Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 90

Wątek: Który system wybrać? Pentax czy bezlusterkowiec (np m4/3)

  1. #1
    marzena29
    Gość

    Który system wybrać? Pentax czy bezlusterkowiec (np m4/3)

    Dzień dobry!
    Mam na imię Marzenka i to mój pierwszy post na tym forum. Przez ostatnie 2 tygodnie przeczytałam wiele wątków ale niestety nie wszystkiego udało mi się dowiedzieć.

    Zacznę od mojego fotograficznego stażu i zainteresowań. Fotografuję już 12 lat. Na początku to była Praktika ML3 i Pentacon Six z manualnymi obiektywami, od 3 lat jest to kompakt Panasonic DMC-FZ30. Najczęściej fotografuję krajobrazy, portrety i makro (wszystko mniej więcej po równo). Myślę, że mam dość dużą wiedzę fotograficzną ale o sprzęcie wiem już mniej i dlatego bardzo potrzebuję Waszych rad i wskazówek.

    Zastanawiam się nad wyborem między systemem Pentaxa a mikro 4/3 czyli Olympus albo Panasonic. Na aparat mogę wydać około 3000zł. Później planuje dokupić dwa obiektywy i lampę. Razem muszę się zmieścić w 10000zł. Choć nie zmartwię się jeśli wydam mniej.

    Na razie na korzyść mikro 4/3 przemawia brak lustra i problemów z front i back focus. A na korzyść Pentaxa obecność lustra i wizjer optyczny. Ale nie wiem na ile użyteczny jest ten wizjer w aparatach z niepełna klatką? Dobrze pamiętam, że ręczne ustawianie ostrości w słabym oświetleniu było trudne na Praktice mimo, że miała dobrą matówkę i klin. Więc czy ten wizjer w Pentaxie będzie w ogóle wygodny w użyciu, czy lepiej korzystać z wyświetlacza? To chyba najważniejsze moje pytanie Może użytkownicy E-systemu coś podpowiedzą? Bardzo prosiłabym o fachowe rozstrzygnięcie.

    Chciałam zaznaczyć, że różnice w głębi ostrości między matryce APS-C a mikro 4/3 nie są dla mnie duże i zupełnie nie biorę ich pod uwagę. W moim obecnym Panasonicu głębia ostrości jest za duża (przy makro to plus). Ale jednocześnie głębia ostrości dla pełnej klatki była dla mnie trochę za mała. Dlatego szukam czegoś pośredniego.

    Ważna jest też dostępność obiektywów, lamp i innych akcesoriów (np pierścieni pośrednich) ale również ich opłacalność cena/jakość. Tutaj troszke obawiam się małe wyboru dla mikro 4/3 i dużych cen. Do Pentaxa jest kilka bardzo dobrych obiektywów Sigmy i chyba Tamrona, ich ceny są dużo niższe niż odpowiedników dla mikro 4/3.

    Bardzo proszę o wskazówki i informację, który system będzie lepszy i dlaczego, jakie ma plusy i minusy.


    serdecznie pozdrawiam


    ps
    Jest jeszcze Samsung NX10. Do tej firmy mam awersje, ale może niepotrzebnie?

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Nie napisałaś najwaznijszego - jakie szkła Cię interesują

    Olka możesz zamówić i do 30 dni zwrócić - poszukaj opisu tej promocji na forum.

    Pentaxa zakup na odległosć i możesz do 10 dni zwrócić sprzedawcy (olka zresztą tak samo nawet bez w/w promocji).

    Zamów potestuj sobie sama, pod wzgledem indywidualnych wymagań i zostaw ten sprzęt, który lepiej je spełnia.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar outsider
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    chacie nad Sweliną
    Posty
    542
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    m4/3

    Jeśli interesuje ciebie olek to ja bym poczekał na e-p3, bo aktualne korpusy są troszkę niewygodne do makro.

    Jeśli interesuje ciebie pansonic to warto przyjrzeć się GH2 / GH1 / G2 (w tej właśnie kolejności.

    Jeśli chodzi o szkła to z m4/3 do makro nic nie polecam. Polecam za to Sigmę 150 do 4/3 z adapterem do m4/3. Ewentualnie znowu poczekać, być może olek coś niedługo wypuści na rynek, po tym jak zamknął kramik z 4/3.

    Jeśli chodzi o szkła do krajobrazu to nic nie polecam, bo się nie znam
    Jeśli chodzi o portret to generalnie polecam puszki olympusa za najpiękniejszy kolor skóry (subiektywne odczucia), ale jeśli ma to być aparat m4/3 również do makro to lepiej poczekać na e-p3....

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Galicja
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Z lustrem czy bez jaka różnica. Ważna jest jakość fotografii. Pentax jest w tej kwestii nie do pobicia ( w cenie o ktorej piszesz). Za 3200 zl masz Kx+ Tamron 17-55/2,8 i mimo pewnych wad jest to rewelacyjny zestaw. \do zakladanych przez Ciebie 3000 masz Kr z kitem i cos zostanie. Jakos nie moge sie przyzwyczaic do ergonomii bezlusterkowcow.
    Czesc.Ch.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Majac 10kpln do wydania to hmmm
    Body z drugiej reki E3/E30 (to drugie ma korekcje BF/FF) do tego Sigma150, ZD50, ZD7-14, FL50 i spokojnie sie w 10 tysiach zmiescisz, a jak popracujesz i poszukasz to i na jakies 14-54 tez z tych pieniazkow powinno starczyc.
    I mozna powiedziec, ze ogarniasz temat portretu oraz szerokopojetej przyrody z naciskiem na makro i krajobraz.
    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez nyny Zobacz posta
    Majac 10kpln do wydania to hmmm
    Body z drugiej reki E3/E30 (to drugie ma korekcje BF/FF) do tego Sigma150, ZD50, ZD7-14, FL50 i spokojnie sie w 10 tysiach zmiescisz, a jak popracujesz i poszukasz to i na jakies 14-54 tez z tych pieniazkow powinno starczyc.
    I mozna powiedziec, ze ogarniasz temat portretu oraz szerokopojetej przyrody z naciskiem na makro i krajobraz.
    pozdro
    No tak,ale jedno ale.Nie kupuj uzywek,chyba,ze potrafisz przed kupnem dokladnie sprawdzic i jest jeszcze na gwarancji.Moze byc na pierwszy rzut oka wszystko jak spod igly a pozniej w rogach zamiast galazek od drzew bedziesz miec tecze.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar outsider
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    chacie nad Sweliną
    Posty
    542
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    nyny ma rację.

  8. #8
    marzena29
    Gość
    Dziękuję za tak liczny odzew i chęć pomocy!
    Musze przyznać, że mając na myśli mikro 4/3 raczej myślałam o którymś z korpusów Panasonica. Wydaje mi się, że oferują dużo więcej niż Olympus.

    W mikro 4/3 martwi mnie jedynie mały wybór jasnych obiektywów. W pentaxie sa obiektywy ze światłem 1.4 i są w przystępnych cenach. A zakup dobrego obiektywu Sigma makro to tez nie nazbyt duży wydatek. Dlatego ten Pentax mnie kusi, tylko ten BF i FF, ech nie zawsze coś za coś. Ale może są inni producenci optyki dla mikro 4/3?

    A co z tym Samsungiem NX10?

    Na pewno nie kupie używanego aparatu. Dlatego takich opcji nawet nie biorę pod uwagę.

    pozdrawiam Marzenka

  9. #9
    | OlyJedi Awatar outsider
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    chacie nad Sweliną
    Posty
    542
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    Posiadam P20/1.7 i polecam. W zasadzie to od dawna go nie odkręcałem od korpusu -robi mi za uniwersalne szkło. Czasami dokręcam macro, ale z innego systemu z adapterem do m4/3 - ( bez AF, który w macro rzadko kiedy bywa użyteczny).

    Jaśniejsze szkła to: albo z adapterem 4/3->m4/3, albo firmy trzecie (bez AF).

    Pod tym względem pentax ma więcej do zaoferowania. K5 i czyba Kr mają możliwość korekty BF/FF w body, ale wiadomo, że nie zawsze to działa. Podobno w lutym pentax ma wypuścić jakiegoś EVILa (body bez lustra), ale nie wiem, czy z mocowaniem KAF, czy też wymyślą coś nowego ....
    Ostatnio edytowane przez outsider ; 26.11.10 o 15:04

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Misiaczek51
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    172
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Bezlusterkowiec na dzień dzisiejszy to wg mnie ni pies ni wydra. Za radą Mirka54 unikaj wszelkiej maści używek i tzw. okazji. Mając do dyspozycji 10000 zł. możesz porządzić. Wejście w system Pentaxa to niezły pomysł. I ta łatwość podpięcia niesystemowych szkieł...
    Druh Smiena Zenit Zorkij Practica Canon Oly 5050 8080, Nikon D90 + 18-105 + 70-300 VR +50/1.4

Podobne wątki

  1. Olympus, Nikon, Pentax, bądź Canon.. Który?
    By latti in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 418
    Ostatni post / autor: 23.06.10, 15:45
  2. olympus e-520 czy pentax k-m? który dualkit?
    By Qben in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 3.04.09, 07:44
  3. Ktory wybrac?
    By Madzia*** in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 7.10.08, 23:45
  4. e-330/e-410/e-510 który wybrać?
    By milo1977 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 14.05.08, 13:23
  5. E-system i Pentax-K (i nie tylko)
    By motoko in forum E-System
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27.05.06, 20:57

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.