Strona 702 z 702 PierwszyPierwszy ... 202602652692700701702
Pokaż wyniki od 7.011 do 7.019 z 7019

Wątek: Macro - praca zbiorowa

  1. #7011
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez holeris Zobacz posta
    No właśnie ta niemożność kontrolowania światła. Ona też m.in. jest winna różnej kolorystyce zdjęć obu ważek - zdjęcia były robione w innym świetle. Staram się mniej więcej, żeby zdjęcia w miarę oddawały prawdziwe kolory i to co widzą oczy. Ale nie jestem w tej kwestii jakimś purystą, choć akurat żółty odwłok rzucił mi się w oczy.

    Bardzo sobie cenię Twoje opinie, Twoje wersje kolorystyczne i czas, który poświęcasz na odpowiadanie mi i obrabianie moich zdjęć. Dziękuję! To samo dotyczy wszystkich, którzy wyrażają swoje uwagi. Każda wskazówka czy inny punkt widzenia rozwija mój warsztat!

    A powiedz mi jeszcze, jak podchodzisz do profili? Stosujesz te od aparatu, od Adobe, jakieś kupne (Fidelity?), a może te liniowe, które podlinkowałem? W przypadku OM-1 profil aparatu w LRC (o szumnej nazwie Camera Natural) to jakaś przekontrastowana i przesaturowana kpina. Ja najczęściej stosuję Adobe Color lub Linear.


    Cenna wskazówka, muszę wypróbować.
    Z tą pamięcią kolorów to byłbym ostrożny.
    Zrób takie doświadczenie.
    Wybierz zdjęcie na którym będziesz mógł dobrze wymaskować owada. Po czym odwróć maskę aby móc pracować tylko na tle.
    Zacznij zmieniać kolory, jasność i kontrast tła. Patrz czy w czasie tych zabiegów kolory modela będą wydawały Ci się cały czas takie same czy będziesz miał wrażenie że się zmieniają.
    Dotyczy to też kontrastu i jego jasności.
    Nie trzeba wcale używać suwaka kontrastu aby fota była kontrastowa albo nie.
    Praca na kolorach mz daje dużo fajniejsze efekty niż suwanie podstawowych suwaczków. Ale do tego trzeba być cierpliwym i obrabiać przy stabilnym jednakowym oświetleniu monitora.
    Bo temperatura barwowa oświetlenia zewnętrznego wpływa na postrzeganie kolorów i kontrastu zdjęcia. Zwłaszcza przy lampach LED.

    Ja wielokrotnie robię sobie przerwy aby oczy odpoczęły. Patrzę jak wygląda zielony kolor trawy czy liści bo po 30 minutach patrzenia w monitor zatracam poczucie realizmu.

    Profile w Lrc sa według mnie tragiczne. Są przesaturowane, przekontrastowane a kolory najczęściej zbyt rozjaśnione.
    Jeśli już robię coś w Lrc to używam standardowy profil Adobe albo do portretu.

    Kiedyś miałem "fazę" na liniowe. Ale już mi przeszło. Wymagają dużo pracy i uwagi. Miałem problem z nimi bo fotki wychodziły mi jakieś mdłe i bez wyrazu. .
    Okazało się że nie jestem kompatybilny z liniowymi profilami.
    Myślę że szkoda kasy na profile.
    Jedyna gwarancją sukcesu jest praca , praca i jeszcze raz praca.. Samo z zakupieniem tego czy owego nie przyjdzie.

    Stały WB w puszce oczywiście najlepiej sprawdzi się do RAWów. I nie musi to być taki jak napisałem. Musisz sam znaleźć najlepszy dla Ciebie.
    Ostatnio edytowane przez paparapa ; Wczoraj o 23:13

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  2. #7012
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    8.406
    Siła reputacji
    386
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Bo temperatura barwowa oświetlenia zewnętrznego wpływa na postrzeganie kolorów i kontrastu zdjęcia.
    Wpływa też na postrzeganie kolorów i kontrastu fotografowanego modela co dodatkowo komplikuje sytuację. Powstaje pytanie jakie jego kolory chcemy pokazać - takie jakie widzieliśmy czy takie jakie by posiadał w pewnym standardowym oświetleniu. A jeśli w standardowym to jakie to powinno być oświetlenie.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #7013
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Wpływa też na postrzeganie kolorów i kontrastu fotografowanego modela co dodatkowo komplikuje sytuację. Powstaje pytanie jakie jego kolory chcemy pokazać - takie jakie widzieliśmy czy takie jakie by posiadał w pewnym standardowym oświetleniu. A jeśli w standardowym to jakie to powinno być oświetlenie.

    Dlatego trzeba zrobić tak, aby było dobrze.



    Przez grzeczność nie napisaliśmy że postrzeganie kolorów zmieniają stany emocjonalne, choroby, stres i parę innych rzeczy...
    I rodzi się pytanie. Czy to ma sens?

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  4. #7014
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    8.406
    Siła reputacji
    386
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Dlatego trzeba zrobić tak, aby było dobrze.
    Tylko jak zdefiniować to 'dobrze'? Mam obawy że definicji będą setki - nawet u tej samej osoby w zależności od nastroju i pory dnia...
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #7015
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Tylko jak zdefiniować to 'dobrze'? Mam obawy że definicji będą setki - nawet u tej samej osoby w zależności od nastroju i pory dnia...
    Sam doskonale wiesz, że tak właśnie będzie. I obawiam się że na to nic nie da się poradzić.
    Można minimalizować problem organizując przestrzeń przeznaczoną do pracy z kolorem i trzymając się pewnych reżimów przy pracy. Ale komu się chce?
    Najczęściej zabawa w fotki to spontan.
    Sprzęt i sott to niestety następny smutny rozdział tej opowieści.
    I można tak do jutra...

    Dlatego napisałem że trzeba zrobić "dobrze" .

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  6. #7016

    Dołączył
    Nov 2023
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    196
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Siadłem do tej ważki jeszcze raz. Tym razem poświęciłem obróbce trochę więcej czasu. Użyłem też sporo więcej narzędzi niż zazwyczaj i zarówno globalnie jak i lokalnie z maskami manipulowałem przy niektórych barwach. Podoba mi się jak to Paparapa wykadrowałeś, więc pożyczyłem

    W moim odczuciu wyszło dużo lepiej i jestem zadowolony z tej obróbki. Aż pozwolę sobie nadać numer Ciekaw jestem Waszych opinii.

    EDIT: Podmieniłem na wersję, gdzie niektóre ciemne obszary są dodatkowo przyciemnione.

    8286.
    Nazwa:  Sympetrum striolatum - Szablak późny - 20240905_113946_1600.jpg
Wyświetleń: 13
Rozmiar:  815,7 KB
    Ostatnio edytowane przez holeris ; Dzisiaj o 15:29

  7. #7017
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    8.406
    Siła reputacji
    386
    Moja galeria
    Moim zdaniem na 8286 uzyskałeś bardzo dobry efekt. Nie ma się czego czepiać

    Dopaska kreskówka:

    8287.
    Nazwa:  54019705370_2effb014b4_o.jpg
Wyświetleń: 10
Rozmiar:  227,5 KB
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #7018
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez holeris Zobacz posta
    Siadłem do tej ważki jeszcze raz. Tym razem poświęciłem obróbce trochę więcej czasu. Użyłem też sporo więcej narzędzi niż zazwyczaj i zarówno globalnie jak i lokalnie z maskami manipulowałem przy niektórych barwach. Podoba mi się jak to Paparapa wykadrowałeś, więc pożyczyłem

    W moim odczuciu wyszło dużo lepiej i jestem zadowolony z tej obróbki. Aż pozwolę sobie nadać numer Ciekaw jestem Waszych opinii.

    EDIT: Podmieniłem na wersję, gdzie niektóre ciemne obszary są dodatkowo przyciemnione.
    No no no...
    Kolego nie rozpędzaj się tak.... Nie przystoi tak poprzeczkę podnosić.
    Potem będziemy musieli siedzieć nad każdym fociszczem parę godzin.



    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  9. #7019

    Dołączył
    Nov 2023
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    196
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Dzięki za miłe komentarze! Fajnie, że się podoba
    Nie spodziewałem się, że na pozór zwykłe zdjęcie ważki zrobi tyle zamieszania

Podobne wątki

  1. Olympus Zuiko Digital 40-150mm w akcji - praca zbiorowa
    By jacek2004 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 502
    Ostatni post / autor: 4.10.16, 13:37
  2. Praca jak marzenie
    By klikacz in forum Konkursy fotograficzne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18.04.11, 07:43
  3. Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 1.02.10, 22:52

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.