Młoda modliszka europejska - forma brązowa - w miejscach gdzie fotografuję rzadsza od zielonej:
8456.
8457.
8458.
Młoda modliszka europejska - forma brązowa - w miejscach gdzie fotografuję rzadsza od zielonej:
8456.
8457.
8458.
Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)
Nalistnik:
8459.
Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)
Pięknie się nalistnik w tych kwiatach prezentuje!
Ja miałem dłuższą przerwę od zdjęć przyrody, ale powracam wraz z początkiem nowego sezonu. Póki co raczej skromnie - nie ma jeszcze zbyt wiele stawonogów, ale z tygodnia na tydzień przyroda budzi się do życia. Jednak główny cel zeszłotygodniowej wyprawy został zrealizowany. Udało mi się odnaleźć ootekę modliszki. Za jakiś miesiąc - półtora wykluje się z niej kilkadziesiąt maluchów.
8460.
Powychodziły już oleice krówki, których spotkałem całkiem sporo.
8461.
8462 - na tym zdjęciu dobrze widać przetchlinki, które służą owadom do oddychania. To te "otwory" w tylnej części odwłoka.
Wszędzie jest też pełno wałęsaków. Ale są bardzo ruchliwe i płochliwe, więc trudno o dobre zdjęcie.
8463.
Robaki i astronomia: https://www.instagram.com/bugsandastronomy/
Takich ootek modliszki już kilka w tym roku przeniosłem w spokojniejsze miejsca. A przeniosłem bo Na dużym dzikim trawniku niedaleko mojego domu długie trawy które w zeszłym roku wyrosły na wysokość prawie metra w zimie zeschły i położyły się na ziemię. Teraz zrobiło się tam dobre miejsce na spacery z psami i sporo ich właścicieli (zresztą włącznie ze mną) codziennie tam spaceruje przy okazji wydeptując resztki traw. Ooteki które tam zostały maja niewielkie szanse na przetrwanie więc gdy je spotykałem przenosiłem kilkadziesiąt metrów dalej gdzie roślinność się zachowała i prawdopodobieństwo zdeptania jest znacznie mniejsze. W ubiegłym roku znajomy chcąc uchronić przed zdeptaniem zabrał nieopatrznie stamtąd taką ootekę do domu. Był to błąd - w cieple po kilku dniach wykluły się maleńkie modliszki i wyginęły gdyż nie miał czym ich wykarmić.
Z tej wstawki najlepsza w/g mnie oleica 8461. Sympatyczny kadr, jedynie odrobinę więcej dołu bym dodał kosztem góry. Też dziś spotkałem kilka oleic ale biegały jak szalone i tylko jednej przyłapanej podczas jedzenia udało się zrobić w miarę udane zdjęcia - nawet stack wyszedł. Pokazuję go w innym wątku : https://forum.olympusclub.pl/threads...=1#post1446957
A tu coś ze starych zapasów - para złotek:
8464.
Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)
Dzięki za komentarz!
Ja nigdy nie korzystam z focus stackingu wbudowanego w aparat. Wyniki mnie nie zadowalają. Na Twoim zdjęciu oleicy jest mnóstwo artefaktów po składaniu. Wolę zrobić to na komputerze, choć to zawsze sporo pracy.
Jeszcze jedna oleica krówka.
8465.
Robaki i astronomia: https://www.instagram.com/bugsandastronomy/
Też do niedawna nigdy nie korzystałem. Mam świadomość że obrabiając w komputerze zdjęcia wykonane za pomocą bracketingu ostrości mamy większe możliwości i posiadając odpowiednie oprogramowanie i umiejętności można uzyskać efekty lepsze niż stackując zdjęcia bezpośrednio w aparacie. Wykonałem jednak pod koniec ubiegłego sezonu kilka prób i okazało się że często efekty stackowania w aparacie nie są wcale gorsze od tych które uzyskałem w komputerze. Bardzo możliwe że to kwestia moich umiejętności - nie uważam się za specjalistę od obróbki zdjęć w komputerze
A co do tej pokazanej wczoraj w wątku 'zdjęcie zrobione dzisiaj' oleicy - na samej modelce z wyjątkiem lewej przedniej nóżki nadmiernych artefaktów nie widzę - jest ich trochę w tle ale w przypadku przesłaniających się wzajemnie elementów w różnych odległościach również przy składaniu w komputerze też mi podobne artefakty wyłażą. Artefakty na lewej nóżce oleicy wynikają z tego że oleica poruszała nią podczas wykonywania sekwencji do stacka. Niestety szans na powtórzenie mi nie dała - po wykonaniu dwóch sekwencji zaczęła się ruszać nie dając szans na dalsze zdjęcia. Musiałem więc wybierać z tego co zdążyłem zrobić.
A Twoja oleica 8465 bardzo dobra. Przyjemne światło, ładny kadr i tło, jedynie dołu bym odrobinę więcej dodał.
- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -
Larwa złotooka szukająca pożywienia:
8466.
8467.
8468.
Ostatnio edytowane przez wyszomir ; Wczoraj o 20:26
Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)
Fajne. Oczy wyglądają trochę jak jeżyny
Ode mnie coś z października. Tym razem nie owad, a śluzowiec. A konkretnie rulik nadrzewny. Tym razem nie w cieniu i bez żadnego zmiękczania. Stack z 2 klatek.
8469.
Ostatnio edytowane przez holeris ; Wczoraj o 21:57
Robaki i astronomia: https://www.instagram.com/bugsandastronomy/