Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Jasne obiektywy Olka do zdjęć krajobrazowych???

  1. #1
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Jasne obiektywy Olka do zdjęć krajobrazowych???

    Ile Waszym zdaniem można przymknąć ZD 35-100, ZD 150, ZD 90-250 przy fotografii dalekich krajobrazów. Dziś wiem , że 2 działki to za mało. Interesuje mnie przy jakim przymknięciu można uzyskać ostry obrazek bez straty rozdzielczości.
    A może prościej będzie dokupić do Mamiyii 500-setkę lub 5D mark1 ze 100-400/4L

    Pozdrawiam AP.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 12.05.11 o 09:04
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Ile Waszym zdaniem można przymknąć ZD 35-100, ZD 150, ZD 90-250 przy fotografii dalekich krajobrazów. Dziś wiem , że 2 działki to za mało. Interesuje mnie przy jakim przymknięciu można uzyskać ostry obrazek bez straty rozdzielczości.
    A może prościej będzie dokupić do Mamiyii 500-setkę lub 5D mark1 ze 100-400/4L

    Pozdrawiam AP.
    Szkla ZD, ktore wymieniles pewnie standardowo (jak wiekszosc szkiel ZD) uzyskuja najwieksza ostrosc w okolicach f2.8-5.6. Dalej nastepuje coraz wieksza utrata ostrosci. Jakkolwiek sa to szkla pro wiec pewnie nie jest ona duza. Mysle, ze jeszcze bardzo dobra jakosc obrazu (rozdzielczosc) jestesmy w stanie uzyskac przy f8-11.

    Co do zakupu sprzetu Mamiyi, czy 5dmk1 to nie wiem. Trzeba sobie ceny porownac i bedzie jasne. Ile taka 500-tka kosztuje, ile zestaw Canona? Z Mamiyia dodatkowo problem bo to analog - no chyba ze masz cyfrowy sredni format - wtedy szacun

    Na ostatek pozostawiam kwestie ekonomicznosci. Jesli chcesz od czasu do czasu cos pstrykac amatorsko,to... czy jest sens pakowac bylo, nie bylo spora kupe kasy w taki sprzet???

    T.
    Ostatnio edytowane przez Thomasso ; 12.05.11 o 09:41
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  3. #3
    | OlyJedi Awatar Wieprz
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Wwa
    Posty
    1.629
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Może sprawdź na optyczne.pl - mają wykresy rozdzielczości osiąganej w centrum i na brzegu dla każdej przysłony. Testowali chyba wszystkie podane przez Ciebie obiektywy.

    Ztcp to topowe obiektywy Olka niewiele zyskiwały po przymknięciu a dyfrakcja zaczyna na naszych matrycach psuć obraz po przekroczeniu 5,6. W 5D pewno zaczęłoby się psuć kilka działek później.
    Ostatnio edytowane przez Wieprz ; 12.05.11 o 10:06
    przychodzisz do mnie z siekierą, to znaczy że też nie jestem Ci obojętny ...

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Z własnego doświadczenia. ZD 35-100 jest ostry od pełnej, jak to mówią, dziurki.
    Wykres rozdzielczości z optycznych to potwierdza
    http://optyczne.pl/179.4-Test_obiekt...87_obrazu.html
    Faktycznie na 35mm jest najlepiej.
    O ile mnie pamięć nie myli to nigdy nie przymykałem bardziej niż f=4, zazwyczaj fociłem na f=2.0 lub 2.8. Tak po prawdzie na rzeczywistych fotkach nie było różnicy czy robiłem na f=2.0 czy na f=4.0 lub czy na 35mm czy 100mm. Zawsze jest ostro jak cholera. Acha, a przymykałem, bo czasami 1/8000sek to było za długo

    Twoje zamydlenia krajobrazu biorą się zapewne ze zbyt małej GO lub występowania tzw perspektywy powietrznej (zamglenia, zanieczyszczenia, ruchy konwekcyjne ciepłego powietrza). Generalnie 35-100, 150 czy 90-250 to raczej nie są szkła do krajobrazu.

    Ja proponowałbym do krajobrazu ZD 7-14mm @14mm, bo doskonała ostrość na całym kadrze, zerowe zniekształcenia geometryczne, duża GO (od centymetrów po nieskończoność) no i na 14mm nie rozciąga już tak mocno brzegów kadru. Na f=4 ostry jak żyleta. Pokazywałem kiedyś takie same kadry E3+7-14mm vs. Canon 5D+24-105mm - system olka zjadał Canona na śniadanie jak ciepłe bułeczki pod kątem ostrości.

    PS
    Jeśli musisz pracować na przymkniętej przysłonie to kup sobie ZD 40-150mm3.5-4.5 (tzw, stara wersja), on na f=5.6 szczytuje, ostrość ma b. przyzwoitą (coś a'la canonowska 70-200mm/f4), no i kosztuje ze 20 razy mniej niż np 35-100mm
    Ostatnio edytowane przez tymczasowy_ ; 12.05.11 o 10:03

  5. #5
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Uściślę zatem:
    ostrzone na resztki drzew

    1 i 2 na cypelek trzcin, tam ruszały się ptaki.

    Chodzi mi o to, na ile można by pokryć ostrością większość kadru domykając przysłonę - użyłem o ile dobrze pamiętam 5,6 z 2,8.

    Pytam czy można uzyskać lepszy materiał z tym obiektywem, czy to nie jest warte zachodu z powodu dyfrakcji. Koziołka ostro przy lesie na pewno da się uzyskać, czy można dostać ostre od 1/3 do horyzontu?

    Odległość do brzegu - 10-15 km, do trzcinowego cypla ok. 10 km.

    I nie chodzi i element ekonomiczny - Mamyia Sekor Z 500/8 stoi na niemieckim E-bay-u za około 400 euro. Analogowe body mam.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  6. #6
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    a nie jest tak że cuda na horyzoncie wynikają ze zniekształceń jakie "robi" ciepłe powietrze ?

    dlatego ten obraz jets taki jaki jest ?

  7. #7
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dobas Zobacz posta
    a nie jest tak że cuda na horyzoncie wynikają ze zniekształceń jakie "robi" ciepłe powietrze ?

    dlatego ten obraz jets taki jaki jest ?
    Tak to oczywiste, wolałbym jednak , żeby drobna falka na wodzie była ostrzejsza, gdzieś do 1/3 kadru od dołu. Nie wiem ,czy dało by się to uzyskać - nie pstryknąłem niestety na 8.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 12.05.11 o 10:44
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    1.
    Fotki z tego linku "1 i 2 na cypelek trzcin, tam ruszały się ptaki." były robione na 1/100sek i 500mm ogniskowej - ja rozumiem stabilizacja i takie tam, ale tu nieostrość może pochodzić ze zwykłego poruszenia aparatu.

    2.
    ostrzone na resztki drzew
    czyli na nieskończoność
    wolałbym jednak , żeby drobna falka na wodzie była ostrzejsza, gdzieś do 1/3 kadru od dołu. Nie wiem ,czy dało by się to uzyskać - nie pstryknąłem niestety na 8.
    To może jednak lepiej ostrzyć na hiperfokalną

    Dodatkowo szukałbym jeszcze przyczyny w ewentualnym poruszeniu aparatem zważając na proporcje: obiekt oddalony o kilometry i mikroskopijne drżenie aparatu. Może solidny statyw i stabilizacja off?
    Poza tym detalu w kadrze kupa, może rozdzielczość matrycy zbyt mizerna ...
    Ostatnio edytowane przez tymczasowy_ ; 12.05.11 o 11:16

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.666
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    A czy z efektów dalekich krajobrazów na 50-200 nie jesteś zadowolony?
    Z Łeby masz z pewnością kilka takich zdjec.
    Jesli nie, chętnie podrzucę Ci coś- porównasz 90-250 z 50-200, puszki mamy te same, te same ujęcia w tym samym czasie- będziesz miał dobry materiał do oceny
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  10. #10
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez tymczasowy_ Zobacz posta
    1.
    Fotki z tego linku "1 i 2 na cypelek trzcin, tam ruszały się ptaki." były robione na 1/100sek i 500mm ogniskowej - ja rozumiem stabilizacja i takie tam, ale tu nieostrość może pochodzić ze zwykłego poruszenia aparatu.
    Bez stabilizacji, ze statywu - statyw na deskach na wieży , nie byłem sam , mogło się poruszyć. Wątpię bym udźwignął te lufę nieruchomo w rękach przez dłuższą chwile.

    Na hiperfokalna tak, ale na M, na to nie byłem przygotowany, przy brzegu ostrzyłem na któreś trzciny, na jeziorze się tak nie da - ot przypadłość wtórnego analfabetyzmu.

    Te obrazki mi się podobają, zastanawiam się czy można jeszcze lepiej.

    Odnoszę wrażenie, że 90- 250 jest znacznie płytsze ( inaczej rozkłada się GO ) niż 50-200. Uzyskałem coś za coś , chciałbym się wiedzieć czy można mieć dłużej i tak samo. Ale to przyjdzie sprawdzić innym razem.

    Dziękuję za pomoc. AP.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 12.05.11 o 11:44
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. Bardzo jasne fotki...
    By seta_lp in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31.07.06, 07:30
  2. Jasne fotki
    By dziwak in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23.06.06, 09:34
  3. c-8080 za jasne zdjęcia
    By szurkas in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 7.11.05, 17:01

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.