Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Wymiary papieru 21x15

  1. #11
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    W labie można się dowiedzieć, jakie są dokładne wymiary papieru co do milimetra. Tam, gdzie ja wywołuję zdjęcia, dokładne wartości podane są nawet w cenniku w nawiasie.

    Obawiam się jednak, że w każdym labie rozmiary mogą się minimalnie różnić. Jedno jest pewne: na pewno nie jest to idealnie 15x21 cm.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  2. #12
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    ...Tym bardziej, że czasem dobrzy laboranci potrafiący panować nad swoją maszyną w kwesti koloru niezbyt interesują się faktem czy coś nam utną z pliku... Nastawiają niby poprawnie te parametry i jazda ... a wychodzi różnie (czasem ucięcie tych 2-3mm robi różnicę) --pozdrówka

  3. #13
    | OlyJedi Awatar wojciech_gd
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    234
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    To w takim razie chodź do lepszych fotolabów... ja dostałem odpowiedź przy pierwszej wizycie w swoim i robię wg tego odbitki... podali mi rozdzielczość, ilość dpi i jak zrobić żeby pełen kadr był, przy większości interesujących mnie wymiarach odbitki....

    no i tak jak wyżej zostało napisane....SPADY, zawsze trzeba o tym pamiętać....

  4. #14
    | OlyJedi Awatar Misiaczek51
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    172
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Jeżeli lab korzysta z papieru o szerokości 15,2mm to długość obrazu będzie wynosiła w rzeczywistości 208 mm. Maszyna może być załadowana również papierem o szerokości 203 mm i wtedy otrzymamy odbitki 15x203. Tak się dzieje w przypadku cyfrowych Noritsu.
    W nowszych maszynach długość naświetlanej odbitki może być zmieniana płynnie i jedynie szerokość jest determinowana założonym do kasety papierem. To pozwala na dopasowanie odbitki do proporcji boków dostarczonego pliku. W nieco starszych maszynach operator sam musiał decydować o przekadrowaniu lub pozostawiano białe marginesy.
    W znanych mi maszynach nie ma możliwości idealnego dopasownia wielkości pliku do otrzymywanej odbitki. Maszyna zawsze naświetla z "naddatkiem" (min 2 - 3 mm) aby zabezpieczyć się przed powstaniem nienaświetlonych płaszczyzn spowodowanych np. niedokładnością wysuwu papieru z kasety. Jedynym chyba sposobem aby nie uronić nawet pixela to zamówienie zdjęcia z białymi ramkami które można ewentualnie później obciąć.
    Druh Smiena Zenit Zorkij Practica Canon Oly 5050 8080, Nikon D90 + 18-105 + 70-300 VR +50/1.4

  5. #15
    | OlyJedi Awatar Quentin35
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Żagań
    Posty
    529
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Niestety jest tak jak piszą koledzy i różnie to bywa w różnych fotolabach. Niektórzy podają takie informacje na stronach np. http://www.fj.fotojoker.pl/zamow-zdjecia-cyfrowe.html

  6. #16
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Misiaczek51 Zobacz posta
    Jedynym chyba sposobem aby nie uronić nawet pixela to zamówienie zdjęcia z białymi ramkami które można ewentualnie później obciąć.
    ------------
    Nie czytałeś wyżej mojego pierwszego posta... Lepiej zrobić samemu szarą ramkę (np 2mm), gdyż jest mało widoczna w porównaniu z białymi marginesami - Te ramki są częściowo ścinane, ale z kadru nic ne ubywa...Sumaryczna wielkość pliku powinna być liczona z ramką oczywiście. Dodatkowo możemy kombinować z ramką szerszą z jednej strony, jeśli maszyna ma stałą tendencję do nierównego prowadzenia papieru (przesunięcie w jedną stronę)---pozdrówka
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 2.01.11 o 22:36

  7. #17
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.060
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Witam !

    Format 21x15 jest moim ulubionym formatem.

    21.7 x 15.2
    ===================
    300 DPI 2563x1807
    400 DPI 3417x2409
    ===================

    Uwzglednilem w tym zapas aby na odbitce bialych paskow nie bylo.

    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  8. #18
    Alleg_pl
    Gość
    tam gdzie ja drukuje zawsze oddaje material w formacie 21,1x15,3

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    731
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Ten format jeśli jest to papier Kodaka wysokość zawsze będzie miał 15,2 co do długości zależy od ustawień w danej maszynie w danym labie. Dodatkowo w każdym dobrym labie niezależnie od wielkości papieru powinna być możliwość wyboru dopasowania zdjęcia: fill(wypełnienie) fit(dopasowanie do boku) w razie co zdjecię nie ucięte, a paski do odcięcia na gilotynie, lub jak wiesz jaki jest rozmiar papieru no resize i tyle.
    W Profilabie np. długość jest 21,6.

Podobne wątki

  1. Muszla oczna do OM - wymiary
    By goblin in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21.10.09, 12:31
  2. Jaka blenda - wymiary
    By Shevers in forum Studio
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 17.06.09, 15:48
  3. Pękanie papieru i rysy na odbitce
    By suchar in forum Ciemnia analogowa
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 10.08.08, 21:50
  4. OM-1 z papieru
    By PiotrAntasik in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 3.08.08, 04:24

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.