Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

  1. #11

    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Mam podobny problem z moim adapterem i nie wiem czy taki jego urok czy jest uszkodzony. Programuję wartość przysłony na 2.0, chip to zapamiętuje. Jednak podczas fotografowania nie mogę zmieniać wartości przysłony kółkiem w body (tak aby poprawnie zapisać ją w exifie). Drugi problem jest taki, że po odpięciu obiektywu chip traci ustawienia ogniskowej, przysłonę pamięta :/ Moim zdaniem coś jest nie tak, ale chciałbym się upewnić zanim go zareklamuję. Adapter z tej aukcji:
    http://allegro.pl/adapter-m42-olympu...377942086.html
    Naprawa dachów cabrio.

  2. #12
    | OlyJedi Awatar kolba
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry, Lasowice
    Posty
    2.702
    Siła reputacji
    158
    Moja galeria

    Odp: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Witaj, nie wiem czy dobrze Cie zrozumiałe ale jak zaprogramujesz chipa to w exifie zawsze będzie pokazywać Ci zaprogramowaną wartość. Kręcenie w body kółkiem przesłony nic nie daje. Wiadomo przesłonę ustawiamy na obiektywie i bez względu jaką ustawimy w exsife zawsze pokaże zaprogramowaną wartość. Natomiast co do ogniskowej to ciężko mi coś podpowiedzieć, może bardziej doświadczeni forumowicze się wypowiedzą. Pozdrawiam.
    E30, E1. Obiektywy: 14-54, sigma 105 macro, 70-300, Samyang 8mm,TAIR-11A 2,8 135mm, Helios 58mm, Super Takumar 1,4 50mm, tokina 2,8 28mm, Lampa: Metz 48 Af - 1, FL36 R.
    http://piotrlisek.manifo.com/ http://forum.olympusclub.pl/threads/...by.?highlight=

  3. #13

    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Szkoda, liczyłem na to, że programuję sobie najniższą wartość, ale potem mogę sobie to szybko zmienić rolką do wartości ustawionej na obiektywie. Ciągłe programowanie to żmudna zabawa. Chociaż to akurat pół biedy. Gorzej z tą ogniskową. rozprogramowuje się na najwyższa wartość.
    Naprawa dachów cabrio.

  4. #14
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Cytat Zamieszczone przez skoh Zobacz posta
    Szkoda, liczyłem na to, że programuję sobie najniższą wartość, ale potem mogę sobie to szybko zmienić rolką do wartości ustawionej na obiektywie. Ciągłe programowanie to żmudna zabawa. Chociaż to akurat pół biedy. Gorzej z tą ogniskową. rozprogramowuje się na najwyższa wartość.
    Przyznam nie bardzo wiem w czy problem. Pewnie w bezlusterkowcach współpraca z szkłami M42 jest prostsza. Nie interesuje mnie co się zapisze w EXIF, zdjęcie ma być takie jakie chce. Pomiar światła działa bez zarzutu w zależności jaką przysłonę ustawię na obiektywie (m42). Moim "zmartwieniem" jest tylko prawidłowe ustawienie ostrości. To akurat w bezlusterkowcu tez nie stanowi większego problemu. Mozna sobie powiększyć wybrany fragment kadru i na nim ustawic ostrość, póżniej ewentualnie lekko domknąć przysłonę na obiektywie.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 18.07.13 o 21:52
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #15
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Ale w sumie po co? Archiwizujesz zdjęcia i wyszukujesz je po przysłonie lub ogniskowej, że te wartości są istotne?

  6. #16

    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Szczerze, to nigdy nie sprawdzałem danych z exif i nie przeszkadza mi zbytnio ta przysłona. Czytając informacje i tych adapterach odniosłem wrażenie, że można sobie ustawić parametry tak, aby były poprawnie zapisane w danych zdjęcia. Na dzień dzisiejszy przydałoby się to przy testach heliosa, mógłbym bardziej komfortowo sprawdzać jaką GO osiąga przy danej wartości przysłony. Ok, ta sprawa wyjaśniona, a co z ogniskową? Wam też się rozprogramowuje?
    Naprawa dachów cabrio.

  7. #17
    | OlyJedi Awatar kolba
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry, Lasowice
    Posty
    2.702
    Siła reputacji
    158
    Moja galeria

    Odp: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Mnie zdarza się może raz, dwa razy w roku, że się przeprogramuje ale wówczas wszystko.
    E30, E1. Obiektywy: 14-54, sigma 105 macro, 70-300, Samyang 8mm,TAIR-11A 2,8 135mm, Helios 58mm, Super Takumar 1,4 50mm, tokina 2,8 28mm, Lampa: Metz 48 Af - 1, FL36 R.
    http://piotrlisek.manifo.com/ http://forum.olympusclub.pl/threads/...by.?highlight=

  8. #18

    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Teraz zauważyłem, że rozprogramował się nawet bez odpinania od body. Wystarczyło wyłaczyć zasilanie na chwilę :/ Przesłonę pamięta zawsze.
    Naprawa dachów cabrio.

  9. #19
    | OlyJedi
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    619
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria

    Odp: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Cytat Zamieszczone przez skoh Zobacz posta
    ... co z ogniskową? Wam też się rozprogramowuje?
    Nie powinna się rozprogramować. Na moich dwóch dandelionach zaprogramowana ogniskowa nie znika. Zaprogramowałem na jednym 55 na drugim 135 i od trzech lat nie poprawiałem tego.
    W sumie ogniskowa ważniejsza niż przysłona, bo jaką wartość tam wpiszesz, tak będzie działać mechanizm antywstrząsowy.
    Przysłona to tylko wpis w EXIF fotki.
    Pozdrawiam, Andrzej.
    E-30 | ZD 12-60 | ZD 50-200 SWD | ZD 70-300 | Sigma 105 | Falcon 8 | sporo manualnych stałek M42

  10. #20

    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony

    Tak też przypuszczałem. Dzięki za pomoc, napisałem do sprzedającego. Mam nadzieje, że pójdzie mi na rekę, bo nie widzi mi się czekać 2 tyg na załatwianie reklamacji skoro od początku jest coś nie tak.
    Naprawa dachów cabrio.

Podobne wątki

  1. Brak trybu priorytetu przysłony
    By qbacz in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16.08.10, 15:54
  2. Priorytet przysłony
    By gama in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17.11.09, 16:06
  3. Pentacon 1.8 itp.,jak powinien chodzić pierścień przysłony?
    By tomekow in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24.09.09, 22:40
  4. Dobór przysłony
    By Azazel in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20.06.05, 09:50
  5. Jaki jest zakres przysłony w C-725???
    By Krzysiek30 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16.08.04, 19:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.