Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Forsowanie perceptolem ilforda pan 400

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Czaroz
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    670
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Forsowanie perceptolem ilforda pan 400

    Czy jest taka opcja, cos ciezko mi cokolwiek na temat wywolywania w percetolu znalezc w necie, moze ktos ma juz to obcykane, bo ja mlody i niedoswiadczony jestem

    Nie no tak na serio to w ogole nie mam pojecia o forsowaniu jakimi zasadami i co i jak dlatego mam nadzieje ze mi pomozecie.

    Pozdrowka, Czarek
    Cezary Pawlików
    Ale nie przejmuj się, ja mam tylko 15 lat...
    e400 + OlympusTrip35 + 14-42 + 40-150

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Z tego co pamietam to to wolacz drobnoziarnisty i do forsowania raczej takowych sie nie stosuje.Jedynie to mozesz przed wolaniem namoczyc film,podniesiesz kontrast ta operacja.Z forsowaniem jednak to nic wspolnego nie ma.Pisze z glowy-moge cos pokickac.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Dwa przydatne linki.

    http://www.digitaltruth.com/devchart.php - czasy dla danych stężeń konkretnych kombinacji wywoływacz - film. Wybierasz wywoływacz, film i jazda.

    http://filmdev.org/ - tu masz sample z konkretnych przepisów, a jest ich sporo.


    powodzenia!

  4. #4
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Pozwolisz, że też wykorzystam.
    Rozglądałem się ostatnio za recepturami po polskich portalach.


    (+) poleciał. Dziękuję.

    Pozdrawiam AP.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Czaroz
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    670
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Bardzo wam dziekuje, jednak pod tymi linkami nie znalazlem odpowiedzi na me pytanie, inaczej sie spytam, tak w czystej teori, aby podniesc czulosc podczas wolania musze... (co zrobic z czasem, proporcja-obnizyc, bardziej rozcienczyc? itd.)

    Jeszcze raz bardzo dziekuje za zaangazowanie i prosze o cierpliwosc, ja sie "od-cyfrowuje" :P

    PS: Masz u mnie za duzo +, nie moge wiecej ;p
    Cezary Pawlików
    Ale nie przejmuj się, ja mam tylko 15 lat...
    e400 + OlympusTrip35 + 14-42 + 40-150

  6. #6
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Kurczę, rzeczywiście, na digitaltruth są tylko czasy dla wywoływania negatywu naświetlonego nominalnie.. Widać, albo to mało popularna, albo bardzo niekorzystna dla obrazu kombinacja (moje przypuszczenia).

    Generalnie, zasada jest taka, że wydłuża się czas wołania lub/i zwiększa temperaturę. Jednak nie radzę wyznaczać tego 'na pałę'. Nie wiem czy są jakieś wzory czy coś, każdy film z daną wywojką pracują specyficznie i zawsze opieram się na digitaltruth..

    A masz już naświetlony negatyw, czy planujesz?

    Jeśli masz naświetlony, to albo zaopatrz się w drugi wywoływacz (np ID-11, jeśli dużo pracujesz na Ilfordach), albo oddaj film do labu. Ewentualnie pytaj na forum korex.net.pl - tam są prawdziwi wymiatacze, może coś poradzą dla tego filmu i wywoływacza.

    A jak nie naświetlony, to forsuj coś innego, a tego naświetl nominalnie.


    pozdrawiam
    Przemek

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Czaroz
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    670
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    niestety naswietlony, kupowanie nowego wywolywacza mija sie z celem, to wydatek okolo 50zl a to mnie nie urzadza. Jeszcze zapytam sie na korexie a jak tam tez mi nic nie powiedza to zrobie na pale :P

    Sral pies, akurat na tym filmie mi nie zalezy, swiatlo bylo slabe, nie czuje zeby cos specjalnego wyszlo chodzilo mi bardziej o samo forsowanie tego filmu. Dzieki jeszcze raz za pomoc.

    Pozdrowka, Czarek
    Cezary Pawlików
    Ale nie przejmuj się, ja mam tylko 15 lat...
    e400 + OlympusTrip35 + 14-42 + 40-150

  8. #8
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    wątek na www.korex.net.pl

    Tu jest opisany ilford i perceptol i 2 linki do kalkulatora i tabeli wywoływania ( podane współczynniki

    wątek na aparaty tradycyjne.net

    Pozdrawiam AP.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 20.10.10 o 18:44
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Jeśli jesteś mało doświadczony w tych sprawach to nie baw się w forsowanie itp. Najpierw wywołuj standardowo, żeby potem mieć odniesienie. Forsowanie często powoduje zadymienie negatywu, trzeba wtedy bawić się osłabiaczem Farmera, rośnie kontrast, ziarno.

    Najpierw wyczuj normalne wołanie, potem kombinuj. Kup sobie porządny koreks np. Kaisera. Nie baw się w stare polskie Tanki 500 lub 2000. Nawijanie filmów na szpule w tych dziadach to często mordęga. W porządnych koreksach (tych z metalowymi kulkami ciągnącymi perforację) to bajecznie łatwe.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  10. #10
    pat.p
    Gość
    Nie ma jak to bawić się w alchemika forsownego nie znając podstaw wywoływania dedykowanego... Specjaliści od forsowania, poczytajcie najpierw co z czym, jakie czasy, a dopiero potem brać się za push.

    Pozdrawiam
    Pat
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez Czaroz Zobacz posta
    Jeszcze zapytam sie na korexie a jak tam tez mi nic nie powiedza to zrobie na pale :P

    Sral pies, akurat na tym filmie mi nie zalezy, swiatlo bylo slabe, nie czuje zeby cos specjalnego wyszlo

    Pozdrowka, Czarek
    Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, sorry.
    Ostatnio edytowane przez pat.p ; 20.10.10 o 22:30 Powód: Automatyczne scalenie postów

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.