Strona 2 z 27 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 266

Wątek: mora - bayer vs foevon

  1. #11
    | OlyJedi Awatar Fatman
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    921
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Hmmm, czytałem chyba w 2 testach, że takowego filtra nie posiada. Podobnie jak stare Kodaki FF.

  2. #12
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Fatman Zobacz posta
    Hmmm, czytałem chyba w 2 testach, że takowego filtra nie posiada. Podobnie jak stare Kodaki FF.
    Filtr taki nie musi być osobnym tworem, wystarczy, że matryca będzie mieć budowę dyfuzyjną. Zresztą, przy tak niewielkiej gęstości pikseli można sobie dodatkowe rozmywanie pominąć.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar mynameisnobody
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    980
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Janko Muzykant Zobacz posta
    Sorry, ale mora nie ma nic wspólnego z wymienioną przez Ciebie różnicą budowy matryc. Foevon także posiada filtr antyaliasingowy.
    A co ma?

    mora kolorowa występuje w M8,M9 -one nie mają filtra AA (a według Twojej definicji -post wyżej -mają choć nie jako oddzielny element?_)
    Proces filtracji kolorów przez algorytm Bayera powoduje powstawanie mory kolorowej -tej która prawdziwie daje się we znaki.
    Widać to także na samplu z E-5.
    Nie widziałem czegoś takiego z matrycy Foveon.
    Możesz to wyjaśnić?

  4. #14
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mynameisnobody Zobacz posta
    A co ma?

    mora kolorowa występuje w M8,M9 -one nie mają filtra AA (a według Twojej definicji -post wyżej -mają choć nie jako oddzielny element?_)
    Proces filtracji kolorów przez algorytm Bayera powoduje powstawanie mory kolorowej -tej która prawdziwie daje się we znaki.
    Widać to także na samplu z E-5.
    Nie widziałem czegoś takiego z matrycy Foveon.
    Możesz to wyjaśnić?
    Musiałbym sobie to rozważyć, ale najprawdopodobniej mora kolorowa nie powstanie na marycy wielopłaszczyznowej (przynajmniej do czasu, aż piksele osiągną rozmiary porównywalne z długościami fali światła). Oczywiście powstanie mora luminancji, tylko o ile kolorową łatwo i szybko można zlikwidować, z tą drugą jest więcej problemów.
    Filtr aa to nie jakieś cudo osobne czy nieosobne, lecz ośrodek umożliwiający lekką dyfuzję światła na sąsiednie piksele. Czy owo zjawisko istnieje, czy też nie, można jedynie stwierdzić oglądając obraz wykonany dobrą optyką (o paśmie przenoszenia wyraźnie wyższym od rozdzielczości aparatu).

    W każdym razie z dyfrakcją przyszło mi nie raz walczyć (choćby w ostatni wtorek, zakładaliśmy arkusze z kalki technicznej pod transparentne tkaniny celem likwidacji prążków), a rzecz dotyczyła Canona z wcale nie słabym aa. Mimo wszystko, wolę sobie czasem powalczyć z tym problemem w szopie, niż mieć problem z rozdzielczością.

  5. #15
    Alleg_pl
    Gość

  6. #16
    | OlyJedi Awatar mynameisnobody
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    980
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    i w efekcie algorytm odpowiadający za "magiczne" uzupełnianie brakujących informacji (Bayera) o kolorze głupieje, generując pośrednie barwy między prążkami interferujących sobie w najlepsze pixeli (mora luminancji) wypluwając barwne tęczę.
    Powstające w ten sposób magiczne kolorowe wzory.

    Wielkość matrycy nie ma wpływu zakładając że mamy do dyspozycji obiektyw przenoszący większą rozdzielczość niż maksymalna którą jast w stanie obsłużyć matryca światłoczuła (czym mniejsza gęstość tym rozdzielczość wystarczająca obiektywu może być mniejsza by wywołać morę).

    Czy się pojawi> zależy od wielkości (gęstości, struktury) wzoru który rejestruje czujnik -zawsze znajdzie się w naturze odpowiedniej wielkości pattern którego struktura odpowiada maksymalnej możliwej do zarejestrowania rozdzielczości na w.w. matrycy.
    I czy będzie ona (matryca) wielkości paznokcia czy 6x6cm nie ma większego znaczenia -po prostu interferencje pojawią się gdzie indziej...

    1.Warunek konieczny powstania mory > rozdzielczość obiektywu >= rzeczywistej rozdzielczości matrycy.
    2.Warunek konieczny powstania zakłóceń barwy (tęcze w obszarach mory) to spełniony warunek pierwszy + niedokładność rejestracji kolorów wywołany koniecznością stosowania sztuczek programowych jak filtr Bayera.


    Jeśli to fałsz to niech ktoś zalinkuje przykład powstania kolorowego miszmasz w obszarze mory na matrycach Foveon? (o tradycyjnej kliszy nie wspominając).

    Jeśli ktoś napisze jeszcze raz że dzisiejsze sensory krzemowe dawno prześcignęły swych chemicznych protoplastów w ... czymkolwiek- to się upiję ze
    Ostatnio edytowane przez mynameisnobody ; 10.01.11 o 02:53

  7. #17
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.060
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Witam !

    Z samej zasady dzialania matrycy Foveon wynika, ze filtr AA
    jest tam zbedny albo jego dzialanie jest ulamkowe w stosunku
    do AA stosowane w technologii opartych na filtrach mozaikowych.

    Foveon jest dokladniejszy w kolorze i detalach niz matryca
    oparata na filtrze mozaikowym i foveon ma wiekszy DR.

    Praktycznie ma sie blisko 100% informacji dla chrominancji jak i luminancji.

    Aby zdac sobie sprawe z wiekszego psucia obrazu przez CCD i odpowiednika CMOS wystarczy porownac obraz o takiej samej efektywnej rozdzielczosci
    miedzy matrycami.

    Kilka zdjec z SIGMA DP1 dla 4.6 Mpix.

    http://www.sigma-dp1.com/sample-phot...gmaDP1-001.jpg
    http://www.sigma-dp1.com/sample-phot...gmaDP1-002.jpg
    http://www.sigma-dp1.com/sample-phot...gmaDP1-003.jpg
    http://www.sigma-dp1.com/sample-phot...gmaDP1-004.jpg
    http://www.sigma-dp1.com/sample-phot...gmaDP1-005.jpg
    http://www.sigma-dp1.com/sample-phot...gmaDP1-006.jpg
    http://www.sigma-dp1.com/sample-phot...gmaDP1-018.jpg
    http://www.sigma-dp1.com/sample-phot...gmaDP1-025.jpg
    http://www.sigma-dp1.com/sample-phot...gmaDP1-036.jpg
    http://www.sigma-dp1.com/sample-phot...gmaDP1-047.jpg



    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  8. #18
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Wnioski moje:
    1) Mora jest naturalną cechą matryc krzemowych,
    2) występuje tylko po założeniu optyki o znakomitej rozdzielczości,
    3) występuje w tych miejscach, gdzie interpolowane są piksele z niczego, gdzie oprogramowanie wymyśla co znajduje się pomiędzy zarejestrowaną informacją.

    Proszę mnie poprawić tam gdzie się mylę.
    Tak to zrozumiałem, ale może ja też nie umiem myśleć.

    Chyba czas częściej wyjmować analoga.

    Pozdrawiam AP.

    PS. Przepraszam, ale lekcje fizyki pobierałem przed 1984r.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mynameisnobody Zobacz posta
    Jeśli ktoś napisze jeszcze raz że dzisiejsze sensory krzemowe dawno prześcignęły swych chemicznych protoplastów w ... czymkolwiek- to się upiję ze
    Całkiem serio polecam Ci lekturę artykułu z listopadowego bodajże numer DFV o tym, co jest lepsze - chemia czy cyfra.

    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Foveon jest dokladniejszy w kolorze i detalach niz matryca
    oparata na filtrze mozaikowym i foveon ma wiekszy DR.
    Miałbym co do tego poważne wątpliwości.

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    1) Mora jest naturalną cechą matryc krzemowych...
    ...bez filtra AA.

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Chyba czas częściej wyjmować analoga.
    E tam... Czas na duuużo megapikseli, z których będzie można skalować zdjęcia w dół do sensownej rozdzielczości, pozbawionej wszelkich wad cyfrowej technologii
    Ostatnio edytowane przez epicure ; 10.01.11 o 04:42
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #20
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Wnioski moje:
    3) występuje [mora] w tych miejscach, gdzie interpolowane są piksele z niczego, gdzie oprogramowanie wymyśla co znajduje się pomiędzy zarejestrowaną informacją.

    Proszę mnie poprawić tam gdzie się mylę.
    Mylisz się. Interpolacja nie ma już nic do tego.

    Jeśli na interpolowanym obrazie powstała mora to i na obrazie nie interpolowanym np mniejszym 4x lub gdzie zastosowano interpolację "najbliższy sąsiad" (czyli praktycznie też nie interpolowanym) (uwagi dot. matrycy bayerowskiej).

    Mora powstanie na każdej matrycy bez filtru AA RÓWNIEŻ NA CZARNOBIAŁEJ (rejestrującą tylko luminancję).
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Witam !

    Z samej zasady dzialania matrycy Foveon wynika.[...]

    Kilka zdjec z SIGMA DP1 dla 4.6 Mpix.
    1. Jaka to niby zasada działania matrycy Foveon zwalnia z likwidacji filtru AA?

    2. Na tych zdjęciach z Sigmy właściwie nie ma ani jednego motywu na którym mogłaby powstać mora (może dachówki na kościele ale były zbyt mocno rozmazane).
    Ostatnio edytowane przez skow ; 10.01.11 o 09:30 Powód: Automatyczne scalenie postów
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

Podobne wątki

  1. Filtr UV KING a MORA
    By wrocek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 9.10.04, 01:41

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.