prostego - 8bitów styknie (a do tego to i nawet jpg w jakości 98-100).

    Ja osobiście nie przywiązuję się do tiff/jpg. Obróbka raw'a leży w oddzielnym pliku (taki soft). Mam ochotę, to otwieram fotkę, macham suwakami i jest fajnie i bezstratnie. Do jpg lub tiff (rzadziej) idzie efekt finalny, który w tej postaci wędruje do laba ew. do sieci.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria

    Odp: Wołanie RAW do TIFF 8, a 16 bit.

    Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
    Rozwiń proszę.

    T.
    Trochę ciężko mi to będzie wytłumaczyć.

    Matryca (+ przetwornik analogowo-cyfrowy) rejestruje natężenie światła liniowo czyli 2x silniejszy sygnał
    to 2x większa wartość liczbowa np
    jeśli przyjmiemy, że 100 to jakiś poziom zerowy to sygnał większy o 1EV będzie miał wartość 200,
    sygnał większy o 2EV 400, sygnał większy o 3EV 800 itd.
    Aby obraz z matrycy przybrał postać jaką widzimy np w JPG to należy przypuścić przez liczne algorytmy
    np: krzywa gamma, saturacja (aby z poszarzonego przybrał postać bardziej kolorową), balans bieli,
    zmiana jasności czy kontrastu i wiele innych.
    Każda z takich operacji (najczęściej to jest mnożenie coś przez coś) powoduje, że pierwotna ilość zarejestrowanych
    4096 poziomów (12-bitów) rośnie lawinowo (mnożąc dwie liczby 16bit otrzymujemy liczbę 32bit itd).
    Zamiast zapisywać przetworzony obraz do 8bit/kanał, równie dobrze można by było zapisywać do 16bit, 32bit czy nawet jako liczba zmiennoprzecinkowa
    i w każdym przypadku rysując histogram uzyskamy ciągłość (statystycznie).

    Krótko mówiąc informacja, że w E-30 jest 12 bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy (i te 12 bitów jest zapisywane w ORFie)
    nie upoważnia do wyciągania wniosków czy np TIFF powinien być zapisywany w jakości 8bit/kanał czy 16bit/kanał
    czy innych analogii
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

Podobne wątki

  1. Pierwsze "wołanie" i kilka pytań
    By czmielek in forum Ciemnia analogowa
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24.06.10, 18:08
  2. formatowanie RAW na TIFF
    By dżemik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24.09.07, 15:55

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.