Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: Sigma50/1.4 vs ZD50/2.0 - różny kąt widzenia

  1. #11
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    ... o dzięki, co prawda czytałem tę recenzję, ale ta wzmianka mi umnknęła
    Sam w międzyczasie stwierdziłem zaś coś odwrotnego -mianowicie, że kąt widzenia ZD14-54 na pełnym zoomie jest taki sam, jak ZD50.
    Wiem, że to może mało zajmujący temat, ale bądź co bądź podawanie jakichkolwiek parametrów przez producenta do czegoś zobowiązuje.
    Jak wierzyć testom różnych witryn, skoro 50mm<50mm=54mm i tego nikt nie raczy zauważyć, a liczy się każdy np. lpmm rozdzielczości w zależności od wielkości badanej matrycy
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  2. #12

    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Wszystko jest prawidłowo.
    Na razie nie widzę sensu tutaj toczyć dyskusji matematyczno-fizycznej, a jeśli znasz angielski w jako takiej postaci możesz sobie zobaczyć materiał na wiki (Angle of view - Wikipedia, the free encyclopedia).

    W skrócie, ogniskowa obiektywu dotyczy całego układu optycznego w konkretnym ustawieniu. A wiec skoro obiektyw nie jest typu fixed focus układ ten podlega zmianom w zależności od rodzaju systemu ustawiania ostrości oraz aktualnej jego pozycji. Zmianę ogniskowej można bardzo łatwo zauważyć zakładając np. popularna DCR-250 na 40-150 mkI i w przy maksymalnej ogniskowej zmieniając położenie ostrości.

    Co do parametrów to zauważyłem że część podaje kąt widzenia diagonalny a część horyzontalny.

    Jak wrócę do domu to chętnie porównam 50 na kilku szkłach.

  3. #13
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Przeczytalem, rozumiem angielski, rozumiem wzory
    Porownywane przeze mnie obiektywy sa staloogniskowe i zgodnie ze wzorem z Wikipedii powinny miec jednakowy kat widzenia niezaleznie od konstrukcji, o ile sa ostrzone na nieskonczonosc.

    Przy okazji - wyraze swoja dezaprobate dla postawy kogos kto uznal, ze najwazniejsze jest pouczyc mnie w nastepujacy sposob:

    cyt:' 21-10-10 11:48 naucz się języka polskiego przed wypowiadaniem się na forum'

    serwujac mi ujemne punkty reputacji.
    Przypuszczam, ze chodzi o pomijanie przeze mnie polskich znakow diakrytycznych.
    A mozeby tak zabrac glos merytorycznie, kolego?
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  4. #14

    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    No to całe szczęście bo myślałem, że będzie mnie czekać tłumaczenie tekstu po nocy
    Wracając do sprawy, to moim zdaniem właśnie różne rodzaje systemów AF mają na to wpływ ponieważ każdy z obiektywów gdzie indziej będzie miał punkt nodalny. Nie miałem do czynienia z oba obiektywami które teraz przedstawię jako ilustracje ale sądzę, że podobne odchyłki byłyby zauważalne. Mianowicie ZD 35mm i ZD 35-100mm. Ewidentnie każdy będzie miał w innym miejscu punkt nodalny, a więc i ciut inne kąty. I teraz też jeszcze jedna sprawa to ta że minimalna zmiana kąta nawet o 0.1st będzie miała duży wpływ przy obiektach oddalony o kilkanaście metrów.
    No nic zrobie te porównanie dla ZD 50, ZD 40-150 mkI i ZD 14-54 mkI jutro bo dziś to już ciemno.

  5. #15
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Kazdy obiektyw, czy to staloogniskowy, czy zoom ma przy ustalonej ogniskowej gdzies swoj punkt nodalny, czyli wezel optyczny, Jest to srodek soczewki o tej ogniskowej ktora wirtualnie zastepuje caly uklad. Przy odleglosci tej soczewki dokladnie o ogniskowa od matrycy mamy ostra nieskonczonosc i jedyny mozliwy kat widzenia wynikajacy ze wzoru
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  6. #16

    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Masz tutaj orf'y tych trzech obiektywów, przy okazji "50" w 14-54 ma pewien zakres, a w 40-150 wg exifa mozna ustawic tylko 48 albo 51.
    Zdjecia zrobione na statywie, zmienialem tylko obiektyw. Przy okazji zastanawia mnie zachowanie 14-54 wzgledem pozostalych jesli chodzi o ostrosc (ta byla na auto przy kazdym szkle).

    http://qluk.sh.dug.net.pl/50mm/50mm.zip

  7. #17
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Dzieki qluk! Poniewaz nikogo poza nami watek specjalnie nie interesuje, to nie zasmiecajmy juz forum tymi dywagacjami. Widac, ze 50mm nie rowne 50mm, ale nic zlego z tego powodu na swiecie sie nie dzieje
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  8. #18
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Poniewaz zrobilem test porownawczy trzech obiektywow:
    ZD50/2.0, Sigma 50/1.4 i Pentacon 50/1.8, wiec przedstawie jego wynik w postaci sklejki z trzech zdjec tego samego motywu. Mozna ocenic bokeh produkowany przez kazdy z nich.
    Wszystkie zdjecia przy f/2.2 poniewaz Pentacona nie sposob inaczej ustawic, a Zuiko nie ma f/1.8
    Wnioski - kazdy wyciaga, jakie zechce
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3bokehy-opisr.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	170,0 KB
ID:	40246  
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  9. #19
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    ... i jeszcze jeden test w postaci sklejki: Sigma 50/1.4 przy f/1.4 f/2.0 i f/3.5 na tych samych motywach. Ostatnia przyslona to jakby odpowiednik 14-54 na dlugim koncu.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1bokeh-opisr.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	301,1 KB
ID:	40247  
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  10. #20

    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki za porównanie z manualem, co prawda preferowałbym porównanie z Zuiko 50/1.2, no ale nie można mieć wszystkiego
    Z tego co widzę to ZD rozmywa najbardziej, za to z Pentacona można by fajny deseń tła uzyskać.

    A podsumowując wątek, to na parametry obiektywu ma wpływ bardzo wiele czynników, wraz z przekłamaniami wprowadzanymi przez samego producenta. Ważne, że każda pięćdziesiątka pozwala zrobić zdjęcia, dobre zdjęcia i fotografie

Podobne wątki

  1. Ogniskowa, kąt widzenia a skala odwzorowania...
    By Fr3dzia in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 28.02.08, 00:15
  2. Kąt widzenia obiektywu w 4/3 i innych systemach
    By RadioErewan in forum E-System
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 3.11.06, 11:11
  3. c-4000 , jak poszerzyć kąt widzenia?
    By czarny in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11.06.06, 14:22
  4. Zakres kąta widzenia obiektywu w Olympus C-5050Z
    By Xysiu in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21.10.05, 11:28

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.