Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: E-520 problem z AF?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    E-520 problem z AF?

    Mam pewien problem - wydaje mi się, że mój aparat ma problemy z AF. Robiłem dzisiaj w domowej kuchni kilka zdjęć (swiatło zastane) i zaskoczyło mnie że aparat nie potrafi zupełnie złapać ostrości i wyzwolić zdjęcia na jasnym blacie, nawet przy szeroko otwartej przysłonie i sporym ISO. Na próbę podłączyłem lampę błyskową ale aparat dalej miał z tym problemy a na MF działał poprawnie.
    Nie wiem czy to istotne ale ostatnio w mieście podczas fotografowania podniosłem lustro do oka i zauważyłem, że ciągle się świeci w wizjerze laser od AF a od ostatniego zdjęcia minęła dobra chwila - dopiero wyzwolenie migawki naprawiło to.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    AF zazwyczj ma problemy z ustawianiem ostrości na jednolitych powierzchniach, takich jak jasny blat...

  3. #3
    | OlyJedi Awatar lukasz78
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    347
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Tak jak już grizz napisał. Na jednolitych powierzchniach AF ma problemy.
    Pasywny AF działa dzięki pomiarom kontrastu dokonywanym przez układ AF i automatyce obiektywu, razem próbują uzyskać maksymalny możliwy kontrast.
    Ciężko uznać jasny blat za kontrastowy.

    Te czerwone kropki w wizjerze to nie laser. Olympus zbankrutowałby przez odszkodowania za uszkodzenie wzroku.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Hm? wiedziałem, że AF ma problemy w gorszym świetle i słyszałem, że może sprawiać kłopoty na gładkich powierzchniach ale te zachowanie było dziwne - przez chwilę myślałem, że ma problemy po zmianie obiektywu ale to nie to, zdjęcia próbne wyszły w porządku.
    Zastanawiam się też czy nie jest to wina softu bo 2 razy już znalazłem inne ustawienia AF niż te których zwykle używam? no ale to mogło się zdarzyć - przypadkowy guzik itd...
    Zresetuję go i zostawię bez baterii na 24 godziny na wszelki wypadek.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  5. #5
    | OlyJedi Awatar wojciech_gd
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    234
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    weź znajdź pusty pokój, pomaluj go na biało, zamontuj żarówkę 99W i zrób ostre zdjęcie ściany

    czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czym jest AF i na jakich zasadach działa?

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wojciech_gd Zobacz posta
    weź znajdź pusty pokój, pomaluj go na biało, zamontuj żarówkę 99W i zrób ostre zdjęcie ściany

    czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czym jest AF i na jakich zasadach działa?
    Wiem ogólnie jak działa - mam ten aparat od prawie roku i dość dobrze poznałem jego zachowania ale wczoraj mnie zaskoczył. Blat jest marmurkowy, nie było ciemno a on nie wyzwolił wcześniej trzech zdjęć a na tym blacie zupełnie nie potrafił złapać ostrości. Robiłem wcześniej w podobnych warunkach zdjęcia i zachowywał się poprawnie.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  7. #7
    | OlyJedi Awatar lukasz78
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    347
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Napiszę jeszcze raz, może się uda.
    AF działa tam gdzie można określić kontrast. Czyli różnicę w jasności (luminację) punktu najjaśniejszego i najciemniejszego. Jeśli blat czy jak kolega powyżej napisał jest jednolity to nie da się łatwo zmierzyć kontrastu i AF ma problemy.

    Weź białą kartkę i spróbuj złapać ostrość a potem dorysuj kreskę flamastrem/mazakiem/markerem i zobacz czy jest różnica w działaniu AF.
    Kartka powinna wypełniać cały kadr i być jednolicie oświetlona.

    Albo wyostrz ręcznie i pokaż ten blat.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar wojciech_gd
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    234
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mcarto Zobacz posta
    Wiem ogólnie jak działa - mam ten aparat od prawie roku
    ja mam keyboard od 1. komunii, ale to nie oznacza, że umiem na nim grać

  9. #9
    | OlyJedi Awatar maj0nez
    Dołączył
    Jan 2008
    Mieszka w
    Opole Lubelskie
    Posty
    346
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Witam
    Po mojemu, bo ja się znam na aparatach powinieneś ten blat oddać do serwisu i powiedzieć, że nie łapie Ci na nim ostrości znaczy aparat, a może blat?
    Sam już nie wiem choć też mam aparat.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Chodzi mi tylko o to, że aparat wczoraj nie działał jak zwykle. Najpierw nie wykonał w ogóle 3 zdjęć (skierowany na boazerię i matę) - coś mnie wtedy zaniepokoiło bo w ogóle jakby wolniej działał a potem zacząłem go sprawdzać i poległ na tym blacie. Wiem, że to trudniejszy przedmiot bo wykonuję tam zdjęcia ale wczoraj w ogóle za nic nie pracował. Miałem wrażenie, że AF działa wolniej i słabiej niż zazwyczaj w tych samych warunkach - stad mój post.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

Podobne wątki

  1. Problem z 560UZ, w czym problem, ile to może kosztować?
    By damian81293 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 4.02.10, 18:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.