Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: 11-polowy AF

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2010
    Mieszka w
    Kopenhaga
    Posty
    201
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    11-polowy AF

    Pytanie może i dziwne, ale ja na nie odpowiedzieć sobie nie bardzo potrafię, tak więc...
    Do czego szanowni klubowicze używacie 11-polowego AF ? Jakoś na razie nie znalazłem dla niego zastosowania (chodzi mi o ustawienie gdzie wszystkie punkty są aktywne), przy nie dużych obiektach istnieje obawa, że złapie nie tym punktem co trzeba i ostro wyjdzie gdzieś z tyłu, przy portretach ostre ma być oko modela/modelki to i tu zastosowania nie znajduję. Może ja się totalnie mylę i nie bardzo wiem o czym piszę, ale jeżeli ktoś mi to wytłumaczy, tak po męsku, to będę bardzo wdzięczny. Gdzie jest diabeł ?

    P.S
    Jak w złym dziale, to proszę moda o przeniesienie.

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Sawicjusz Zobacz posta
    Jakoś na razie nie znalazłem dla niego zastosowania (chodzi mi o ustawienie gdzie wszystkie punkty są aktywne), przy nie dużych obiektach istnieje obawa, że złapie nie tym punktem co trzeba i ostro wyjdzie gdzieś z tyłu...
    Zastosowanie dla niego jest takie, że sam możesz ręcznie wybrać jeden z tych 11 punktów. Jeśli pozwolisz aparatowi, żeby wybrał za Ciebie, to prawie pewne, że wybierze źle.

    Cytat Zamieszczone przez Sawicjusz Zobacz posta
    ...przy portretach ostre ma być oko modela/modelki to i tu zastosowania nie znajduję. Może ja się totalnie mylę i nie bardzo wiem o czym piszę, ale jeżeli ktoś mi to wytłumaczy, tak po męsku, to będę bardzo wdzięczny. Gdzie jest diabeł ?
    Jeśli wiesz, gdzie ma być ostrość (np. na oku), to korzystasz z jednego wybranego punktu. Tylko w ten sposób ostrość będziesz miał tam, gdzie chcesz. Wszystkich punktów jednocześnie używasz wtedy, kiedy nie wiesz, gdzie chcesz mieć ostrość. Np. wtedy, gdy obiekt się porusza i jest w różnych miejscach kadru. Nie nadążyłbyś ze zmienianiem punktów. Ale to tylko teoria... W praktyce to nie działa, przynajmniej w Olku.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3
    Alleg_pl
    Gość
    za epicure.
    przy portrecie ustawiasz jeden z bocznych punktów af ( w moim wypadku skrajne prawe) i umieszczasz go na oku, skutkuje to tym ze nie musisz "przekadrowywac" co przy malej GO jest nienajlepszym pomysłem.

    51-pkt af przydaje sie np przy sledzeniu obiektu, wiem ze na 11-polowym olkowym mozna ustawic grupy czyli jeden glowny + 4 wspomagajace, i przydaje sie to np w fotografi pokazów lotniczych w trybie c-af.
    przelaczasz na "krzyzyk" i umieszczasz sobie samolot w srodku krzyzyka. masz dobrze wykadrowane zdjecie + pewnosc ze wyjdzie ostro

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2010
    Mieszka w
    Kopenhaga
    Posty
    201
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    OK, w takim razie pytanie dodatkowe, czy 11 pól jest szybsze od pola jednego ? Sytuacja hipotetyczna, focę zawody żużlowe i trzech zawodników w zakręcie na sporym zbliżeniu (wypełniają cały kadr), przysłona przymknięta do f8 to nie ma problemu z rozmyciem. Czy wtedy te 11 punktów ma zastosowanie ? Czy będzie szybciej niż jednym ?

  5. #5
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    ja mam w swoim 11 pól AF...

    używam głównie centralnego i głównie przekadrowywuje wykorzyatując AFL/AEL w spuscie
    czasem jak wiem na którym polu chcę miec coś ostrego to ustawiam mu to pole - choć nie robię tego zbyt często

    tak żeby mu włączyć wszystkie 11 pól niech wybiera - to na ogół nie używam bo jak aparat ma za mnie coś wybrać to szanse że wybierze dobrze są w zasadzie małe. nie zerowe ale małe

    generalnie mając 3 pola nie miałem parcia na 11
    mając 1 nie mam parcia na więcej...


    ( grupa AF centralny + otaczające - całkiem nie źle się sprawdza przy dynamicznych ujęciach.. )

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Jak ustawisz na C-AF i ciągniesz aparatem za lecącą kaczką (uwaga !! nie mylić z k@czym ) - to wtedy jest przydatne
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    ja używam przy makro... nastawiam wybiórczo na konkretne miejsce w kadrze w którym znajduje się owad... http://plfoto.com/zdjecie,przyroda,b...u,2142280.html rewelacyjnie się to sprawdza.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2010
    Mieszka w
    Kopenhaga
    Posty
    201
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dobas Zobacz posta
    ja mam w swoim 11 pól AF...


    ( grupa AF centralny + otaczające - całkiem nie źle się sprawdza przy dynamicznych ujęciach.. )
    I ja tak właśnie robię, tylko jakiś czort mnie podkusił (tfu!), żeby się rozprawić z jedenastoma...
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez jagger Zobacz posta
    ja używam przy makro... nastawiam wybiórczo na konkretne miejsce w kadrze w którym znajduje się owad... http://plfoto.com/zdjecie,przyroda,b...u,2142280.html rewelacyjnie się to sprawdza.
    O cię pierun ! Nie odleciała w między czasie !!
    Ostatnio edytowane przez Sawicjusz ; 14.02.11 o 22:34 Powód: Automatyczne scalenie postów

  9. #9
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    O przy takim zdjęciu jak pokazał jagger


    gdzie aparat masz zafiksowany na statywie - czasem szybciej wykorzystać jeden z jedenastu niz luzować głowicę statywu i przekadrowywać całość łapać ostrość i znów wracać do poprzednich ustawień,,,,

    wtedy dużo pól af - przyda się bardziej niż tylko 3

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    najpierw ustawiam odpowiednie pole. Potem szukam owada i umieszczam go pod wybrany punkt... jak to dokładnie robię napisałem w blogu...

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.