Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 66

Wątek: Fotografia produktowa.

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    31
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Fotografia produktowa.

    Witam serdecznie wszystkich. Piszę z prośbą o pomoc w sprawie fotografowania galanterii skórzanej - głównie portfeli.

    Sprzęt jaki posiadam:
    - olympus e-500
    - kitowy obiektyw 14-25mm
    - dwie lampy błyskowe powerluxa ve-200 mocowane na statywach
    - namiot bezcieniowy (większy - ok. 80cm)
    - wyzwalacz radiowy

    Mój cel:
    Robić zdjęcia produktom w taki sposób, aby później nie trzeba było ich obrabiać w progamach graficznych. Przede wszystkim zależy mi, abym nie musiał ręcznie usuwać tła, usuwać cieni itp itd. Zdjęcia chcę potem później umieścić w swoim sklepie internetowym.

    Problemy:
    1. Jak ustawię na skali lampy błyskowej wartość 5.2 to obie lampy błyskają mocnym światłem, więc tło zdjęcia jest jednolite. Jednak kolor portfela nie jest już naturalny. Powiedział bym, że jest przekłamany. Jak zmniejszę wartość na skali lampy błyskowej do 5.0 to tło nie jest już jednolite (jest bardziej szarawe lub lekko niebieskie), ale za to kolor portfela jest już bardziej zbliżony do rzeczywistego koloru.

    Teraz od razu odpowiem na kilka pytań, które mogą paść:

    1. Dlaczego nie zmieniam przesłony tylko kręcę skalą na lampie błyskowej ?
    Nie zmieniam przysłony z dwóch powodów. Pierwszy to taki że wartość przysłony gdzieś w okolicy 11 pozwala uzyskać dobrą ostrość przedmiotu. Wartość przesłony 11 jest optymalna i pozwala mi uchwycić fakturę skóry na portfelu. Zwiększenie przysłony wiąże się ze stratą ostrości. Zgodnie z resztą z tym wykresem
    Druga sprawa to ostatnio oglądałem filmik http://www.fototv.pl/leksykon/studio/softbox.html
    i w rozmowie wyraźnie powiedziano, że przysłoną nie warto kręcić tylko warto kręcić skalą na lampie błyskowej, bo wtedy nie traci się plastyczności przedmiotu ( nie wiem do końca czym jest ta plastyczność ) No ale skoro ktoś tak doradza to wie co mówi.

    2. Dlaczego nie chcę poprawiać zdjęć ? Po pierwsze bo wg mnie aparat takiej klasy powinien być w stanie zrobić zdjęcie na tyle dobre, że nie potrzeba go obrabiać. Zwłaszcza jeśli autor zdjęcia ma możliwość stworzenia idealnych warunków do wykonania dobrego zdjęcia tak jak to ma miejsce w moim przypadku. Po drugie nie chcę siedzieć i obrabiać blisko 10 tys. zdjęć. Dlaczego ? Szkoda mi na to czasu przede wszystkim, a poza tym część zdjęć, które robiłem były dobre. Niestety wyszły dobrze pewnie tylko przez przypadek. A zatem skoro wyszły dobrze to właśnie te zdjęcia są dowodem na to, że można zrobić dobre zdjęcia przy stworzonych przeze mnie warunkach bez konieczności obrabiania ich w programie graficznym. Innymi słowy sprzęt dobry, warunki też tylko fotograf kiepski.

    3. Czy szukałem na forum podobnych postów ? Tak szukałem wpisałem w wyszukiwarkę "fotografia produktowa" i wyskoczyły mi 4 tematy. Niestety żaden z wyszukanych tematów nie dał mi odpowiedzi na mój problem

    W związku z tym proszę o pomoc ewentualnie jakieś materiały z którymi mogę się zapoznać i szybko wcielić w życie.


    Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cel do jakiego zmierzam:
    http://dzionek.proste.pl/8.JPG

    Takie zdjęcie jak powyżej w pełni mnie satysfakcjonuje



    Natomiast na chwilę obecną za pomocą aparatu bez obróbki otrzymuuje takie zdjęcie:
    http://dzionek.proste.pl/oryginal8.JPG
    Ostatnio edytowane przez deredas ; 5.08.11 o 22:52 Powód: Automatyczne scalenie postów

  2. #2
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Hej zapodaj to zdjęcie z dobrym tłem i nienaturalnym portfelem...

    Ja jak robie tego typu zdjęcia to prześwietlam ( tak aby obraz portfela był przekłamany ) a kolor portfela dopasowywuje juz suwakami

    moim zdaniem przy takim namiocie od jakiejś obróbki nie uciekniesz - kwestia żeby polegała ona na przesunięciu jednego suwaka a nie szparowaniu portfela..

    chyba, ze jesteś w stanie ( i wydaje mi się że to moze rozwiązać problem ) dodać lampe która bedzie Ci oświetlała od spodu tylko tło - tak aby było ono poza zakresem tego co potrafi rejestrować aparat ( śniezno białe )

    warte obejrzenia sa też te tutoriale http://www.youtube.com/user/prophotolife z treszta też polecane na fototv - trochę ich jest ale sporo mozna wyciagnąc z tych porad

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Ach,dwie lampy,pare prob i lawka z oparciem potrzebna



    A balans bieli w tym co Ciebie zadowala nie polecial czasem???

  4. #4
    | OlyJedi Awatar konukera
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wafka
    Posty
    308
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    syfiaste zdjecia Cie zadowalają, ale skoro..
    jak chcesz mieć białe tło to musisz świecić od dołu (na plexi) i prześwietlać... nie jest to prosta sprawa tak naprawdę, dość duże źródło światła musi być aby pokryło obiekt, ale innej rady nie ma...
    możesz też po chamsku prześwietlić w aparacie/lampie, a potem przy rawach podciągnąć...

    "Po pierwsze bo wg mnie aparat takiej klasy powinien być w stanie zrobić zdjęcie na tyle dobre, że nie potrzeba go obrabiać."
    Czemu wtrącasz do swojego braku umiejętności aparat??? Człowieku...
    Ostatnio edytowane przez konukera ; 6.08.11 o 01:01
    I'm so happy with my new black body.
    Fotografia reklamowa, eventy, konferencje, Warszawa - http://www.fantasmatic.pl/

  5. #5

    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    31
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Sposób z prześwietlaniem jest dobry o tyle, że właśnie mam białe tło, ale niestety minusem jest nienaturalna barwa portfela. Aczkolwiek i tak lepsze tak jak mówisz suwak zmieniać kolor niż wycinać tło za pomocą lasso.

    Zdjęcia które podesłałem są dwa. Jedno z oryginalnym tłem. I drugie z wyciętym tłem. Nic więcej przy nim nie robiłem tylko wyciąłem tło.


    Szare tło mam na przykład tu:
    www.dzionek.proste.pl/kiepskietlo.JPG

    Dziękuję Wam za pomoc - jutro przejrzę te materiały.

    Jeśli ktoś ma jeszcze jakąś własną sugestię to chętnie posłucham.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez konukera Zobacz posta
    syfiaste zdjecia Cie zadowalają, ale skoro..
    jak chcesz mieć białe tło to musisz świecić od dołu (na plexi) i prześwietlać... nie jest to prosta sprawa tak naprawdę, dość duże źródło światła musi być aby pokryło obiekt, ale innej rady nie ma...
    możesz też po chamsku prześwietlić w aparacie/lampie, a potem przy rawach podciągnąć...

    "Po pierwsze bo wg mnie aparat takiej klasy powinien być w stanie zrobić zdjęcie na tyle dobre, że nie potrzeba go obrabiać."
    Czemu wtrącasz do swojego braku umiejętności aparat??? Człowieku...

    A dlaczego od spodu ? Od góry nie można ? I dlaczego stostuje się tą plexi ? Aby lepiej rozproszyć światło ? I dlaczego mówisz, że syfiaste ?

    Nie zapisuje w RAW-ach. Nie widzę w tym sensu skoro później i tak pliki zapisze do JPEG. A jak przeczytasz jaki jest mój cel w pierwszym poście to zrozumiesz, że interesują mnie jedynie zdjęcia "prosto z aparatu", a nie po obróbce graficznej. Każdy sobie może trochę się pobawić i obrabiać zdjęcia, ale pod warunkiem, że ma na to czas i zdjęć jest nie wiele, a nie na przykład 10 tys. zł w 2 tygodnie. No ale jak mówiłem przeczytaj dokładnie mój pierwszy post to zrozumiesz:
    a) po co pisze
    b) co chcę uzyskać
    c) jakie sposoby do tej pory stosowałem realizacji mojego celu.


    "Czemu wtrącasz do swojego braku umiejętności aparat??? Człowieku..."
    Proszę czytać dokładnie co napisałem w pierwszym poście. A napisałem tam między innymi: "Innymi słowy sprzęt dobry, warunki też tylko fotograf kiepski." Gdybym umiał robić zdjęcia to bym nie pisał tutaj o swoich problemach, które są dowodem na brak umiejętności. Poza tym chyba właśnie po to jest to forum, aby sobie udzielać rad i pomagać, a nie pisać "człowieku...". Zamiast tego oczekiwałbym, że usłyszę robisz to źle albo tamto.A takie ogólne podsumowanie faktów, że nie mam umiejętności nic nie wnosi do tematu. Powoduje tylko, że temat zamiast spójny i merytoryczny robi się jałowy.
    Ostatnio edytowane przez deredas ; 6.08.11 o 01:32 Powód: Automatyczne scalenie postów

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez deredas Zobacz posta

    Szare tło mam na przykład tu
    Jesli przewaga B jest okolo o 20 wieksza jak pozostale R i G,ktore mozna powiedziec,ze sa w rownowadze to to napewno nie jest szare tlo.
    Chyba raczej monitor u Ciebie zle Ci pokazuje.

    Ps Czerwony kolor dla dyrekcji zastrzezony -pamietaj.

  7. #7

    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    31
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Jesli przewaga B jest okolo o 20 wieksza jak pozostale R i G,ktore mozna powiedziec,ze sa w rownowadze to to napewno nie jest szare tlo.
    Chyba raczej monitor u Ciebie zle Ci pokazuje.

    Ps Czerwony kolor dla dyrekcji zastrzezony -pamietaj.

    Całe tło nie jest koloru szarego na moim monitorze, ale patrząc na tło od samej góry aż po sam dół czyli pionowo to na moim monitorze tło powoli z białego staje się coraz ciemniejsze, i już na samym dole jest szare...

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez deredas Zobacz posta
    Całe tło nie jest koloru szarego na moim monitorze, ale patrząc na tło od samej góry aż po sam dół czyli pionowo to na moim monitorze tło powoli z białego staje się coraz ciemniejsze, i już na samym dole jest szare...
    Wg mnie to od blado niebieskiego sciemnia sie w dol z coraz wiweksza jego dominata.Popatzr na czerwien,ona tez sie zmienia i na dole jest juz pozbawiona zolci.
    Mnie z kolorem to tak wychodzi jak ponizej.Nie zwracalem uwagi czy czerwona jest taki jak orginal-sugerowalem sie tylko tlem,skoro napisales ze szare.
    Ostatnio edytowane przez Mirek54 ; 6.08.11 o 01:50

  9. #9

    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    31
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Blado niebieski - masz rację. Pytanie tylko dlaczego blado niebieski ?
    Coś czuję, że to wina mojego oświetlenia w pokoju. Pokój mam oświetlony dwoma żarówkami philipsa tornado t3 6500K, które dają bardzo jasne światło. Można by powiedzieć, że trochę blado niebieskiego też dają.

    Czyli jak robię zdjęcia wieczorami to oświetlenie w pokoju powinienem zmienić na inne prawda ? Jak tak to jakie byłoby najlepsze (moc i temperatura) ?


    Twoje zdjęcia po poprawkach w programie graficznym są o wiele lepsze niż moje. W programie graficznym ustawiłeś tylko balans koloru czy coś więcej robiłeś ? Jak poprawiam balans koloru czerwonego to nie uzyskuje takiego efektu jak Ty. Korzystam z GIMP-a
    Ostatnio edytowane przez deredas ; 6.08.11 o 11:00

  10. #10
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Najlepiej inne oświetlenie wyłączyć. Mieszanie różnych źródeł światła (o różnych temperaturach) to główna przyczyna przebarwień. Do tego jeszcze dochodzą, np. różnokolorowe duże powierzchnie (np. zielone ściany), które potrafią zmienić kolor odbić na przedmiotach.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    http://www.foto-grafika.e6.net.pl/te...rwowa-swiatla/
    Ostatnio edytowane przez hades ; 6.08.11 o 11:02 Powód: Automatyczne scalenie postów

Podobne wątki

  1. fotografia VR - 360 stopni
    By lukgier in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 31.10.14, 18:03
  2. PEN-y a fotografia IR
    By Lobuzio in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 13.07.10, 08:27
  3. E-1 i fotografia IR
    By olifant in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 6.11.07, 15:58

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.