Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 74

Wątek: skaner do slajdów / negatywów , porada

  1. #21
    | OlyJedi Awatar kapir
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Staszów
    Posty
    192
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez danmacz Zobacz posta
    a canon lide 700 lub canoscan 5600f
    są przystępny cenowo i mają sporą rozdzielczość.Miał ktoś z nimi do czynienia?
    Zdaje się, że do mnie to pytanie W domu na biurku stoi canon 5600f, mam też dostęp do epsona v500. Właśnie skanuję klatkę slajdu do porównania. Zaraz wrzucę na forum.
    "Jeśli chcesz uniknąć krytyki - nic nie rób, nic nie mów, bądź nikim" (Elbert Hubbard)
    OM-D i OM1n: 12-50 Panas 20/1,7 OZ 50/1,8 OZ 135/3,5 vivitar 28/2,5 metz 54mz4i.

  2. #22
    | OlyJedi Awatar kapir
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Staszów
    Posty
    192
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    http://www.kapustowie.info/canonvsepson.zip

    Teraz moje subiektywne wrażenia n/t obu skanerów:

    Plusy canona 5600f
    - lepsze kolory
    - trochę solidniejsza konstrukcja skanera i ramek
    - CENA

    Plusy epsona V500
    - podświetlanie diodowe nie potrzebuje czasu na nagrzewanie
    - odrobinę lepsze usuwanie rys i kurzu
    - chyba minimalnie wyższa rozdzielczość

    Minusy canona 5600f
    - dużo wolniej skanuje w wysokich rozdzilczościach
    - gorszy sterownik (pod vistą nie chce skanować w 48bit, pod XPkiem nie było tego problemu)

    Minusy epsona V500
    - cena
    - czasem próbuje robić dziwne kolory

    Reasumując zakup canona to nie najgorszy pomysł. Na obu skanerach można wrzucać średni obrazek, oba skanują całkiem porządnie z realną rozdzielczością ok. 1600-1800 dpi.
    Nie testowałem pod vuescanem, ale może się okazać, że nienajlepszy sterownik oryginalny można nim z powodzeniem zastąpić.

    Jeśli miałbym zmieniać, to na minimum V700 lub dedykowany, zmiana na V500 i podobne daje zbyt mało korzyści.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	epsonVScanon.jpg
Wyświetleń:	421
Rozmiar:	662,2 KB
ID:	41225  
    Ostatnio edytowane przez kapir ; 27.11.10 o 21:38
    "Jeśli chcesz uniknąć krytyki - nic nie rób, nic nie mów, bądź nikim" (Elbert Hubbard)
    OM-D i OM1n: 12-50 Panas 20/1,7 OZ 50/1,8 OZ 135/3,5 vivitar 28/2,5 metz 54mz4i.

  3. #23
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Kapir, na Twoich przykładach widać, że Canon trochę gorzej sobie poradził z kontrastem.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  4. #24
    | OlyJedi Awatar czmielek
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Sierakowice
    Posty
    999
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria
    Na moim monitorze wyszły wyjarane swiatła z canona i bardzo dobre swiatła z epsona.

  5. #25
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez czmielek Zobacz posta
    Na moim monitorze wyszły wyjarane swiatła z canona i bardzo dobre swiatła z epsona.
    U mnie to samo. I Canon dodatkowo ma głębsze cienie.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  6. #26
    | OlyJedi Awatar Misiaczek51
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    172
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rumpel Zobacz posta
    Dla mnie to najważniejsze czynniki decydujące o jakości skanu !
    Pierwszy decyduje o tym jakie przejścia tonalne uzyskamy i ile z cieni wyciągniemy, a drugi o tym na jaką odbitkę sobie mogę pozwolić.



    Dla mnie to mało przydatny bajer, sprzętowe ICE działa tylko na negatywach kolorowych, co przy domowej cz-b fotografii się nie przyda. Miałem już sporo skanerów bez ICE, jakoś dobrze radziłem sobie ze stemplem w programie graficznym, robiąc później odbitki 30x40 z dobrym skutkiem.

    Ale każdemu według potrzeb - dla mnie najważniejsza jest jakość skanów, zwłaszcza że na negatywach nie robię setek klatek.
    Zresztą każdy porządny dedykowany skaner jak Minolta czy Nikon mają sprzętowe ICE, więc nie trzeba iść na kompromis.

    Uważam że Epson V500/V600 oraz Plustek 7400 do dobre skanery średniej półki i zadowolą prawie każdego, który amatorsko robi na kliszy.

    Pozdrawiam
    rumpel
    1. ICE to nie jest bajer a standard. Przy skanowaniu dużej ilości klatek jest wręcz nieodzowny. Rzeczywiście nie działa z c-b ale starymi, srebrowymi. Ponadto ICE to poprawa kolorystyki starych slajdów - świetnie działa np ze starymi ORWO. ICE w znaczącym stopniu poprawia skan i w dzisiejszym czasie skaner bez tej funkcji nie jest wart zainteresowania.
    2. Minolta i Canon do niedawna stosowały własne systemy minimalizowania rys ( bo ICE to opłaty patentowe) ale były one wyraźnie gorsze. Może coś się zmieniło. ICE używały epson w drogich modelach płaszczaków i nikon który jest liderem jeśli chodzi o specjalistyczne skanery do negatywów. Wieka szkoda że zaprzestał chyba produkcji Coolscana z serii 5 i 5000.
    Używam ich od wielu lat (aktualnie w zasadzie amatorskiego Coolscana 5) i nie tęsknię za żadnym innym a zetknąłem się z wieloma, często o porównywalnych parametrach ale tylko na papierze.
    3. Jeżeli chodzi o płaszczaki z możliwością skanowania, to przy wszelkich typowych dla nich ograniczeniach jakościowych liczy się dla mnie tylko Epson. Jakoś mam zufanie do tej firmy, może nieco irracjonalne ale wiem z praktyki że nawet ich tanie skanery (po oprofilowaniu) potrafią dać dobry obraz.
    Druh Smiena Zenit Zorkij Practica Canon Oly 5050 8080, Nikon D90 + 18-105 + 70-300 VR +50/1.4

  7. #27
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Smardzewice
    Posty
    211
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    wydaje mi sie ze zakupię chyba plusteka 7400, ponoć to całkiem przyzwoite urządzenie, i ma w zestawie oprogramowanie silver fast - nie miałem styczności z tym programem , ale wszyscy chwalą.
    E-3 z kitem,C-55, Canon T80 z kilkoma FD i AC oraz trochę antyków

  8. #28
    | OlyJedi Awatar 2ev
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    WrocLove
    Posty
    281
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez danmacz Zobacz posta
    wydaje mi sie ze zakupię chyba plusteka 7400, ponoć to całkiem przyzwoite urządzenie, i ma w zestawie oprogramowanie silver fast - nie miałem styczności z tym programem , ale wszyscy chwalą.
    Idziesz w dobrym kierunku. Miałem 7300 i polecam. Życzę dobrej zabawy.

    2EV
    Nigdy się nie tłumacz – przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą.
    Mark Twain

  9. #29
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Pozwólcie, że się podłączę mój znajomy ma kolekcję starych przeźroczy czarno-białych na płytach po zmarłym fotografie, jak to utrwalić cyfrowo dla potomności, służyły do produkcji pocztówek.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 1.12.10 o 00:36
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  10. #30
    | OlyJedi Awatar motoko
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Szkocja
    Posty
    290
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Misiaczek51 Zobacz posta
    1. ICE to nie jest bajer a standard. Przy skanowaniu dużej ilości klatek jest wręcz nieodzowny. Rzeczywiście nie działa z c-b ale starymi, srebrowymi.

    Czyli mając w planei skanowanie TYLKO i WYŁĄCZNIE negatywów cz-b moge sobie nie zawracać głowy brakiem sprzętowego ICE?
    I cyfra i analog...




Podobne wątki

  1. Jak podłączyć skaner do negatywów?
    By Rafał Czarny in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 28.12.10, 19:15
  2. Wywoływanie negatywów - ekonomiczny warsztat :-)
    By pat.p in forum Ciemnia analogowa
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 12.12.10, 23:22
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26.09.09, 19:56
  4. Skanowanie negatywów z analoga.
    By voovoo2 in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 14.10.08, 04:30
  5. Obróbka slajdów
    By Morlok in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 9.07.08, 04:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.