Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Tryb "sport" a tryb "M" w E-510

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    68
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Tryb "sport" a tryb "M" w E-510

    Witam.
    Postanowiłem się pobawić trybem "M"
    I tu spotkała mnie niespodzianka.Jakkolwiek bym nie ustawiał, tak przy robieniu zdjęcia, szybkość wykonywania zdjęcia jest ...mała.
    W trybie "sport" jest szybkie pstryk
    W trybie "M" w o identycznych ustawieniach migawki i przysłony oraz iso, zdjęcie jet wyraźnie dłużej naświetlane.
    Dla porównania wklejam dwie fotki
    Jedna zatytułowana "Sport" druga "Manual"
    Proszę o porady, jakie ustawienia dla trybu "M" żebym mógł swobodnie fotografować dość szybko poruszające się obiekty, (dokładnie chodzi o rowerzystów -gdzie prędkość jest od ok 30 do 50km/h)
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sport.jpg
Wyświetleń:	256
Rozmiar:	529,5 KB
ID:	50705   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	manual.jpg
Wyświetleń:	246
Rozmiar:	419,4 KB
ID:	50706   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	exif.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	221,1 KB
ID:	50709  
    Ostatnio edytowane przez speedybike ; 9.07.11 o 21:31
    Olympus E510 + FL-36+ Prinz Jupiter 577CB.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Weasly
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Sandomierz
    Posty
    154
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    1/30 s to za mało migawki w okolicy 1/200 a 1/500 będą okej i nie będzie rozmycia przy ogniskowej 42mm bo przy większych ogniskowych typu 200mm migawka 1/200 to będzie za mało jak na obiekt poruszajacy się 50km/h

    A różnicy między tymi dwoma fotkami które wrzuciłeś to ja nie widzę
    *** Widziałem rzeczy, w które, wy ludzie, nigdy byście nie uwierzyli. ***
    ++++++++++ http://www.flickr.com/photos/67569374@N05/ +++++++++++
    -------------------------------------------------------------------------------------

  3. #3

    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    68
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Weasly Zobacz posta
    1/30 s to za mało migawki w okolicy 1/200 a 1/500 będą okej i nie będzie rozmycia przy ogniskowej 42mm bo przy większych ogniskowych typu 200mm migawka 1/200 to będzie za mało jak na obiekt poruszajacy się 50km/h

    A różnicy między tymi dwoma fotkami które wrzuciłeś to ja nie widzę
    Różnicy nie ma w samym zdjęciu, ale jest w szybkości wykonywania tego zdjęcia.W exif różnic też nie widzę.
    A jak ustawię w "M" 1/500 z przysłoną powiedzmy 5,6 to będzie długo zdjęcie się robiło, zrobi pstryk ..naświetlanie i powstaje zdjęcie, a na trybie sport będzie pstryk i jest foto...
    Chodzi o to że na takich samych ustawieniach w obydwu trybach , wtrybie sport zdjęcie jest robione powiedzmy w ułamku sekundy, w trybie "M" w 1,5 sekundy, a to juz jest spora róznica
    Olympus E510 + FL-36+ Prinz Jupiter 577CB.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Weasly
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Sandomierz
    Posty
    154
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    po prostu możesz wyjść na ulicę i porobić w obu opcjach zdjęcia z tymi samymi migawkami i jak w obu przypadkach jak nie będzie rozmycia lub w obu ono wystąpi to wszystko o jest okej.

    Jednak jak na np. 1/200 rozmyje Ci w trybie M a na 1/200 nie rozmyje Ci w programie "sport" to jest coś rąbnięte.
    *** Widziałem rzeczy, w które, wy ludzie, nigdy byście nie uwierzyli. ***
    ++++++++++ http://www.flickr.com/photos/67569374@N05/ +++++++++++
    -------------------------------------------------------------------------------------

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Różnie jest ustawiony AF dla trybu Sport i Manual. W Sport masz C-AF i zwolnienie migawki włączone, jak dociśniesz spust to aparat zrobi zdjęcie nawet jeśli nie złapał ostrości. W Manualu masz pewnie S-AF i zwolnienie wyłączone, aparat czeka na ustawienie ostrości przed zwolnieniem migawki. Szczególnie widoczne przy kitowym obiektywie i w ciemniejszych warunkach.
    Sprawdź: w trybie dowolnym ustaw się z ostrością na odległy obiekt, przełącz na Sport, przekadruj na bliski obiekt i wciśnij spust od razu do końca - aparat zrobi zdjęcie natychmiast ale będzie ono nieostre.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez speedybike Zobacz posta
    Proszę o porady, jakie ustawienia dla trybu "M" żebym mógł swobodnie fotografować dość szybko poruszające się obiekty, (dokładnie chodzi o rowerzystów -gdzie prędkość jest od ok 30 do 50km/h)
    Daruj sobie Sport, ustaw tryb M i w nim:
    - przysłonę najmniejszą (da najwięcej światła i tło będzie ciut bardziej rozmyte :P)
    - czas taki, by zdjęcie nie było poruszone (zobacz na obecnych zdjęciach, jeśli już masz jakieś dobre w ruchu zrobione, ile tam aparat ustawił, jeśli nie masz to zacznij od powiedzmy 1/500s tak na oko),
    - czułość ISO taką, żeby całe Twoje zdjęcie było dobrze naświetlone
    - AF na ciągły, jednopunktowy na środku
    Hmm o czymś jeszcze zapomniałam o tej porze?
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Tojfi
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Pruszcz Gdański
    Posty
    183
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez speedybike Zobacz posta
    Różnicy nie ma w samym zdjęciu, ale jest w szybkości wykonywania tego zdjęcia.W exif różnic też nie widzę.
    A jak ustawię w "M" 1/500 z przysłoną powiedzmy 5,6 to będzie długo zdjęcie się robiło, zrobi pstryk ..naświetlanie i powstaje zdjęcie, a na trybie sport będzie pstryk i jest foto...
    Chodzi o to że na takich samych ustawieniach w obydwu trybach , wtrybie sport zdjęcie jest robione powiedzmy w ułamku sekundy, w trybie "M" w 1,5 sekundy, a to juz jest spora róznica
    Podejrzewam że masz włączone jakieś "ustrojstwo" w menu. Nie powinno być różnicy w szybkości robienia zdjęć przy tych samych parametrach.

    Z tego co piszesz wnioskuje że masz włączony ANTI-SHOCK (menu aparatu 2). Co prawda w moim E-520 ustawienie te się resetuje po wyłączeniu puszki ale w E-510 może być inaczej.

    Możesz też mieć włączony np TIMER na 2sek.

    Jeżeli to nie pomoże, po prostu zrób reset ustawień, może to coś da

    Jak ustawisz ANTI-SHOCK albo TIMER w trybie P lub A lub S lub M to działa to tylko w trybach P,A,S,M

    //EDIT: Czyżbym Ja inaczej zrozumiał o co chodzi koledze od poprzednich forumowiczów
    wypowiadających się pod tym samym postem. Godzina późna może mnie coś w dekiel "walło"
    Ostatnio edytowane przez Tojfi ; 10.07.11 o 01:20
    Pozdrawiam Rafał M.
    __________________________________________________

    E-520 + ZD 14-42 + ZD 14-54 + ZD 70-300 + Tumax DPT386AFZ-OP + Raynox DCR-250, DJI Mavic Air

  8. #8

    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    68
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Tojfi Zobacz posta
    Podejrzewam że masz włączone jakieś "ustrojstwo" w menu. Nie powinno być różnicy w szybkości robienia zdjęć przy tych samych parametrach.

    Z tego co piszesz wnioskuje że masz włączony ANTI-SHOCK (menu aparatu 2). Co prawda w moim E-520 ustawienie te się resetuje po wyłączeniu puszki ale w E-510 może być inaczej.

    Możesz też mieć włączony np TIMER na 2sek.

    Jeżeli to nie pomoże, po prostu zrób reset ustawień, może to coś da

    Jak ustawisz ANTI-SHOCK albo TIMER w trybie P lub A lub S lub M to działa to tylko w trybach P,A,S,M

    //EDIT: Czyżbym Ja inaczej zrozumiał o co chodzi koledze od poprzednich forumowiczów
    wypowiadających się pod tym samym postem. Godzina późna może mnie coś w dekiel "walło"
    przejrzałem menu i okazało się że był włączony Anti Shock 1 s.
    Stąd właśnie to opóźnienie.
    Głupia sprawa, ale nie podejrzewałem że to może być włączone....

    Dzięki za pomoc
    Olympus E510 + FL-36+ Prinz Jupiter 577CB.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Tojfi
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Pruszcz Gdański
    Posty
    183
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez speedybike Zobacz posta
    przejrzałem menu i okazało się że był włączony Anti Shock 1 s.
    Stąd właśnie to opóźnienie.
    Głupia sprawa, ale nie podejrzewałem że to może być włączone....

    Dzięki za pomoc
    Nie przejmuj się, nie jesteś jedyny, zdarza się czasami nawet zaawansowanemu użytkownikowi takie tymczasowe przyćmienie umysłu . Takie, w rezultacie proste do rozwiązania problemy były już nie raz na tym forum .
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez speedybike Zobacz posta
    Proszę o porady, jakie ustawienia dla trybu "M" żebym mógł swobodnie fotografować dość szybko poruszające się obiekty, (dokładnie chodzi o rowerzystów -gdzie prędkość jest od ok 30 do 50km/h)
    Co do porad na temat poruszających się obiektów, posłużę się fotkami ze swojej galeriii:

    Wszystko zależy, od tego czy chcesz zamrozić poruszający się obiekt w ruchu, czy nadać mu dynamiki (stworzyć fotkę na której widać jest ruch).

    Osobiście wolę na fotkach oglądać tę drugą opcję, która przez fotografów zwana jest: "PANING" bądź też po "polskiemu" "PANORAMOWANIE", polega to mniej więcej na tym, że fotografując poruszający się obiekt, ustawisz dłuższe czasy naświetlania matrycy i starasz się podążać obiektywem za poruszającym się obiektem.

    W efekcie czego fotografowany obiekt jest w głębi ostrości a tło jest rozmazane kierunkowo. Przy takim fotografowaniu proponuję też ustawić stabilizację ekranu na IS2 (stabilizacja w poziomie)

    Przykład fotka 1/200 sek: (myślę, że dla rowerów będą to czasy 100 - 160), fotki wykonane na manualu TRYB M


    Jak chcesz zamrozić obiekt w ruchu to dajesz krótsze czasy na tej fotce 1/1000s :

    Ostatnio edytowane przez Tojfi ; 11.07.11 o 04:01 Powód: Automatyczne scalenie postów
    Pozdrawiam Rafał M.
    __________________________________________________

    E-520 + ZD 14-42 + ZD 14-54 + ZD 70-300 + Tumax DPT386AFZ-OP + Raynox DCR-250, DJI Mavic Air

Podobne wątki

  1. Olympus z serii DS - tryb "cichociemny"?
    By Oiom in forum Dyktafony
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 1.10.09, 11:02
  2. Nowa "zimna" sesja zdjęciowa: "Aneta & Monika"
    By Shevers in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.05.09, 22:49
  3. E-510 Tryb "A" z lampą wbudowaną.
    By XXL in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 1.03.09, 00:33
  4. "4 pory roku - Lato 08" - "Pozostali Zwycięzcy" galeria pokonkursowa
    By mynameisnobody in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.10.08, 19:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.