Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: e 520 - ostrość

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    e 520 - ostrość

    Witam mam problem ponieważ nie wiem czy mnie się wydaje czy zdjęcia ktore robię cały czas są nieostre. Proszę spojrzeć na tą fotografię i ocenić bo nie wiem czy aparat dobrze ostrzy. Ostrość złapałem na twarz. F 5,6 , iso 100.
    Jeśli tak to czego wina jest że zdjęcie nie ma ostrości??
    E 520 + 14-42
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB286446.JPG
Wyświetleń:	311
Rozmiar:	86,1 KB
ID:	41240  

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szkodnik92 Zobacz posta
    Witam mam problem ponieważ nie wiem czy mnie się wydaje czy zdjęcia ktore robię cały czas są nieostre. Proszę spojrzeć na tą fotografię i ocenić bo nie wiem czy aparat dobrze ostrzy. Ostrość złapałem na twarz. F 5,6 , iso 100.
    Jeśli tak to czego wina jest że zdjęcie nie ma ostrości??
    E 520 + 14-42
    Wina lezy niestety po Twojej stronie.Kazde zdjecie trzeba obrobic w zaleznosci od rodzaju publikacji.Wyostrzanie to jedna z koniecznych operacji.
    Ostatnio edytowane przez Mirek54 ; 28.11.10 o 15:26

  3. #3

    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    To zawsze mi będą wychodzily nieostre zdjęcia? Zawsze będę musiał obrabiać . CO mam robić aby były wystarczająco ostre prosto z aparatu???

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    270
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Jak chcesz ostrzej z puszki to ustaw sobie ostrość na +1, albo na +2, jak to ci bardziej odpowiada. Możesz zwiększyć też kontrast o 1 lub 2. Popatrz w instrukcję, wejdź w menu i pozmieniaj. Porób zdjęcia na różnych ustawieniach wyostrzania, czy wyostrzania i kontrastu i zdecyduj, co ci odpowiada najbardziej. Poza tym przy każdym zmniejszeniu zdjęcia, zanim wkleisz na forum to musisz użyć opcji wyostrzenia.

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szkodnik92 Zobacz posta
    To zawsze mi będą wychodzily nieostre zdjęcia? Zawsze będę musiał obrabiać . CO mam robić aby były wystarczająco ostre prosto z aparatu???
    Od poczatku istnienia fotografii zdjecia sie obrabialo i bedzie sie obrabiac.Jesli chcesz zeby byly odpowiednie prosto z aparatu to ustaw go odpowiednio do Swoich potrzeb,zrob przez odpowiedni obiektyw w odpowiednim swietle.I takie ustawienia sprzetowe to tez ja zaliczam do obrobki bardzo bardzo poczatkowej.

  6. #6
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rah Zobacz posta
    Jak chcesz ostrzej z puszki to ustaw sobie ostrość na +1, albo na +2, jak to ci bardziej odpowiada. Możesz zwiększyć też kontrast o 1 lub 2.
    Nie sądzę. Według EXIF-a jest:
    Kontrast: 2; Nasycenie: 2; Ostrość: 2
    Raczej zmniejszyłbym, przede wszystkim kontrast i nasycenie. Radziłbym znaleźć nieruchomy obiekt, stałe światło, aparat na statyw i robić zdjęcia przy różnych nastawach. Zacząłbym od nastaw 0 i zmieniał po kolei aż w końcu trafisz na takie nastawy, które Cię zadowolą. Ja np, mam Kontrast: 1; Nasycenie: 0; Ostrość: 2
    Jeśli chodzi o zdjęcia skalowane na potrzeby np tego forum, to należy je zawsze "podostrzyć" po przeskalowaniu i dopiero wstawiać.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    270
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Sprawdziłem EXIF i u mnie pokazuje ustawienia :Nasycenie +2, Kontrast +1, Ostrość +1, TRYB OBRAZU VIVID.

  8. #8

    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Czyli zacznę próbować z ustawieniami. Dziękuje za porady. Bo raczej wada sprzętu to to nie jest ? raczej moja?

  9. #9

    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Podepnę się pod wątek. Jestem nowy więc proszę nie krzyczeć na mnie
    Dopiero przesiadłem się na lustrzankę z kompaktu i wiem jak wiele nauki przede mną.
    Zauważyłem jednak, że sporo zdjęć wychodzi mi rozmytych. Do wątku dołączam wybrany przykład, ale takich "par" mogę znaleźć całkiem sporo.
    Wklejam link do galerii (picasa). Zdjęcia są 100% wielkości pliki około 2MB każde. Jeśli to źle to mogę wstawić jakieś CROPy tych samych fragmentów.

    http://picasaweb.google.com/10086427...eat=directlink

    Zdjęcia zrobione praktycznie w tych samych warunkach, dwa sąsiednie zdjęcia z folderu. Jedno w miarę ostre, drugie wg. mnie rozmyte.
    W obydwu przypadkach AF centralny ustawiony na twarzy.

    Czy to normalne? Czas 1/80s ogniskowa też normalna - obiektyw kitowy. Stabilizacja włączona.

    Możecie zerknąć "fachowym okiem"?
    Czy fakt iż nawet około 50% zdjęć wykonanych w podobnych warunkach jest rozmytych w takim stopniu jak zdjęcie blur2 wynika z jakichś błędów które nieświadomie popełniam? Doszukiwać się uwalonej stabilizacji? A może AF źle "łapie ostrość"?

    Mój aparat to używany E-520 z dwoma obiektywami - praktycznie na obu obiektywach obserwuję podobny efekt.

    Teraz sporo czytam, jak na razie widzę że podobne problemy podnosi sporo nowicjuszy (i nie tylko) różnych systemów. Spróbuję popstrykać na krótszych czasach, potestuję różne ustawienia stabilizacji - ale (tak mi podpowiada intuicja - doświadczenie z "kompakta") że czas 1/80s to nie taki długi czas i chyba nie powinno być widać poruszenia statycznych obiektów?

    Z góry dzięki za pomoc

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.059
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Witam !

    Lustrzanki w pomieszczeniach przy ciemnych szklach
    maja wiekszy problem z praca AF-a.

    Moze tak byc, ze AF Ci idealnie nie trafia w ten sam punkt
    bo aparat ma dosc ciemno.

    W Olku jak podepniesz lampe blyskowa FL-36R, ktora
    ma wspomaganie AF-a to zauwazysz, ze ostrosc trafiania
    w pomieszczeniu poprawi Ci sie.

    Jest zauwazalna roznica miedzy foceniem ciemnym kitowym szklem a
    jasniejszym ZD 14-54 gdzie szybciej i trafniej lapie Ci AF cel.

    ZD 11-22 i ZD 14-54 to sa
    jasne i ostre szkla, ktore ladnie pracuja tym bardziej jak jest malo swiatla.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Darekw1967 ; 3.01.11 o 21:16
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

Podobne wątki

  1. Ostrość w E-520
    By lordmoll in forum E-System
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23.10.08, 15:43
  2. e-510 a ostrość.
    By sickside in forum E-System
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 5.10.08, 10:59
  3. Ostrość w c-765
    By bisag in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18.08.06, 22:22
  4. ostrość
    By Pierre in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 1.03.06, 16:25
  5. ostrość
    By egzekta in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 9.08.05, 15:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.