Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: Oświetlenie studyjne - gdzie pozyskać wiedzę teoretyczną?

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Oświetlenie studyjne - gdzie pozyskać wiedzę teoretyczną?

    Planuję przeznaczyć na oświetlenie "studyjne" do domu ok. 1500zł.
    Kompletnie się jednak na tym nie znam.
    Nie wiem czy lepiej inwestować w oświetlenie stałe, czy lampy błyskowe, czy to i to? Ewentualnie ile tych lamp i jakie to miałyby być lampy?
    Poza tym opinie o softboxach, parasolach, itp. kiedy czego i jak używać?
    Znacie może jakieś ciekawe filmy instruktażowe, linki do artykułów, e-booki gdzie to wszystko jest ładnie opisane i przedstawione?

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Witam serdecznie.

    Trzeba poczytać forum. Nie tylko nasze. Jest mnóstwo tematów na ten temat i mnóstwo odpowiedzi. Ze światła ciągłego zrezygnuj już na wstępie. Szkoda czasu i pieniędzy.
    Z tym budżetem kupiłbym dwie żarówki błyskowe "SLAVE" i jedna lampę 150-200Ws. Do niej softbox 60x90 z: "plastrem miodu". Do żarówek też jakieś małe softbox-y, coś na kształt wrót z filtrami, strumiennicy (jeśli w ogóle są takie gadżety do żarówek błyskowych?). Beauty dish do lampy i na początek wystarczy. Ewentualnie, najtaniej parasolki zamiast softbox-ów jeśli trawisz ich światło? Zajmują mniej miejsca co ważne w domu.
    Statywy wedle uznania. Przydatny bardzo jest żuraw. Do tego zestawu taki najmniejszy za 200zł. wystarczy.
    Pozdrawiam.

  3. #3

    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Jeszcze mam parę pytań:

    1. Czy Metz 58 Af2 / Olympus FL50r będą współdziałały z moim korpusem Olympus e-410?

    2. Chciałbym kupić 2 lampy Quantuum 600ws. Jakbym miał to wszystko wyzwalać, dodatkowo z Metzem 58 czy Fl-50r na statywie a nie w stopce aparatu?

    3. Wiem że są wyzwalacze radiowe na różne ilości lamp, czy zastosowanie takiego nie spowoduje że Metz58/Oly fl50r nie będą współpracowały z aparatem? Jeżeli już, to jaki wyzwalacz?

    4. Czy temperatury barwowe wszystkich lamp (a chodzi mi głównie o powyższe) są jednakowe?

    5. Jeszcze nie mogę tego nigdzie znaleźć, nie wiem czy coś takiego istnieje czy nie, jeśli tak to jak to się nazywa. Czy istnieją jakieś uchwyty, które mógłbym podpiąć pod brzeg blendy, a na końcu tego uchwytu zaczepić lampę która by odbijała od blendy światło?

    Dopiero zaczynam przygodę z dodatkowym oświetleniem, stąd tak podstawowe pytania
    z góry dzięki za pomoc

  4. #4
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Calkiem fajna pozycja traktujaca o oswietleniu jest "Z Pamietnika lampy blyskowej" sadze, ze po tej lekturze wiele sie rozjasni

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Czaroz
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    670
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    1. A czemu maja nie wspolpracowac?

    2. Ja bym proponowal do 50tki radiowke, a na quantumki fotocele, to chyba najtanszy sposob. Radiowka na 50tke bo nie zawsze idac w plener bedziesz bral duze lampy + zrodlo pradu, tak to ladujesz 4 bateryjki do FLki chowasz do malej torby i masz stosunkowo maly i kompaktowy zestaw.

    3 Chodzi ci o automatyke? jak tak to zadna radiowka z zadna lampa nie bedzie ci przekazywala info do automatyki

    4 Blyskowe owszem, pozostale trza posprawdzac i dopasowac

    5 Nie slyszalem ale popytaj sie bo nie jest to trudne, RACZEJ


    Pozdrowka
    Czarek
    Cezary Pawlików
    Ale nie przejmuj się, ja mam tylko 15 lat...
    e400 + OlympusTrip35 + 14-42 + 40-150

  6. #6
    | OlyJedi Awatar paskud_nick
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    N 53,7238 E 16,6745
    Posty
    75
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez tspablos Zobacz posta
    Planuję przeznaczyć na oświetlenie "studyjne" do domu ok. 1500zł.
    Cytat Zamieszczone przez tspablos Zobacz posta

    2. Chciałbym kupić 2 lampy Quantuum 600ws.
    Zastanawiam się, czy jedno z drugim się nie kłóci, takie lampy plus cała reszta wyposażenia, które również chciałbyś kupić IMHO nie zmieści się w podanym budżecie.
    No chyba, że całą resztę już masz, a chodzi tylko o Quantuum-y
    Ostatnio edytowane przez paskud_nick ; 14.02.11 o 14:03
    E-PL5 + parę dodatków

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Jak to ma byc domowe "studio" to lepiej oprzyj sie na oswietleniu blyskowym wyzwalanym radiowo. Kupujesz 2-3 male lampy, do tego radiowki i bangla

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  8. #8

    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paskud_nick Zobacz posta
    Zastanawiam się, czy jedno z drugim się nie kłóci, takie lampy plus cała reszta wyposażenia, które również chciałbyś kupić IMHO nie zmieści się w podanym budżecie.
    No chyba, że całą resztę już masz, a chodzi tylko o Quantuum-y
    otóż budżet się powiększył
    Hmm a jakbym mógł przeznaczyć 1000pln na jedną studyjną lampę błyskową, pewnie do 600ws wystarczy spokojnie (pomieszczenie 5x10m), jaką firmę byście mi zaproponowali, opierając się o własne doświadczenie?
    Przewertowałem cały internet, ale każdy pisze inaczej, w sumie widzę że co do lamp nie ma zasad. Quantuumy ktoś posiada? ewentualnie ktoś spotkał się z jakimiś opiniami na ich temat? bo one są chyba made in china jak dobrze wyczytałem, chociaż w zasadzie nie mam uprzedzeń do produktów z Chin ;p

  9. #9
    Alleg_pl
    Gość
    spokojnie wystarcza ci lampy 300 Ws do domowego studia

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Czaroz
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    670
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Alleg_pl Zobacz posta
    spokojnie wystarcza ci lampy 300 Ws do domowego studia
    Zgadzam sie, ponad to lepiej zainwestowac w lepszy (wiekszy oraz lepszy jakosciowo) softbox system teł (czy jak to powiedziec) niz bezsensu wydawac na 600ws korych i tak nigdy nie wykorzystasz.
    A co do marki to chyba najbezpieczniejsze i powszechne sa quantumki, chyba ze sie myle...
    Cezary Pawlików
    Ale nie przejmuj się, ja mam tylko 15 lat...
    e400 + OlympusTrip35 + 14-42 + 40-150

Podobne wątki

  1. oswietlenie studyjne
    By C+ in forum Studio
    Odpowiedzi: 83
    Ostatni post / autor: 6.07.10, 14:23
  2. studyjne TUTORIALE
    By bz24 in forum Studio
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 31.03.10, 20:55
  3. studyjne - bz24
    By bz24 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26.04.08, 21:11
  4. Gdzie pozyskac 11-22?
    By anwas in forum E-System
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24.04.06, 15:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.