Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Proszę o opinię biegłych nt obiektywów sigma

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Proszę o opinię biegłych nt obiektywów sigma

    Witam!
    Wiem, że temat ten był już wielokrotnie poruszany jednak zwracam się z prośbą o pomoc w podjęciu decyzji przy zakupie jednego z tych obiektywów sigma: 30 1,4 bądź 50 1,4.
    Nie pytam już na temat ZD 50, który zapewne też jest ciekawą propozycją gdyż zależy mi na światłosile jaką mają obydwie sigmy.
    Dylematem nie jest cena- bo różnica jest też niewielka- a kąt widzenia. Moje główne pytanie brzmi: czy w niewielkich pomieszczeniach pięćdziesiątka bardzo utrudnia kadrowanie i jednak lepiej brać 30-tke?
    Dodam, że jestem „niedzielnym fotografem” i nie zamierzam bawić się w fotografowanie jakichś tablic czy kusić się na inne testy. Zdarzyło mi się już robić zdjęcia na paru weselach (jako amator oczywiście) i gdyby nadarzyła się kolejna okazja ślubu czy innej uroczystości to chciałbym móc swobodnie wykorzystać stałoogniskowy, jasny obiektyw by w miarę możliwości jak najmniej używać lampy, poza tym lubię fotografować portrety ale czy standardowa 50-tka sprawdzi się np. na wycieczce?
    Mój aparat to E-500+ 14-54 2,8-3,5/ 40-150 3,5-4,5/ Metz 48
    Proszę o konkretne wypowiedzi tych, którzy mieli podobny dylemat i mają doświadczenie w pracy z tymi obiektywami. Aha i nie wpisujcie komentarzy typu kup w necie i oddaj po 10 dniach bo chyba nie taki jest cel tego forum. Z góry dziękuję za pomoc

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Twoje pytanie jest o tyle dziwne, że mając ZD 14-54 możesz sobie ten obiektyw ustawiać, raz na 30, raz na 50 mm i samemu sprawdzić, która z tych ogniskowych bardziej Ci odpowiada. Poeksperymentuj trochę, zdaj się na własne odczucia, a nie forumowych mądrali
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Karol ma rację. Nie mam 50-tki, mam 30-tkę i 105 Macro. Żeby dać po krótce wyobrażenie kąta widzenia - z około 4m 30-tka obejmie całą postać (chyba że to siatkarz lub koszykarz...może być problem), z tej samej odległości 105-tka daje popiersie. Kadry pionowe, Olkowe proporcje 4:3. 30-tka nie nada się zbytnio do popiersia/twarzy bo zniekształci ze względu na małą odległość od osoby, ale jak nie mamy miejsca, to nas ratuje. 105-tka za to ładnie ogranicza to co jest w tle, za to wymaga więcej przestrzeni. 50-tka będzie bardziej uniwersalna, bez przekładania obiektywu, ale potrzebuje więcej miejsca niż 30-tka i z powodu szerszego kąta niż 105-tka łapie więcej tła za obiektem - coś za coś. Sam musisz zdecydować, ja wolałem 30+105.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  4. #4
    | OlyJedi Awatar szambonur
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Zakopane
    Posty
    221
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Doświadczenia z sigmami wielkiego nie mam, ale pierwszy egzemplarz jaki kupiłem wrócił do sprzedawcy, czekam teraz na inny egzemplarz. 10 dniowe testy w przypadku zakupów w internecie są zbawienne jeżeli chodzi o obiektywy.
    A była to właśnie 50/1.4

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Hobbysta Zobacz posta
    Witam!
    [FONT=Calibri][SIZE=3]Moje główne pytanie brzmi: czy w niewielkich pomieszczeniach pięćdziesiątka bardzo utrudnia kadrowanie i jednak lepiej brać 30-tke?
    Mam 30-tkę.Jeśli chodzi o to konkretne pytanie to w małych pomieszczeniach nawet 30-tka jest za wąska.
    Do kościoła obie dobre.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. Sigma - opinie użytkowników.
    By maestro in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 2.12.10, 16:20
  2. Sigma 105 f2.8 - opinie, testy, doswiadczenia
    By shardac in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24.08.10, 22:09
  3. Proszę o opinie i ocene
    By Axel in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14.04.10, 09:09
  4. SP-510 UZ prosze o opinie...
    By Marcin11 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 23.11.07, 17:45
  5. Premiera na forum - prosze o opinie
    By marcin_marcin in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 6.10.04, 16:06

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.