Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

  1. #1
    | OlyJedi Awatar chmiel75
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    76
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Witam
    Postanowiłem popróbować z obiektywami m42 pod body e510 . Nabyłem adapter M42>4/3 z chipem oraz obiektyw sigma mini wide 1-2,8 f-28..zablokowałem w obiektywie bolec przysłony .Problem w tym ze w bodyw Manualu nie mogę przestawic przysłony cały czas wyswietla 2,8. Co jest nie tak ? To moje początki z m42 więc moja wiedza jaest nikła.

  2. #2
    Alleg_pl
    Gość
    no, bo przyslone ustawiasz w manualach rączką i takim pierscieniem na obiektywie taki bajer w obecnych czasach nieznany. nie mozesz kontrolowac przyslony z puszki

  3. #3
    | OlyJedi Awatar chmiel75
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    76
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    nie no bez przesady aż taka nikła moja wiedza to nie jest ...miałem kiedyś analoga wiem ze ustawiam pierścieniem na obiektywie ale aparat przecież cały czas myśli ze ma przesłonę 2,8 wiec pomiar jest przekłamany..Myślałem ze to działać będzie tak: ustawiam pierścieniem f8 potem w manualu ustawiam f8 na body i dobieram czas ..ewentualnie używam priorytetu przysłony a czas dobierze mi aparat

  4. #4
    Alleg_pl
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez chmiel75 Zobacz posta
    nie no bez przesady aż taka nikła moja wiedza to nie jest ...miałem kiedyś analoga wiem ze ustawiam pierścieniem na obiektywie ale aparat przecież cały czas myśli ze ma przesłonę 2,8 wiec pomiar jest przekłamany..Myślałem ze to działać będzie tak: ustawiam pierścieniem f8 potem w manualu ustawiam f8 na body i dobieram czas ..ewentualnie używam priorytetu przysłony a czas dobierze mi aparat
    niewiem czy nie powinienes zaprogramowac najpierw dandeliona na np 28mm /2.8 i dopiero wtedy czy cos...
    niestety nie mam juz olka, nie powiem ci.
    ale jak robisz na M i wiesz ze swiatlomierz mierzy na 2.8 a przymykasz do 3.5 to o tyle przeswietl swiatlomierz i bedzie ok.
    zaleznosc jest liniowa
    Ostatnio edytowane przez Alleg_pl ; 29.08.10 o 13:32

  5. #5
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Na najzwyklejszym adapterze bez czipa i E-330 i E-30 szkła M42 widziały jako f/--, ale czas dobierały dobry. Jak jest z czipem, nie wiem.
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar chmiel75
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    76
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    czip potwierdza ostrość ( to chiński wyrób "massa") sądzę że czip nie ma najmniejszego wpływu na pomiar światła.

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    619
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez chmiel75 Zobacz posta
    Witam
    Problem w tym ze w bodyw Manualu nie mogę przestawic przysłony cały czas wyswietla 2,8. Co jest nie tak ? To moje początki z m42 więc moja wiedza jaest nikła.
    Żebyś mógł zmienić wyświetlaną (i zapisywaną w EXIF) wartość przysłony musisz zaprogramować dandelion. W pewnym zakresie można to zrobić.
    Wtedy zmieniasz kółkiem w body i ręką pierścieniem na obiektywie. Na taką samą wartość.
    Nie używam tego. MSZ zbędny bajer.
    Natomiast zaprogramowanie długości ogniskowej obiektywu - bardzo przydatne
    Pozdrawiam, Andrzej.
    E-30 | ZD 12-60 | ZD 50-200 SWD | ZD 70-300 | Sigma 105 | Falcon 8 | sporo manualnych stałek M42

  8. #8
    | OlyJedi Awatar chmiel75
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    76
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    A coś więcej na temat programowania?

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    619
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    http://greenshadow.wordpress.com/200...progr_dand_ol/
    http://szuman.eu/archives/674-Olympu...andeliona.html

    Ten pierwszy link traktuje o chipie produkcji rosyjskiej (mam takie dwa), drugi też innych (chyba chińskich). Swoje przejściówki programuję wg pierwszego. Nawiasem mówiąc stronka jest autorstwa naszego klubowego kolegi o nicku enter.
    Pozdrawiam, Andrzej.
    E-30 | ZD 12-60 | ZD 50-200 SWD | ZD 70-300 | Sigma 105 | Falcon 8 | sporo manualnych stałek M42

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    680
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Po co chcesz za kazdym razem ustawiac przyslone. Mam zaprogramowana zawsze najwieksza dziure i z wyjatkiem przypadkow ponizej f/2.0 nic nie trzeba robic. Ponizej 2.0 trzeba dac korekcje ev na +
    4/3: E510, E410; m4/3: E-PM1

Podobne wątki

  1. Brak trybu priorytetu przysłony
    By qbacz in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16.08.10, 15:54
  2. Priorytet przysłony
    By gama in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17.11.09, 16:06
  3. Pentacon 1.8 itp.,jak powinien chodzić pierścień przysłony?
    By tomekow in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24.09.09, 22:40
  4. Dobór przysłony
    By Azazel in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20.06.05, 09:50
  5. Jaki jest zakres przysłony w C-725???
    By Krzysiek30 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16.08.04, 19:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.