Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Analogowa lampa błyskowa

  1. #1
    | OlyJedi Awatar fura
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Oklice Bielska-Białej - pipidówa
    Posty
    342
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Analogowa lampa błyskowa

    Witam! Mam takie pytanko na które nigdzie nie mogę znaleść odpowiedzi otóż czy istnieje możliwość wykorzystania lamp błyskowych ze stopką do analoga w fotografii cyfrowej. Chodzi mi o to czy można kupić jakieś przejściówki, wyzwalacze błysku lub inne bajery żeby jakoś to podziałało, czy raczej jest to niemożliwe. Pozdrawiam

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Smardzewice
    Posty
    211
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    zalezy od modelu, a le wielu przypadkach jest mozliwe, zwłaszcza gdy wartosci przysłony lub stopień siły blysku możesz wprowadzać ręcznie, bo lampy te nie komunikują się z body i zazwyczaj walą maksymalnym fleszem (nie dziala automatyka)
    E-3 z kitem,C-55, Canon T80 z kilkoma FD i AC oraz trochę antyków

  3. #3
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    W olku zadnych oprzejściówk nie trzeba. Podpinasz i działa. Tylko przed podpieciem sprawdź jakie napięcie daje na stopce, żeby puszki nie uwędzić...

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fura Zobacz posta
    Witam! Mam takie pytanko na które nigdzie nie mogę znaleść odpowiedzi otóż czy istnieje możliwość wykorzystania lamp błyskowych ze stopką do analoga w fotografii cyfrowej. Chodzi mi o to czy można kupić jakieś przejściówki, wyzwalacze błysku lub inne bajery żeby jakoś to podziałało, czy raczej jest to niemożliwe. Pozdrawiam
    Trzeba by to do precyzować, ja mam lampę Nikona robioną w czasach aparatów analogowych a pracuje z cyfrowym. Abstrahując od sprawy regulowania błysku, problem jest w stykach stopki które w zależności od marki są różnie ustawiane.
    pozdrawiam hb

  5. #5
    | OlyJedi Awatar fura
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Oklice Bielska-Białej - pipidówa
    Posty
    342
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    heniobe - fakt, z tego co piszecie to chyba macie na myśli jakieś bardziej zaawansowane elektronicznie lampy, ja miałem na myśli lampy w jeszcze starsze w stylu Unomatów i jemu podobnych.

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Przykro mi ale nie wiele na ten temat Ci nie powiem. Ta pierwsza to nie ma styków tylko wyzwala się przez wężyk. Trzeba by się postarać o schemat i z jakimś elektronikiem pogadać. Można kupić stopkę SS01 firmy Tumax /ok. 60-80 PLN/ do której dokręca się lampę /odpowiednie układy styków stopki do odpowiedniej lampy/ w której jest fotocela i dzięki temu ta dokręcona lampa błyska jak "zobaczy" błysk innej lampy, np. wbudowanej. Wymaga to jednak dobrania odpowiednich typów. Bez doświadczeń się chyba nie obejdzie.
    pozdrawiam świątecznie hb.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez heniobe Zobacz posta
    Trzeba by to do precyzować, ja mam lampę Nikona robioną w czasach aparatów analogowych a pracuje z cyfrowym. Abstrahując od sprawy regulowania błysku, problem jest w stykach stopki które w zależności od marki są różnie ustawiane.
    pozdrawiam hb
    Wszystkie współczesne aparaty mogą wyzwalać "obce" lampy przez gorącą stopkę. Wyjątkiem jest Konica-Minolta/Sony, bo oni wymyślili własną stopkę.

    Heniobe, dodatkowe styki służą do komunikacji lampy systemowej z body. Ale przez gorącą stopkę możesz wyzwalać wszystko. Używałem z powodzeniem lampy nikon sb-28 podpiętą od Olka E400.

    Jak wcześniej napisano - trzeba uważać na napięcie na stopce. Nie może być za duże.
    Ostatnio edytowane przez Rafał Czarny ; 23.12.10 o 16:30
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
    Wszystkie współczesne aparaty mogą wyzwalać "obce" lampy przez gorącą stopkę. Wyjątkiem jest Konica-Minolta/Sony, bo oni wymyślili własną stopkę.

    Heniobe, dodatkowe styki służą do komunikacji lampy systemowej z body. Ale przez gorącą stopkę możesz wyzwalać wszystko. Używałem z powodzeniem lampy nikon sb-28 podpiętą od Olka E400.

    Jak wcześniej napisano - trzeba uważać na napięcie na stopce. Nie może być za duże.
    Dzięki za wyjaśnienia, ja też wyzwalam sb28 ale poprzez ten wynalazek Tumaksa o którym pisałem wyżej. Nie znam się na tym zbyt dobrze ale jeśli Tobie współpracuje z E400 i napięcie nie jest zbyt duże to może z E30 też będzie ?
    pozdrawiam świątecznie. hb

  9. #9
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez danmacz Zobacz posta
    zalezy od modelu, a le wielu przypadkach jest mozliwe, zwłaszcza gdy wartosci przysłony lub stopień siły blysku możesz wprowadzać ręcznie, bo lampy te nie komunikują się z body i zazwyczaj walą maksymalnym fleszem (nie dziala automatyka)
    --------------------------
    To jest bardzo mylące wyjaśnienie. --- Wszystkie lampy uniwersalne, które mają własny czujnik światła działają z automatyką przysłony. Tak jak napisał Rafał problem jest z lampami, które mają inną budowę zamocowania na sanki. Także może być problem z lampami dedykowanymi do określonych systemów (potrzeba zaklejania pewnych styków). Natomiast uniwersalne lampy z jednym stykiem centralnym (z automatyką lub bez) wymagają tylko sprawdzenia napięcia synchronizacji --pozdrawiam

  10. #10
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
    Wszystkie współczesne aparaty mogą wyzwalać "obce" lampy przez gorącą stopkę. Wyjątkiem jest Konica-Minolta/Sony, bo oni wymyślili własną stopkę.

    .
    Problem ze stopka minolty/sony załatwia przejściówka za 10-20zł.

Podobne wątki

  1. Lampa błyskowa
    By arni445 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 4.07.11, 11:15
  2. Lampa błyskowa FL-20
    By fotomic in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 1.06.08, 12:10
  3. lampa błyskowa...
    By Sapphiron in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 25.07.07, 07:57
  4. Analogowa lampa do c-770
    By bartekmarek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22.02.06, 15:07
  5. Lampa błyskowa
    By epafras in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 28.01.05, 16:48

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.