Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 57

Wątek: PEN-y a fotografia IR

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    PEN-y a fotografia IR

    Witam

    Drugi już mój wątek związany z moim zainteresowaniem PEN-em. Otóż, czy ktoś już próbował podczepić filtr IR ? PEN dobrze się sprawdza w tego rodzaju fotografii ?

    Pozdrawiam
    Łobuzio

  2. #2

    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Nikt nie przykręcił filtra IR do obiketywu z PEN-em ?

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    329
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Przykręcaj Olki dobrze nadają się do podczerwieni. Używałam E-300 , E-3, E-510

  4. #4
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    poszperaj w necie

    to w sumie ciekawy temat...

    jak coś wygrzebiesz albo zdziałasz samemu to napisz tutaj

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    329
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Miałem się już nie odzywać ale coś sobie przypomniałem. Dwa albo trzy lata temu zasięgałem na ten temat opinii Człowieka najbardziej kompetentnego jeśli chodzi Olympusa, Pana Jacka Kowalczyka. Z tego co pamiętam to wyjaśniał, że przed matrycą jest montowany filtr który można określić "anty IR" i fotografowanie w podczerwieni w przypadku Olympusa mija się z celem /ze względu na ten filtr/ . Może się coś zmieniło ale wątpię. pozdrawiam hb.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    329
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Każda lustrzanka ma taki filtr AA. Jedne są mocniejsze a inne słabsze. Jeżeli chodzi o Olka to osobiście nie miałam żadnych problemów z fotografią w podczerwieni. Jedynie później, ale to kwestia obróbki w programie graficznym mieszanie kanałów, auto poziomy, lekka korekta kolorów.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar chimol
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Lidzbark Warmiński
    Posty
    442
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez heniobe Zobacz posta
    Miałem się już nie odzywać ale coś sobie przypomniałem. Dwa albo trzy lata temu zasięgałem na ten temat opinii Człowieka najbardziej kompetentnego jeśli chodzi Olympusa, Pana Jacka Kowalczyka. Z tego co pamiętam to wyjaśniał, że przed matrycą jest montowany filtr który można określić "anty IR" i fotografowanie w podczerwieni w przypadku Olympusa mija się z celem /ze względu na ten filtr/ . Może się coś zmieniło ale wątpię. pozdrawiam hb.
    Cos tam da się zrobić. Moja fota robiona E-3 + hoya IR. Mistrzostwo świata to nie jest ale dać się da.
    Przyłóż jakis filterek do szkiełka później siądź do kompa, obrób rawa później jpega i tak do skutku.
    Pozdrawiam
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Lazienki20100508_79.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	475,0 KB
ID:	34753  

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez heniobe Zobacz posta
    ...fotografowanie w podczerwieni w przypadku Olympusa mija się z celem /ze względu na ten filtr/ . Może się coś zmieniło ale wątpię. pozdrawiam hb.
    Nie tak do końca, chociaż zbyt wiele się nie zmieniło. Mówiliśmy o znaczącym (nawet 1 - 8 sekund przy oświetleniu słonecznym) wydłużeniu ekspozycji, kiedy na obiektywie znajduje się "czarny" filtr przepuszczający tylko promienie IR, a przed matrycą znajduje się filtr blokujący promienie IR. Moje próby (np.: https://galeria.olympusclub.pl/displ...at=13105&pos=7) były wykonane lustrzanką, z której filtr IR-Cut zastapiłem filtrem astronomicznym Schott RG-780, który przepuszczał tylko promienie IR. Zaletą było to, że można dopinać wszelkie obiektywy i czasy ekspozycji są krótsze niż normalnie, a niedogodnością - konieczność trwałej przeróbki aparatu.

    Przyłączam się do moich przedpiśców, że PEN-em da się robić fotki IR (a Marylka ma duże doświadczenie w tej materii), tyle, że trzeba się liczyć z wydłużoną ekspozycją.
    Jack

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Marylka Zobacz posta
    Każda lustrzanka ma taki filtr AA. Jedne są mocniejsze a inne słabsze. Jeżeli chodzi o Olka to osobiście nie miałam żadnych problemów z fotografią w podczerwieni. Jedynie później, ale to kwestia obróbki w programie graficznym mieszanie kanałów, auto poziomy, lekka korekta kolorów.
    Witaj, nie mam osobistych doświadczeń w tej materii, więc się nie wymądrzam, po prostu przypomniałem sobie, że na ten temat zasięgałem kiedyś opinii autorytetu. Nic poza tym. Pozdrawiam hb.
    Ostatnio edytowane przez heniobe ; 9.06.10 o 14:15

Podobne wątki

  1. Początki z fotografią
    By ketero in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 71
    Ostatni post / autor: 3.08.10, 10:25
  2. Fotografia przyrody
    By Morlok in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 4.05.08, 13:35
  3. E-1 i fotografia IR
    By olifant in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 6.11.07, 15:58

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.