Strona 645 z 716 PierwszyPierwszy ... 145545595635643644645646647655695 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 6.441 do 6.450 z 7153

Wątek: Mój Beskid Niski

  1. #6441
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    71
    Moja galeria
    Jeżeli Akcja Wisła nic ci nie mówi, to nie szkodzi. Bo to było działanie lokalne na południu Polski. W paru słowach więcej polegało to na odcięciu band UPA od dostaw z wsi - czy to chętnie wspomagających ich „walkę”, czy to zmuszanych do kontrybucji. Prawda jest taka, że o ile działania band UPA nie można zakwestionować, o tyle zasięg ich działalności ledwo co sięgał w okolice Niskiego. Nie mówiąc nawet o tym co dalej.

    Aha, jakby co i tego… Mówimy o latach po 1945

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Bardzo tam ładnie teraz się zrobiło.

  2. #6442
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Chciałoby się powiedzieć. Jak cicho tu o zmierzchu ....

  3. #6443
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Z dziś

    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #6444
    | OlyJedi Awatar yac
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    k/3M
    Posty
    2.387
    Siła reputacji
    286
    Moja galeria
    I tak łażą bez odblasków..
    Jacek

  5. #6445
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Dobrze, że było ograniczenie do 60
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6446
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    No ślicznie... a ograniczenie ograniczeniem . Raz mi się udało zostać upolowanym przez dzika, na szczęście tylko dzika. na dzień przed urlopem . W nocy trzeba uważać.

  7. #6447
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    opolskie
    Posty
    4.338
    Siła reputacji
    148
    Moja galeria
    Fajnie że zadziałało ograniczenie wynikające z doświadczenia na drodze. Odnosnie zdjęcia z cmentarza to jest to albo zabytek lub odrestaurowany zabytek. W okolicy gdzie mieszkam akcja Wisła osiedliła sporo mieszkańców po okolicznych wsiach. Z wieloma rozmawiałem i były to wstrzasające rozmowy które nia dawały nieraz spać. Wyobraź sobie ludzi starszych majacych po 70 lub 80 lat którzy wspominając tamte czasy zanosili sie płaczem i widać po nich było ten obezwładniajacy strach który powraca w ich wspomnieniach.
    pozdrawiam Wiejo

  8. #6448
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Wiejo Zobacz posta
    Fajnie że zadziałało ograniczenie wynikające z doświadczenia na drodze. Odnosnie zdjęcia z cmentarza to jest to albo zabytek lub odrestaurowany zabytek. W okolicy gdzie mieszkam akcja Wisła osiedliła sporo mieszkańców po okolicznych wsiach. Z wieloma rozmawiałem i były to wstrzasające rozmowy które nia dawały nieraz spać. Wyobraź sobie ludzi starszych majacych po 70 lub 80 lat którzy wspominając tamte czasy zanosili sie płaczem i widać po nich było ten obezwładniajacy strach który powraca w ich wspomnieniach.
    Tutaj mówi się "Wielka Wojna". Bitwa pod Gorlicami to kwintesencja tych zmagań. Cmentarzy z I Wojny Światowej jest tu bez liku. Na jednych spoczywa kilkudziesięciu żołnierzy, na innych - liczymy w tysiącach (Łużna Pustki).
    A "Akcja Wisła" ? Nieraz rozmawiam z tymi ludźmi. Do dziś trzęsą się ze strachu choć mają po 80 czy 90 lat. Wrócili. Część z nich. Wioski które nie pomagały bandom UPA - bo tu, tak daleko na zachód ich działalność nie sięgała, miały jak za czasów SS - 5 minut na spakowanie. Bieliczna, Nieznajowa, Radocyna, Długie, Czarne, Czertyżne, Lipna... można by tak wymieniać i wymieniać. Tych wsi nie ma. Zostały fundamenty i drzewa owocowe kwitnące na wiosnę, i... przydrożne krzyże jakże charakterystyczne dla tych terenów.
    Piszesz, że ci ludzie płaczą do dzisiaj - ot, taki przykład:
    Wychodzę z lasu - szukałem naturalnych źródeł ropy naftowej wyciekającej na powierzchnię ziemi. Przed małym domkiem siedzi sobie starszy pan. Wody.... wołam
    Dziadunio zerwał się i przyniósł szklankę kompotu. Siedliśmy i rozmawiamy, o Łemkach o Polakach o greko i prawosławnych. Nie, nie boję się takich rozmów, wręcz jestem ich ciekaw - żywa historia ludzi z tej ziemi. Tu nie ingeruje żaden polityk, żaden IPN.
    - Panie, ale my tu prawosławnych to nie lubimy.
    Dlaczego ? - pytam
    Widzisz ten domek naprzeciw ?
    Tak.
    W 47 przyjechało UB, i wojsko ruskie. Zapytali kto tu jest księdzem grekokatolickim. I z tego domku naprzeciw wyszedł młody człowiek, tak ok. 30-tki i mówi że on jest.
    Widzisz, tu gdzie teraz siedzimy na tej ławeczce, postawili go pod ścianą i polski oficer z UB strzelił mu w głowę. Ruskie tylko przyklaskiwali.
    Potem nam wszystkim (całej wsi) kazali się przepisać na prawosławie. Przysłali swojego kapelana. Przepisali my się, bo grozili że zabiją.
    Jak była możliwość to my wrócili do wiary naszych ojców. Ale prawosławnych to my nie lubimy.
    ...
    To było w Sękowej.
    Podobna opowieść, ale w drugą stronę ze Zdyni lub Wołowca. Może kiedyś...

    A żeby nie było tak smutno, mała migawka z cmentarza nr 55 Gładyszów.

    2787.
    Nazwa:  P8291672.jpg
Wyświetleń: 199
Rozmiar:  848,6 KB
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  9. #6449
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.629
    Siła reputacji
    326
    Moja galeria
    Dobry z Ciebie człowiek, sarenkom przyświecasz , aby bezpiecznie drogę przekroczyły.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  10. #6450
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Polany.

    2788.
    Nazwa:  P8310147.jpg
Wyświetleń: 142
Rozmiar:  854,6 KB
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. e-620 różności
    By RadioErewan in forum E-System
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25.03.09, 08:45
  2. różności
    By pietro77 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 11.12.06, 17:18

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.