Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: Nowy w m43 - jakie obiektywy?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Nowy w m43 - jakie obiektywy?

    Zamierzam sprzedać swojego LX3 i wejść w m43. W związku z tym mam parę pytań o obiektywy. Jako zestaw "na codzień" planuję E-P2 + panasonic 20mm. No i tu powstaje pytanie - co jeszcze? Generalnie trochę tym lx-em fotek zrobiłem, podstawy mam. Natomiast jeśli chodzi praktykę z wymiennymi obiektywami to niestety kuleję. Jakie motywy preferuję? Na codzień będzie to 20/1.7, do tego dość sporo przyrody,góry, dzikie zwierzaki oraz jakieś portrety. Wiem tylko tyle,że do portretów to zoomy bo tym 1.7 to może być kiepsko z głębią ostrości w dzień. Jednak zoomów jest sporo. 14-45, 40-150,70-300. Nie wiem który wybrać i jak to się przełoży na scenę, odległość od obiektu itp. Chciałbym koszty zminimalizować. Powiedzmy, że do tego panasa dokupię 14-150. Czy ten 10x zoom pozwoli mi złapać dzikie zwierzątko oraz sportretować osobę? Jak daleko albo jak blisko będe musiał stać od "modela"? Czy da mi to miękkie rozmycie tła? Czy może do portretów styknie 14-42? Nie wiem jak się do tego zabrać.

  2. #2
    Awatar kbns
    Dołączył
    Jun 2010
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    85
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Wiem tylko tyle,że do portretów to zoomy
    A tam, jest Panalejka 45mm.

    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    bo tym 1.7 to może być kiepsko z głębią ostrości w dzień.
    W sensie ze trzeba bedzie przymykac? Dokup mu filtr szary, albo polara. BTW, jak nie chcesz miec kulfoniastych nosow, to 20mm trzeba bedzie kadrowac (w sensie odejsc dalej od modela i crop).

    Na dlugich zoomach sie nie znam, wiec dalej nie pomoge.

  3. #3
    yendash
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Zamierzam sprzedać swojego LX3 i wejść w m43.
    Łączę się z Tobą w bólu.
    Coś ogranicza w tym lx3? Jasne, matryca, go ale i szmal topiony w system, który oferuje w zasadzie to samo, ostrzenie na lcd, fujjj. Małe wcale nie jest.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    A tam, jest Panalejka 45mm.
    Nie chcę kupować 10ciu obiektywów na każdą okazję.chciałbym coś w miarę uniwersalnego
    Coś ogranicza w tym lx3? Jasne, matryca, go ale i szmal topiony w system, który oferuje w zasadzie to samo, ostrzenie na lcd, fujjj
    W zasadzie to samo oferuje moja nokia. Robi zdjęcia. A na pytanie sam sobie odpowiedziałeś. Te ograniczenia kilka razy dały mi popalić. A ostrzyć można na vf-2

  5. #5
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    14-150 jest bardzo uniwersalny.
    Pytasz, na ile musisz odejść, to zależy jaki to ma być portret. Żeby główny obiekt ładnie odseparować od tła ustawisz ogniskową ponad 40 mm, jak najniższa liczba przysłony i gotowe.

    Co do zwierzaków, to zależy co to za zwierzaki mają być. Bo jak myślisz np o wróbelkach, to będzie ciężko. Gołębie, to coś, co da się spokojnie złapać w kadr i jest w miarę niepłochliwe.
    Na dzikiego zwierza im więcej mm tym lepiej.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  6. #6

    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    32
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Na codzień będzie to 20/1.7, do tego dość sporo przyrody,góry, dzikie zwierzaki oraz jakieś portrety.
    do portetów polecam jakiś OM lub m42 50/1.4, do zwierzaków na początek OM 200/4 (ale nie jesem pewien jak jest z ostrzeniem manualnym dla takiej ogniskowej) lub 70-300, lub 100-300.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Pytasz, na ile musisz odejść, to zależy jaki to ma być portret. Żeby główny obiekt ładnie odseparować od tła ustawisz ogniskową ponad 40 mm, jak najniższa liczba przysłony i gotowe.
    Nie typowo studyjny portret, ot takie odseparowanie od tła. Dobrze by było gdybym nie musiał podchodzić blisko do "modeli". A najlepiej z dyskretnego dystansu jeśliby się dało na takim obiektywie
    Co do zwierzaków, to zależy co to za zwierzaki mają być
    Dosyć dzikie, sarny, jelenie, ale i coś małego jak ptaki
    Bo jak myślisz np o wróbelkach, to będzie ciężko.
    Hmm a dlaczego ciężko? W sensie zbyt mały zoom? Zbyt płohliwe? Są jakieś "lepsze" obiektywy niż ten 14-150 do takich "rzeczy"?
    Na dzikiego zwierza im więcej mm tym lepiej.
    Z tego co widziałem to x10 jest największy dla m43. O dłuższej ogniskowej są np 100-300. Ale to mi wychodzi x3 a do tego zaczyna się wąskim kadrem 100mm a kończy jeszcze węższym 300. Chyba, że do końca czegoś nie rozumiem

    do portetów polecam jakiś OM lub m42 50/1.4
    Chciałbym te portrety w miarę dyskretnie też robić, tak żeby obiekt nie zawsze był świadomy. A z takim obiektywem stałoogniskowym to rozumiem, że musiałbym w stałej odległości te portrety robić. I na dodatek z bliska

  8. #8
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Nie typowo studyjny portret, ot takie odseparowanie od tła. Dobrze by było gdybym nie musiał podchodzić blisko do "modeli". A najlepiej z dyskretnego dystansu jeśliby się dało na takim obiektywie
    To tutaj 14-150 się nada, zwłaszcza na dłuższej ogniskowej.

    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Dosyć dzikie, sarny, jelenie, ale i coś małego jak ptaki
    Hmm a dlaczego ciężko? W sensie zbyt mały zoom? Zbyt płohliwe? Są jakieś "lepsze" obiektywy niż ten 14-150 do takich "rzeczy"?
    Z tego co widziałem to x10 jest największy dla m43. O dłuższej ogniskowej są np 100-300. Ale to mi wychodzi x3 a do tego zaczyna się wąskim kadrem 100mm a kończy jeszcze węższym 300. Chyba, że do końca czegoś nie rozumiem
    Tutaj są dwa problemy, po pierwsze, trzeba podejść na wystarczająco bliską odległość do obiektu, aby zrobić mu zdjęcie. 150 mm to może być za krótko.
    Osobiście na dzikie zwierzęta mam 300 i 400 mm obiektywy.
    Drugi problem, to szybkość ustawienia ostrości przez aparat. Nie mam tych obiektywów, ale cudów to bym się nie spodziewał.
    Olympus nie jest znany z szybkiego układu AF

    Nie wiem jak blisko zdołasz podejść do zwierząt, nie płosząc ich. Ja nie potrafię się dobrze na nie zasadzić, a są ludzie, którym wystarczą krótsze ogniskowe, bo podchodzą naprawdę blisko.

    100-300 z nich wszystkich najmocniej zbliża, ale z kolei właśnie nie można nim robić szerokich ujęć. Z drugiej strony ma też dość mało światła, więc nie bardzo się pewnie nada do dzikiej zwierzyny.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  9. #9
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Dzięki wielkie. Wezmę tego 14-150. Wydaje mi się bardziej uniwersalny. Trochę się na nim poducze na początek.
    A co z obiektywami z innych systemów? Dobrze to działa z przejściówkami? Może jakiś tańszy odpowiednik udałoby się kupić zamiast typowo m43?

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Przemyśl wszystko od początku. Do portretu z ukrycia i do dzikiej zwierzyny przyda Ci się szybki AF, a tu zwykłe 4/3 wypadnie znacznie lepiej niż m4/3. Potrzebne ogniskowe możesz sobie oszacować. Powiedzmy, że sarenka będzie ok, jeśli pole widzenia obiektywu będzie równe 2x3m. Wymiary matrycy 4/3, to 18x13,5mm. Z obiektywem 150mm musisz podejść na odległość ok. 3x(150/1 = 25m. Uda się? Jeśli nie masz doświadczenia, to raczej nie. Policz sobie odległość od wróbelka. Też nie będzie lekko. Do tego dochodzi problem światła. W lesie nie ma go za wiele, zostaną Ci jasne polany, łąki itp. Obawiam się, że będziesz rozczarowany ogniskową 150mm i jasnością tego zooma. Z portretem jest prościej, tu przyjmij zasadę, że nie podchodzisz bliżej niż na 1,5m. Zakres 40-150mm powinien się sprawdzić znakomicie.

Podobne wątki

  1. Jakie obiektywy do portretu i krajobrazu ??
    By Moskit1980 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 2.09.10, 15:23
  2. e510+jakie obiektywy??
    By Felipe in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 15.07.08, 23:37
  3. jakie obiektywy do e 300?
    By radek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29.06.05, 16:02

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.