Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Folie barwne do lamp błyskowych

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Goleniów
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Folie barwne do lamp błyskowych

    Mój SP-510 UZ szumi jak morze przy wyższych czułościach,ale że go bardzo lubię chciałbym z niego maksimum wycisnąć nim za rok czy półtora, jak już nauczę się robić zdjęcia na przyzwoitym poziomie, sprawię sobie lustrzankę. Póki co irytuje mnie światło lampy, z którego jestem zmuszony korzystać przy foceniu w pomieszczeniach (podnoszenie czułości w tym aparacie mija się z celem). Aby mnie szczególnie nie raziła utrata nastroju na zdjęciach, kombinuję natężeniem światła lampy, zmianą balansu bieli przy wywoływaniu w RAWie, ale to nie zawsze daje znośny efekt. Poczytałem trochę o foliach barwnych używanych do lamp błyskowych, które pozwalają dostosować temteraturę barwową światła lampy do temperatury barwowej otoczenia. Jest to jednak wydatek ok. 400 zł za rolkę, a więc dla mnie niemało (to się łącznie czy rozdzielnie pisze? ). Nim zatem zdecyduję się na kupno, chciałbym wiedzieć, czy uzyskuje się znaczącą poprawę korzystając z odpowiednio dobranej folii czy też różnica jest minimalna? Może macie już doświadczenia z nimi, więc byłbym wdzięczny za uwagi.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar youlekart
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Wejherowo
    Posty
    132
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    ja nie miałem z tym doczynienia , ale wiem od znajomego ,ze to daje dobre rezultaty aby otoczenie nie miało innego zabarwienia od obiektu oświetlonego lampą .

    Ale mówisz ,że to kosztuje z 400 zlotych ..to troszku dużo .
    YoulekArt Juliusz Zełudkowski
    www.yart.5x.pl

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Światło lampy błyskowej daje temperaturę zbliżoną do światła dziennego. Jakie jest światło zastane w pomieszczeniach gdzie fotografujesz, rozumiem, że sporo się różni od temperatury dziennego? Jak te światła się mieszają (z lampy i zastane) efekt może być dziwny. Mój znajomy używał czegoś jak piszesz z dużą lampą w lustrzance - był zadowolony. Jednak 400zł za gadżet do kompaktu to sporo kasy. W jakimś sensie to na pewno osłabi użyteczną siłę błysku. Tak sobie teoretyzuję i myślę, że do sensownego stosowania tych folii czy nakładek na lampę przydałby się światłomierz mierzący temperaturę barwową światła. Inaczej jak będziesz wiedział jaką folię nałożyć, w którą stronę skorygować błysk lampy? Taki światłomierz to fajny gadżet ale spory wydatek. Raczej do zaawansowanej zabawy i raczej IMHO nie kompaktem, który ma przecież masę ograniczeń. Rozumiem, że chodzi o korekcję temperatury błysku tak, żeby uzyskać temperaturę światła zastanego i do niego dostosować WB? Czy może chcesz folią skorygować światło lampy tak żeby po zmieszaniu się ze światłem zastanym uzyskać tam temperaturę np. światła dziennego - w niektórych przypadkach ma to pewnie sens (np. fotografując na tradycyjnym filmie) i jest możliwe...
    Ech rozpisałem się. Pamiętaj, że moje dywagacje to tylko teoretyzowanie, osobiście bym za 400zł nie kupił owych folii. A może można dostać jakieś kolorowe folie np. w sklepie papierniczym i można spróbować eksperymentować najpierw z nimi...
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Stojbart może zainteresuje Ciebie coś TAKIEGO

    Zdaje się, że to "nieco" tańsza alternatywa
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  5. #5
    | OlyJedi Awatar ziemia01
    Dołączył
    Oct 2005
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    2.200
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    to ciekawe. Ciekawe jak to wygląda i jak się spisuje ?

  6. #6

    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Goleniów
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Wielkie dzięki Panowie Spróbuję z tą tańszą alternatywą, zobaczymy jak się uda.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Czekamy na konkluzję i jakieś testy - albo choćby jedno słowo: czy warto
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  8. #8
    | OlyJedi Awatar ziemia01
    Dołączył
    Oct 2005
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    2.200
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez stojbart
    Wielkie dzięki Panowie Spróbuję z tą tańszą alternatywą, zobaczymy jak się uda.
    napisz coś koniecznie

  9. #9
    | OlyJedi Awatar krzysiek1902
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    SŁUPSK
    Posty
    85
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Dempsey
    Stojbart może zainteresuje Ciebie coś TAKIEGO

    Zdaje się, że to "nieco" tańsza alternatywa
    Jest to folia naklejana lub do opasania gumką na lampę, można dociąć do wymiaru lampy
    Narazie pusto.

    Laureat konkursu VIRTUAL PHOTO RALLY 2006/zdobywca dwóch nagród.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar ziemia01
    Dołączył
    Oct 2005
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    2.200
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    a jak zachowuje się w użyciu?

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26.02.09, 19:14
  2. radiowe sterowanie lamp błyskowych FL
    By droplet in forum Studio
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27.12.08, 21:00
  3. Profile barwne i inne przemyslenia
    By konukera in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 4.09.06, 20:31
  4. Oslony i folie na wyswietlacze
    By tom soyer in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22.07.05, 12:45
  5. Folie ochronne na LCD aparatów
    By marbalcer in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23.03.04, 11:07

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.