Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: filtr ND 3.0

  1. #1
    | OlyJedi Awatar bruder
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    k. Gdańska
    Posty
    140
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    filtr ND 3.0

    Witam! Czy któryś z klubowiczów miał okazję korzystać z filtra nd3.0 lub podobnego?

    Ja, chcąc zaoszczędzić zakupiłem taki filtr ale do systemu cokin. I muszę przyznać, że nie jestem zadowolony . Na zdjęciu przeważa niebieski kolor. Zmiana balansu bieli nie daj znacznych różnic. Oczywiście można to poprawić w programie.

    Istnieje inny, bardziej poważny problem. Po założeniu systemu cokin na obiektyw, nie ma mowy o założeniu osłony przeciwsłonecznej, która bardzo by się przydała. Bez niej na zdjęciach pokazują się odblaski od słońca.

    Jakieś pomysły, porady? Czy skazany jestem na kupno normalnego filtra?

    Jeśli to pomoże to mogę wrzucić przykładowe zdjęcie wyplute prosto z puszki.
    5D | 17-40 | 85 | 48 AF-1

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez bruder Zobacz posta
    Witam! Czy któryś z klubowiczów miał okazję korzystać z filtra nd3.0 lub podobnego?

    Ja, chcąc zaoszczędzić zakupiłem taki filtr ale do systemu cokin. I muszę przyznać, że nie jestem zadowolony . Na zdjęciu przeważa niebieski kolor. Zmiana balansu bieli nie daj znacznych różnic. Oczywiście można to poprawić w programie.
    Ale kupiles filtr marki Cokin czy marki "no_name" do systemu mocowania Cokin? Bo to jakby roznica

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  3. #3
    | OlyJedi Awatar bruder
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    k. Gdańska
    Posty
    140
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    sam holder pierscien itp.no name, zamienniki , a filtr hitech.
    5D | 17-40 | 85 | 48 AF-1

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Zabrze
    Posty
    191
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Jeśli szary neutralny to bym raczej nakręcany brał... Cokin P to fajny system, ale raczej do filtrów połówkowych. A jeśli chodzi o osłone przeciwsłoneczną to takie cuś można kupić

    http://u.cyfrowe.pl/1024x0/0/8/adapt...2042904908.jpg

    W razie potrzeby kilka sztuk i połączyć.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar bruder
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    k. Gdańska
    Posty
    140
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    mam taka osłonę. dzisiaj robiłem bez niej zdjęcia. Mam holder slim ale osłona jest do normalnego holdera i wchodzi w kadr (9mm). Chyba, że źle to zakładam. Holder powinien wejść w te rowki które sa u góry i na dole (na zdjęciu)?

    A rozumiem, że z nakręcanym filtrem zdjęcia na czasach ~15s wychodzą w porządku?

    Jakoś na dniach wrzucę przykładowe zdjęcie jak to wygląda na 9 milimetrach z systemem cokin.

    A jesli chodzi o ten system to muszę przyznać, że do połówek jest super


    ###Edit
    Sprawdziłem jeszcze raz. Holder nie wchodzi w kadr w normalnym ustawieniu. Problem pojawia się dopiero po obróceniu go o jakiś kąt. Sprawdzę któregoś dnia jak zdjęcia będą wyglądały, ale myślę, że dużo nie pomoże.

    Czy mogę prosić kogoś o takie surowe zdjęcie z olka z filtrem ND 3.0 (lub podobnym) nakręcanym. Chcę porównać i podjąć decyję czy chce wydać 500zł na filtr . Szczerze mówiąc to wolałbym przeznaczyć te pieniądze na 1/4 obiektywu.
    Ostatnio edytowane przez bruder ; 6.03.11 o 21:07
    5D | 17-40 | 85 | 48 AF-1

  6. #6
    | OlyJedi Awatar bruder
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    k. Gdańska
    Posty
    140
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    To zdjęcie wykonane bez osłony. Próbowałem też przysłonić obiektyw ręką. wtedy znikało pół tego kręgu na środku i te plamki od kurzu z filtra w górnej części. Na dole nadal zostawał...

    Nie testowałem jeszcze z osłoną przeciwsłoneczną od systemu cokin. Może bedzie lepiej...
    5D | 17-40 | 85 | 48 AF-1

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Jasień
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Witam
    Też się kiedyś napaliłem na filtr ND3.0.

    Początkowo zamówiłem taki właśnie prostokątny Hitech do holdera cokin P.
    Jednak z moim E-30 ma miał on jakiś problem z filtrem podczerwieni czy coś w tym stylu i wychodziły nienaturalne kolory bez możliwości retuszu. Poza tym przy długich czasach naświetlania wpada sporo odblasków między filtr a obiektyw, co też jest sporym problemem.

    Po konsultacji ze sklepem odesłałem filtr i zamieniłem na nakręcany b+w. Z nim czasy 1 minuta i wszystko jest tak jak powinno.

    A na marginesie to będe go sprzedawał, bo sprzedaje 9-18 i potrzebny mi będzie większy.
    Tak więc jak coś to na priv.
    5DII, 17-40L, Σ35, 100L, Metz 58 AF-2

  8. #8
    | OlyJedi Awatar tomtomek
    Dołączył
    Jun 2010
    Mieszka w
    Kalisz
    Posty
    263
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Witam
    Na forum Nikona był długi wątek o ciemnoszarych filtrach wraz ze zdjęciami testowymi. Polecano tam mocno ND400 Hoyi. Sam zakupiłem taki na 77mm i z matrycą D700 nie daje praktycznie żadnego zafarbu. Natomiast B&W ND3.0 dawał fatalny zafarb. Nie sprawdzałem jeszcze na GF1, ale niebawem to zrobię (mam przejściówkę z 52 na 77mm).
    Zdecydowanie trudniej uzyskać dobre zdjęcie przy systemie cokina, z uwagi na fałszywe światło wpadające bokami.

    Pozdrawiam
    tomtomek

  9. #9
    | OlyJedi Awatar bruder
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    k. Gdańska
    Posty
    140
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Dzięki za odpowiedź. popisałem trochę z xxmmxx i b+w prawdopodobnie dobrze działa z olympusem.

    Małe zafarbienie zdjęcia nie jest problemem. Można to łatwo poprawić. Ale na moim przykładowym zdjęciu to juz przesada .

    Kolega ma Canona z filtrem heliopan nd 3.0 powstaje mu fioletwy zafarb ale łatwo go zredukować.

    Ja kupiłem cokin bo na innym forum mi tak doradzono , teraz już wiem, że nie mieli racji. Mówiono mi również tam, że olympus przy długich czasach z linii prostych robi taką pofalowaną. Tego też nie zauważyłem. Jedyny mankament długich czasów to przepalone pojedyncze piksele, w ciemnych miejscach.

    Jestem napalony na ten ND 3.0 i pewnie go kupię.
    5D | 17-40 | 85 | 48 AF-1

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Jasień
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    U mnie nakręcany B+W ND3.0 bardzo ładnie współpracuje z E-30.

    A oto testowa fotka z filtrem Hitech ND3.0 w systemie cokin P:
    Bez filtra:

    Z filtrem:

    Widoczna zmiana barw spowodowaną podobno złą współpracą z filtrem podczerwieni w matrycy. Niestety na komputerze nic się nie da z tym zrobić.
    Ogólny spadek kontrastu spowodowany światłem wpadającym między filtr a obiektyw.
    Ogólnie nie polecam.

    Tak więc, jeśli ktoś chciałby zakupić szary, ciemny filtr, to wygląda na to, że jedyną rozsądną opcją jest filtr nakręcany.
    5DII, 17-40L, Σ35, 100L, Metz 58 AF-2

Podobne wątki

  1. Filtr ND8
    By slawekk in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 7.06.10, 08:23
  2. Filtr AA
    By King in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18.05.09, 10:09
  3. Filtr do E1
    By mietix in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.09.05, 23:08
  4. Kto ma filtr UV B&W?
    By sebastan in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12.10.04, 23:27
  5. 150 zl za filtr?
    By Asan in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 18.05.04, 01:21

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.