Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: m43 - szerszy kąt, jaki?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    m43 - szerszy kąt, jaki?

    Posiadam e-p2 + 20/1.7 panasonica i 40-150 m.zuiko. Często jeżdze w góry i chciałbym dokupić szerszy kąt do tego zestawu. I teraz powstało pytanie - czy skupić się na jakimś 9-18 m.zuiko, ewentualnie 14/2.5 panasa. Nie ukrywam, że kasa też jest dla mnie ważna, a te 2 obiektywy wyżej dość sporo kosztują. Skłaniam się bardziej ku 14-42 m.zuiko lub 14-45 panasa bo zuiko to nie wiadomo kiedy naleśnika wypuści. I teraz 2 pytania - czy jest dość spora (widoczna) różnica między 20mm a 14mm jeżeli chodzi o kąty widzenia? Bo może 20mm wystarczy
    Drugie pytanie dotyczy obiektywu m.zuiko 14-42 wersja 1 - nałoże na ten obiektyw "polara" czy "kręci mordką"?
    Aha, i optycznie, który ewentualnie jest lepszy m.zuiko 14-42 czy panas 14-45?

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    217
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    14-42 v1 kręci mordką.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Tobik
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    338
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Różnica pomiędzy 14 a 20 mm jest kolosalna, a taka sama jest miedzy 9 a 14mm. Tutaj możesz sobie ocenić kąty widzenia : http://www2.olympus.pl/consumer/208_21614.htm

  4. #4
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Dzięki. W zasadzie wybór zawęziłem do panasa 14-45 i m.zuiko 14-42 v2. Teraz, który z nich będzie lepszy optycznie?

    Widziałem kiedyś na forum link do takiej "przymierzalni" obiektywów i aparatów m43. Klikało się na aparat, na obiektyw i można było pooglądać z różnych stron jak taki zestaw wyglądał. Nie mogę teraz tego znaleźć
    Może ktoś dysponuje?

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    erol, do robienia "widoczków" górskich/miejskich wystarczy Ci 20mm i klejenie panoram (robionych z ręki na szybko), np. prosty i darmowy "autostich" pozwoli na szybkie/proste/i akceptowalne jakościowo panoramki. Przy odrobinie wprawy nawet w wnętrzach pokleisz panoramy zwiększające kąt widzenia - czyli np klejenie czterech kadrów (dwa góra - dwa dół).

    Inna sprawa jak chcesz robić fotki z przerysowaniem perspektywy. Tu przyda Ci się szerokie szkiełko, im szersze tym lepiej. Osobiście mam 7-14 pod 4/3 i jak go zakładam, to większość fotek robię na 7mm - rzadko kiedy na innej ogniskowej - w zasadzie jak dla mnie to mogłaby być stałka 7mm i już.

    Teraz dużo robię na 24mm (bo mam takie podręczne/małe foto-sprzęty) - tematyka od kadrów z przerysowaniem perspektywy aż do portretu.

    Możesz też nabyć fisheye i jak zajdzie konieczność to niektóre kadry prostować np. za pomocą http://www.imagetrendsinc.com/produc...dpage_hemi.asp
    Masz zalety takiego rozwiązania:
    - szeroki kąt z mniej rozciągniętymi brzegami (w stosunku do obiektywu rektalinearnego )
    - rybie oczko samo w sobie
    - łatwe robienie panoramek 360 stopni

    no i wady w postaci dodatkowej obróbki na kompie.
    Ostatnio edytowane przez tymczasowy_ ; 5.05.11 o 11:32

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Kup 9-18 mm. Do widoczków będzie nieoceniony i dużo lepszy, niż 14-4x.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Tu masz jeszcze jeden link w temacie prostowania fisheye:
    http://www.kenrockwell.com/tech/fisheye-hemi.htm

  8. #8
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    9-18 jest drozszy - ale mając 14 szybko bedziesz miał ochotę na 9-18
    różnica miedzy 14 a 20 jest gigantyczna.

    Jesli masz jakies doświadczenie z analogowymi aparatami na 35 mm to różnica jest jak między 28 a 40

    tu masz jakies zdjęcia pokazujące różnice między 7mm 9mm a 14 mm

    https://forum.olympusclub.pl/showthr...ight=9-18+7-14

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar K_Puchatek
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Zabrze
    Posty
    1.709
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    A tutaj:
    http://www.olympusclub.pl/olypedia/i...itle=Obiektywy
    na dole strony masz porównania kąta widzenia różnych obiektywów.
    Pozdrawiam
    Zapraszam do mojego wątku ze zdjęciami: Poszukiwania

  10. #10
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Jesli masz jakies doświadczenie z analogowymi aparatami na 35 mm to różnica jest jak między 28 a 40
    Mam porównanie jedynie do Lumixa LX3, bo na nim robiłem jeszcze w zeszłym roku. Z tego co wiem tam jest jeszcze inny przelicznik i nie wiem jak sie tamta ogniskowa ma do m43 ani do pełnej klatki. Wiem tyle, że podobały mi się z niego fotki krajobrazowe, mogłem złapać i osobę i pokazać przestrzeń za nią. Było to czuć. Chciałbym podobny efekt uzyskać na m43 i szukam jakiegos porównywalnego obiektywu jeśli o kąt widzenia chodzi

Podobne wątki

  1. Jaki obiektyw do...?
    By sickside in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27.12.08, 19:51

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.