Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 46

Wątek: E-3 50-200 SWD AF-C ptaki w locie

  1. #11
    Centus
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez kowal73 Zobacz posta
    Teraz zauważyłem, że z Poznania jesteś. Bywam, chociaż z racji zamieszkanie Rataje moje naturalne tereny łowieckie to Rogalin i Krajkowo .
    zawsze mozna sie umowic w polowie drogi i zaplanowac safari na slonie w zoo
    Cytat Zamieszczone przez kowal73 Zobacz posta
    Co do AF u to ciągły potrafi być chimeryczny jednak jak złapie to trzyma, dodatkowo 50-200 mimo wszystko jest trudniejszym obiektywem niż 40-150 z racji dłuższej ogniskowej. Ja jestem tak zdolny, że 1/1000 potrafię zerwać i poruszyć dlatego z tele nawet z podchodu, najczęściej wspomagam się min. monopodem. Widzę, iż odnośnie stabilizacji i przysłony czerpiesz wiedzę od fachowców ale w olku jest tak fajnie że zuiko na 2,8 3,5 nie mydli a GO jest na tyle dużo ze obiekt nie powinien z niej uciec, stabilizacja nie powoduje spadku jakości optycznej jak w innych stajniach więc wykorzystuj największe atuty Olka. Reszta wyjdzie w praniu.
    wychodzi na to ze algorytmy w e-3 w polaczeniu z swd w trybie AF-C nie sa dopracowane bo juz kolejna osoba z forum pisze ze AF ciagły potrafi byc chimeryczny

    odnosnie 50-200 juz sie przekonalem ze smialo mozna uzywac go na 2.8 3.5
    wiem tez ze system 4/3 ma wieksza GO co w tym rodzaju fotografii jest zaleta
    jednak domknalem go zeby dodatkowo zwiekszyc swoje szanse

    co do e-520 i 40-150 to zaczynam miec swoja teorie
    byc moze ww sprzet jest duzo wolniejszy w trybie AF-C i dlatego jest stabilniejszy , jakies nagle widzimisie body nie zdazy byc zrealizowane przez obiektyw bo jest on za wolny a tym samym bledny rozkaz z body nie wplywa na celnosc i obiektyw widzi dalej to co widzial przed ulamkiem sekundy

    to tylko moj domysl i prosze mnie za niego nie linczowac

  2. #12
    | OlyJedi Awatar sławekb
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Łagów
    Posty
    810
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    Następnym razem nie kasuj nieudanych zdjęć zanim nie dojdziesz dlaczego są nieudane.
    Przypomnij sobie jak daleko od Ciebie były ptaszki i spróbuj skomponować podobne ujęcie, uwzględnij tło (niebo, drzewa itp.). Zamiast ptaka ustaw sobie jakiś przedmiot podobnej wielkości i koloru.
    Sprawdź czy Twój zestaw E-3+50-200 trafia w nieruchomy przedmiot w trybie C-AF. Celuj raz w "ptaka" raz dalej, raz bliżej tak aby autofocus trochę popracował.
    Jeśli się okaże że jest problem z ostrością na nieruchomym przedmiocie to wiadomo, że i w dynamicznych ujęciach będzie gorzej.

    Poczytaj również co piszą fachowcy na temat ustawień aparatu i techniki fotografowania: http://www.foto-ptaki.pl/index.php?o...1&limitstart=3


    P.S.
    Zrób jeszcze taki mały teścik.
    Ustaw aparat na statywie, wyceluj w trybie C-AF w nieruchomy punkt na ogniskowej 200mm i trzymaj spust do połowy wciśnięty. Autofocus powinien ustawić ostrość i przestać pracować. Jeśli AF będzie cały czas poprawiał ustawienie ostrości to też o czym świadczy.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Centus Zobacz posta
    funkcja nazywa sie C-AF LOCK

    a jej opis : When set to [ON], during focusing with C-AF mode, this prevents the focus from changing even
    if the distance to the subject suddenly changes. This is effective when shooting at a location
    where something passes in front of or behind the subject.
    Dzięki, nie kojarzyłam tej funkcji, stąd moje pytanie

    Cytat Zamieszczone przez kowal73 Zobacz posta
    stabilizacja nie powoduje spadku jakości optycznej jak w innych stajniach więc wykorzystuj największe atuty Olka
    Nie wiem, jak w E-3, ale w E-30 AF-C + IS ON = 90% nieostrych zdjęć Taki ot bug :P
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  4. #14
    | OlyJedi Awatar Weasly
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Sandomierz
    Posty
    154
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Hmmmm... moim zdaniem celność ciągłego autofokusa jest kiepska, przynajmniej u mnie się nie sprawdza w 50-200.

    Popróbuj z pojedynczym AF i włączoną stabilizacją, przynajmniej u mnie się to sprawdza może mniej zrobisz zdjęć ale za to celnych.
    *** Widziałem rzeczy, w które, wy ludzie, nigdy byście nie uwierzyli. ***
    ++++++++++ http://www.flickr.com/photos/67569374@N05/ +++++++++++
    -------------------------------------------------------------------------------------

  5. #15
    Centus
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez sławekb Zobacz posta
    Następnym razem nie kasuj nieudanych zdjęć zanim nie dojdziesz dlaczego są nieudane.
    teraz juz o tym wiem , kiedy je kasowalem nie zdawalem sobie powagi z istoty problemu

    Cytat Zamieszczone przez sławekb Zobacz posta
    Przypomnij sobie jak daleko od Ciebie były ptaszki i spróbuj skomponować podobne ujęcie, uwzględnij tło (niebo, drzewa itp.). Zamiast ptaka ustaw sobie jakiś przedmiot podobnej wielkości i koloru.
    Sprawdź czy Twój zestaw E-3+50-200 trafia w nieruchomy przedmiot w trybie C-AF. Celuj raz w "ptaka" raz dalej, raz bliżej tak aby autofocus trochę popracował.
    Jeśli się okaże że jest problem z ostrością na nieruchomym przedmiocie to wiadomo, że i w dynamicznych ujęciach będzie gorzej.

    Poczytaj również co piszą fachowcy na temat ustawień aparatu i techniki fotografowania: http://www.foto-ptaki.pl/index.php?o...1&limitstart=3
    dzieki , podsunales dobry pomysl aby zasymulowac powtarzalne warunki i wykonac serie testow , a podana stronke znam , znalazlem ja kiedys jak szukalem technik jak zrobic zdjecia krukom


    Cytat Zamieszczone przez sławekb Zobacz posta
    P.S.
    Zrób jeszcze taki mały teścik.
    Ustaw aparat na statywie, wyceluj w trybie C-AF w nieruchomy punkt na ogniskowej 200mm i trzymaj spust do połowy wciśnięty. Autofocus powinien ustawić ostrość i przestać pracować. Jeśli AF będzie cały czas poprawiał ustawienie ostrości to też o czym świadczy.
    napewno to sprawdze , mysle ze moze to byc jakas wskazowka odnosnie prawidlowej pracy AF

    mysle ze jakies testy i eksperymenty zrobie w wekend
    pojde w miejsce gdzie udalo mi sie zrobic duzo udanych zdjec ptakow w locie
    moim starym e-520 i przeprowadze powyzsze testy
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez sławekb Zobacz posta
    Sprawdź czy Twój zestaw E-3+50-200 trafia w nieruchomy przedmiot w trybie C-AF
    P.S.
    Zrób jeszcze taki mały teścik.
    Ustaw aparat na statywie, wyceluj w trybie C-AF w nieruchomy punkt na ogniskowej 200mm i trzymaj spust do połowy wciśnięty. Autofocus powinien ustawić ostrość i przestać pracować. Jeśli AF będzie cały czas poprawiał ustawienie ostrości to też o czym świadczy.
    tak na szybko zrobilem eksperyment w domu
    aparat ustawilem na statywie w narozniku pokoju a na meblach poustawialem w roznych odleglosciach pudelka roznej wielkosci staralem sie wybrac pudelka z wiekszymi nadrukami i nie blikujace ,poczatkowo body bylo w wersji softu 1.4
    cala scenerie doswietlilem czym mialem i zaczalem testy
    obiektyw ustawilem na 200mm i zaczalem sobie przeskakiwac z obiektu na obiekt w trybie AF-C , najpierw sprobowalem wszystkich pol AF i byla tragedia
    pozniej sprobowalem centralnego z bocznymi uzupelniajacymi i bylo tak samo fatalnie , i na koncu centralny , bylo o niebo lepiej jednak zdazalo sie ze obiektyw zaczynal strzelac jak z karabinu przy czym amplituda doostrzania powoli malala , nie bylo to czesto ale na kilkadziesiat prob zdazylo sie moze z 10 razy , generalnie zauwazylem ze aparat ustawial ostrosc w poblizu a potem przeostrzal i ta amplituda stopniowo malala , zauwazylem tez ze szybkosc AF byla duza ale precyzja mala i stad ten efekt strzelania podczas doostrzania

    nastepnie zmienilem soft na 1.2 i dokonalem "twardego" resetu aparatu
    ponownie skonfigurowalem aparat do moich preferencji i zaczalem test
    taki jak poprzednio , zaczalem od centralnego punktu wspomaganego bocznymi i bylo naprawde slabo ale lepiej niz przy 1.4, potem wlaczylem wszystkie punkty AF i o dziwo bylo calkiem sprawnie o wiele lepiej niz z softem 1.4 , no i na koniec poszedl centralny punkt i tu sie zdziwilem , generalnie po zmianie softu na 1.2 zauwazylem ze AF zwolnil ale nie pojawial sie efekt strzelania obiektywu ktory opisalem przy sofcie 1.4 , generalnie poprawilo sie znacznie
    aparat trafial bez wiekszego pudla , robil to wolniej (i tak szybko) ale pewniej
    ,skoki amplitudy przy doostrzaniu byly malutkie i nie bylo efektu strzelania z karabinu
    nie pojawil sie tez objaw ze aparat na statywie wycelowany w jakis obiekt ostrzy bez konca czyli jezdzi sobie tam i z powrotem przy jakiejs malej amplitudzie

    podsumowujac ten moj amatorski eksperyment w stalych warunkach
    moj zestaw e-3 i 50-200 swd lepiej dziala na sofcie body 1.2
    ale to tylko testy domowe zobaczymy jak bedzie przy swietle dziennym
    a to sprawdze dopiero w wekend

    zastanawia mnie tylko jakie wnioski mam wyciagnac z tego testu
    klania sie watek E-3 i downgrade firmware 1.4 do 1.2

    ktos z olympusa dal do zrozumienia ze firmware 1.4 w niektorych e-3 moze powodowac spadek celnosci ukladu af , moglo to wynikac z tego ze wersja softu 1.4 mogla powodowac uwypuklenie wady ukladu AF ktory przy wczesniejszych wersjach softu nie ujawnialy sie (byc moze wynika to z zastosowanego w danym modelu e-3 modulu AF)

    problem ten dotyczyl jednak osob z e-3 i 14-54
    u mnie nie dosyc ze problem wystapil z 50-200 swd
    to jeszcze w normalnym uzyciu objawial sie tylko w trybie AF-C
    w trybie AF-S na sofcie 1.4 nie zauwazylem problemow

    jednak po domowych testach wychodzi ze AF-C poprawil sie po downgrade 1.4 do 1.2

    ma ktos jakies sugestie ?

    body i obiektyw mam jakby co na gwarancji
    jednak czy tak subtelny problem ma szanse na sensowna reakcje serwisu ?
    Ostatnio edytowane przez Centus ; 21.03.11 o 22:10 Powód: Automatyczne scalenie postów

  6. #16
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kowal73
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    140
    Moja galeria
    Zoo już całe ofotografowałem , ale chętnie na szachty się wybiorę, czy widać już ruch?
    sprzedam - ZD40-150 f3,5:4,5 (stan sklepowy) - 550
    sprzedam - Klapki zabezpieczające Karty CF do E330 - ostatnie 3 szt w Polsce

    www.k2-stal.pl

  7. #17
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    431
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Nie wiem jak akurat w tym miejscu, ale generalnie ruch z kierunku Afryki itp. rankiem i wieczorem jest duży (pod Poznaniem np. Rogalin, WPN) .

  8. #18
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kowal73
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    140
    Moja galeria
    Byłem w Rogalinie i niestety tylko przeloty, nic nie żeruje.
    sprzedam - ZD40-150 f3,5:4,5 (stan sklepowy) - 550
    sprzedam - Klapki zabezpieczające Karty CF do E330 - ostatnie 3 szt w Polsce

    www.k2-stal.pl

  9. #19
    | OlyJedi Awatar sławekb
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Łagów
    Posty
    810
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    Centus, zrób sobie testy przy świetle dziennym bo raczej w dziennym będziesz częściej fotografował przy użyciu 50-200
    Fajnie że wziąłeś się sam za rozwiązanie "zagadki" AF w E-3 i widzę, że dochodzisz do podobnych wyników jak moje z E-3+150/2. Niestety ja miałem wybór innego systemu i dałem za wygraną.
    Teraz, kiedy pojawił się E-5, jest nadzieja na normalny autofocus ale na potwierdzenie tego trzeba jeszcze poczekać.
    Jeśli E-5 będzie miał naprawdę dobry AF to będzie sens kupować szkła typu: 150/2 lub dłuższe.

  10. #20
    Centus
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez kowal73 Zobacz posta
    Zoo już całe ofotografowałem , ale chętnie na szachty się wybiorę, czy widać już ruch?

    nie jestem ornitologiem i nie znam sie na gatunkach (staram sie dopiero nauczyc) jednak na szachtach od strony kopernika sa juz kaczki i mewy

    natomiast idac dalej na wzgorzu Rudnicze jest maly park z jeziorkiem i wysepka i tam jest duzo dzieciolow , widzialem dzieciola duzego , nawet kilka sztuk , oraz dzieciola czarnego w ilosci 1 szt ale za to duzy osobnik
    zreszta widac po drzewach ze dziecioly tam szaleja
    na jednym z drzew (bardzo wysokim) prawie na samym szczycie jest swieze gniazdo i wydaje mi sie ze jest to jakis z ptakow drapieznych (sadzac po tym jak mignal mi przed oczami)

    moze uda sie umowic na wekend w kilka osob i zrobic mini spotkanie forumowe
    Ostatnio edytowane przez Centus ; 10.04.11 o 11:56

Podobne wątki

  1. Bielik w locie
    By sławekb in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23.02.07, 19:17
  2. Ptaki
    By Karol K. in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 1.01.07, 18:43
  3. Ptaki
    By dka in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 21.11.06, 19:44
  4. Bogatka w Locie
    By jvad in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 24.06.05, 17:05

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.