Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Wątek: e-620 makro - który z obiektywów?

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    e-620 makro - który z obiektywów?

    Witam. Jestem początkującym użytkownikiem lustrzanki i chciałem się dowiedzieć, który z posiadanych przeze mnie obiektywów w połączeniu z pierścieniami nada się do makrofotografii.

    Mój zestaw:

    1. Olympus E-620
    2. Obiektywy ZUIKO 14-42mm i 40-150mm

    3. Obiektyw HELIOS-44M-4


    4.Obiektyw, którego nazwy nie znam (nie umiem j. rosyjskiego)




    5. Pierścienie makro



    6. Przejściówka do podłączenia wkręcanego obiektywu

    Próbowałem w trybie auto HELIOSem z dłuższym pierścieniem, ale zdjęcia miały mały "zakres" ostrości.




    Proszę o porady.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Lolita
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Za siedmioma lasami...
    Posty
    4.021
    Siła reputacji
    194
    Moja galeria
    A po co Ci tak kombinować? Z 40-150 niezłe makro wychodzi i na początku zupełnie wystarczy. Jeżeli stwierdzisz po dłuższym czasie, że makro Cię naprawdę kręci to lepiej pomysleć o obiektywie naprzykład OLYMPUS ZD 35mm 1:3.5 Macro. Sama takiego sobie kupłam właśnie do E-620 i jestem bardzo zadowolona
    Pozdrawiam.
    Lola vel Sharlotta >>Sekretarka Prezesa TWA<< <3 Pierwszy zmarzluch forumowy <3
    Nie jestem starą babcią Zlotowiczka: 7

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Lolita ma rację. Jeżeli już z tym pierścieniem to Helios, mir jest krótszy (58 vs 37mm) i ostrzy od większej odległości minimalnej (0,5 vs 0,65m o ile dobrze pamiętam) - czyli da mniejszą skalę odwzorowania. Co do głębi ostrości - im większa skala odwzorowania (powiększenie nazwijmy umownie) oraz im dłuższa ogniskowa, tym gorzej. Taki urok makro. Ale nie rób na Auto tylko w trybie A (hoć z Heliosem czy innym manualem róźnicy to nie zrobi ) - domykając przysłonę, czy to pierścieniem na obiektywie manualnym, czy nastawiając ten parametr z obiektywem 4/3, zwiększasz GO.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    200
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    40-150mm na długim końcu + Raynox DCR-250

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    O, takie coś było Heliosem robione
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	p8159942a.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	281,9 KB
ID:	38228   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	p8079679a.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	236,7 KB
ID:	38229  
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    270
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Ja korzystam z manualnego ZUIKO MC 50mm 1,8, trzech pierścieni makro 12, 20 i 36 mm łączonych w różnej kombinacji i dodatkowo telekonwertera 2x (wykonuję zdjęcia koralowców i innych zwierzaków w akwarium morskim). Spróbuję wstawić przykład fotografii koralowca twardego długopolipowego LPSa z gatunku symphylia.
    Tu zdjęcie wykonane ZD 14-54


    a tu kombinacją manualnego obiektywu z pierścieniami

    Ostatnio edytowane przez rah ; 28.08.10 o 00:25

  7. #7
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rah Zobacz posta
    Ja korzystam z manualnego ZUIKO MC 50mm 1,8, trzech pierścieni makro 12, 20 i 36 mm łączonych w różnej kombinacji i dodatkowo telekonwertera 2x (wykonuję zdjęcia koralowców i innych zwierzaków w akwarium morskim). Spróbuję wstawić przykład fotografii koralowca twardego długopolipowego LPSa z gatunku symphylia.
    Tak z ciekawości - Fotografujesz z wody? Jeżeli tak, to jak doświetlasz przy takiej ilosci pierścieni + domknięciu przesłony?

    I dwa - jakaś skala porównawcza? Jaki obszar przedstawiają powyższe zdjęcia?

  8. #8

    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi

    @Bodzip

    Bardzo ładnie uchwyciłeś robaczka . Z jakim pierścieniem robiłeś? i jaki tryb miałeś ustawiony w aparacie?

    @rah

    Zdjęcia są super, gratuluje. A jakiej kombinacji pierścieni używasz, żeby uzyskać największe zbliżenie?

    Zdjęcie zrobione HELIOSem z długim pierścieniem:



    Dzięki za porady, pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez piotrek95 ; 28.08.10 o 10:34

  9. #9
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    A widzisz mam trzy pierścionki - 11, 20 i 30 mm. Dobre, metalowe. Używam je w różnych kombinacjach. Im mniejszy robal tym więcej pierścieni. Ale traci się GO, i aby głębia była satysfakcjonująca trzeba przymykać obiektyw. A to z kolei wiąże się z podnoszeniem ISO (szumy) lub doświetlaniem (niektórzy nie lubią i stawiają jedynki )
    Poniżej załączam dwa zdjęcia tych pierścieni. Pierwsze wykonane ZD 14-54 II, drugie Heliosem. Identyczne parametry naświetlania, ISO 800, różnica w przesłonie. Dla ZD = 5,6, dla Heliosa = 2,8. Różnica w ogniskowych wynikająca z konstrukcji: 54 mm dla ZD i 58 dla Heliosa. Ładnie widać różnicę w rozmyciu tła.

    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  10. #10

    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Próbowałem użyć 40-150mm do makro, jak dotąd z marnym skutkiem. Powód? Ostrzyć trzeba z 0.9m (dane z obiektywu) i nawet przy maksymalnym zbliżeniu zdjęcia nie mają dużego powiększenia, a przy mniejszych odległościach nie mogę zaostrzyć. Próbowałem i na AUTO i na trybie MAKRO-PRZYRODA. Czy coś źle robię?

    Kilka zdjęć zrobionych w trybie MAKRO-PRZYRODA obiektywem 14-42mm (S-AF, ISO AUTO, przysłona i migawka AUTO, pora dnia - południe).






    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez piotrek95 ; 28.08.10 o 12:07

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 27.08.08, 12:01
  2. Aktualizacja obiektywów
    By ORZECHOPCJA in forum E-System
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 3.08.08, 09:04
  3. ZD50 Makro + EC20 - zdjęcia makro
    By C+ in forum E-System
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 08:16
  4. Makro kompaktem, a makro lustrem
    By Dar-i-jush in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 22.09.07, 13:25
  5. Porównanie obiektywów makro pod 4/3
    By C+ in forum E-System
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 17.11.06, 10:38

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.