Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21

Wątek: Nowa portretówka w 4/3? Samyang 35/1,4

  1. #11
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
    70-75 mm. to moim zdaniem bardzo przydatna w portrecie ogniskowa. Np. do studia do całej postaci.
    Zgoda. Do studia taka stalka moze sie przydac. Jakkolwiek wtedy psu na bude ta jasnosc (w studio z reguly jest swiatla pod dostatkem). Przy odleglosciach "studyjnych" model-aparat to dla 35mm zeby cala postac zmiescic to wyjdzie ok 5m. To juz wtedy troche wieksze to studio musi byc
    Trzy - ta magiczna mala GO to wazna jest bardziej w plenerze, gdzie fakycznie przydaje sie zeby tlo odizolowac (ale tam znowu przydalby sie jednak AF), w studio nie ma co izolowac.
    Niedawno bawilem sie w "portrety studyjne" i nie zszedlem z przyslona ponizej f/4.
    Poza tym, nie wierze (jak nie zobacze), zeby to szklo mialo przyzwoita (do portretu) ostrosc na f/1.4.
    Wiec wychodzi mi z tego takie "niewiadomoco".
    Ale tak jak napisalem - jak bedzie to fajnie, tylko (ponownie podkreslam) Panowie, zyjemy w XXI wieku.
    Marzyloby mi sie zeby tam byl AF, i jesli wtedy szklo trzymaloby przynajmniej 80% jakosci optycznej Zuikaczy (ostrosc, niskie aberracje itp itd), to przy tej jasnosci moglbym z 1k pln wiecej za nie dac.

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  2. #12
    Moderator - opiekun giełdy Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Iwo
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.473
    Siła reputacji
    48
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez tomek s Zobacz posta
    Szkoda tylko, że w olku 35mm to taka ogniskowa ni w kijj ni w oko
    pozdr
    Dlaczego? Co drugi "Pro z APS-c" kupuje swoją pierwszą jasną portertówkę 50mm dającą 75mm...
    Różnica niewielka te 5mm a jakoś sobie chłopcy i dziewczynki radzą.
    Jak dla mnie brak AF dyskwalifikuje to szkło do fotografowania.
    Może kolegom pasjonatom od wideo się przyda. Ups - no tak trzeba kupić Pena lub e-5 do wideo..
    Sprzedam: Samyang 7,5mm f/3,5,

  3. #13
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    dolnyśląsk
    Posty
    218
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Pewnie będzie niezłe szkiełko.Mam 85mm od Samyanga, nie narzekam.
    ps. gdyby ten obiektyw miał AF to by kosztował co najmniej 5 kpln.
    ps2. i pewnie wtedy by miał front focus (albo back )

  4. #14
    | OlyJedi Awatar tomek s
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    wawa
    Posty
    386
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez C+ Zobacz posta
    Ta a k!@#$%^&* tania jasna 50tka na APS to jaka jest ogniskowa?

    Telepie mnie jak czytam takie teksty, 50mm na 4/3 za wąsko, 35mm ni w kij ni w oko, a wszyscy posiadacze APS spuszczają się nad tanią 50mm która jest super szkłem i 85mm które już do portretu za wąskie nie jest.

    Na szczęście nie ma AF na żaden bagnet, więc jeszcze bardziej idiotycznych tekstów nie przeczytam.
    50-tke na APS-C określił bym podobnie ni pies ni wydra, zaletą jest to, że jest tania i dobra od biedy można szersze portrety zrobić. 85mm do portretu na niepełnej klatce było bardzo przydatne (dla mnie wyłącznie w plenerze) tak samo jak 50-tka w 4/3. Trzeba jednak zaznaczyć, że w niewielkich pomieszczeniach wszystkie będą zdecydowanie za wąskie.
    Na telepanie może jakieś ciepłe ubranko i gorąca herbatka z cytrynką
    pozdr
    Było żółto, czerwono, a później Fuji wykończyła czerwona zaraza
    Jest też czarny aparacik z firmy od telewizorów

    foto Stankiewicz Tomasz


  5. #15
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
    Zgoda. Do studia taka stalka moze sie przydac. Jakkolwiek wtedy psu na bude ta jasnosc (w studio z reguly jest swiatla pod dostatkem).

    T.
    Nie tylko do studia. Portrety we wnętrzach przy zastanym, wtedy wykorzystasz światłosiłę.

    Uważam, że ogniskowa 70-75 jest bardzo użyteczna. Wiem, bo mam nikkora 50/1.4 i bardzo często go używam. Zawsze noszę przy sobie ten obiektyw, używam go czasem do reporterki. Genialny na koncertach.
    Ostatnio edytowane przez Rafał Czarny ; 7.03.11 o 16:27
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  6. #16
    | OlyJedi Awatar Janeczek
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    2.615
    Siła reputacji
    102
    Moja galeria
    Widze, ze forum zostalo opanowane przez pokolenie cyfry, kiedys nie bylo af i jakos se ludziska radzili...

    Dzis dla przykladu wzialem na miasto sredni, 3 analogi i cyfraka z czego cyfraka nie wyciagnalem wcale, 2 z analogow z podpietymi 135 2.8 i 85 1.8 oczywiscie manualne, nie narzekalem na brak af, modelina tez nie, ba! nie narzekala na zabawe ze srednim i osobnym pomiarem swiatla...

    Chcialbym tylko podpowiedziec, ze pewnie nowa 35tka bedzie miala krotki zakres ostrzenia, to juz nie to co kiedys, gdzie sie krecilo i krecilo, na manualu dzis ptaszka ustrzelilem w locie, kwestia podejscia do tematu a nie dziamgolenia, ze sie nie da i zaraz dyskwalifikacja...

    pozdrawiam serdecznie
    Janek

  7. #17
    Alleg_pl
    Gość
    Zapominacie o jednej rzeczy.
    to nie ogniskowa szkła ma najwiekszą wagę przy portrecie a odległość od fotografowanego obiektu (ok 15 stóp, 4.5 metra i w góre)

    to jakiego użyjesz szkła dale Ci tylko pole manewru co chcesz uchwycic w danym portrecie..

    janeczek, pierd... delikatnie mówiac.
    Wez sobie jakiegokolwiek starego analoga (pomijajac zenita) i zobacz jakiej jakości (jasność, ziarno, klin, etc) miałes w nim wizjer i matówke.
    I przyłóż teraz do niego standardowy aparacik 4/3 (np E620, albo nawet E30, E-3)

    Ostrzenie na obydwu aparatach za pomocą manualnego obiektywu to 2 rózne swiaty. Na nowoczesnych matówkach dosc trudno zobaczyć co jest w go a co poza nią, dlatego że nie są do tego celu przestosowane, tak jak matówki starych analogów.
    Starym analogiem i z ostrzeniem recznym pokusiłbym się o złośliwe stwierdzenie ze szybciej złapie ostrość niż AF w kitorym obiektywie.
    z nową (cyfrową) puszką i manualnym szkłem... wole nie komentować predkości oraz pewnosci takiego ostrzenia.
    Ostatnio edytowane przez Alleg_pl ; 7.03.11 o 17:52

  8. #18
    | OlyJedi Awatar Janeczek
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    2.615
    Siła reputacji
    102
    Moja galeria
    No tak zapomnialem, ze olki maja dziurki od klucza ale w e3 czy tam e30 nie jest juz zle nie?

    No trzeba inwestowac w dobre matowki nie?
    Sa w ogole do olka z klinem czy cus?

    Fakt jak patrze w wizier od me supera, to od A900 mi sie wydaje jakis mniejszy

    To moze analoga w olku sobie sprezentowac i do tego taki 35 1.4? street jak talala, a i korpusy analogowe nie za drogie = radosc z focenia kliszakiem bezcenna...

    pozdrawiam serdecznie
    Janek

  9. #19
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    No tak zapomnialem, ze olki maja dziurki od klucza ale w e3 czy tam e30 nie jest juz zle nie?
    Nie jest tak zle. Mam E-30 i z powodzeniem bawie sie szklami manualnymi. Zrobilem kiedys cala serie z "Szalom na Szerokiej" (koncert) manualna OM 135 f/2.8. Foty:
    https://forum.olympusclub.pl/showpos...&postcount=142
    https://forum.olympusclub.pl/showpos...&postcount=147
    Ostrzone przez wizjer.
    Natomias zawsze pozostaje LV

    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    No trzeba inwestowac w dobre matowki nie?
    Sa w ogole do olka z klinem czy cus?
    Sa. Jakis czas temu sie zastanawialem nad sprawieniem sobie takiej, ale jakos ostatecznie odpuscilem.


    Thomasso
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  10. #20
    | OlyJedi Awatar glos_ludu
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    115
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    za Alleg'iem
    ostrzenie na matówce starego analoga to inna bajka. zrobiłęm kilka filmów na nikkormacie i pentaxie ME super ostrząc manualnie i z ostrością nie trafiłem raz - celując w biegnącego w moim kierunku psa. Na E-500 mam stałkę 50mm 1.7, ale realnie to nie schodzę poniżej 2.8 bo to już loteria nie do uchwycenia w jego wizjerze, pozostaje powolne przekręcanie pierścienia ostrości i walenie serią, ale to już nie daje frajdy.
    Stary E-500 | OM-2 prawie nówka
    kity | M24/2.8; Z35/2.8; Z50 1.8
    znaczenie słowa "bynajmniej"

Podobne wątki

  1. Manualna portretówka 85mm (m42,K,OM..)
    By Mcarto in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25.07.11, 19:21
  2. Samyang 8 mm F/3.5 Fish-eye
    By feelthevibe7 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 15.04.11, 10:51
  3. Samyang 7,5mm f/3,5 UMC Fish-eye MFT
    By Iwo in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 9.03.11, 00:30
  4. Dobra Portretówka do e510
    By push in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 11.07.08, 22:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.