Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 45

Wątek: 12-60 jako obiektyw makro czy zd50

  1. #11
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Ja bym bral ZD 50mm f/2 MACRO. Po prostu konstrukcja lepsza i tyle. Ale do owadow i makro to bym sie zasadzal na Sigme 150 MACRO HSM (wersja I bez stabilizacji) - swietny obiektyw. Mozan zrobic z wiekszej odleglosci nie straszac obiektu. Owady jednak wiekszosciowo sa dosc plochliwe .

    Co do pierscieni posrednich - EX-25 (czy jak mu tam) co daje? Zmniejsza minimalna odleglosc ostrzenia, co zatem idzie mozna takim 12-60 na 60mm bardziej sie zblizyc do obiektu - wieksza skala odwzorowania, ale cierpi na tym jakosc pewnikiem. Dlatego lepszy dedykowany obiektyw makro taki jak 50-tka, ktory oferuja b. mala minimalna odleglosc ostrzenia
    ZD35 jest fajny ale zeby osiagnac ta skale 1:1 to owada w czolko bedziesz musial puknac chcac zrobic foto z takim powiekszeniem

    T.
    Ostatnio edytowane przez Thomasso ; 17.05.11 o 15:19
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  2. #12
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    12-60 nie nadaje się do makro, pierścień obetnie Ci jeszcze jakość... pamiętaj że prawdziwe makro musi mieć najwyższej klasy jakość...

  3. #13
    | OlyJedi Awatar lukasz78
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    347
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Pierścień pośredni to tuleja bez jakiejkolwiek optyki dlaczego miałaby spaść jakość?

  4. #14
    Moderator - opiekun giełdy Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Iwo
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.473
    Siła reputacji
    48
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Centus Zobacz posta
    chcialbym sie zaglebic troszke w fotografie makro
    poki co nic wielkiego , jakies kwiatki , roslinki i moze owady
    no i teraz pytanie
    czy lepiej kupic zd50 makro a pozniej pierscien posredni EX-25
    czy wystarczy to co mam teraz i kupic tylko sam pierscien EX-25
    Hej. Jeśli nie boisz się używanego sprzętu... to jak dla mnie odpowiedź nr3 czyli Sigma 105mm.
    Jest to genialny obiektyw makro i fajne jasne tele zarazem.
    Masz bez kombinowania od razu skalę odwzorowania 1:1 i bardzo praktyczną ogniskową.
    Co więcej... teraz na rynku wtórnym jest do wyrwania w cenie używanego ZD 50mm 1:2.
    Sprzedam: Samyang 7,5mm f/3,5,

  5. #15
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Centus Zobacz posta
    zebym ja jeszcze lubil latac za ludzmi zeby ich fotografowac

    a nikt jakos nie podchwycil tematu 12-60 swd jako obiektyw makro w polaczeniu z EX-25

    nikt tego nie probowal ?

    a jak sie sprawdzi zd50 jako taki obiektyw na miasto ?

    zabytki , wnetrza kosciolow itp , czy bedzie duzo lepszy od 12-60 swd ?
    IMHO ZD50mm z EX-25 nie nadaje się do pracy bo trzeba bardzo blisko podejść co jest jeszcze o tyle kłopotliwe bo ten obiektyw potrafi się wydłużyć podczas ostrzenia i podejrzewam, że z 12-60 też będzie dramat.
    Ja używałem z EX-25 z ZD50-200, ostrzenie ręczne z tym że albo statyw albo gibanie całym ciałem

    Osobiście radzę w takiej konfiguracji jaką masz pożycz do testów EX-25.

    Oczywiście nie ma spadku jakości z tym pierścieniem.

  6. #16
    Centus
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez droplet Zobacz posta
    IMHO ZD50mm z EX-25 nie nadaje się do pracy bo trzeba bardzo blisko podejść co jest jeszcze o tyle kłopotliwe bo ten obiektyw potrafi się wydłużyć podczas ostrzenia i podejrzewam, że z 12-60 też będzie dramat.
    Ja używałem z EX-25 z ZD50-200, ostrzenie ręczne z tym że albo statyw albo gibanie całym ciałem

    Osobiście radzę w takiej konfiguracji jaką masz pożycz do testów EX-25.

    Oczywiście nie ma spadku jakości z tym pierścieniem.
    a jak z jakoscia i powiekszeniem przy EX-25 i 50-200 swd ?

    i ile powinien kosztowac uzywany EX-25

  7. #17
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Iwo Zobacz posta
    Hej. Jeśli nie boisz się używanego sprzętu... to jak dla mnie odpowiedź nr3 czyli Sigma 105mm.
    Jest to genialny obiektyw makro i fajne jasne tele zarazem.
    Masz bez kombinowania od razu skalę odwzorowania 1:1 i bardzo praktyczną ogniskową.
    Co więcej... teraz na rynku wtórnym jest do wyrwania w cenie używanego ZD 50mm 1:2.
    W sumie optowalbym za tym co radzi Iwo. Choc uwazam, ze jednak ZD 50mm f/2 lepszy. Bo jesli pstrykasz sporadycznie to chyba jednak bardziej uniwersalny. To swietne szklo i mimo szacunku do tych Sigm nie uwazam, zeby mu podskoczyly jesli chodzi o jakosc obrazu. No i jest jasniejszy wiec mozna juz pobawic sie troche w portrety - zawsze to mniejsza GO Co wiecej.. to niezly tzw. all-arounder - zamiast spacer zooma. Ostatnimi czasy mam ZD50 prawie na stale przypiete i zamieniam tylko w szczegolnych wypadkach 105mm, czy 150mm (Sigma) to juz jednak tele i niestety funkcjonalnosc mniejsza.

    Jakbys jednak chcial hardkorowo podejsc do maro to polecam Sigme 150 APO DG HSM (pisalem o niej) - droga, ale... warta swej ceny - jakosc taka jak w 105, plus naped HSM, no i wieksza ogniskowa - skala 1:1 z wiekszej odleglosci to na plochliwe owady No i 150mm to juz w E-systemie konkretne tele jest - mozna uzyc do czegos wiecej niz foty makro

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  8. #18
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Centus Zobacz posta
    a jak z jakoscia i powiekszeniem przy EX-25 i 50-200 swd ?

    i ile powinien kosztowac uzywany EX-25
    nie mam porównania to się nie wypowiem jak jest z jakością.
    Niemniej cenię sobie większą odległość od obiektu.

    EX-25 używany powinien być tańszy niż w cenniku OlyJedi a to czasami nie jest oczywiste dla sprzedającego

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lukasz78 Zobacz posta
    Pierścień pośredni to tuleja bez jakiejkolwiek optyki dlaczego miałaby spaść jakość?
    owszem nie wnoszą żadnych zniekształceń optycznych ani nie powodują bezpośrednio pogorszenia jakości obrazu ale pośrednio niestety tak, powodują, że na matrycę dociera mniej światła... im dłuższe pierścienie tym możesz uzyskać większe powiększenie, ale niestety też spada bardziej światło, dla matryc olka to bardzo duży problem... musisz albo doświetlić co jest trudną sprawa by naturalnie wyszło a o to chodzi w zbliżeniu przyrodniczym (w makro bardzo często też) albo wydłużyć czas co nie zawsze się udaje przy ruchliwych owadach albo wiejącym wietrze... albo zwiększyć czułość która wiadomo co powoduje w olkowych matrycach...

  10. #20
    | OlyJedi Awatar lukasz78
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    347
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jagger Zobacz posta
    owszem nie wnoszą żadnych zniekształceń optycznych ani nie powodują bezpośrednio pogorszenia jakości obrazu ale pośrednio niestety tak, powodują, że na matrycę dociera mniej światła... im dłuższe pierścienie tym możesz uzyskać większe powiększenie, ale niestety też spada bardziej światło, dla matryc olka to bardzo duży problem... musisz albo doświetlić co jest trudną sprawa by naturalnie wyszło a o to chodzi w zbliżeniu przyrodniczym (w makro bardzo często też) albo wydłużyć czas co nie zawsze się udaje przy ruchliwych owadach albo wiejącym wietrze... albo zwiększyć czułość która wiadomo co powoduje w olkowych matrycach...
    Zgadzam się mniej światła trafi na matrycę ale EX-25 ma tylko 25mm grubości, więc do tych używanych w m42 trochę brakuje.
    Strata światła będzie minimalna.

Podobne wątki

  1. Olympus SP 550 UZ obiektyw makro
    By lukiblack in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 1.11.10, 08:49
  2. obiektyw i body do makro
    By faraon in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 24.05.08, 15:16
  3. Obiektyw OM lub M42 Makro do E-510
    By marcinpolniak in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 4.05.08, 15:52
  4. ZD50 Makro + EC20 - zdjęcia makro
    By C+ in forum E-System
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 08:16
  5. Makro - jaki obiektyw??
    By Bluesking in forum E-System
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 1.07.06, 18:26

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.