Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Wątek: Nowy w m43 - jakie obiektywy?

  1. #11
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Obiektywy z innych systemów działają dobrze, tylko że, ostrzyć musisz ręcznie.

    Ja używam Nikkora 55/3.5 Micro i jestem z tego połączenia zadowolony.

    Jesteś pewien, że chcesz akurat aparat z systemu mikro 4/3?
    Jak pisał kolega wyżej robienie zdjęć zwierzętom nie jest proste, wymaga sporo cierpliwości i czasu, oraz znajomości zwierząt.
    Z ludźmi jest jednak łatwiej
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  2. #12
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Sam mam problem ale głównie dlatego, że zależy mi zgrabnym zestawie podróżnym.
    H020 jest w tej chwili moim podstawowym szkłem do E-P2. Z niego składam panoramy.
    Mam ale nie używam MZD 17 mm f/2.8 i kita MZD 14-42.
    Waham się pomiędzy MZD 14-150 a MZD 9-18. Oba szybkie i ciche, podobno. Od dłuższego odstrasza mnie jego wielkość, szerszy jest składany. Lubię szerokie ujęcia w plenerze to pewnie 9-18 będzie pierwszy, którego wezmę.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Do portretu z ukrycia i do dzikiej zwierzyny przyda Ci się szybki AF, a tu zwykłe 4/3 wypadnie znacznie lepiej niż m4/3
    Szybki, wolny to pojęcia względne. Nie wiem jak "wolny" jest AF na m43. Jeżeli jest to w granicach 2-3 sekundy to jeszcze jest do przełknięcia
    Zakres 40-150mm powinien się sprawdzić znakomicie.
    A czy taki zakres sprawdzi się również w fotografii zwierząt? chciałbym wybrać coś w miarę uniwersalnego, nie kupować od razu 10ciu szkieł. Dopiero wchodzę w ten system
    Jesteś pewien, że chcesz akurat aparat z systemu mikro 4/3?
    Tak. Priorytetem były gabaryty aparatu.Musi być kompromis z racji tego, że dużo wędruję po górach. Nie ma mowy o żadnych lustrzankach i taszczeniu po górach kilogramów szklarni. Priorytetem są wędrówki, potem dopiero jakość zdjęć. m43 jest właśnie tym kompromisem. Lx3 robi dobre fotki, ale ostatnimi czasy często mnie ograniczał. Kilka razy natrafiłem na dziką zwierzynę i niestety. Do tego e-P2 ma odchylany wizjer, na tym też mi zależało
    Jak pisał kolega wyżej robienie zdjęć zwierzętom nie jest proste, wymaga sporo cierpliwości i czasu, oraz znajomości zwierząt.
    Tak, wiem jak niewiele trzeba by je spłoszyć, to jednak nie priorytet a dodatek. A do tego ten 14-150 ma szeroki kąt więc mógłby uzupełnić tego panasa 20/1.7 przy szerokich ujęciach. Pewnie do tego lepszy byłby 9-18, ale no właśnie, następne szkło. Miałem nadzieję, że jest coś w miarę uniwersalnego. A czy dużo bym stracił jeśli wziąłbym tego 40-150 zamiast 14-150? Szeroki kąt na pewno, ale jeśli chodzi o zbliżenia i o portrety?

  4. #14
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Tak, wiem jak niewiele trzeba by je spłoszyć, to jednak nie priorytet a dodatek. A do tego ten 14-150 ma szeroki kąt więc mógłby uzupełnić tego panasa 20/1.7 przy szerokich ujęciach. Pewnie do tego lepszy byłby 9-18, ale no właśnie, następne szkło.
    A czy dużo bym stracił jeśli wziąłbym tego 40-150 zamiast 14-150? Szeroki kąt na pewno, ale jeśli chodzi o zbliżenia i o portrety?
    Zestaw Pen + 20/1.7 + 14-150 to fajne połączenie, sam pewnie kupię coś takiego w okolicach wiosny. 14-150 jest szalenie uniwersalny, nie trzeba żonglować szkłami, natomiast Panas 20/1.7 malutki, bardzo dobry optycznie, a przede wszystkim sprawdzi się przy deficycie światła. 9-18 też fajny, ale w fotografii nazwijmy to turystyczno-pejzażowej spokojnie można go zastąpić węższym szkłem (składając kilka ujęć).
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  5. #15
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    A czy dużo bym stracił jeśli wziąłbym tego 40-150 zamiast 14-150? Szeroki kąt na pewno, ale jeśli chodzi o zbliżenia i o portrety?
    Ja bym nie chciał się pozbyć możliwości użycia szerokiego kąta.
    Jeśli brać pod uwagę pokrywające się ogniskowe, to są podobnej jakości.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  6. #16
    | OlyJedi Awatar erol
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    podkarpacie
    Posty
    230
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Myślę w takim razie, że na początek te dwa szkła będą dla mnie ok. Zobaczę czy mi czegoś brakuje czy jest za dużo. Jeszcze kilka pytań mi się pojawiło w związku z tym. Czy takim 14-150 zrobię - nazwijmy to umownie - "portret" z odległosci powiedzmy kilkunastu metrów? Czy głowa wypełni kadr i zostanie jeszcze miejsce na tło? Nie mam rozeznania w odległościach jeśli chodzi o foto takimi obiektywami.
    Drugie pytanie też a propos tego obiektywu - czy nada się to jeszcze do makro? Czy może lepiej zainwestować w osobny dedykowany obiektyw?
    Pytanie trzecie - czy w forumowej galerii można podglądnać exif-y wykonanych zdjęć bo jakoś nie mogę tego znaleźć

  7. #17
    | OlyJedi Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Kielcach
    Posty
    5.013
    Siła reputacji
    105
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Myślę w takim razie, że na początek te dwa szkła będą dla mnie ok. Zobaczę czy mi czegoś brakuje czy jest za dużo. Jeszcze kilka pytań mi się pojawiło w związku z tym. Czy takim 14-150 zrobię - nazwijmy to umownie - "portret" z odległosci powiedzmy kilkunastu metrów? Czy głowa wypełni kadr i zostanie jeszcze miejsce na tło? Nie mam rozeznania w odległościach jeśli chodzi o foto takimi obiektywami.
    Zajrzyj do właściwego (dla tego szkła) wątku na forum. Wydaje mi się, że wklejałem link do b. ładnych portretów w słońcu "Chinki czy Japonki".

    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Drugie pytanie też a propos tego obiektywu - czy nada się to jeszcze do makro? Czy może lepiej zainwestować w osobny dedykowany obiektyw?
    Osobny obiektyw albo nowy konwerter Olka pod ztcp 14-150 lub kompakt - LX3?
    Tak, słuchaj mój też to ma.
    Cholera pojechałam specjalnie do nich w sobotę, gdzie tam nawet nie zszedł na dół przywitać się z babką, tylko
    cały dzień Plejstejszyn.

  8. #18
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Pytanie trzecie - czy w forumowej galerii można podglądnać exif-y wykonanych zdjęć bo jakoś nie mogę tego znaleźć
    Sporo zdjęć jest wstawianych bez exifów, te które je mają można zobaczyć przeglądarką, niektóre wymagają zdaje się wtyczki, np. Exif Viewer.
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  9. #19
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez erol Zobacz posta
    Myślę w takim razie, że na początek te dwa szkła będą dla mnie ok. Zobaczę czy mi czegoś brakuje czy jest za dużo. Jeszcze kilka pytań mi się pojawiło w związku z tym. Czy takim 14-150 zrobię - nazwijmy to umownie - "portret" z odległosci powiedzmy kilkunastu metrów? Czy głowa wypełni kadr i zostanie jeszcze miejsce na tło? Nie mam rozeznania w odległościach jeśli chodzi o foto takimi obiektywami.
    Drugie pytanie też a propos tego obiektywu - czy nada się to jeszcze do makro? Czy może lepiej zainwestować w osobny dedykowany obiektyw?
    Pytanie trzecie - czy w forumowej galerii można podglądnać exif-y wykonanych zdjęć bo jakoś nie mogę tego znaleźć
    Korzystaj z prostej proporcji: 150/18=ODL/DŁ
    150 - ogniskowa 150mm (możesz sobie wstawić inną),
    18 - dłuższy bok matrycy ma 18mm, tego nie zmieniasz,
    ODL - odległość od fotografowanego przedmiotu,
    DŁ - długość dłuższego boku pola widzenia obiektywu w płaszczyźnie przedmiotu.

    Wzór ten jest przybliżony, ale dla większych odległości (od 2-3m) powinien być wystarczająco dokładny. Dla mniejszych nie, bo sam wzór jest uproszczony (w miejscu ODL powinno być "ODL- ogniskowa") i w zoomach ogniskowa zwykle nieco maleje przy bardzo małych odległościach.

    Bez liczenia widać, że z 15m zmieścisz w pionowym kadrze całego człowieka o wzroście do 180cm

  10. #20
    | OlyJedi Awatar outsider
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    chacie nad Sweliną
    Posty
    542
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    Jeśli kupisz 14-150 i okaże się, że jest zbyt krótki na zwierzynę, to zawsze będziesz mógł dokupić szkło m4/3: panasonica 100-300 (jest jescze olympus 75-300, ale znacznie droższy od panasa, więc nie polecam), lub ewentualnie szkło do 4/3+adapter (olympus 70-300).

Podobne wątki

  1. Jakie obiektywy do portretu i krajobrazu ??
    By Moskit1980 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 2.09.10, 15:23
  2. e510+jakie obiektywy??
    By Felipe in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 15.07.08, 23:37
  3. jakie obiektywy do e 300?
    By radek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29.06.05, 16:02

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.