Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Wybór statywu - prośba o opinie

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Wybór statywu - prośba o opinie

    Witam

    Przymierzam się do zakupu statywu i w związku z tym mam kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi. Zaznaczę, że szukam lekkiego statywu na długie piesze wycieczki. Znalazłem kilka interesujących mnie modeli:

    1) Slik Sprint II Pro 3way - lekki i mały po złożeniu. Niestety brak opinii na jego temat:

    Maksymalna wysokość - 160.5 cm
    Obciążenie - 3 kg
    Głowica - 2-kierunkowa
    Min wysokość - 17.5 cm
    Waga - 1.08 kg
    Długość po złożeniu - 48 cm

    2) Slik Pro 330DX - często polecany jako tani statyw, jednak fajnie by było, gdyby miał mniejszą wysokość minimalną:

    Maksymalna wysokość - 160 cm
    Obciążenie - 4 kg
    Głowica wymienna, 3-kierunkowa
    Min wysokość - 51 cm
    Waga - 1.57 kg
    Długość po złożeniu - 60 cm

    3) Velbon Sherpa 600 - również często polecany, ma wszystko co mi potrzeba, jednak troszkę ciężkawy:

    Maksymalna wysokość - 170
    Obciążenie - 3.5 kg
    Głowica wymienna, ruchoma
    Min wysokość - 29 cm
    Waga - 2.15 kg
    Długość po złożeniu - 65 cm

    4) Manfrotto 718B DIGI - statyw zagadka. Bardzo mało informacji o nim, kompletny brak opinii, ale bardzo mi odpowiada, jednak nie chcę kupować w ciemno:

    Maksymalna wysokość - 166.3 cm
    Obciążenie - 2.5 kg
    Głowica 3-kierunkowa
    Min wysokość - 47.6 cm
    Waga - 1.4 kg
    Długość po złożeniu - 49 cm

    (powyższe dane pochodzą ze skąpca ).

    Na statywie montowane będzie e-620 z gripem i obiektywem 70-300 (jeśli będzie mnie stać na cięższe szkła, to i na lepszy statyw również ). Pytanko brzmi: który z tych statywów byłby najbardziej odpowiedni. Jestem amatorem, uczę się sztuki fotografii i statyw będzie wykorzystywany do różnych typów zdjęć.

    Chciałbym również prosić o opinie na temat pozycji 1 i 4, ponieważ pani z google prawie nic mi o nich nie powiedziała. Może miał ktoś z nimi styczność i ma wiedzę na ich temat. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.
    E-620 + ZD 14-42mm 1:3,5-5,6 + ZD 40-150mm 1:4,0-5,6 + HLD-5 + FL-50R

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Rinho
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    295
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    1 - mały i lekki - prawda, jednak ma 4 segmenty i strasznie się kołysze, testowałem na nim Sigmę 135-400 + E 510 - masakra i to w pomieszczeniu. Nie wyobrażam sobie, aby on miał unieść ten zestaw w terenie, nawet przy słabym wietrze, o wysuniętej kolumnie centralnej nawet nie mówię. Zestaw foto ważył ledwie coś około 1,5 kg. Z tym udźwigiem coś nie do końca 3 kg, w sklepie digimania pisze 2 kg.
    2 - mam, używam, mogę polecić z czystym sumieniem, wysokość minimalna to 26,5cm do górnej pow. płytki - zmierzyłem przed chwilą. Kolumna pionowa jest rozkręcana, mniej więcej w proporcji 1/3 i 2/3. Ponadto, możesz wyjąć kolumnę centralną i włożyć ją od dołu statywu, tak by "sprzęt wisiał między jego nogami" - wiem, wiem jak to brzmi , ale tak to właśnie można zrobić. W ten sposób zawiesisz aparat tuż nad powierzchnią gruntu, czy podłogi.

    Jeśli potrzebujesz, mogę Ci to zobrazować fotkami
    Ostatnio edytowane przez Rinho ; 23.05.10 o 21:49

  3. #3
    | OlyJedi Awatar rol6
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Skórzewo/Poznań
    Posty
    1.550
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Mam Slika Pro 330 DX i jestem zadowony.
    Jest stabilny - bez problemu utrzymuje E-3 i 50-200.
    Nie jest za ciężki - ja swojego targam po wysokich górach.
    Jest łatwy w składaniu i rozkładaniu.
    Jeżeli chodzi o wady to oprócz tej, którą wymieniłeś nie posiada w standardzie pokrowca.
    OMD, kilka puszek i wiadro słoików

  4. #4
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Blood_Dwarf Zobacz posta
    4) Manfrotto 718B DIGI - statyw zagadka. Bardzo mało informacji o nim, kompletny brak opinii, ale bardzo mi odpowiada, jednak nie chcę kupować w ciemno:
    Mam 714SHB czyli wersję krótszą i z inną głowicą.
    Polecam.
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Rinho
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    295
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Czy minimalna wysokość jest wadą tego statywu? No nie wiem?
    Do zdjęcia z sigmą musiałem go sporo podnieść, inaczej nie weszłaby pod spód.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5232416.JPG
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	482,4 KB
ID:	33883   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5232418.JPG
Wyświetleń:	155
Rozmiar:	303,9 KB
ID:	33884  

  6. #6
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Mam Velbon Sherpa 600R [nie wiem, co R daje, uściślam jakby co] - stabilny, solidny, utrzymuje spokojnie E-330 + 50-200 (jak nie zapomnę to mogę jutro sprawdzić z np. E-30 + 135-400 + FL-50 co by ciężko było :P), ciężki, długi po złożeniu.
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  7. #7

    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    katowice
    Posty
    33
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    velbon sherpa 435 jest kompromisem między wagą i solidnością,a i można zejść nim bardzo nisko,pierwszy przez ciebie wymieniony jest za delikatny więc sobie odpuść,co do innych to wiadomo jak cięższy to i solidniejszy

  8. #8
    | OlyJedi Awatar rol6
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Skórzewo/Poznań
    Posty
    1.550
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Dzięki Rinho za instrukcje.
    Jeszcze w ten sposób z tego statywu nie korzystałem.
    Dzisiaj wieczorem spróbuję go rozłożyć inaczej...
    Oczywiście + dla Ciebie.
    OMD, kilka puszek i wiadro słoików

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Wszystkie te statywy sa zbyt ciężkie na wielogodzinne łażenie.
    Zdecydowałbym się na twoim miejscu na jakiegoś lekkiego, aluminiowego Velbona, w cenie około 100 zł.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar micky
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    471
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Miałem Slika byłem bardzo zadowolony kupiony za ok 130 używany na all.. wart tej ceny prosty w budowie stosunkowo stabilny, mała głowiczka kulowa (niestety bez szybkozłączki) zbyt słabo zblokowana kilka razy mi opadła z aparatem ale to nie stanowi problemu można wymieniać głowicę - niestety zostawiłem statyw w terenie na rynku wtórnym rzadko są w rozsądnych cenach a nowy moim zdaniem nie jest wart swojej ceny; kupiłem jako zamiennik Manfrotto MODO 785B nowy za ok 230pln używałem na jednym wyjeździe puki co, jest mniejszy po złożeniu niż Slik nogi z profili tak zrobionych że są lub wydają się stabilniejsze niż przekrój okrągły możliwość ustawienia kąta nóg pierścieniem przy głowicy w trzech pozycjach kolumna z dwóch części zaślepka kolumny po wykręceniu służy do dokręcania śruby szybkozłączki nogi czterosegmentowe ale "najcieńszy" segment chyba tylko do użycia z lekkim kompaktem ciekawa głowica z funkcją video blokuje ruchy na boki oraz foto jak normalna kulowa we wszystkich kierunkach jest szybkozłaczka ale o nietypowym kształcie więc ciężko "w razie co" dokupić zamiennik lub dodatkową płytkę niestety głowica wg mnie jest najsłabszym elementem nie można jej odłączyć a w razie uszkodzenie lub wymiany trzeba kombinować z wymianą całej kolumny chodzę po górach albo zabieram sprzęt często w podróże np samolotem więc waga i wielkość ma duże znaczenie sprawdziłem kilka statywów moje wnioski: najlepiej szukać na rynku wtórnym nowe wg mnie za drogie ewentualnie kupić jakąś "jednorazową" chińszczyznę wymienić głowicę z plastikowej na metalową lub myślałem także o dużym statywie np o GoldFoto który z głowicą będzie tańszy niż firmowe maluchy i obciąć nogi był by krótki super stabilny i wytrzymały ale nadaj stosunkowo ciężki; statywy maluchy praktycznie do użytku albo z aparatem kompaktowym albo z małą lustrzanką na szeroko ustawionych krótkich nogach statywu


    Ostatnio edytowane przez micky ; 24.05.10 o 11:17

Podobne wątki

  1. prośba o opinie i ocenę
    By Mettiu in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16.04.10, 22:45
  2. Olympus fe-20 prośba o opinie
    By chmielu in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 26.04.09, 08:22
  3. Prośba o opinię o FUJI FinePix F31fd
    By Rafał Czarny in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17.06.07, 23:49

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.