Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 66

Wątek: Fotografia produktowa.

  1. #31

    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    31
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    profile kolorów do internetu
    A żeby Ci jeszcze zamieszać z tymi JPEG-ami i AdobeRBG zaproponuję lekturę na noc -wszak to co będziesz pokazywać ma być dla wszystkich i powinno być wyświetlane tak samo.
    Bardzo ciekawy temat. Wcześniej natknąłem się na temat profili kolorów do internetu. Jednak po lekturze tego tematu, który podesłałeś przedstawia się ciekawy wniosek.

    Otóż przestrzeń kolorów sRGB (czy gamut sRGB jak kto woli) zawierająca tylko 35% widzialnych przez człowieka kolorów w pełni wystarcza aby dobrze odwzorować kolory fotografowanego przedmiotu. Ponadto standard sRGB używany jest do tworzenia stron WWW. Zatem jeśli robimy zdjęcia, które będą publikowane tylko w sieci to nie ma sensu robić ich standardzie adobe RGB, ponieważ później i tak należy je przekonwertować do sRGB, aby mieć pewność, że potencjalny odbiorca takiego zdjęcia zobaczy dokładnie takie same kolory ja my sami na naszym monitorze. Jednak jeśli zdjęcia z aparatu były zrobione w standardzie adobe RGB to należy je najpierw otworzyć zgodnie z tym profilem w programie graficznym. Tak aby ujrzeć na swoim monitorze dokładnie takie same kolory jak zostały zarejestrowane przez aparat i ewentualnie wprowadzić sobie jakąś korektę, a dopiero później przekonwertować i opublikować w necie.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    "Jakbys chociaz przeczytal instrukcje swojego aparatu, to bys pewnie zauwazyl, ze ma on swiatlomierz.
    Jaka wymiane doswiadczen masz na mysli?
    Mowiac "zdjec", mam na mysli "zdjec" a nie bezsensownych pstrykow
    Poza tym, jakbys od czasu do czasu podziekowal ludziom za czas, ktory spedzaja na tlumaczeniu ci pewnych rzeczy, to tez bys mial tych doradcow wiecej i na pewno lepszych od mnie. A takie wymuszanie rad na sile, to troche tak zniecheca ci powiem .....
    Forum nie jest po to, zeby uczyc podstaw. ani nawet po to, zeby dawac rady albo "i tak dalej"
    Forum jest po to, zeby sie spotkac i pogadac o dupei maryni- fotografia to tylko wspolne hobby, ktore nas tu sprowadzilo. PS
    Juz sie naumiales co to jest histogram? Tez sie przyda ę

    Instrukcję swojego aparatu mam. Ale przeczytałem tylko te absolutne podstawy dotyczące jego obsługi. Aż tak się nie wglębiałem.

    Powstaje teraz pytanie jak można zmierzyć ekspozycję przy lampach błyskowych ? Przy oświetleniu ciągłym nie ma problemu, bo światło cały czas świeci, ale co w przypadku gdy błyska przez sekundę ?

    Na razie swoje "zdjęcia" wolę nazywać pstrykaniem, bo nie jestem z nich zadowolony. Forum właśnie po to jest aby dawać porady. Jeśli nie to dlaczego dział w którym jestem nazywa się "Porady dotyczące fotografii" https://forum.olympusclub.pl/forumdisplay.php?f=13 ? Jak chcesz pogadać na luźne tematy to od tego jest według mnie ten dział https://forum.olympusclub.pl/forumdisplay.php?f=27

    Histogram ? Jeszcze nie, ale zaraz się dowiem
    Ps. Dzięki wszystkim za pomoc

    http://www.presetsheaven.com/2010/06...t-photography/

    http://cameradojo.com/

    Ostatnio edytowane przez deredas ; 6.08.11 o 23:07 Powód: Automatyczne scalenie postów

  2. #32
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez deredas Zobacz posta
    ...
    Histogram ? Jeszcze nie, ale zaraz się dowiem
    Ps. Dzięki wszystkim za pomoc
    Warto, zapewniam Cię, że warto - zrozumienie czym jest i co przedstawia histogram pomoże Ci na pewno w zrealizowaniu wszystkich celów - do zdjęć wakacyjnych też się przyda.
    Profil Adobe w aparacie i programie, konwersja dopiero w JPG-u.

    Miałes to w rekach? Fotografia produktowa Jutro niedziela - przekartkuj w którymś empiku przed ew. zakupem.

    Pozdrawiam AP.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #33

    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    31
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Warto, zapewniam Cię, że warto - zrozumienie czym jest i co przedstawia histogram pomoże Ci na pewno w zrealizowaniu wszystkich celów - do zdjęć wakacyjnych też się przyda.
    Profil Adobe w aparacie i programie, konwersja dopiero w JPG-u.

    Miałes to w rekach? Fotografia produktowa Jutro niedziela - przekartkuj w którymś empiku przed ew. zakupem.

    Pozdrawiam AP.
    Dzięki za rady. Już wiem co to jest ten histogram - teraz tylko muszę sprawdzić w swoim aparacie jak go właczyć i zacząć z niego korzystać.

    Ksiązki nie miałem w rękach nigdy żadnej dotyczącej fotografowania. Przejadę się i przekartkuję tę ksiązkę

    Profil Adobe w aparacie i programie. Ja zapisuję pliki w aparacie w JPG-u, więc na początku JPG-a mam z profilem Adobe RGB, otwieram go programem graficznym z profilem adobe i po ewentualnych zmianach będę konwertował do profilu sRGB.

  4. #34
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez deredas Zobacz posta
    Dzięki za rady. Już wiem co to jest ten histogram - teraz tylko muszę sprawdzić w swoim aparacie jak go właczyć i zacząć z niego korzystać.

    Ksiązki nie miałem w rękach nigdy żadnej dotyczącej fotografowania. Przejadę się i przekartkuję tę ksiązkę

    Profil Adobe w aparacie i programie. Ja zapisuję pliki w aparacie w JPG-u, więc na początku JPG-a mam z profilem Adobe RGB, otwieram go programem graficznym z profilem adobe i po ewentualnych zmianach będę konwertował do profilu sRGB.
    To zapisuj sobie w RAW + JPG - jak nie wykorzystasz - zawsze wykasujesz. A do obróbki masz cały materiał z matrycy. jeszcze o tym nie wiesz, ale naprawdę warto. Moja 8 GB karta zapisuje ponad 600 par obrazów, z E -30, z E-500 będą poręczniejsze.

    Pozdrawiam AP.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #35

    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    31
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Ok przełączę sobie zapis na RAW + JPG.

    A tak własnie weruje instrukcję od tego aparatu i nie mogę znaleźć w niej informacji na temat światłomierza. Znalazłem jedynie informację o trybach pomiaru. Jest ich 5.

    "Istnieje 5 sposobów pomiaru jasności obiektu: Cyfrowy pomiar ESP, system pomiaru skoncentrowanego i trzy typy pomiaru punktowego. Wybierz tryb najlepiej odpowiadający warunkom fotografowania."

    INNA CIEKAWOSTKA - WSKAZÓWKA Z INSTRUKCJI OBSŁUGI:
    Równowaga bieli z lampą błyskową:
    Przy fotografowaniu z użyciem lampy błyskowej zaleca się korzystanie z funkcji automatycznej równowagi bieli. Jeżeli masz zamiar korzystać ze wstępnych ustawień równowagi bieli, wybierz temperaturę koloru 6000 K. Przy fotografowaniu z lampą błyskową odtwórz wykonane zdjęcia i sprawdź ich kolory na ekranie. Różne warunki mają wpływ na temperaturę kolorów i sposób, w jaki kolory są oddawane na ekranie.

    Wskazówki
    • Temperatury kolorów każdego rodzaju światła podane na powyższej skali są przybliżone. Nie są one dokładnymi wartościami kolorów. Naturalne światło słoneczne nie ma w rzeczywistości wartości dokładnie 5300 K, a światło jarzeniowe wartości 4000 K.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Poczytałem o tym histogramie i doszedłem do wniosku, że w moim przypadku histogram, który by wyglądał tak:



    Jest złym histogram mimo, iż ogólnie jest to najbardziej pożądany histogram.

    Dlaczego uważam, że w przypadku moich zdjęć ten histogram jest nie pożądany? Uważam tak dlatego, że na swoim zdjęciu chcę mieć dwa odznaczające się kolory:
    a) biały czyli jedna górka wokół najwyższych wartości
    b) kolor portfela np. czerwony czyli druga górka wokół koloru czerwonego

    biorąc to pod uwagę histogram powinien wyglądać tak:
    http://www.dzionek.proste.pl/histogram.jpg

    Tylko teraz pytanie co z tego, że wiem jak powinien wyglądać histogram skoro mimo zmieniania nastaw skali w lampach błyskowych histogram zmienia się nieznacznie.http://www.dzionek.proste.pl/histogram.jpg
    Ostatnio edytowane przez deredas ; 7.08.11 o 00:46 Powód: Automatyczne scalenie postów

  6. #36
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez deredas Zobacz posta
    Ok przełączę sobie zapis na RAW + JPG.

    ...

    "Istnieje 5 sposobów pomiaru jasności obiektu: Cyfrowy pomiar ESP, system pomiaru skoncentrowanego i trzy typy pomiaru punktowego. Wybierz tryb najlepiej odpowiadający warunkom fotografowania."

    ...
    To jest o sposobach pomiaru światła odbitego - tryby pracy światłomierza wbudowanego w matrycę. Który wybrać musisz poczekać na kogoś innego - ja nie fotografuje takich rzeczy, na razie. Lub doczytać.

    A ja myślałem, że tylko mnie ciężko czyta się instrukcje obsługi...

    Biały do prześwietlenia - do samego kraja prawego - pisał parę postów temu Hades. Przeczytaj sobie jeszcze o ilości informacji w poszczególnych ćwiartkach histogramu, zrozumiesz dlaczego jednak RAW.

    A i czeka Cię doczytanie o kompensacji ekspozycji.

    Pozdrawiam AP.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 7.08.11 o 00:49
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  7. #37

    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    31
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Ciekawy artykuł:
    http://www.fotografujesz.pl/index.ph...ych-warunkach/

    Na jego podstawie próbowałem zrobić przed chwilą zdjęcie z AEL i wyszło tak:
    www.dzionek.proste.pl/ael.jpg
    i po lekkiej poprawce: www.dzionek.proste.pl/ael_autopoziom.jpg
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    To jest o sposobach pomiaru światła odbitego - tryby pracy światłomierza wbudowanego w matrycę. Który wybrać musisz poczekać na kogoś innego - ja nie fotografuje takich rzeczy, na razie. Lub doczytać.

    A ja myślałem, że tylko mnie ciężko czyta się instrukcje obsługi...

    Biały do prześwietlenia - do samego kraja prawego - pisał parę postów temu Hades. Przeczytaj sobie jeszcze o ilości informacji w poszczególnych ćwiartkach histogramu, zrozumiesz dlaczego jednak RAW.

    A i czeka Cię doczytanie o kompensacji ekspozycji.

    Pozdrawiam AP.

    W instrukcji od olympusa e-500 nie ma nic na temat pomiaru światła, są jedynie opisane tryby pomiaru światła. Natomiast gdzie jest ta informacja na temat trybu pomiaru światła to w instrukcji nie jest napisane.


    Podejrzewam, że chodzi o ten niebieski pasek na wyświetlaczu, który jest na zdjęciu poniżej:
    http://www.fotografujesz.pl/wp-conte...8/IMG_6723.gif
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Czas przesłony mam 1/160 a F = 11. i umnie na tej niebieskiej skali ciągle miga -5.0

    Jak chcę zmienić tak, aby było np. 4.0 i próbuje cyknąć fotkę to aparat robi tylko "cyk" i się jakby zacina - muszę go uruchamiać od nowa.
    Ostatnio edytowane przez deredas ; 7.08.11 o 01:06 Powód: Automatyczne scalenie postów

  8. #38
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria
    Stary... no nie da sie.... nie da sie bez przeczytania instrukcji obslugi.
    Nie da sie tez w jeden wieczor wyjasnic ci wszystkiego tego, czego nie wiesz oprocz tego.
    Przeczytaj grzecznie instrukcje, pokombinuj z ustawieniami z tamtych przykladow, postaraj sie zobaczyc roznice i wroc za jakis czas.
    Bez opanowania podstaw to jest jak dyskusja niewidomego z malarzem o teczy.
    Ostatnio edytowane przez k@czy ; 7.08.11 o 01:21

  9. #39
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    [QUOTE=deredas;742030]Ciekawy artykuł:
    http://www.fotografujesz.pl/index.ph...ych-warunkach/

    ...
    Ustaw sobie kompensację na zero , cyknij i za pomocą info wyświetl histogram. Musisz mieć f11? w obiektywach Olka od 8,0 zaczyna się tracić rozdzielczość , z kitem też 2 działki w górę i odległością od obiektywu do przedmiotu możesz wyregulować głębię ostrości. Sprawdź sobie utratę rozdzielczości na wykresach dla Twojego obiektywu na stronie Olympusa.


    O trybach pomiaru światła piszą w poradnikach i książkach, ale i tak ważne jest doświadczenie fotografującego, Instrukcja pisze jak je zmienić i wyszczególnia, tylko pewnie.

    Jak zmienić kompensację? przycisk +/- i rolka, powinno zadziałać. E-500 nie miałem w rękach , z matrycą kodaka miałem E-1. Mam E-520, pewnie jest podobnie.

    Pozdrawiam AP.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  10. #40

    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    31
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Fotografia produktowa.

    [QUOTE=apz;742036]
    Cytat Zamieszczone przez deredas Zobacz posta
    Ciekawy artykuł:
    http://www.fotografujesz.pl/index.ph...ych-warunkach/

    ...
    Ustaw sobie kompensację na zero , cyknij i za pomocą info wyświetl histogram. Musisz mieć f11? w obiektywach Olka od 8,0 zaczyna się tracić rozdzielczość , z kitem też 2 działki w górę i odległością od obiektywu do przedmiotu możesz wyregulować głębię ostrości. Sprawdź sobie utratę rozdzielczości na wykresach dla Twojego obiektywu na stronie Olympusa.


    O trybach pomiaru światła piszą w poradnikach i książkach, ale i tak ważne jest doświadczenie fotografującego, Instrukcja pisze jak je zmienić i wyszczególnia, tylko pewnie.

    Jak zmienić kompensację? przycisk +/- i rolka, powinno zadziałać. E-500 nie miałem w rękach , z matrycą kodaka miałem E-1. Mam E-520, pewnie jest podobnie.

    Pozdrawiam AP.

    W instrukcji od Olka e-500 słowo kompensacja nie występuję ani razu. Kompensacji jak mam tryb M czyli manual nie mogę zmienić poprzez +/- i rolkę. Jak zmienię na tryb S to wtedy mogę zmienić kompensację. Ale w trybie M +/- i rolka zmieniam przysłonę natomiast samą tarczą zmieniam czas migawki. Zmieniając oba parametry czyli przysłonę i czas migawki mogę zmienić kompensację -5.0 do 4.0 tylko że jak wtedy próbuję cyknąć zdjęcie to aparat się zacina.

    Masz rację w instrukcji jest tylko napisane "co", a nie jest napisane "dlaczego". Instrukcję wertuję na bieżąco sobie. Wcześniej próbowałem z różnymi ustawieniami trybu pomiaru światła. Najodpowiedniejszy wydaje mi się tryb jednopunktowy HI.

    "Gdy tło jest generalnie jasne, białe fragmenty obrazu będą mieć szary kolor, jeżeli użyjesz funkcji
    automatycznego ustawiania ekspozycji w aparacie. Ten tryb pozwala aparatowi przejść w tryb
    prześwietlenia, umożliwiając dokładne oddanie bieli. Obszar pomiaru jest taki sam jak w przypadku
    pomiaru punktowego."

Podobne wątki

  1. fotografia VR - 360 stopni
    By lukgier in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 31.10.14, 18:03
  2. PEN-y a fotografia IR
    By Lobuzio in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 13.07.10, 08:27
  3. E-1 i fotografia IR
    By olifant in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 6.11.07, 15:58

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.