Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 51

Wątek: Głębia ostrości 4/3 a Pełna klatka

  1. #21
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    W zasadzie wystarczyło porównywać obiektywy 50mm i 100mm (w przypadku FF w pobliżu środka kadru) Nie ma znaczenia czy to FF czy 4/3 --Odnośnie GO liczy się praktycznie ogniskowa rzeczywista...(Inna sprawa, że ZD50 Olka jest lepszy jakościowo i ostrzejszy od konkurencji przy F2)--pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 28.01.11 o 18:51

  2. #22
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Z tego testu już coś można wywnioskować. Wg. mnie:

    1. Obiektyw canona (fota nr 3) brzydko rozmywa tło (bokeh przypomina nieudolne babranie w PSie). Dużo bardziej podoba mi się rozmycie na przysłonie 2 z Olka.
    2. Nie ma aż tak dużej różnicy w rozmyciu między FF, a 4/3 jak się powszechnie uważa (to dla mnie nie nowina, bo używam FF od 20 lat, przez 5 lat używałem Olka).
    3. W sytuacji, kiedy chcemy ostro na wszystkich planach Olek pokazuje pazury (dwa ostatnie zdjęcia). Takie sytuacje w reporterce zdarzają się bardzo często. Wbrew modzie kreowanej przez fotografów ślubnych, którzy wmówili ludziom, że ostre jedno oko jest okej.
    4. Olkiem i obiektywem ZD 50 można spokojnie robić portrety z małą GO (jeśli ktoś takie lubi) i mocno rozmywać tło.
    5. Lepsza jest Dżoana Krupa od betonowego słupa.
    Ostatnio edytowane przez Rafał Czarny ; 28.01.11 o 21:16
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  3. #23
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Ja nadal uważam że porównywanie dwóch różnych obiektywów, a tym bardziej wyciąganie z tego jakichkoiwiek wniosków jest absurdalne. To tak jakby porównywac kabioleta z piscupem - i wnioskować, że kabriolet jest gorszy bo pada na głowę
    Jak już chcesz sobie coś testować, to zapnij ten samo obiektyw (np. z M42) do obydwu body.

  4. #24
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    W zasadzie wystarczyło porównywać obiektywy 50mm i 100mm (w przypadku FF w pobliżu środka kadru) Nie ma znaczenia czy to FF czy 4/3 --Odnośnie GO liczy się praktycznie ogniskowa rzeczywista...(Inna sprawa, że ZD50 Olka jest lepszy jakościowo i ostrzejszy od konkurencji przy F2)--pozdrawiam
    Irku, nie bądź tak okrutny dla praw fizyki, niech one sobie spokojnie obowiązują. GO zależy od wielkości matrycy, bo wraz ze zmianą tej wielkości proporcjonalnie zmienia się średnica krążka rozproszenia.
    Porównywanie na tej samej matrycy obiektywów o różnych ogniskowych nie ma sensu, bo GO nie zależy od ogniskowej przy tej samej wartości przysłony i identycznym kadrze w płaszczyźnie ostrości (dla odległości mniejszych od hiperfokalnej), a takie warunki były spełnione w zaprezentowanych przykładach.

  5. #25
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    3.228
    Siła reputacji
    45
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mariush Zobacz posta
    Ja nadal uważam że porównywanie dwóch różnych obiektywów, a tym bardziej wyciąganie z tego jakichkoiwiek wniosków jest absurdalne. To tak jakby porównywac kabioleta z piscupem - i wnioskować, że kabriolet jest gorszy bo pada na głowę
    Jak już chcesz sobie coś testować, to zapnij ten samo obiektyw (np. z M42) do obydwu body.
    Ale to jest bez sensu, bo dla takiego samego kadru będzie inna perspektywa.

    Jak założysz np m43 50mm F2 to z tego samego miejsca od obiektu GO będziesz mniejsza w 4/3. Jak zbliżysz się z puszką FF dla osiągnięcia tego samego kadru to GO będzie mniejsza przy tej samej przysłonie.

  6. #26
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    W zasadzie wystarczyło porównywać obiektywy 50mm i 100mm (w przypadku FF w pobliżu środka kadru) Nie ma znaczenia czy to FF czy 4/3 --Odnośnie GO liczy się praktycznie ogniskowa rzeczywista...(Inna sprawa, że ZD50 Olka jest lepszy jakościowo i ostrzejszy od konkurencji przy F2)--pozdrawiam
    Odnośnie GO liczy się tak naprawdę bezwzględny otwór przesłony i odległość przedmiotowa. Jeżeli mamy porównywać te same kadry na różnych "klatkach", to trzeba dobrać ogniskowe tak żeby dawały na nich taki sam kąt widzenia (żeby kadr się nie zmieniał). Dla cropa x2 wychodzi nieubłaganie, że średnica "dziury" dla 50/2 to 25mm, taki sam kąt da na FF mniej więcej (bo nie wiem czy Olkowy crop wyjdzie dokładnie x2 w przełożeniu na matrycę a nie koło obrazowe) obiektyw 100mm. I tutaj jeżeli będziemy mieli 100/2 to średnica otworu będzie już 50mm i GO mniejsza. Prawie to samo powinno wyjść dla 50/2 w 4/3 i 100/4 w FF.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  7. #27
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Irku, nie bądź tak okrutny dla praw fizyki, niech one sobie spokojnie obowiązują. GO zależy od wielkości matrycy, bo wraz ze zmianą tej wielkości proporcjonalnie zmienia się średnica krążka rozproszenia.
    Porównywanie na tej samej matrycy obiektywów o różnych ogniskowych nie ma sensu, bo GO nie zależy od ogniskowej przy tej samej wartości przysłony i identycznym kadrze w płaszczyźnie ostrości (dla odległości mniejszych od hiperfokalnej), a takie warunki były spełnione w zaprezentowanych przykładach.
    ---------------
    Zrób następujący "eksperyment myślowy": Załóż obiektyw 50mm przy f2 do aparatu tzw. pełnej klatki. Zrób zdjęcie i wytnij na monitorze obszar środkowy odpowiadający formatowi 4/3. Następnie porównaj to ze zdjęciem wykonanym (z tej samej odległości) przy ZD50 i też f2 w Olku. Oczywiściie bokeh będzie inny, ale GO musi być taka sama... Ogniskowa determinuje głębię i koniec... Myślę, że nie przeczytałeś dokładnie mojego pierwszego tekstu, gdzie pisałem o porównywaniu w śodku kadru w przypadku FF. ZD50 ma znacznie mniejsze pole obrazowe w stosunku do 50-tek FF, ale GO mają praktycznie taką samą. -- pozdrówka
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 28.01.11 o 23:22

  8. #28
    | OlyJedi Awatar Janeczek
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    2.615
    Siła reputacji
    102
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
    5. Lepsza jest Dżoana Krupa od betonowego słupa.
    Znam Dzoane, mialem okazje i tu masz 100%

    pozdrawiam serdecznie
    Janek

    PS
    Nie moglem sie powstrzymac, bo tak bliskos prawdy

  9. #29
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    ---------------
    Zrób następujący "eksperyment myślowy": Załóż obiektyw 50mm przy f2 do aparatu tzw. pełnej klatki. Zrób zdjęcie i wytnij na monitorze obszar środkowy odpowiadający formatowi 4/3. Następnie porównaj to ze zdjęciem wykonanym (z tej samej odległości) przy ZD50 i też f2 w Olku. Oczywiściie bokeh będzie inny, ale GO musi być taka sama...
    No będzie - nie ma bata. Ale kąt widzenia zupełnie inny (przed wycinanką).
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  10. #30
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Moominek Zobacz posta
    No będzie - nie ma bata. Ale kąt widzenia zupełnie inny (przed wycinanką).
    ---------------------
    Oczywiście, że kąt widzenia będzie inny... Nie miałem zamiaru komuś wmawiać, że całościowy efekt fotograficzny jest taki sam. Chodziło mi tylko o możliwość sprawdzenia jaka jest GO w systemie 4/3 stosując do próby wyłącznie puszkę i obiektywy FF --pozdrówka

Podobne wątki

  1. Głebia ostrości
    By RockZi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 4.02.09, 22:04
  2. pełna klatka w 5d a obiektywy dedykowane do cyfry
    By blady in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13.03.06, 21:40

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.