Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 50

Wątek: GPS do olympusa

  1. #21
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Działać będzie, tylko pytanie jak działać Na Twoje potrzeby wysokość jest nieistotna. Jeżeli chcesz tak zgeotagowane zdjęcia nakładać na stare mapy, to jest jeszcze jeden problem. Trzeba je poprawnie zrektyfikować i skalibrować. Nie wiem o jakich mapach piszesz, więc nic nie podpowiem.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  2. #22
    | OlyJedi Awatar Tojfi
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Pruszcz Gdański
    Posty
    183
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    Działać będzie, tylko pytanie jak działać Na Twoje potrzeby wysokość jest nieistotna. Jeżeli chcesz tak zgeotagowane zdjęcia nakładać na stare mapy, to jest jeszcze jeden problem. Trzeba je poprawnie zrektyfikować i skalibrować. Nie wiem o jakich mapach piszesz, więc nic nie podpowiem.
    Na internecie można znaleźć masę archiwalnych map z siatką współrzędnych, które przy odrobinie samozaparcia można bez problemu skalibrować (sporą część tych map można ściągnąć z plikami kalibracyjnymi). Swego czasu bawiłem się z tymi mapami i działały elegancko .

    Do nawigacji turystycznej i rejestracji śladów na telefonach komórkowych wyposażonych w GPS (wewnętrzny lub zewnętrzny) polecam darmowy program trekbuddy, działa on również na telefonach bez systemów operacyjnych, zaopatrzonych w JAVĘ J2ME.
    Pozdrawiam Rafał M.
    __________________________________________________

    E-520 + ZD 14-42 + ZD 14-54 + ZD 70-300 + Tumax DPT386AFZ-OP + Raynox DCR-250, DJI Mavic Air

  3. #23
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Tojfi Zobacz posta
    Na internecie można znaleźć masę archiwalnych map z siatką współrzędnych, które przy odrobinie samozaparcia można bez problemu skalibrować (sporą część tych map można ściągnąć z plikami kalibracyjnymi). Swego czasu bawiłem się z tymi mapami i działały elegancko .
    Z ciekawości zapytam, w jakim układzie odniesienia przeważnie jest ta siatka współrzędnych? Drugie pytanie w jakim programie kalibruje się takie mapy? A trzecie jaki jest format plików kalibracyjnych?

  4. #24
    | OlyJedi Awatar Tojfi
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Pruszcz Gdański
    Posty
    183
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Z ciekawości zapytam, w jakim układzie odniesienia przeważnie jest ta siatka współrzędnych? Drugie pytanie w jakim programie kalibruje się takie mapy? A trzecie jaki jest format plików kalibracyjnych?
    Zajmowałem się tym jakiś czas temu, tych map jest masa i w różnych układach odniesienia, z tego co pamiętam większość była w Borowa Gora, WGS 84, było też Pulkovo 1942.

    Mapy można kalibrować w demonstracyjnej wersji OziExplorer

    Pliki kalibracyjne mają format (rozszerzenie) .map
    Ostatnio edytowane przez Tojfi ; 18.06.10 o 22:09
    Pozdrawiam Rafał M.
    __________________________________________________

    E-520 + ZD 14-42 + ZD 14-54 + ZD 70-300 + Tumax DPT386AFZ-OP + Raynox DCR-250, DJI Mavic Air

  5. #25
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Tylko problem jest jeszcze taki, że te tanie GPS loggery najczęsciej wypluwają tylko współrzędne geograficzne. Jeżeli mamy mapę skalibrowaną np. w układzie 1965, to trzeba przeliczyć współrzędne między układami, oraz z elipsoidy WGS84 na Krasowskiego.

    Można to zrobic w ozi, można w GlobalMapperze, można w jeszcze różnych programach GISowych, ważne tylko, żeby miec poprawne parametry dla danego odwzorowania, bo najczęsciej w tych programach nie ma odwzorowań dla Polski i trzeba to wpisać manualnie.

    Mapy WIG to uklad Borowa Góra i odwzorowanie quasistereograficzne na el. Bessla
    U1942 el. Krassowskiego, odwz. Gaussa-Krugera 6 st.
    U1965 odwz. quasistereograficzne dla stref 1-4, 5 (Śląsk) Gauss-Kruger sieczny. El. Krassowskiego
    U1992 el. WGS84, odwzorowanie Gauss-Kruger sieczny, 10 st. południk osiowy 19 st.

    Jeżeli w programie nie ma Gaussa-Krugera, możemy wybrać UTM i zmienić skalę na południku osiowym. Niczym więcej się one nie różnią.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  6. #26
    Awatar gaw270
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Mazowsze
    Posty
    70
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Bosze miało być łatwo po chłopsku kronsztad 1942 ...
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Czemu zmienił mi się kwadracik z zielonego na szary ?
    Ostatnio edytowane przez gaw270 ; 18.06.10 o 22:35 Powód: Automatyczne scalenie postów
    po piwie, głowa boli

  7. #27
    | OlyJedi Awatar Tojfi
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Pruszcz Gdański
    Posty
    183
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    Tylko problem jest jeszcze taki, że te tanie GPS loggery najczęsciej wypluwają tylko współrzędne geograficzne.
    Trekbuddy jest darmowy i zapisuje loga (gpx i nmea) ze wszystkimi potrzebnymi danymi (współrzędne , prędkość, wysokość, czas)

    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    Jeżeli mamy mapę skalibrowaną np. w układzie 1965, to trzeba przeliczyć współrzędne między układami, oraz z elipsoidy WGS84 na Krasowskiego.
    Nie wiem, miałem przeróżne mapy w przeróżnych odwzorowaniach i nigdy nie musiałem przeliczać żadnych współrzędnych. Programem GPSBABEL konwertowałem plik z tracklogiem do żądanego formatu i nigdy nie miałem problemu z żadną aplikacją do analizy danych GPS.

    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    Można to zrobic w ozi, można w GlobalMapperze, można w jeszcze różnych programach GISowych, ważne tylko, żeby miec poprawne parametry dla danego odwzorowania, bo najczęsciej w tych programach nie ma odwzorowań dla Polski i trzeba to wpisać manualnie.

    Mapy WIG to uklad Borowa Góra i odwzorowanie quasistereograficzne na el. Bessla
    U1942 el. Krassowskiego, odwz. Gaussa-Krugera 6 st.
    U1965 odwz. quasistereograficzne dla stref 1-4, 5 (Śląsk) Gauss-Kruger sieczny. El. Krassowskiego
    U1992 el. WGS84, odwzorowanie Gauss-Kruger sieczny, 10 st. południk osiowy 19 st.

    Jeżeli w programie nie ma Gaussa-Krugera, możemy wybrać UTM i zmienić skalę na południku osiowym. Niczym więcej się one nie różnią.
    W większości programach w tym OZI i TREKBUDDY parametry odwzorowania można pobrać z internetu w postaci gotowych plików i je po prostu wczytać.
    Ostatnio edytowane przez Tojfi ; 18.06.10 o 23:48
    Pozdrawiam Rafał M.
    __________________________________________________

    E-520 + ZD 14-42 + ZD 14-54 + ZD 70-300 + Tumax DPT386AFZ-OP + Raynox DCR-250, DJI Mavic Air

  8. #28
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Pytanie jeszcze zasadnicze, o jakich skalach mowimy. Jezeli to sa mapy np. 1:50000 to przeliczanie i tak nie ma sensu, bo bledy sa tak male, ze w skali mapy niezauwazalne. Przoblem jest jezeli mamy wieksze skale.

    Pliki pewnie w Internecie sa, ale trzebs byc swiadomym co sie wgrywa, wiec warto posiadac odrobine wiedzy.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  9. #29
    | OlyJedi Awatar Tojfi
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Pruszcz Gdański
    Posty
    183
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    Pytanie jeszcze zasadnicze, o jakich skalach mowimy. Jezeli to sa mapy np. 1:50000 to przeliczanie i tak nie ma sensu, bo bledy sa tak male, ze w skali mapy niezauwazalne. Przoblem jest jezeli mamy wieksze skale.

    Pliki pewnie w Internecie sa, ale trzebs byc swiadomym co sie wgrywa, wiec warto posiadac odrobine wiedzy.
    W sieci są dostępne archiwalne radzieckie mapy w skali 1:10 000 są też WiGi i niemieckie Messtischblättery w skali 1:25 000. Korzystałem z co niektórych i żadnych problemów nie stwierdziłem.

    Zresztą wyświetlana mapa nie ma żadnego wpływu na zapisywanego loga, podczas zapisywania loga trasy można się przecież przełączać między mapami o różnych odwzorowaniach i o różnych układach odniesienia a zapisywanie loga nie ulegnie zmianie, a można też w ogóle żadnej mapy nie załadować.
    Szczerze to nie wiem, gdzie Ty doszukujesz się problemów .
    Ostatnio edytowane przez Tojfi ; 19.06.10 o 01:36
    Pozdrawiam Rafał M.
    __________________________________________________

    E-520 + ZD 14-42 + ZD 14-54 + ZD 70-300 + Tumax DPT386AFZ-OP + Raynox DCR-250, DJI Mavic Air

  10. #30
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Jeżeli miałeś log prosto z GPS, czyli na podstawie WGS84 i nie przeliczał go żaden program na inny układ, a miałeś mapę np. U1942 i el. Krasowskiego i też nikt wcześniej jej nie przeliczył na WGS84, to różnica między nimi wynosi ok. 30 m na szerokości, 120 m na długości i 40 m na wysokości. Czyli mając mapę w skali 1:10 000 różnica ta wynosi 3 mm na szerokości, 12 mm na długości. Można to już zauważyć. Więc jeżeli miałeś dobrze to sądzę, że używając gotowych map, zostały one już przeliczone na układ 1992 i WGS84, lub jeżeli kalibrowałeś w Ozi, on również je przeliczył automatycznie na WGS84.

    Nie doszukuję się problemów, bo mając wspomniane OZI można bardzo szybko poprawnie zrektyfikować i skalibrować mapę, jednak w przypadku gdy będziemy mieli przesunięcie, chyba lepiej być świadomym co je wywołało i jak to można poprawić.

    Mam za 2 dni egzamin z kartografii matematycznej, więc jestem na bieżąco w tych tematach
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

Podobne wątki

  1. 100-300 f/4 dla Olympusa
    By pointer0 in forum E-System
    Odpowiedzi: 75
    Ostatni post / autor: 21.01.09, 16:55
  2. Odpowiedzi: 70
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 08:03
  3. LCD do OLYMPUSA C 765
    By nihonjin in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15.03.07, 11:29
  4. SDK - do olympusa
    By zibi1303 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 1.11.06, 00:54

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.