Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Wątek: obiektyw 50mm do E-3

  1. #1
    Centus
    Gość

    obiektyw 50mm do E-3

    szukam obiektywu stalki 50mm do mojego E-3

    zalezy mi na czyms jasnym z plytka glebia ostrosci

    rozwazam 3 opcje



    SMC Takumar 50 1,4 cena powiedzmy ok 500 pln

    SMC Takumar 55 1,5 cena ok 150 pln

    Zuiko ZD-50 Makro cena od 1000 do 1200 pln

    przejsciowke m42 juz mam z chipem tagotecha


    glownym celem sa zdjecia z dosyc mala glebia ostrosci
    oraz to ze obiektyw ma byc mozliwie jasny

    prosze nie polecac innych szkiel chodzi o wybor pomiedzy tym co podalem

    ma to byc dodatkowy obiektyw ,mam juz 12-60 - 50-200
    trudno mi przewidziec jak czesto bedzie uzywany

    zastosowanie ma byc uniwersalne , troszke miasto , troszke wnetrza (wiem bedzie ciasno) , kwiatki , za jakis czas ludzie (jak przelamie opory i sie wiecej naumiem )

    zalezy mi na rozsadnym podejsciu i ocenie mozliwosci do ceny

    czy starczy mi Takumar 50 1.8 czy najlepsza opcja jest poczekac i uzbierac na Zuiko 50 Makro

    najbardziej kontrowersyjny wydaje mi sie Takumar 50 1,4 gdyz jest to polowa kasy na Zuiko 50 Makro ktory chyba bylby bardziej wygodny w uzyciu i uniwersalniejszy

    bawilem sie juz obiektywami M42 z Olympusem wiec mam ogolne rozeznanie co jest w nich na plus a co na minus

    ciekawia mnie tez te takumary w kontekscie aberracji chromatycznej w stosunku do Zuiko 50 Makro

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Centus Zobacz posta
    szukam obiektywu stalki 50mm do mojego E-3

    zalezy mi na czyms jasnym z plytka glebia ostrosci

    rozwazam 3 opcje


    To ja Ci nic nie poradze.Dlaczego? Ano dlatego,ze majac merca nie bede radzic wstawiania silnika od malucha do niego,bo taniej a i tak dojedzie.
    Pomysl o sigmie 50 1,4

  3. #3
    Centus
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    To ja Ci nic nie poradze.Dlaczego? Ano dlatego,ze majac merca nie bede radzic wstawiania silnika od malucha do niego,bo taniej a i tak dojedzie.
    Pomysl o sigmie 50 1,4

    no to jednak cos mi poradziles

    z tego co sie orientuje w Poznaniu jest sklep firmowy Sigmy i chyba jest mozliwosc wypozyczenia obiektywu na kilka dni

    ja myslalem juz kiedys o tym obiektywie , znajomy kupil go do Sonego A900 , ale pamietam ze mial wielkie problemy z AF i musial wysylac do serwisu raz body potem komplet , ktos inny kupil Sigme do Nikona i tez byly siupy z AF , i od tego czasu jestem troszke zniechecony i nie bralem Sigmy pod uwage

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Merca? Masz pojazd palący 20l/100km. Są pojazdy palące 5l/100km, ale ich siniki nie pasują do Twojej ramy. C 50/1,8 to jakieś cztery stówy i dostajesz za to zaje...ą jakość optyczną z przyzwoitym AF, a to wszystko w beznadziejnie plastikowej obudowie. E, to świetny system, w niektórych konkurencjach bijący na głowę aps-c, ale mała GO akurat nie jest tą konkurencją. 50/2, to odpowiednik 100/4 na FF. Nikt nie robi tak ciemnego szkła. W makro nie jest to problemem, ale nie piszmy tu o małej GO. Z kolei manualne szkła ze światłem 1,4 nie były produkowane z myślą o 4/3 i nie oczekuj tu żylety na pełnej dziurze.
    Poza tym, to nie czytaj bzdur, tylko rób zdjęcia.
    GO zależy w wielkim stopniu od odległości od obiektu. Staraj się blisko podchodzić i ciasno kadrować, a nawet kitem uzyskasz fajny efekt (tylko do ludzi nie podchodź za blisko, 1,5m to optymalna odległość portretowa).

  5. #5
    Centus
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    GO zależy w wielkim stopniu od odległości od obiektu. Staraj się blisko podchodzić i ciasno kadrować, a nawet kitem uzyskasz fajny efekt (tylko do ludzi nie podchodź za blisko, 1,5m to optymalna odległość portretowa).

    o tym akurat wiem , juz sie naumialem
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    50/2, to odpowiednik 100/4 na FF. Nikt nie robi tak ciemnego szkła. .
    nie chce sie madrowac bo poczatkujacy jestem , ale wydaje mi sie ze ogiskowa z systemu cztery trzecie przeliczamy 2x ale swiatlosila zostaje
    no chyba ze piszac uzyles skrotu myslowego i piszac o przyslonie miales na mysli relatywna GO


    czyli zuiko 50 /2 to odpowiednik w pelnej klatce 100/2

    natomiast GO faktycznie jest taka jak F4.0 przy 100mm w pelnej klatce

    fajnie jakby ktos bardziej obeznany to zweryfikowal


    a wieksza GO w Olympusie czasami jest zaleta , przekonalem sie o tym fotografujac ptaki w locie , moglem fotografowac przy wartosci przyslony 3.5 a GO mialem jak 7.0 przy pelnej klatce , natomoast nie tracilem ilosci swiatla jakie wpada przez obiektyw

    natomiast jasna 50 ma byc do zdjec statycznych wiec tutaj ta zaleta jest niestety wada
    Ostatnio edytowane przez Centus ; 21.07.11 o 18:56 Powód: Automatyczne scalenie postów

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Centus Zobacz posta
    z tego co sie orientuje w Poznaniu jest sklep firmowy Sigmy i chyba jest mozliwosc wypozyczenia obiektywu na kilka dni
    Owszem, jest sklep firmowy w Poznaniu. Ale jak kupowałem 50-tkę Sigmy pod 4/3, to obiektyw ten był do pomacania jedynie w dwóch sklepach w Polsce - w Warszawie i w Zabrzu, o ile mnie pamięć nie myli. Mogli sprowadzić go w ciągu 24 h, ale tylko jeden egzemplarz, więc nie ma mowy o przebieraniu między kilkoma sztukami. Zaryzykowałem więc i zamówiłem przez net (w końcu jest możliwość zwrotu) i trafiłem od razu na ostrą sztukę.

    Optycznie to szkło jest bardzo dobre, pod tym względem mogę je polecić. Ale AF w wersji 4/3 niestety był słaby. W dobrym świetle całkiem ok, ale jak tylko odrobinę się ściemniło, to dostawał takiego ślimaka, że szybciej już szło ostrzyć ręcznie.

    Cytat Zamieszczone przez Centus Zobacz posta
    natomiast GO faktycznie jest taka jak F4.0 przy 100mm w pelnej klatce

    fajnie jakby ktos bardziej obeznany to zweryfikowal
    Jest taka sama, potwierdzam.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #7
    Centus
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta


    Jest taka sama, potwierdzam.
    ale potwierdzasz cala moja wypowiedz ? odnosnie przelicznikow ogniskowej swiatlosily i GO

    bo chcialebym sie upewnic zeby pozniej gafy nie palnac

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Światłosiły się nie przelicza, jeśli chodzi o parametry ekspozycji, bo ISO odnosi się do jednostki powierzchni światłoczułej, natomiast nalezy przeliczać światłosiłę jeśli porównuje się parametry obrazu.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Generalnie potwierdzam całą wypowiedź. Tyle tylko, że aby ocenić praktyczne znaczenie ilości światła, jakie wpada przez obiektyw i porównać to między różnymi systemami, należałoby jeszcze wziąć pod uwagę różnice w obrazowaniu matryc na różnych czułościach.

    Przedstawiona sytuacja, w której mogłeś użyć f/3,5 zamiast f/7 na FF, przez co zyskałeś więcej światła, nie uwzględnia tego, że na FF równie dobrze mogłeś użyć o 2 EV wyższej czułości. W praktyce uzyskałbyś to samo, więc w tej konkretnej sytuacji ani jeden, ani drugi system nie ma żadnej wyraźnej przewagi.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #10
    Centus
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Generalnie potwierdzam całą wypowiedź. Tyle tylko, że aby ocenić praktyczne znaczenie ilości światła, jakie wpada przez obiektyw i porównać to między różnymi systemami, należałoby jeszcze wziąć pod uwagę różnice w obrazowaniu matryc na różnych czułościach.

    Przedstawiona sytuacja, w której mogłeś użyć f/3,5 zamiast f/7 na FF, przez co zyskałeś więcej światła, nie uwzględnia tego, że na FF równie dobrze mogłeś użyć o 2 EV wyższej czułości. W praktyce uzyskałbyś to samo, więc w tej konkretnej sytuacji ani jeden, ani drugi system nie ma żadnej wyraźnej przewagi.

    dzieki za odpowiedz , tresciwie napisane

    w nagrode zapraszam do mojego watku , wstwilem animowanego Gif'a

    https://forum.olympusclub.pl/showthr...377#post738377

    uwaga!

    tylko dla widzow doroslych

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 6.06.11, 21:03
  2. Olympus E-510 + obiektyw 50mm/1,8
    By AdiM in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19.03.10, 12:05
  3. Olympus E-510 + obiektyw 50mm/1,8
    By AdiM in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24.02.10, 15:16
  4. 14-54mm a 50mm Macro - na 50mm ogniskowej
    By Draxan in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 83
    Ostatni post / autor: 29.06.08, 07:34
  5. Jaki obiektyw 50mm do makro?
    By do_urden in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 2.05.05, 00:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.