Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25

Wątek: [porównanie/test]OM 50mm f/1.4 + ZD 50mm f/2 MACRO + OM 50mm f/3.5 MACRO

  1. #21
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria
    Dziś miałem robić porównanie rozmycia/bokehów, ale korzystając z nieco lepszego światła, zaaranżowałem jeszcze raz układ i zrobiłem kolejną serię zdjęć.
    Na tych już chyba dokładnie będzie widać jak ostre (bądź nie) są dane szkiełka na danej przysłonie.

    Tak wyglądała scena:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	__porownanie0.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	179,2 KB
ID:	42595

    A tu skomasowane porównanie (najlepiej zapisać sobie na dysku i oglądać w powiększeniu) - i wszystko stanie się w miarę jasne
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	__porownanie1.jpg
Wyświetleń:	1138
Rozmiar:	761,0 KB
ID:	42596

    ZD 50 f/2 MACRO jest pieknie ostre od max otworu, najwyższą ostrość notuje przy przymknięciu do 3.5-4.0 (przy 4.0 chyba jest najwyższa). Dalej nastepuje degradacja ostrości, która już przy f11 spada dość drastycznie. Co ciekawe wydaje mi się, że przy f11 ZD50 jest mniej ostre niż analogowi konkurenci.

    OM 50 f/1.4 przy pełnej dziurze cierpi na nadmiar światła i sensownym wydaje się zainstalowanie maski przy tylnej soczewce w celu zminimalizowania spadku kontrastu i powstawania "duszków' wokół jaśniejszych powierzchni.
    Przy przyslonie 2.0 nadal wydaje się, że obraz jest nieco mało kontrastowy, jakkolwiek "duszki" już znikają. Drastyczny, ewidentny skok jakości i ostrości następuje przy domknięciu do 2.8. Największą ostrość zyskuje przy przysłonach 4.0-5.6. Przy dalszym przymykaniu zaczyna się spadek ostrości, co jednak zaskakujące nieco mniej drastyczny niż dla ZD 50 f/2 (!). Przy f11 OM-ka zdaje się nawet nieco ostrzejsza niż ZD 50 f/2.

    OM 50 f/3.5 MACRO - poprzednio w przypadku tego szkła chyba coś jednak z ostrością skiepściłem. Teraz widać niewielką poprawę ostrości. Ba. Nawet przy domnknięciu do 5.6 wydaje się, że pod względem ostrości jest lepiej niż u najmłodszego wiekiem ZD 50 f/2! Przy f11 też obraz prezentuje się lepiej(!).
    Ogólnie można by rzec, że ten obiektyw jest chyba najbardziej wyrównany
    Minusem w stosunku do poprzedników jest nieco niższy obserwowany kontrast ogólny zdjęć.

    Warunki wołania JPG - w zasadzie takie jak opisywano poprzednio.
    ISO 100
    Ostrość 0
    Kontrast 0
    Nasycenie 0
    Gradacja Normal
    Noise Filter Low
    Zastosowałem doświetlenie lampą błyskową - światło odbite od sufitu.

    Thomasso
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  2. #22
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Teraz wdać pazurki ZD 50/2, z poprzednich zdjęć nie bardzo.
    Ja się bawiłem swego czasu OM 50/1.8 i porównywałem z podobnymi kadrami ZD 50/2. Wniosek był taki, że ZD ma lepszą ostrość, również kontrast, kolory, żeby uzyskać podobne z OM trzeba było zrobić Auto-kontrast w PS , maskownica coś tam pomagała, ale efekt był ciągle daleki od ZD. Dla mnie OM 50/1.8 było w pełni akceptowalne od F4. Poza tym E-330 nie mierzyło prawidłowo światła z OM, więc oddałem manualne szkło znajomemu, który był z niego bardzo zadowolony, bo wcześniej miał jedynie kity.
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  3. #23
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Mając jako punkt odniesienia ZD 50 (który jest genialnym obiektywem o czym wszyscy wiedzą) można wyciągnąć jeden wniosek - stare OMki dają radę. Różnice w ostrości w praktyce (czyt. nie w kropach, testach) są pomijalne. To naprawdę wypasione szkiełka.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  4. #24
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria
    Ciekawy bardzo jestem jakby to wyszlo po przypieciu szkiel do E-5?
    Czy OM-ki dalej by dawaly rade, czy ZD 50f/2 powiekszyloby swoja przewage?
    Hmmm...


    Tomek
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  5. #25
    Moderator - opiekun giełdy Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Iwo
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.473
    Siła reputacji
    48
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
    Ja jeszcze dodam, że OM 50/1.4 w moim przekonaniu pięknie oddaje nieostrości (bokeh). Takie nienachalne, naturalne, miłe dla oka.
    Ja właśnie ze względu na zbyt dla mnie wysokie mydło na 1,4 sprzedałem to szkło.
    Teraz mam 1,8 które jest porównywalne do tego pierwszego na 2.0 i 200zł w kieszeni.
    Może nie wszystkie egzemplarze są po prostu och i ach, i miałem wadliwą sztukę.
    Pomijam kwestię, że strasznie ciężko się robiło zdjęcia z E-PL1 na tak małej GO,
    jaką daje 50mm przy f/1,4 na MF, LCD 230.000 punktów i opóźnionej jednak migawce z ręki,
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
    Mając jako punkt odniesienia ZD 50 (który jest genialnym obiektywem o czym wszyscy wiedzą) można wyciągnąć jeden wniosek - stare OMki dają radę. Różnice w ostrości w praktyce (czyt. nie w kropach, testach) są pomijalne. To naprawdę wypasione szkiełka.
    Obecny OM 50mm 1,8 daje radę, ale coś czuję że Sigma lub ZD zaczyna się do mnie uśmiechać,
    poczekam jeszcze aż wyjdą zapowiadane przez nich premiery pod m43 i chyba się skuszę.
    Sprzedam: Samyang 7,5mm f/3,5,

Podobne wątki

  1. Sigma 18-50mm f/2.5 EX DC MACRO
    By sn00p in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 7.05.09, 07:30
  2. 14-54mm a 50mm Macro - na 50mm ogniskowej
    By Draxan in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 83
    Ostatni post / autor: 29.06.08, 07:34
  3. paproch (włosek) w środku ZD 50mm Macro
    By palmo in forum E-System
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 1.10.07, 21:07
  4. Leica 14-50mm vs ZD 14-54mm (porównanie)
    By fotomic in forum E-System
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 18.10.06, 09:04

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.