Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: E-3 + FL-50R kilka pytan

  1. #1
    Centus
    Gość

    E-3 + FL-50R kilka pytan

    Witam

    mam kilka pytan odnosnie ww. zestawu
    prosze nie bic , pierwszy raz w zyciu mam zew. lampe do aparatu

    z wiekszoscia spraw sobie poradzilem i jakos zdjec mam zadowalajaca

    chodzi mi o dwa ustawienia w E-3 a mianowicie X-sync i Slow limit
    ja to rozumiem jako mozliwosc ustawienia widelek czasu synchronizacji
    Slow limit to dolna granica czyli najdluzszy mozliwy czas (zastosowanie przy scenach nieruchomych) natomiast X-sync rozumiem jako ustawienie gornej granicy (zastosowanie do scen dynamicznych)
    czy oprocz tego warunku czyli scena statyczna a dynamiczna te nastawy maja wplyw na cos jeszcze ? zazwyczaj uzywam trybu A czasami M

    kolejna kwestia

    poki co widze dla siebie tylko 3 tryby pracy lampy : TTL AUTO w wiekszosci przypadkow , FP TTL AUTO wykorzystam glownie na zewnatrz jako doswietlanie cieni robiac zdjecia przy czasach krotszych niz 1/250
    i tryb RC chcac zdjac lampe ze stopki i doswietlac obiekty z boku lub innej pozycji

    i na koniec

    ustawiajac palnik lampy na wprost lampa sama ustawia sobie ZOOM czyli ogniskowa blysku , a co jezeli ustawiam palnik w innej pozycji czy to ponizej lub powyzej wtedy lampa nie ustawia sama ZOOM , moge go jednak ustawic recznie , dokladnie tak samo jest kiedy pracuje w trybie RC lampa sama nie ustawia ZOOM , czy w powyzszych przypadkach musze ustawic ZOOM lampy recznie czy zostawic to bez zmian

    jezeli macie jeszcze jakies podpowiedzi na co uwazac lub zwrocic uwage to prosze o porady
    Ostatnio edytowane przez Centus ; 30.06.11 o 22:53

  2. #2
    Centus
    Gość
    w sumie mialbym jeszcze jedno pytanie

    czy mozna jakosc sprawdzic ilosc blyskow lampy (sprawdzic przebieg)
    i czy jest cos takiego jak trwalosc samego elementu swietlnego
    chcialbym chociaz w przyblizeniu ocenic na ile mi ta lampa jeszcze wystarczy

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Centus
    chodzi mi o dwa ustawienia w E-3 a mianowicie X-sync i Slow limit
    ja to rozumiem jako mozliwosc ustawienia widelek czasu synchronizacji
    Slow limit to dolna granica czyli najdluzszy mozliwy czas (zastosowanie przy scenach nieruchomych) natomiast X-sync rozumiem jako ustawienie gornej granicy (zastosowanie do scen dynamicznych)
    czy oprocz tego warunku czyli scena statyczna a dynamiczna te nastawy maja wplyw na cos jeszcze ? zazwyczaj uzywam trybu A czasami M
    Te nastawy mają sens dla trybu A, bo aparat sam dobiera czas ekspozycji, na który Ty dodajesz dodatkowe limity.
    W trybie M sam sobie wszystko ustawiasz. Ja osobiście najczęściej używam trybu M, bo wtedy automatyka aparatu się nie wtrąca, jedynie działa automatyka lampy. Oczywiście jest tak w przypadku robienia fotek typu reportaż.
    Bo w innych sytuacjach najlepiej też samemu dobierać siłębłysku lampy - czyli wszystko w manualu.

    Cytat Zamieszczone przez Centus
    poki co widze dla siebie tylko 3 tryby pracy lampy : TTL AUTO w wiekszosci przypadkow , FP TTL AUTO wykorzystam glownie na zewnatrz jako doswietlanie cieni robiac zdjecia przy czasach krotszych niz 1/250
    i tryb RC chcac zdjac lampe ze stopki i doswietlac obiekty z boku lub innej pozycji
    Jak napisałem wyżej - dodasz również tryb manual w lampie (i na stopce i w przypadku RC)


    Cytat Zamieszczone przez Centus
    ustawiajac palnik lampy na wprost lampa sama ustawia sobie ZOOM czyli ogniskowa blysku , a co jezeli ustawiam palnik w innej pozycji czy to ponizej lub powyzej wtedy lampa nie ustawia sama ZOOM , moge go jednak ustawic recznie , dokladnie tak samo jest kiedy pracuje w trybie RC lampa sama nie ustawia ZOOM , czy w powyzszych przypadkach musze ustawic ZOOM lampy recznie czy zostawic to bez zmian
    Tylko lampa na wprost ustawia/dostosowuje zoom, bo to ma sens. W innym położeniu sam decydujesz o kącie rozpraszania światła przez lampę.

    Cytat Zamieszczone przez Centus
    czy mozna jakosc sprawdzic ilosc blyskow lampy (sprawdzic przebieg)
    i czy jest cos takiego jak trwalosc samego elementu swietlnego
    chcialbym chociaz w przyblizeniu ocenic na ile mi ta lampa jeszcze wystarczy
    Niestety nie można sprawdzić liczby błysków. Najgroźniejsze dla lampy jest przegrzanie palnika, czyli częste błyskanie seriami.

  4. #4
    Centus
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez tymczasowy_ Zobacz posta

    Tylko lampa na wprost ustawia/dostosowuje zoom, bo to ma sens. W innym położeniu sam decydujesz o kącie rozpraszania światła przez lampę.

    bardzo dziekuje za odpowiedz

    czyli dobrze zrozumialem pojecia X-sync i slow limit jako gorna i dolna granice dla lampy ?

    czyli w przypadkach innych niz lampa na wprost ustawianie ZOOM lampy
    zalezy od mojego widzimisie ,rozumiem ze jak ustawie recznie 12mm blysk bedzie szerszy ale liczba przewodnia lampy wtedy spada , jak ustawie 42 blysk bedzie wezszy a liczba przewodnia wzrosnie

    a wracajac jeszcze do trybu manual , ja glownie uzywam go do fotografi obiektow w ruchu (zauwazylem ze lepiej dziala wtedy AF-C) czasami uzywam tez dla AF-S

    pytanie ponizej odnosi sie do trybu M z AF-S


    ustawiam tryb M w nastepujacy sposob , ISO ustawiam na auto (zdefiniowalem sobie widelki w menu aparatu od-do) recznie ustawiam czas i przyslone daje mi to duza swobode bo aparat zrobic zdjecie z czasem jaki chce i z przyslona jaka chce a kompensacji dokona wybierajac odpowiednie ISO , jak w takiej sytuacji ustawic lampe (jaki tryb pracy)aby w pelni wykorzystac i E-3 i FL-50R
    Ostatnio edytowane przez Centus ; 1.07.11 o 13:01

  5. #5
    | OlyJedi Awatar marek7001
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Ostrołęka
    Posty
    905
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Centus Zobacz posta
    Witam

    mam kilka pytan odnosnie ww. zestawu
    prosze nie bic , pierwszy raz w zyciu mam zew. lampe do aparatu

    z wiekszoscia spraw sobie poradzilem i jakos zdjec mam zadowalajaca

    chodzi mi o dwa ustawienia w E-3 a mianowicie X-sync i Slow limit
    ja to rozumiem jako mozliwosc ustawienia widelek czasu synchronizacji
    Slow limit to dolna granica czyli najdluzszy mozliwy czas (zastosowanie przy scenach nieruchomych) natomiast X-sync rozumiem jako ustawienie gornej granicy (zastosowanie do scen dynamicznych)
    czy oprocz tego warunku czyli scena statyczna a dynamiczna te nastawy maja wplyw na cos jeszcze ? zazwyczaj uzywam trybu A czasami M

    kolejna kwestia

    poki co widze dla siebie tylko 3 tryby pracy lampy : TTL AUTO w wiekszosci przypadkow , FP TTL AUTO wykorzystam glownie na zewnatrz jako doswietlanie cieni robiac zdjecia przy czasach krotszych niz 1/250
    i tryb RC chcac zdjac lampe ze stopki i doswietlac obiekty z boku lub innej pozycji

    i na koniec

    ustawiajac palnik lampy na wprost lampa sama ustawia sobie ZOOM czyli ogniskowa blysku , a co jezeli ustawiam palnik w innej pozycji czy to ponizej lub powyzej wtedy lampa nie ustawia sama ZOOM , moge go jednak ustawic recznie , dokladnie tak samo jest kiedy pracuje w trybie RC lampa sama nie ustawia ZOOM , czy w powyzszych przypadkach musze ustawic ZOOM lampy recznie czy zostawic to bez zmian

    jezeli macie jeszcze jakies podpowiedzi na co uwazac lub zwrocic uwage to prosze o porady
    Ja już też testuję swoją FL-36R i miałem takie same pytania
    Skorzystałem.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez tymczasowy_ Zobacz posta
    Te nastawy mają sens dla trybu A, bo aparat sam dobiera czas ekspozycji, na który Ty dodajesz dodatkowe limity.
    W trybie M sam sobie wszystko ustawiasz. Ja osobiście najczęściej używam trybu M, bo wtedy automatyka aparatu się nie wtrąca, jedynie działa automatyka lampy. Oczywiście jest tak w przypadku robienia fotek typu reportaż.
    Bo w innych sytuacjach najlepiej też samemu dobierać siłębłysku lampy - czyli wszystko w manualu.

    Jak napisałem wyżej - dodasz również tryb manual w lampie (i na stopce i w przypadku RC)


    Tylko lampa na wprost ustawia/dostosowuje zoom, bo to ma sens. W innym położeniu sam decydujesz o kącie rozpraszania światła przez lampę.

    Niestety nie można sprawdzić liczby błysków. Najgroźniejsze dla lampy jest przegrzanie palnika, czyli częste błyskanie seriami.
    I poleciał plusik
    Ostatnio edytowane przez marek7001 ; 1.07.11 o 14:38 Powód: Automatyczne scalenie postów
    Były: 3 Canony PS, 2 Lumixy FZ, 2 Olympusy E-System /14-54II, 40-150/, Nikon D5000 /18-105/, E-PL2, E-PL3, E-PL5 /14-42, 14-150,12-50, 40-150, 14/2.5, 20/1.7, 45/1.8, Nokia LUMIA 920, 930 GOLD, LG G4, G5,G6, G7, Huawei P30 Pro jest ​Huawei Mate 50 Pro
    Galeria Olympusclub: http://galeria.olympusclub.pl/index.php?cat=21795




  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    czyli w przypadkach innych niz lampa na wprost ustawianie ZOOM lampy
    zalezy od mojego widzimisie ,rozumiem ze jak ustawie recznie 12mm blysk bedzie szerszy ale liczba przewodnia lampy wtedy spada , jak ustawie 42 blysk bedzie wezszy a liczba przewodnia wzrosnie
    Lampa generuje błysk o takiej samej mocy niezależnie od zooma, tyle, że przy szerszym kącie błysku światło "rozlewa" się na większej przestrzeni/objetości w związku z czym dociera bliżej (mniejsza liczba przewodnia). Jak zogniskujesz światło (większy zoom) to lampa błyśnie dalej (ale węziej) i masz większą LP.

    a wracajac jeszcze do trybu manual , ja glownie uzywam go do fotografi obiektow w ruchu (zauwazylem ze lepiej dziala wtedy AF-C) czasami uzywam tez dla AF-S
    Bo pewnie procesor nie musi liczyć ekspozycji, tylko pełną moc przeznacza na AF. Hmmm może coś w tym jest.

    ustawiam tryb M w nastepujacy sposob , ISO ustawiam na auto (zdefiniowalem sobie widelki w menu aparatu od-do) recznie ustawiam czas i przyslone daje mi to duza swobode bo aparat zrobic zdjecie z czasem jaki chce i z przyslona jaka chce a kompensacji dokona wybierajac odpowiednie ISO , jak w takiej sytuacji ustawic lampe (jaki tryb pracy)aby w pelni wykorzystac i E-3 i FL-50R
    TTL

    Jak dużo robisz lampą, to dam Ci radę. Kup sobie tzw. bracketa do lampy (od około 150zł)(taki wysięgnik przykrecany do śruby statywowej w korpusie, co pozwala mieć lampę zawsze nad obiektywem niezależnie od orientacji kadru). Musisz kupić też kabel przedłużkę ze stopki do lampy (około 50-70zł). Na lampę zakładasz biały odbłyśnik (w komplecie z FL50R), palnik podnosisz do góry pod kątem około 70stopni. Ja tak błyskam nawet ja sufit jest b. wysoko.
    Jak sufit jest nisko, to masz ładnie oświetlone całe wnętrze i lekko doświetlony pierwszy paln.
    Jak sufit jest wysoko, to masz lekko doświetlony pierwszy plan, i tyle ile się da wnętrze.
    Fotki wychodzą naturalnie, czasami jakby nie błysk w źrenicy to byś nie poznał, że błyskane.

    Na dworze/polu lampa na wprost w sankach i nie ma innych kombinacji.

    Największy problem jest ze spoconymi twarzami (żeby nie powiedzieć inaczej), tu jeśli nie możesz posiłkować się poprawieniem makijażu, to jedynie obróbka fotki, są nawet programy do tego, nawet testowałem takie i efekty były dobre. Oczywiście można też niezastąpionym PS'em.

  7. #7
    Centus
    Gość
    pocwiczylem jeszcze troszke dzisiaj
    i sklaniam sie ku trybowi M z ISO na Auto w aparacie
    i tryb TTL w lampie w wiekszosci sytuacji w pomieszczeniu starczy
    widelki X-sync i slow limit ustawilem sobie 250 i 30 i w tym zakresie sie poruszam z obiektywem 12-60
    a wychodzac na zewntarz pomieszczenia zmienie tylko tryb lampy na FP TTL i wtedy mam synchronizacje z krotszymi czasami niz 1/250

    poki co tyle mi wystarczy , zostaje teraz wyczuc w jakich okolicznosciach jak ustawic palnik aby uzyskac jak najlepszy wynik (mam na mysli kat nachylenia lub wogole zdjecie lampy zestopki i prace w trybe RC)

    w kazdym razie bardzo dziekuje za pomoc

  8. #8
    Centus
    Gość
    pocwiczylem troszke w sobote i niedziele rano
    i doszedlem do ciekawych wnioskow , moze komus ta wiedza sie przyda

    otoz blednie zrobilem konfigracje aparatu ustawiajac tryb M i ISO Auto
    dlatego ze aparat uzywa glownie ISO 100 i wychodzi na to ze lampa blyska za kazdym razem na maxa dodatkowo widelki X-sync i Slow sync ustawilem na 250 i 30 i podczas robienia zdjec w trybie M czas migawiki ustawialem na 1/250 co tez przyczynialo sie do tego ze lampa pracowala na maksymalnym blysku za kazdym razem

    troszke to skorygowalem , nadal uzywam trybu M a widelki X-sync i Slow sync zostawilem bez zmian czyli 250 i 30 , jedye co zmienilem to ISO
    nie ustawiam juz ISO auto , lecz ustawiam recznie , sugerujac sie drabinka pokazujaca naswietlenie zdjecia , staram sie aby tak dobrac ISO by roznica niedoswietlenia pokazana na drabince nie byla az tak wielka a z drugiej strony aby ISO nie bylo zbyt wielkie (szumy) natomiast sama lampa ustawiona w trybie Auto TTL

    to tyle po sobotnich testach

    natomiast w niedziele doszedlem do ciekawego wniosku
    (zreszta podpowiedziano mi to na forum i ladnie to opisal Rafal Czarny w jednym z watkow) zamiast uzywac w lampie Auto TTL lepiej jest uzyc trybu Manual , dlatego ze w trybie Auto TTL nie wiemy do konca z jaka sila zaswieci lampa , nie mamy tez bezposredniej kontroli sily blysku (mozna wplynac na sile blysku tylko posrednio przez zmiane ISO , przyslony , czasu w aparacie) , w trybie Manual lampy mozna o wiele prosciej kontrolowac sile blysku , jezeli mamy palnik ustawiony na wprost
    wytarczy tylko ustawic odleglosc od obiektu (ja czasami daje o jeden skok dalej niz realnie , np realnie jest ok 1,1 metra ja ustawiam 1,4 ) i mamy ladnie oswietlona fotke , natomiast przy blysku odbitym nie kieruje sie odlegloscia lecz ustawiam sile blysku wg liczby przewodniej no i ZOOM lampy ustawiam recznie

    i to chyba na tyle , poczatkowo tryb M w lampie wydawal mi sie czarna magia , jak i ogolnie wspolpraca aparatu z lampa , jak poczytalem wypowiedzi na forum , miedzy innymi watek o tym jak dziala TTL
    wszystko zrobilo sie wiele prostsze

    moze ktos z wiekszym doswiadczeniem moglby cos dodac odnosnie moich pomyslow na wspolprace E-3 i FL-50R

    mile widziane tez wskazowki odnosnie czym sie kierowac podejmujac decyzje o blysku odbitym i w jakich warunkach stoswac nakladke rozpraszajaca a kiedy ta biala plytke zapinana na gumce a kiedy blyskac bez niczego
    Ostatnio edytowane przez Centus ; 3.07.11 o 13:15

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Ustawienia manualne lampy sprawdzają się świetnie kiedy lampę mamy daleko od aparatu i ją jakoś tam wyzwalamy. Jeśli lampa jest na aparacie to dobrze sprawdza się własna automatyka lampy. Nigdy nie używałem TTLa mając Olka, bo ten system kiepsko się sprawdza nawet z systemową lampą. Przy odbijaniu trzeba wprowadzać ręcznie korektę błysku, bo wtedy TTL głupieje i niedoświetla. Dla mnie nie ma różnicy czy poprawiam ręcznie TTL, czy automatykę lampy.

    Centus, staraj się zawsze wyłapać jak najwięcej światła zastanego, wtedy efekty są najlepsze. Zainteresuj się tematem filtrów na lampę korygujących temperaturę barwową (filtry CTO, CTB i CTG). Ja mam zawsze przy sobie komplet filtrów. Jeśli będziesz miał konflikt temperatur na zdjęciu to nawet raw nie pomoże.

    ps. Kup sobie książkę pt. "Z pamiętnika lampy błyskowej". I niech Cię nie zniechęci głupi tytuł - książka jest dobra.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  10. #10
    Centus
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta

    Centus, staraj się zawsze wyłapać jak najwięcej światła zastanego, wtedy efekty są najlepsze. Zainteresuj się tematem filtrów na lampę korygujących temperaturę barwową (filtry CTO, CTB i CTG). Ja mam zawsze przy sobie komplet filtrów. Jeśli będziesz miał konflikt temperatur na zdjęciu to nawet raw nie pomoże.

    ps. Kup sobie książkę pt. "Z pamiętnika lampy błyskowej". I niech Cię nie zniechęci głupi tytuł - książka jest dobra.
    wlasnie miedzy innymi z twoich wypowiedzi doszedlem do tego zeby lapac jak najwiecej swiatla zastanego a dopiero resze doswietlac lampa (pierwszego dnia jak dostalem lampe robilem dokladnie odwrotnie), nie mam jakis specjalnych sampli zeby pokazac bo poki co wciaz cwicze , ale moze na dniach odwiedze jakies ciekawe miejsce gdzie wolno blyskac i uda mi sie zaprezentowac cos w miare ciekawego

    jak zrobilem zdjecie z ISO 100 ,czas 1/250 ,przyslona 4 i ogniskowa 60mm
    i porownalem do tego samego ujecia z ISO 400 czas 1/125 przyslona 4 i ogniskowa 60mm to byl to dzien do nocy... doslownie

    odnosnie filtrow kolorowych na lampe to przypomina mi sie ze juz z tym sie gdzies spotkalem , ale przyznam sie ze poki co troszke to za trudne dla mnie , a odnosnie ksiazki to poszukam

Podobne wątki

  1. SP 600 UZ - kilka pytań.
    By sp600uz in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 21.12.10, 19:09
  2. kilka pytań...
    By leviatan in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 4.08.07, 18:54
  3. Kilka Pytań.
    By rabit89 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23.06.06, 09:35
  4. E 500 i kilka pytan......
    By agamg in forum E-System
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 10.02.06, 19:45
  5. C-765 kilka pytań
    By aga77 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 9.11.04, 19:59

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.