Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Problem z przysłoną - MC Helios 77m-4 1.8/50

  1. #1
    | OlyJedi Awatar bruder
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    k. Gdańska
    Posty
    140
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Problem z przysłoną - MC Helios 77m-4 1.8/50

    Witam, posiadam obiektyw MC Helios 77m-4 1.8/50 + adapter na 4/3. Początkowo przysłona działała normalnie. Mogłem ją ustawić od 1,8 do 16. Obecnie kręcę pierścieniem i nie ma żadnej reakcji. Niestety przegapiłem moment kiedy to (uszkodzenie) mogło się stać.

    Nie było upadku. Mam do niego również pierścienie m42 do makro. Może to one jakoś przyblokowały przysłonę?

    No i ostateczne pytanie: czy ktoś ma pomysł jak mogę to naprawić własnymi siłami? I czy wgl jest to możliwe?

    Obecnie przysłona jest maksymalnie otwarta.
    5D | 17-40 | 85 | 48 AF-1

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    354
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Zdjemij obiektyw, z tyłu jest wystający taki dzyndzel metalowy. Wciśnij go i wtedy przestawiaj przysłonę. Działa? Musi działać.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar bruder
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    k. Gdańska
    Posty
    140
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    ten dzyndzel o którym mówisz jest wciśnięty cały czas. Jest zablokowany kawałkiem tworzywa sztucznego . Domyślam się, że ten zabieg miał sprawić żeby przysłoną można było operować cały czas.

    Ale dzięki twojej pomocy odkryłem coś innego . Po ustawieniu pierścienia przysłony na 16 przesunąłem inny bolec. Przysłona się domknęła. Gdy przesunąłem pierścień w kierunku większego otworu, przysłona sama zaczęła się otwierać tak jak powinna.

    Jednak jest jedno "ale". W drugą stronę obiektyw sam nie działa. A trochę lipa jak mam przy każdym domykaniu przysłony zdejmować obiektyw i przesuwać ten bolec.
    5D | 17-40 | 85 | 48 AF-1

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria
    A nie jest tak, ze ten zablokowany to nie jest od przyslony, tylko sluzy do zatrzaskiwania obiektywu? I zostal zablokowany po to, zeby sobie na stale nie zatrzasnac obiektywu na korpusie?
    Co do drugiego, to czy mamy rozumiec, ze jak jest wcisniety to mozna otwierac przyslone, ale domknac jej z np 3.5 na 5.6 juz nie mozna?

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  5. #5
    | OlyJedi Awatar bruder
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    k. Gdańska
    Posty
    140
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Drugi bolec jest przesuwany, nie góra dół a w płaszczyźnie poziomej. Powinien się sam przesuwać wraz ze zmianą wartości przysłony za pomocą pierścienia. Jednak działa tylko w jedna stronę. Przysłonę można otwierać czyli np. z 5.6 na 2.0. Jeśli chce ustawić z 2.0 na 5.6 muszę zdjąc obiektyw pierścień ustawić w pozycji, która mnie interesuje, i przesunąć bolec w celu ustawienia przysłony na 5.6

    dodam jeszcze, że gdy pierścień zostaię na wartości np. 2.0 to nie ma możliwości przesunięcia bolca, a tym samym domknięcia przysłony. Należy najpierw ustawić pierścien przysłony.

    Możw ktoś z was zna budowę mechanizmu przysłony? może pękła jakaś sprężyna lub coś innego co domykało przysłonę?
    5D | 17-40 | 85 | 48 AF-1

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    354
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Tak są dwa bolce. Jeden wystający, drugi ukryty. Faktycznei musiało Ci się coś zblokować, może jakiś paproch Ci wpadł? Ewentualnie próbuj rozkręcić i zobacz co tam się dzieje.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar bruder
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    k. Gdańska
    Posty
    140
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jacek00 Zobacz posta
    Tak są dwa bolce. Jeden wystający, drugi ukryty. Faktycznei musiało Ci się coś zblokować, może jakiś paproch Ci wpadł? Ewentualnie próbuj rozkręcić i zobacz co tam się dzieje.

    Tak też zrobię. Jak tylko znajdę u siebie jakiś mały śrubokręt. Podzielę się informacją co to dało. Jeśli ktoś ma inne pomysły to proszę pisać.

    Dzięki za pomoc!
    5D | 17-40 | 85 | 48 AF-1

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    354
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
    A nie jest tak, ze ten zablokowany to nie jest od przyslony, tylko sluzy do zatrzaskiwania obiektywu?
    T.
    Ten wystający spełnia podwójną rolę. Gdy jest wciśnięty to wtedy tylko można sterować przysłoną. Czyli po nakręceniu obiektywu i wciśnięciu spustu migawki, on się wciska i można sterować przysłoną.

    Będę w domku to lookne jak to jest dokładnie z tym drugim bolcem i jaką rolę pełni on w Zenicie.
    Ostatnio edytowane przez jacek00 ; 8.02.11 o 20:02

  9. #9
    | OlyJedi Awatar bruder
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    k. Gdańska
    Posty
    140
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Hmm. Wygląda na to że chyba nic tu nie zaradzę. Po odkręceniu tylnej pokrywy nie widać wiele więcej. Jest mechanizm poruszającym przysłoną ale pod osłoną, którą również można odkręcić. Odkręciłem i wyjąłem ten mechanizm. To coś w stylu przekładni która ma zwiększyć precyzję ustawienia przysłony (wysłużenie ruchu który może wykonać pierścień przysłony.). Wydaje się, jakby wszystko było ok. A nie jest bo po złożeniu nadal zachowuje się tak samo.

    Mam pytanie do jakiegoś użytkownika tego szkła. Czy gdy bolec nie jest wciśniety, nie jest w ogóle możliwe kręcenie pierścieniem przysłony? I jeśli tak, to czy po wciśnięciu bolca, lekkim przekręceniu pierścienia i puszczeniu bolca nadal można kręcić pierścieniem? Upraszczając, czy jest on blokowany tylko w skrajnym położeniu?
    5D | 17-40 | 85 | 48 AF-1

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    354
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez bruder Zobacz posta
    Mam pytanie do jakiegoś użytkownika tego szkła. Czy gdy bolec nie jest wciśniety, nie jest w ogóle możliwe kręcenie pierścieniem przysłony? I jeśli tak, to czy po wciśnięciu bolca, lekkim przekręceniu pierścienia i puszczeniu bolca nadal można kręcić pierścieniem? Upraszczając, czy jest on blokowany tylko w skrajnym położeniu?
    Ja mam Helios 44M-4. Kiedy bolec nie jest wciśnięty mogę sobie kręcić pierścieniem przysłony ile wlezie, ale przysłona jest cały czas otwarta maksymalnie. Gdy wcisnę ten bolec to przysłona się ukazuje.

    Właśnie popatrzyłem jak to działa w Zenicie. Ted "ukryty" bolec wg mnie nie spełnia żadnej funkcji. Główną funckje pełni ten wystający bolec, i kiedy wciskamy spust migawki do połowy, wtedy mamy możliwość sterowania przysłoną w obiektywie.
    Ostatnio edytowane przez jacek00 ; 8.02.11 o 20:03

Podobne wątki

  1. Problem z przysłoną w 50-200 I
    By shardac in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30.05.11, 05:44
  2. Problem z ostrzeniem na Helios 58mm M42
    By Mindetonation in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29.08.10, 01:12
  3. helios - problem z "dzyndzlem" od przysłony
    By oczko in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24.08.09, 18:25
  4. przysłona!!
    By dziwax in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 2.08.06, 21:24
  5. Przysłona f2.8
    By kondi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11.08.04, 18:54

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.