Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 87

Wątek: Zestaw m4/3

  1. #1
    | OlyJedi Awatar absolon
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    46
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Zestaw m4/3

    Witam,

    Kilka lat używam e-330 ze zwykłymi kitowymi obiektywami a w zasadzie to z jednym 14-42mm. Do tego lampa 48AF i filtry cokina (lubie fotografować krajobrazy).
    Jakość i możliwości tego obiektywu jakie są każdy wie. Ostatnio rozmyślałem więc nad zakupem czegoś lepszego. W pewnym sensie naturalnie pomyślałem o 14-54. Potem jednak z racji na to że lubię krajobrazy stwierdziłem że szerszy kąt to jest to czego potrzebuję, do tego taki kąt przyda się też w mniejszych pomieszczeniach. Pomyślałem o 9-18mm; światło ma jakie ma ale i cena jest w miarę rozsądna.
    Tyle tylko, że przez te lata trochę przestało mi się podobać noszenie lustrzanki. I tu dochodzimy do sedna. Zacząłem czytać, potem dotykać (Oly E-PL3 - malutki, zgrabniutki, super) by dojść do wniosku że to jest właśnie to czego potrzebuje Teraz tylko zastawiam się nad optymalnym zestawem (w granicach rozsądku). Poniżej moja propozycja którą chciałbym z Wami przedyskutować w kontekście mojego wyobrażenia o zastosowaniach.

    1. Oly E-PL3 + 14-42mm (samego body nie widziałem w sprzedaży)
    2. m.Zuiko 9-18mm
    3. m.Zukio 45mm/1.8
    4. lampa Metz 48AF (już mam)
    5. filtry połówkowe Cokina (mam)

    9-18mm zastosowanie:
    - fotografia szerokich plenerów, krajobrazów
    - fotografia ludzi w ciasnych pomieszczeniach

    45mm zastosowanie:
    - fotografowanie (portretowe raczej) ludzi (dziecka) w mieszkaniu


    Tak więc pytanie: patrząc na to do czego chcę wykorzystywać sprzęt (głownie fotografia krajobrazów + dzieciak w domu) to czy uważacie że taki zestaw jest dobry?
    Nie potrafię robić zdjęć z lampą
    ======= Kill City Kid =======

  2. #2
    | OlyJedi Awatar micky
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    471
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Odp: Zestaw m4/3

    poszedłem podobną drogą ale padło E P2 można kupić nowe w bardzo rozsądnej cenie różnicę przeznaczam na szklarnie






    wyklikane z mobilka

  3. #3
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Zestaw m4/3

    Przemyśl jeszcze dodatkowo: 20/1,7 lub 25/1,4 i 7-14 w miejsce 9-18. 45 w mieszkaniu może być czasami za długo. Za to wspaniałym ułatwieniem przy "łapaniu" dzieciaka jest dotykowy ekran jak ten z EP-3 czy GF-2. I przyda Ci się zapewne wizjer elektroniczny do body.

    Pozdrawiam AP.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 5.10.11 o 07:31
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar adambieg
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Miasto nad Brdą
    Posty
    2.812
    Siła reputacji
    108
    Moja galeria

    Odp: Zestaw m4/3

    20/17 obowiązkowo, tam gdzie braknie światełka jest niezastąpiony a i ogniskowa dosyć uniwersalna. Kit nie jest zły, warto go zostawić. Przyda się też coś dłuższego. Polecam m.40-150 do kupienia za 650-700 zł a efekty całkiem przyzwoite.

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Zestaw m4/3

    Jeśli pieniądze nie mają wpływu na decyzję...
    Kupiłem E-PLa 3 ze spacerówką 14-150
    Moje wrażenia: bardzo wygodny zestaw, bo i szeroko i tele. Oczywiście jest w tym łyżka dziegciu na którą jest też jakieś "ale"
    - marne światło, ale ISO 1600 jest fajne
    - na 14 mm obiektyw trochę beczkuje i z filtrem daje winietę, ale RAW-y można programowo poprawić, a jpg-i ustawić korekcję obiektywu w menu
    - brak rozmycia tła - no tu nie ma "ale" potrzebny jasny obiektyw, więc zamówiłem 12/2,0 i przez przejściówkę korzystam z S30/1,4 S150/2,8 i innych obiektywów dużego systemu
    O widzisz - kup sobie przejściówkę do dużego 4/3 i jak masz - to do M42, no i wizjer elektroniczny jak apz napisał.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Zestaw m4/3

    Puszkę i tak wcześniej czy później wymieni się, więc nie będę sugerował. Ale z drugiej stromy po co przepłacać za E-P3 czy coś innego nowego, skoro z E-PL1/ GF-1 dostaniemy taki sam obrazek

    Co do szkieł:
    - na bardzo szeroko Samyang fish eye 7.5mm
    - mZD12mm - w ramach "normalnej szerokości"
    - 20mm/1.7 (lub PL25mm/1.4 jak kasa pozwala)
    - mZD45mm
    no i 14-42X jako wakacyjny, mały zoomik.
    Ostatnio edytowane przez tymczasowy_ ; 5.10.11 o 11:20

  7. #7
    | OlyJedi Awatar psl
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    589
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Odp: Zestaw m4/3

    Zestaw podałeś fajny i widząc, że masz doświadczenia na pewno dla Ciebie ok. Ja jedynie rozważyłbym podmianę e-pl3 na e-pl1. E-pl1 puszka to koszt niecałych 800zł ( http://fotozakupy.pl/aparat-kompakto...-korpus,10881s ) i masz już zaliczkę na dokupienie 20/1.7

  8. #8
    | OlyJedi Awatar absolon
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    46
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Dzięki za rzeczowe porady. Widzę że większość mocno poleca 20/1.7 i 12/2.0. Faktycznie 12mm jest rewelacyjne tylko cena trochę mniej . 20mm to Panasonic (?), będę musiał poczytać/zobaczyć jeszcze sample i cene.
    Myślałem o 45/1.8 bo urzekła mnie w nim głębia ostrości. No i cena super. Faktem jest, na co zwróciliście uwagę, że w mieszkaniu to może czasami być kiepsko; przymierzałem się kitem na 42mm i faktycznie wąsko.

    Co do szerokiego kąta, boję się że na coś lepszego niż 9-18 nie będzie mnie stać, a szerokość jednak kusi.

    Kwestia puszki? W sumie nie znam różnic pomiędzy nowymi a starszymi. Jedynie z tego co wiem to AF jest b. szybki w najnowszych, a we wcześniejszych to różnie z tym było.

    Podsumowując, z budżetem na start 4k pln nadal nie mam pewności co do wyboru.
    Może kupić body z kitem i do tego tylko 12/2.0?

    Sent from my MB525
    Nie potrafię robić zdjęć z lampą
    ======= Kill City Kid =======

  9. #9
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria

    Odp: Zestaw m4/3

    Panasonic 20/1.7 kupisz za 1500 zł nówkę.

    Największą przewagą nowych puszek jest właśnie AF, bo jakość obrazka praktycznie taka sama.
    Zależnie czy jesteś fanem zoomów czy stałek wybierz 9-18 albo 12/2 do krajobrazów i wnętrz, oba powinny się nadawać.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  10. #10
    Jd
    Gość

    Odp: Zestaw m4/3

    Podepnę się pod temat.
    Oprócz D90 mam jeszcze Panasonica GF2 z 14 mm f2.5. Miałem zooma 14-45 mm ale poszedł do ludzi. Fajny obiektyw ale za duży - jakos mi nie pasował do małego body. I tu powstał dylemat co zmienic co dokupić:
    1. mZD 45 mm f1.8 kupie na pewno i to na dniach
    2. czy zamienic 14mm na 20 mm ? Czy też dokupic 20 i zostawić 14 ?
    3. Jeżeli bedzie 14 mm , 45mm i ewentualnie 20 mm dokupic 14-42 z nowej serii PZ X Panasonica ?

    Moje preferencje szerokie plenery i krajobrazy (częste wycieczki) oraz zdjecia rodzinne

Podobne wątki

  1. Zestaw do studia
    By dinx6 in forum Studio
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 23.02.08, 14:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.